Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμάς…Όπως και η @minnie26(απιστευτο είχαμε την ίδια ημερομηνία και γεννήσαμε σχεδόν μαζί) γεννήσαμε χθες το πρωί με καισαρική..

Ξημερωματα Κυριακής έσπασαν τα νερά οπότε χθες ηρθαν και τα ζουζούνια μας…Ένα αγοράκι 2700 και ένα κοριτσάκι 2000 κιλά , εμείς έχουμε χάσει βάρος , η μικρή σήμερα ήταν 1900…Το αγοράκι μας χρειάστηκε υποστήριξη χθες αλλά όλα πήγαν καλά και μας το έφεραν το βράδυ στο δωμάτιο αλλά αδύνατον να θηλάσει…κάνουμε μικτή και στα δυο…

Εγω πονάω αρκετά αλλά το θέμα μου είναι πως νόμιζα ότι η μικρη θηλαζε αλλά σήμερα δυο τρεις φορές με τίποτα ήθελε μόνο ξένο…Προσπάθησα να βγάλω με το θήλαστρο αλλά ούτε σταγόνα, απελπιστικά λίγο αλλά θα φανεί στην πορεία 

  • Λουλούδια 9
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Toxotaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμάς…Όπως και η @minnie26(απιστευτο είχαμε την ίδια ημερομηνία και γεννήσαμε σχεδόν μαζί) γεννήσαμε χθες το πρωί με καισαρική..

Ξημερωματα Κυριακής έσπασαν τα νερά οπότε χθες ηρθαν και τα ζουζούνια μας…Ένα αγοράκι 2700 και ένα κοριτσάκι 2000 κιλά , εμείς έχουμε χάσει βάρος , η μικρή σήμερα ήταν 1900…Το αγοράκι μας χρειάστηκε υποστήριξη χθες αλλά όλα πήγαν καλά και μας το έφεραν το βράδυ στο δωμάτιο αλλά αδύνατον να θηλάσει…κάνουμε μικτή και στα δυο…

Εγω πονάω αρκετά αλλά το θέμα μου είναι πως νόμιζα ότι η μικρη θηλαζε αλλά σήμερα δυο τρεις φορές με τίποτα ήθελε μόνο ξένο…Προσπάθησα να βγάλω με το θήλαστρο αλλά ούτε σταγόνα, απελπιστικά λίγο αλλά θα φανεί στην πορεία 

Να σας ζήσουν τα μικρούλια σας κορίτσια! Γερά και καλότυχα να είναι εύχομαι!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω μέρες να μπω να γράψω! Εγώ γέννησα στις 23 Ιουνίου τελικά με πρόκληση αλλά κυλησαν όλα πολύ γρήγορα ευτυχώς!  Σε 5 ώρες από όταν ξεκινήσαμε την πρόκληση γέννησα φυσιολογικά έναν μπέμπαρο 3.800 κιλά! Από τις τρεις γέννες μου ο καλύτερος τοκετός μακράν και όλα αυτά χάρη στο γιατρό και τη μαία μπορώ να πω! Ο μπεμπούλης ανέβασε ίκτερο την τρίτη μέρα βέβαια και χρειάστηκε να κάνει φωτοθεραπεία για δυο ημέρες αλλά όλα καλά πλέον!! Είμαστε σπίτι και τον τρελαίνουν οι αδερφούλες του 🥰🥰🥰

  • Μου αρέσει 3
  • Λουλούδια 6
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Life777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω μέρες να μπω να γράψω! Εγώ γέννησα στις 23 Ιουνίου τελικά με πρόκληση αλλά κυλησαν όλα πολύ γρήγορα ευτυχώς!  Σε 5 ώρες από όταν ξεκινήσαμε την πρόκληση γέννησα φυσιολογικά έναν μπέμπαρο 3.800 κιλά! Από τις τρεις γέννες μου ο καλύτερος τοκετός μακράν και όλα αυτά χάρη στο γιατρό και τη μαία μπορώ να πω! Ο μπεμπούλης ανέβασε ίκτερο την τρίτη μέρα βέβαια και χρειάστηκε να κάνει φωτοθεραπεία για δυο ημέρες αλλά όλα καλά πλέον!! Είμαστε σπίτι και τον τρελαίνουν οι αδερφούλες του 🥰🥰🥰

Τέλεια, να σου ζήσει ο μπεμπακος σου!! Να τα χαίρεστε και τα 3 τα παιδάκια σας και να είστε όλοι μαζί υγιείς κι αγαπημένοι!! 

