Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα!Μόλις γύρισα από την κλινική,σε δύο ώρες θα ξέρω το αποτέλεσμα.Εσυ πως είσαι ?

      Αγωνιώ με εσένα !!! Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη !!!! Εγώ είμαι 6η ημέρα σήμερα …. Κάνω υπομονή κ προσπαθώ να είναι ήρεμη και αισιόδοξη !!!! Καλημέρα !

Όνειρο ζωής: ένα μωράκι


Nastaziaa

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ,

Διαβάζω αρκετό καιρό αποσπασματικά θέματα που με απασχολούν σε διάφορα φόρουμ, καθώς εκεί υπάρχουν πραγματικές ιστορίες και μου λύνονται απορίες ή καθησυχάζομαι κάποιες φορές. 

Στις διακοπές του καλοκαιριού ήρθαμε πιο κοντά με τον σύντροφό μου, μοιράστηκαμε και οι δύο την επιθυμία μας να γίνουμε γονείς, και ήρθαμε πρώτη φορά σε ελεύθερη επαφή. Εγώ αντιμετωπίζω θέμα με την προλακτίνη μου χρόνιο και παίρνω το dostinex. Στα φυσιολογικά της πλαίσια και ρυθμισμένη είναι περίπου στο 65. Έχω κύκλο περίπου 30 - 32 ημερών, αλλά ποτέ δεν έχω καταφέρει να καταλάβω την ωορρηξία μου (δηλ. ποιες μέρες γίνεται). Ίσως γιατί μέχρι τώρα πότε δεν είχα κάποιο λόγο να το ψάξω. Τις μέρες που ήρθαμε σε επαφή το καλοκαίρι δε ξέρω αν ήμουν σε γόνιμες. Πρώτη μέρα περιόδου Αυγούστου ήταν 01/08 και πρώτη ημέρα περιόδου Σεπτεμβρίου ήταν 02/09. Ήρθαμε σε επαφή νομίζω 17 ή 18 ή 19 Αυγούστου. Ωστόσο τόσο πολύ θα το θέλαμε και οι δύο να ήμουν έγκυος, που όταν μου ήρθε περίοδος τώρα απογοητευτηκαμε λίγο. Μόλις μου τελείωσε η περίοδος αποφάσισα να πάω σε γυναικολόγο, να κάνω κολπικό υπέρηχο για να μου πει πότε βλέπει την ωορρηξία μου. Πήγα 12/09 δηλαδή 10η μέρα περιόδου και δεν είδε τίποτα. Επανέλαβα 15/09 και μου είπε ότι βλέπει ένα ωοθυλάκιο 10χιλ. Και επανέλαβα ξανά σήμερα 20/09 και μου είπε ότι αυτό το ωοθυλάκιο, που ήταν 10χιλ μεγάλωσε μόνο κατά 2χιλ. και συνεπώς ότι δε βλέπει ωορρηξία άμεσα. Έχουμε έρθει σε ελεύθερη επαφή 08, 10, 14, 16, 17, 18, 19 Σεπτεμβρίου. Και πίστευα πώς ήσουν ήταν καλές μέρες λόγω του ότι η γιατρός θα έβλεπε πιθανή ωορρηξία τώρα, και έχω απογοητευτεί πολύ ξανά. Στον υπέρηχο η γιατρός τα είδε όλα καλά. Το μόνο που μου επεσήμανε ήταν κάτι σαν λίγο υγρό στη σάλπιγγα, όχι μέσα όμως γύρω. Μου είπε ότι είναι αμελητέο και ότι αγχώνομαι χωρίς λόγο διότι ουσιαστικά δεν έχουμε κάνει φουλ προσπάθειες. Ωστόσο μου συνέστησε μια υστεροσαλπιγγογραφια για να γίνει σωστός έλεγχος, και να ξέρει εάν θα μπορεί να μου χορηγήσει χαπια για να προκαλέσει ωορρηξία σε περίπτωση που χρειαστεί μελλοντικά. Εγώ απευθείας μόλις γύρισα σπίτι διάβασα σχετικά με αυτή την εξέταση και έχω αγχωθει πολύ. Είναι αρκετά ακριβή, και εκτός αυτού, θα ήθελα να την κάνω σε μία καλή κλινική, με καλούς γιατρούς, να γνωρίζουν, να νιώσω κι εγώ άνετα... Έχετε να μου προτείνετε κάποια κλινική ή έχει απο εσάς κάποια κοπέλα μία αντίστοιχη εμπειρία; Θέλω τόσο πολύ να γίνω μαμά... Και όλο αυτό με κάνει να ανησυχώ μήπως έχω κάτι.......

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με κυκλο 30-32 ημ,14η-20η μερα ειναι οι γονιμες περιπου

πολυ χοντρικα χωρις να παρακολουθεις ωορρηξια

γενικα στις αρχες καλυτερα να αφησεις τις επαφες χαλαρα.μερα παρα μερα αν εχετε διαθεση αφου τελειωσει η περιοδος κ οσο αντεχετε

ο κυκλος αυγουστου ηταν 30αρης,οποτε εκεινες οι επαφες ηταν λιγο αργα.δ σημαινει κτ.δ ειναι συχνη η συλληψη απο τον πρωτο μηνα

για την προλακτινη σε παρακολουθει μονο γυναικολογος η πας κ σε ενδοκρινολογο;εχεις ρωτησει αν η τιμη ειναι καλη για επιτευξη εγκυμοσυνης;τι θα κανεις με το dostinex σε προσπαθειες κ εγκυμοσυνη;

για το υγρο δ εχω ιδεα.αν δ ειναι κτ ανησυχητικο,ισως να μην επειγει η εξεταση.αν ομως ειναι κτ που υπαρχει σε καθε κυκλο υπερηχογραφικα ισως πρεπει να το ψαξεις.γενικα στη θεση σου θα εμενα με αποριες,οποτε καλο ειναι να συζητησεις πιο διεξοδικα με την γιατρο σου,κ αν δ καλυπτεσαι κ μια δευτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσεις να αγχώνεσαι ή να στεναχωριέσαι σκέψου οτι προσπαθήσατε 1 μήνα. 1 μήνα. Οχι μισο χρόνο, ένα χρόνο ή δύο χρόνια χωρίς αποτελέσματα. Πρέπει να σκεφτείς αυτό ώστε να μην αγχωθείς ενώ ακόμα ουσιαστικά δεν έχετε ξεκινήσει καν στοχευμένες προσπάθειες.

Οπότε ηρέμησε.  Μετά, θα ήθελα να επισημάνω 3 πράγματα

1) Στην σαλπιγγογραφία κάποιες πονάνε, κάποιες οχι. Εγω την κατάλαβα ελάχιστα, την έκανα στο Ρέα, και κόστισε 150€ . Θα πρότεινα να την κάνεις, κυρίως για να μην σκέφτεσαι οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι

2) Πάρε τεστ ωορηξίας ώστε να ξέρεις τις μέρες τις ωορηξίας.

3) Πως ακριβώς γνωρίζεις οτι υπάρχει το πρόβλημα της προλακτίνης ; Η προλακτίνη είναι πολύ ευμετάβλητη. Δηλαδή, εαν έχεις μόλις ξυπνήσει και κάνεις την εξέταση, θα δείχνει υψηλή, ενώ μπορεί εαν την έκανες μετά απο 1-2 ώρες να ήταν φυσιολογική. Την παρακολουθείς χρόνια ;

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...