Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

@LeneL απ ότι κατάλαβες κρεμόμαστε απ τ χείλη σου σαν πρώτη μαμά δίδυμων να μάθουμε πως είναι τ πράγματα ! Πολύ ήρεμη καταλαβαίνω πως είσαι απ το τρόπο που γράφεις κ μπράβο γοα αυτό! Τα καταφέρνεις άνετα δηλαδή εσυ κ ο άντρας σου μόνο η χρειάζεστε κ αλλά χέρια για δουλειές σπιτιού , σίδερο κ αυτά ;; 
 

Μετα απ τη καισαρική είσαι εντάξει; Έχεις πόνους; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

@LeneL απ ότι κατάλαβες κρεμόμαστε απ τ χείλη σου σαν πρώτη μαμά δίδυμων να μάθουμε πως είναι τ πράγματα ! Πολύ ήρεμη καταλαβαίνω πως είσαι απ το τρόπο που γράφεις κ μπράβο γοα αυτό! Τα καταφέρνεις άνετα δηλαδή εσυ κ ο άντρας σου μόνο η χρειάζεστε κ αλλά χέρια για δουλειές σπιτιού , σίδερο κ αυτά ;; 
 

Μετα απ τη καισαρική είσαι εντάξει; Έχεις πόνους; 

Να σου πω, δεν έχει νόημα να χάσεις την ψυχραιμία σου!!! Έτσι κι αλλιώς το πρόγραμμα το βγάζουν τα μικρά!!!! Για την ώρα τα καταφέρνουμε εγώ και ο άντρας μου. Βέβαια εγώ είμαι σε άδεια και η δουλειά του άντρα μου του επιτρέπει να είναι πολύ σπίτι.. τα κάνουμε και οι δύο όλα και για τα μωρά και για το σπίτι.. ε, σπίτι τα βασικά να μη βρωμισουμε, δε θα κάτσω τώρα να κάνω γενική προφανώς!!!

Το καλό είναι ότι τα μικρά μας τρώνε κι έχουν μπει σε καλό πρόγραμμα, οπότε δεν έχουμε απρόοπτα και να τρέχουμε και οι δύο πανικόβλητοι. Και γενικά είναι παιδάκια που θα κλάψουν αν θέλουν κάτι ή αν πεινάνε, δεν κλαίνε γενικά! Αυτό βοηθάει πολύ.

Η καισαρική δεν πονάει πολύ, όταν βγεις από το νοσοκομείο δεν πονάς καθόλου μη σου πω... Απλά έχεις ράμματα και θέλουν προσοχή οι κινήσεις. Αλλά γενικά εγώ πόνεσα μόνο τη δεύτερη μέρα και αυτό γιατί μου είχε φύγει το σωληνάκι της επισκληριδιου και δεν έπαιρνα όσο παυσίπονο έπρεπε.. αλλά και πάλι παλευοταν!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LeneL είπε:

Να σου πω, δεν έχει νόημα να χάσεις την ψυχραιμία σου!!! Έτσι κι αλλιώς το πρόγραμμα το βγάζουν τα μικρά!!!! Για την ώρα τα καταφέρνουμε εγώ και ο άντρας μου. Βέβαια εγώ είμαι σε άδεια και η δουλειά του άντρα μου του επιτρέπει να είναι πολύ σπίτι.. τα κάνουμε και οι δύο όλα και για τα μωρά και για το σπίτι.. ε, σπίτι τα βασικά να μη βρωμισουμε, δε θα κάτσω τώρα να κάνω γενική προφανώς!!!

Το καλό είναι ότι τα μικρά μας τρώνε κι έχουν μπει σε καλό πρόγραμμα, οπότε δεν έχουμε απρόοπτα και να τρέχουμε και οι δύο πανικόβλητοι. Και γενικά είναι παιδάκια που θα κλάψουν αν θέλουν κάτι ή αν πεινάνε, δεν κλαίνε γενικά! Αυτό βοηθάει πολύ.

Η καισαρική δεν πονάει πολύ, όταν βγεις από το νοσοκομείο δεν πονάς καθόλου μη σου πω... Απλά έχεις ράμματα και θέλουν προσοχή οι κινήσεις. Αλλά γενικά εγώ πόνεσα μόνο τη δεύτερη μέρα και αυτό γιατί μου είχε φύγει το σωληνάκι της επισκληριδιου και δεν έπαιρνα όσο παυσίπονο έπρεπε.. αλλά και πάλι παλευοταν!