Εμείς κορίτσια πήγαμε πάλι στον γιατρο χθες. Η μπεμπούλα είναι ψηλά ακόμα, αλλά ο γιατρός είπε ότι από δω και πέρα περιμένουμε έτσι κι αλλιώς, γιατί είναι και το 1ο μου. Μπήκαμε στην 39η, η κυρία έχει φτάσει ήδη τα 3400, αλλά δεν έχει καμία όρεξη να βγει. Βλέπω την πητ μου 17/7 να τη φτάνουμε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το γλυκό μου το πρωί. Το είδα ελάχιστα  γιατί το πήραν οι παιδίατροι...2200 είναι.

Πριν λίγο ήρθαν και μου είπαν πως λόγω ταχύπνοιας το έχουν στην εντατική. Το κλάμα πάει... δεν μπορώ να σταματήσω.. θα τον δω στις 8..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 8
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Life777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω μέρες να μπω να γράψω! Εγώ γέννησα στις 23 Ιουνίου τελικά με πρόκληση αλλά κυλησαν όλα πολύ γρήγορα ευτυχώς!  Σε 5 ώρες από όταν ξεκινήσαμε την πρόκληση γέννησα φυσιολογικά έναν μπέμπαρο 3.800 κιλά! Από τις τρεις γέννες μου ο καλύτερος τοκετός μακράν και όλα αυτά χάρη στο γιατρό και τη μαία μπορώ να πω! Ο μπεμπούλης ανέβασε ίκτερο την τρίτη μέρα βέβαια και χρειάστηκε να κάνει φωτοθεραπεία για δυο ημέρες αλλά όλα καλά πλέον!! Είμαστε σπίτι και τον τρελαίνουν οι αδερφούλες του 🥰🥰🥰

Τι καλά κορίτσι μου να σου ζήσει ο μπεμπαρος κ όλα τα καλά να έχει εύχομαι στη ζωή του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Ήρθε το γλυκό μου το πρωί. Το είδα ελάχιστα  γιατί το πήραν οι παιδίατροι...2200 είναι.

Πριν λίγο ήρθαν και μου είπαν πως λόγω ταχύπνοιας το έχουν στην εντατική. Το κλάμα πάει... δεν μπορώ να σταματήσω.. θα τον δω στις 8..

Να σου ζήσει κορίτσι μου, όλα τα καλά του κόσμου να έχει το μικρούλι σου! Είναι δύσκολο το ξέρω που σου το πήραν αλλά όλα θα πάνε καλά! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2023 at 6:25 ΜΜ, chara14 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!!

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!!

Σας γράφω τα νέα μου...την Παρασκευή έγινα κ εγώ μανούλα 36.4 εβδομάδων τελικά γτ η γιατρός μου δεν ήθελε να το ρισκάρει άλλο..η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 3790 ως έκπληξη κ θαυμασμό όλων..😂😂😂είναι υπέροχη!

Η φαγούρα κορίτσια εξαφανίστηκε κατευθείαν κ μαζί της κ η χολοσταση..

Τη θήλασα από την πρώτη μέρα γτ το ήθελα πάρα πολύ αλλά με χει πληγώσει πολύ σε ρώγα κ θηλή..πείτε μου όσες έχετε παρόμοια εμπειρία...

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!!

Σας γράφω τα νέα μου...την Παρασκευή έγινα κ εγώ μανούλα 36.4 εβδομάδων τελικά γτ η γιατρός μου δεν ήθελε να το ρισκάρει άλλο..η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 3790 ως έκπληξη κ θαυμασμό όλων..😂😂😂είναι υπέροχη!

Η φαγούρα κορίτσια εξαφανίστηκε κατευθείαν κ μαζί της κ η χολοσταση..

Τη θήλασα από την πρώτη μέρα γτ το ήθελα πάρα πολύ αλλά με χει πληγώσει πολύ σε ρώγα κ θηλή..πείτε μου όσες έχετε παρόμοια εμπειρία...

Καλησπέρα και να σου ζήσει η μπουμπού σου. Έχω μια μπέμπα 5 μηνών και κάτι ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από τη πρώτη στιγμή. Είχα κι εγώ πληγή στη μία ρώγα και πονούσα πολύ για 40 ημέρες. Δια μαγείας μετά σταμάτησε ο πόνος. Εγώ έβαζα πολύ τη κρέμα της Medela με λανονινηη οποία θεωρώ πως βοήθησε πολύ στη θρέψη των πληγών και επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα εάν γίνει κατάποση από το μωράκι την ώρα που θηλάζει. Οι πρώτες 40 μέρες ήταν επώδυνες για εμένα. Αλλά με πολύ επιμονή και υπομονή τα κατάφερα και ποτέ δεν έχει πιει σκόνη και είμαι πολύ υπερήφανη. Πάλεψε το!!!! 

πρίν από 57 λεπτά , Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!!

