Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Άδεια προστασίας μητρότητας ΟΑΕΔ


GigiChr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλες, περιμένω το πρώτο μου παιδάκι τον Απρίλιο και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εργασία μου και τις άδειας μητρότητας.

Εργάζομαι σε εποχική ξενοδοχειακή μονάδα, με εργοδότη α βαθμού συγγένειας και θα βγω στο ταμείο ανεργίας για 3-4 μήνες μέχρι μα ξανά προσληφθώ. 
Έχω πάνω από 200 ένσημα και θα λάβω σίγουρα από το ΙΚΑ το τοκετού και λοχείας 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το αν θα δικαιούμαι την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας από τον ΟΑΕΔ. 
Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει πρόβλημα που ο εργοδότης μου είναι α βαθμού συγγένειας; ( είμαι πλήρως  ασφαλισμένη στην επιχείρηση)

Επίσης μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει πρόβλημα που θα βγω στο ταμείο και μετά θα ξανά προσληφθώ τον Φεβρουάριο ; 
Τέλος αν δημιουργεί πρόβλημα το γεγονός ότι ο εργοδότης μου είναι α βαθμού συγγένειας και επιλέξω να εργαστώ σε διαφορετική επιχείρηση υπάρχει πρόβλημα που αλλάζει ο εργοδότης κατά την διάρκεια της κύησης (κάπου διάβασα ότι πρέπει να εργαζομαι στον ίδιο εργοδότη πάνω από έτος, ισχύει ;)

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , GigiChr είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλες, περιμένω το πρώτο μου παιδάκι τον Απρίλιο και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εργασία μου και τις άδειας μητρότητας.

Εργάζομαι σε εποχική ξενοδοχειακή μονάδα, με εργοδότη α βαθμού συγγένειας και θα βγω στο ταμείο ανεργίας για 3-4 μήνες μέχρι μα ξανά προσληφθώ. 
Έχω πάνω από 200 ένσημα και θα λάβω σίγουρα από το ΙΚΑ το τοκετού και λοχείας 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το αν θα δικαιούμαι την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας από τον ΟΑΕΔ. 
Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει πρόβλημα που ο εργοδότης μου είναι α βαθμού συγγένειας; ( είμαι πλήρως  ασφαλισμένη στην επιχείρηση)

Επίσης μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει πρόβλημα που θα βγω στο ταμείο και μετά θα ξανά προσληφθώ τον Φεβρουάριο ; 
Τέλος αν δημιουργεί πρόβλημα το γεγονός ότι ο εργοδότης μου είναι α βαθμού συγγένειας και επιλέξω να εργαστώ σε διαφορετική επιχείρηση υπάρχει πρόβλημα που αλλάζει ο εργοδότης κατά την διάρκεια της κύησης (κάπου διάβασα ότι πρέπει να εργαζομαι στον ίδιο εργοδότη πάνω από έτος, ισχύει ;)

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία!

Η συγγένεια δεν παιζει κανενα ρόλο απτην στιγμή που ασφαλιζεσε κανονικά. Πρέπει να εργαζεσε ομως τουλάχιστον δυο μήνες πριν γεννήσεις δηλαδη να πάρεις την άδεια μητρότητας από αυτόν το  εργοδότη κ φυσικά η σύμβαση εργασίας να είναι μεγαλύτερη του εξαμήνου.  

Δεν μπορεί δηλαδή να σε προσλαβει ενώ εσύ θα σταματήσεις να δουλεύεις την επομενη μέρα πχ ούτε μπορει να σε προσλάβει 8 μηνών εγκυος απαγορεύετε να εργαζεσε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , GigiChr είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλες, περιμένω το πρώτο μου παιδάκι τον Απρίλιο και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εργασία μου και τις άδειας μητρότητας.

Εργάζομαι σε εποχική ξενοδοχειακή μονάδα, με εργοδότη α βαθμού συγγένειας και θα βγω στο ταμείο ανεργίας για 3-4 μήνες μέχρι μα ξανά προσληφθώ. 
Έχω πάνω από 200 ένσημα και θα λάβω σίγουρα από το ΙΚΑ το τοκετού και λοχείας 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το αν θα δικαιούμαι την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας από τον ΟΑΕΔ. 
Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει πρόβλημα που ο εργοδότης μου είναι α βαθμού συγγένειας; ( είμαι πλήρως  ασφαλισμένη στην επιχείρηση)

Επίσης μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει πρόβλημα που θα βγω στο ταμείο και μετά θα ξανά προσληφθώ τον Φεβρουάριο ; 
Τέλος αν δημιουργεί πρόβλημα το γεγονός ότι ο εργοδότης μου είναι α βαθμού συγγένειας και επιλέξω να εργαστώ σε διαφορετική επιχείρηση υπάρχει πρόβλημα που αλλάζει ο εργοδότης κατά την διάρκεια της κύησης (κάπου διάβασα ότι πρέπει να εργαζομαι στον ίδιο εργοδότη πάνω από έτος, ισχύει ;)

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία!

Καλησπέρα. Με το καλό το μωράκι σου. 

Αν είσαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου εργασίας δεν δικαιούσαι λογικά την 6μηνη άδεια μητρότητας που τώρα έχει γίνει 9μηνη να ξέρεις. Για ότι απορίες κάλεσε στο 5ψηφιο αριθμό του ΕΦΚΑ. Είναι πολύ κατατοπιστικοι και εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι στο κέντρο πληροφοριών.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...