Τέλεια ! Είσαι πολύ καλά ! Έχεις κ πολύ καλά μωρακια!!Ευτυχώς κ μένα η δουλειά του άντρα μου του επιτρέπει να ναι σπίτι κ ν έχω βοήθεια ! Άντε πλησιάζω κ εγώ κ ανυπομονώ! Μοιάζουν τ δίδυμα μεταξύ τους ; Πως τα βλέπεις ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , minnie26 είπε:

Τέλεια ! Είσαι πολύ καλά ! Έχεις κ πολύ καλά μωρακια!!Ευτυχώς κ μένα η δουλειά του άντρα μου του επιτρέπει να ναι σπίτι κ ν έχω βοήθεια ! Άντε πλησιάζω κ εγώ κ ανυπομονώ! Μοιάζουν τ δίδυμα μεταξύ τους ; Πως τα βλέπεις ; 

Κοντεύεις κι εσύ! Πώς νοιωθεις; Έχεις κουράγια ακόμα; 

Τα μικρά μου μοιάζουν πολύ μεταξύ τους! Και κάνουν και πολλές ίδιες κινήσεις και γκριμάτσες. Άσε που χαμογελάνε στον ύπνο τους κι έχουν πολύ πλάκα! Γενικά πάντως είμαι πολύ τυχερή, είναι πολύ καλά μωράκια!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2023 at 5:15 ΜΜ, LeneL είπε:

Καλά κι εγώ δεν κατάλαβα ποτέ έμεινα έγκυος, πότε γέννησα,πότε ήρθαμε σπίτι...σε λίγο θα δω τα μικρά να πηγαίνουν σχολείο μου φαίνεται..

Λοιπόν όλη η ιστορία είναι να σε βοηθήσει καλά η μαία. Εμένα μου έκανε κάτι μαλαξεις αμέσως μετά την καισαρική κι έβγαλε κάτι σαν κρεμώδες γάλα που το έδωσε αμέσως στα μικρά και ενεργοποίησε το μαστό. 

Το θέμα με εμάς είναι ότι επειδή γεννήθηκαν μικρούλια οι παιδίατροι είπαν ότι έπρεπε να δώσουμε και ξένο γιατί δεν έπαιρνε να χάσουν ούτε γραμμάριο.  Τα βάλαμε στο στήθος, αλλά όντως στο νοσοκομείο ο θηλασμός είναι δύσκολος. Έχεις πεταλούδα, χαζοπονας, υπάρχει μια δυσκολία. Όμως εγώ νοίκιασα θηλαστρο στο νοσοκομείο κι έβγαζα κάθε 3 ώρες και τους το έδινα με μπουκάλι,οπότε το στήθος ενεργοποιήθηκε. Τώρα σπίτι, τα βάζω στο στήθος πριν από κάθε γεύμα με μπουκάλι, οπότε τρώνε όλο και περισσότερο από το στήθος και το υπόλοιπο από τη φόρμουλα. Αλλά κι εγώ χαλαρά. Συνεχίζω και τις αντλήσεις, οπότε δίνω μητρικό γάλα και με το θηλασμό και με μπουκάλι.. όσο πάει όμως, δε θέλω να αγχωθω και για αυτό!

Ναι ναι , μαζευτηκαμε σπίτι μας! Ευχαριστώ πολύ! Και στα δικά σου!!!

Να πω την αλήθεια μου φαίνονται πάρα πολλά όλα αυτά…Εννοώ θηλασμός και με θήλαστρο και από το στήθος…Βουνό μου φαίνονται αλλά εύχομαι να τα καταφέρουμε και εμείς είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο…

Της ίδιας άποψης είμαι, δεν θα τρελαθώ όπως έρθουν απλά θέλω να το προσπαθήσω…

πρίν από 1 λεπτό , Toxotaki είπε:

Να πω την αλήθεια μου φαίνονται πάρα πολλά όλα αυτά…Εννοώ θηλασμός και με θήλαστρο και από το στήθος…Βουνό μου φαίνονται αλλά εύχομαι να τα καταφέρουμε και εμείς είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο…

Της ίδιας άποψης είμαι, δεν θα τρελαθώ όπως έρθουν απλά θέλω να το προσπαθήσω…

Να σε ρωτήσω και κάτι ακομα Και γενικώς τις δίδυμο μαμάδες , τα έχετε σε ένα κρεβατακι ή το καθένα σε ξεχωριστό;;;Εμείς λόγω χώρου έχουμε ένα κρεβατακι αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό επιτρέπεται να κοιμούνται μαζί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Toxotaki είπε:

Να πω την αλήθεια μου φαίνονται πάρα πολλά όλα αυτά…Εννοώ θηλασμός και με θήλαστρο και από το στήθος…Βουνό μου φαίνονται αλλά εύχομαι να τα καταφέρουμε και εμείς είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο…

Της ίδιας άποψης είμαι, δεν θα τρελαθώ όπως έρθουν απλά θέλω να το προσπαθήσω…

Να σε ρωτήσω και κάτι ακομα Και γενικώς τις δίδυμο μαμάδες , τα έχετε σε ένα κρεβατακι ή το καθένα σε ξεχωριστό;;;Εμείς λόγω χώρου έχουμε ένα κρεβατακι αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό επιτρέπεται να κοιμούνται μαζί 

Από ένα σημείο και μετά μπαίνεις στον αυτόματο.. καλά κι εμείς είναι πολύ αρχή ακόμα, απλά για την ώρα μας βγαίνει το σχέδιο μάχης που έχουμε κάνει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει πολύ βοήθεια και από το μπαμπά και να πιάνουν τα χέρια του. Εγω μόλις είναι να φάνε, λίγο πριν βασικά γιατί αν πεινάει δεν έχει υπομονή για στήθος, παίρνω το ένα μωρό, το θηλάζω και μετά ο μπαμπάς του δίνει μπουκάλι κι εγώ θηλάζω το άλλο. Αντλήσεις κάνω σε άσχετη φάση όταν κοιμούνται.

Από ύπνο εμείς κοιμόμαστε όπου βρούμε για την ώρα. Στο σαλόνι έχουμε τα πορτ μπεμπέ και στο δωμάτιο τα λικνα. Κούνιες δεν έχουμε στήσει ακόμα γιατί θα μετακομίσουμε σύντομα..

Υποθέτω ότι μπορείς να τα έχεις μαζί μέχρι να αρχίσουν να κουνιούνται πολύ και να ενοχλούν το ένα το άλλο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , chara14 είπε:

Αλλαγή πλάνου!

Από Παρασκευή, πάμε για Τρίτη πρωί, 35+4!

Έκανα άλλες δυο δόσεις κορτιζόνης σήμερα..

Πως και το αλλάξατε; όπως και να έχει, με το καλό να έρθει το μικρούλι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Geogi είπε:

Πως και το αλλάξατε; όπως και να έχει, με το καλό να έρθει το μικρούλι! 

Επειδή όλα είναι καλά...είπε.

Ευκαιρία να παχύνει άλλο λίγο,λέω εγώ η άσχετη! Σήμερα ήταν 2.300.

Η 30η Ιουνίου είναι και η τελευταία μέρα στην δουλειά. Οπότε εμένα μια χαρά μου ήρθε. Θα έχω κάθε χρόνο τα γενέθλιά του στην άδειά μου!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Αλλαγή πλάνου!

Από Παρασκευή, πάμε για Τρίτη πρωί, 35+4!

Έκανα άλλες δυο δόσεις κορτιζόνης σήμερα..

Με το καλό!!! Πλησιάζουν οι μέρες να δεις το μωράκι σου. Την άλλη Τρίτη δλδ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 47 λεπτά , LeneL είπε:

Με το καλό!!! Πλησιάζουν οι μέρες να δεις το μωράκι σου. Την άλλη Τρίτη δλδ;

Ναι!!! Την ημέρα της Ανεξαρτησίας που είπε και μια φίλη μου χαχα!!

Όταν έκανα τις ζώνες, 2 ώρες μετά την κορτιζόνη, δεν πολυκουνιόταν. Μου έδωσαν χυμό και άρχισε τις κινήσεις, η μαία έπιασε την κοιλιά μου και ελαφρά το μετακινούσε στα πλάγια. Σε όλο αυτό το διάστημα οι παλμοί του σταθεροί. Για μια στιγμή που ήμουν μόνη μου στο δωμάτιο, άρχισα να το γαργαλάω στην κοιλιά χωρίς να μιλάω, όπως κάνω πάντα και οι παλμοί του έπεσαν. Το ξαναδοκίμασα, τα ίδια. Λέτε να καταλαβαίνουν το δικό μας άγγιγμα και να ηρεμούν; Με συγκίνησε η ψυχούλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Ναι!!! Την ημέρα της Ανεξαρτησίας που είπε και μια φίλη μου χαχα!!

Όταν έκανα τις ζώνες, 2 ώρες μετά την κορτιζόνη, δεν πολυκουνιόταν. Μου έδωσαν χυμό και άρχισε τις κινήσεις, η μαία έπιασε την κοιλιά μου και ελαφρά το μετακινούσε στα πλάγια. Σε όλο αυτό το διάστημα οι παλμοί του σταθεροί. Για μια στιγμή που ήμουν μόνη μου στο δωμάτιο, άρχισα να το γαργαλάω στην κοιλιά χωρίς να μιλάω, όπως κάνω πάντα και οι παλμοί του έπεσαν. Το ξαναδοκίμασα, τα ίδια. Λέτε να καταλαβαίνουν το δικό μας άγγιγμα και να ηρεμούν; Με συγκίνησε η ψυχούλα!

Άντε πλησιάζει η μέρα.. στο μεταξύ ωραίες μανουλες Ιουλίου είμαστε.. 🤣 δεν ξέρω επιστημονικά αν μας καταλαβαίνουν, το άγγιγμα τουλάχιστον γιατί φωνή ξέρω ότι την αναγνωρίζουν, κι εγώ όμως ήμουν σίγουρη ότι καταλάβαιναν ότι τα χαϊδεύω εγώ και τα έπιανα και τους έδινα και οδηγίες προς το τέλος που να σταθούν για να μην έχω δύσπνοια! Και νόμιζα ότι με άκουγαν και μετά δεν είχα! Κάψιμο εντελώς!

8 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Επειδή όλα είναι καλά...είπε.

Ευκαιρία να παχύνει άλλο λίγο,λέω εγώ η άσχετη! Σήμερα ήταν 2.300.

Η 30η Ιουνίου είναι και η τελευταία μέρα στην δουλειά. Οπότε εμένα μια χαρά μου ήρθε. Θα έχω κάθε χρόνο τα γενέθλιά του στην άδειά μου!

Στο μεταξύ κι εγώ με τα μικρά το σχολείο σκέφτηκα αλλά για τα πάρτυ τους! Λέω, 19 έχουν γενέθλια, μέχρι τις 15 πηγαίνουν σχολείο, θα μπορούμε να δίνουμε άνετα τις προσκλήσεις στους συμμαθητές για το πάρτι, δε θα τους ψάχνουμε μέσα στο κατακαλοκαιρο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Ναι!!! Την ημέρα της Ανεξαρτησίας που είπε και μια φίλη μου χαχα!!

Όταν έκανα τις ζώνες, 2 ώρες μετά την κορτιζόνη, δεν πολυκουνιόταν. Μου έδωσαν χυμό και άρχισε τις κινήσεις, η μαία έπιασε την κοιλιά μου και ελαφρά το μετακινούσε στα πλάγια. Σε όλο αυτό το διάστημα οι παλμοί του σταθεροί. Για μια στιγμή που ήμουν μόνη μου στο δωμάτιο, άρχισα να το γαργαλάω στην κοιλιά χωρίς να μιλάω, όπως κάνω πάντα και οι παλμοί του έπεσαν. Το ξαναδοκίμασα, τα ίδια. Λέτε να καταλαβαίνουν το δικό μας άγγιγμα και να ηρεμούν; Με συγκίνησε η ψυχούλα!

Κι εμένα στις ζώνες τη 1η φορά δεν κουνιόταν πολύ, οπότε πήγαμε βόλτα, φάγαμε και παγωτάκι και μετά έγινε χαμός χαχχα. 

Εν τω μεταξύ, σε αυτο που λες για το άγγιγμα. Κάθε φορά που της μιλάει ο μπαμπάς της και χαϊδεύει την κοιλιά μου, κοκαλώνει. Μέχρι τώρα τον κορόιδευα ότι τον φοβάται η μήπως δεν τον θέλει χάχα. Στις ζώνες παρατήρησαμε, πως με το που ακούει τη φωνή του και τη χαϊδεύει, έπεφταν οι παλμοι της αρκετά. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει η είναι στη ρομαντική φαντασία μας χαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια κοιμάται κ σε σας όταν κάνετε ζώνες; εμείς 2 φορες κάναμε κ τις 2 κοιμότανε κ λίγο ανησύχησα γτ ηταν χαμηλοί παλμοί ... Μετα π πήγαμε για τον υπέρηχο τον κλωτσουσε τόσο τον γιατρό π δεν μπορούσε ν κανει την μέτρηση ο άνθρωπος κ λίγο χαλαρωσα ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Tintin είπε:

Αχ βρε κορίτσια κοιμάται κ σε σας όταν κάνετε ζώνες; εμείς 2 φορες κάναμε κ τις 2 κοιμότανε κ λίγο ανησύχησα γτ ηταν χαμηλοί παλμοί ... Μετα π πήγαμε για τον υπέρηχο τον κλωτσουσε τόσο τον γιατρό π δεν μπορούσε ν κανει την μέτρηση ο άνθρωπος κ λίγο χαλαρωσα ...

Ουυυ εμάς είναι μόνιμη η κατάσταση αυτή στο γιατρό. Με το που πάμε εκεί, τέλος ούτε κουνιέται ούτε τίποτα, γυρνάει και την πλατουλα και τέλος. Να φανταστείς από την β επιπέδου, την προηγούμενη φορά είδαμε λίγο τη φατσουλα της. Όλες μου οι φίλες έχουν πολλές φώτο από υπερήχους, εμείς ζήτημα 3-4 χάχα. 

Εγώ δεν αγχώνομαι γιατί το έχω συνηθίσει πια, συν ότι την υπόλοιπη μέρα είναι πάρα πολύ δραστήρια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...