Σας γράφω τα νέα μου...την Παρασκευή έγινα κ εγώ μανούλα 36.4 εβδομάδων τελικά γτ η γιατρός μου δεν ήθελε να το ρισκάρει άλλο..η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 3790 ως έκπληξη κ θαυμασμό όλων..😂😂😂είναι υπέροχη!

Η φαγούρα κορίτσια εξαφανίστηκε κατευθείαν κ μαζί της κ η χολοσταση..

Τη θήλασα από την πρώτη μέρα γτ το ήθελα πάρα πολύ αλλά με χει πληγώσει πολύ σε ρώγα κ θηλή..πείτε μου όσες έχετε παρόμοια εμπειρία...

Και επίσης ακόμα και τώρα μετά από 5 μήνες ξυπνάει τη νύχτα για γάλα ,γιατί το μητρικό γάλα δεν είναι τόσο "παχύ" σε θερμίδες όσο οι σκόνες και έτσι τα θηλάζοντα μωράκια πεινάνε συχνότερα από ότι τα μωρά που δεν θηλάζουν. Ένα άλλο βασικό είναι ότι χάνεις τα κιλά της εγκυμοσύνης πολύ γρηγορότερα εάν προσέχεις την διατροφή σου λόγω της ενέργειας που καίει το σώμα μας για τη παραγωγή γάλακτος. Εγώ πήρα σύνολο 15 κιλά ,βγήκα από τη κλινική -7 και μέσα σε 40 μέρες είχα επανέλθει πλήρως στα κιλά προ εγκυμοσύνης και πλέον είμαι πιο αδύνατη από πριν. τέλος,να την έχεις συνεχώς στο στήθος τώρα τις πρώτες μέρες για να ενεργοποιηθεί η παραγωγή και οσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα παράγεις. Εύχομαι να σε βοήθησα όπως με βοήθησαν εμένα οι μαίες και βέβαια το διάβασμα σχετικά με το θηλασμό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2023 at 10:54 ΜΜ, Toxotaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμάς…Όπως και η @minnie26(απιστευτο είχαμε την ίδια ημερομηνία και γεννήσαμε σχεδόν μαζί) γεννήσαμε χθες το πρωί με καισαρική..

Ξημερωματα Κυριακής έσπασαν τα νερά οπότε χθες ηρθαν και τα ζουζούνια μας…Ένα αγοράκι 2700 και ένα κοριτσάκι 2000 κιλά , εμείς έχουμε χάσει βάρος , η μικρή σήμερα ήταν 1900…Το αγοράκι μας χρειάστηκε υποστήριξη χθες αλλά όλα πήγαν καλά και μας το έφεραν το βράδυ στο δωμάτιο αλλά αδύνατον να θηλάσει…κάνουμε μικτή και στα δυο…

Εγω πονάω αρκετά αλλά το θέμα μου είναι πως νόμιζα ότι η μικρη θηλαζε αλλά σήμερα δυο τρεις φορές με τίποτα ήθελε μόνο ξένο…Προσπάθησα να βγάλω με το θήλαστρο αλλά ούτε σταγόνα, απελπιστικά λίγο αλλά θα φανεί στην πορεία 

Να σας ζήσουν τα μπουμπουκακια σας!!!Γερά κ καλότυχα να είναι τα μωρά σας! Μην απελπίζεσαι με το θηλασμό,όσο μεγαλώνουν θα δυναμώσουν κ μπορεί να μπορέσουν να θηλάσουν. Πάλεψε το οσο μπορείς κ μην απογοητευεσαι ότι κ να γίνει!!!Τώρα που είναι τα μικρά??Πως τα πάτε???

On 4/7/2023 at 1:54 ΠΜ, Life777 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω μέρες να μπω να γράψω! Εγώ γέννησα στις 23 Ιουνίου τελικά με πρόκληση αλλά κυλησαν όλα πολύ γρήγορα ευτυχώς!  Σε 5 ώρες από όταν ξεκινήσαμε την πρόκληση γέννησα φυσιολογικά έναν μπέμπαρο 3.800 κιλά! Από τις τρεις γέννες μου ο καλύτερος τοκετός μακράν και όλα αυτά χάρη στο γιατρό και τη μαία μπορώ να πω! Ο μπεμπούλης ανέβασε ίκτερο την τρίτη μέρα βέβαια και χρειάστηκε να κάνει φωτοθεραπεία για δυο ημέρες αλλά όλα καλά πλέον!! Είμαστε σπίτι και τον τρελαίνουν οι αδερφούλες του 🥰🥰🥰

Να σου ζήσει ο μπεμπαρος κορίτσι!!!!Γερός και καλότυχος στη ζωή του!!!

On 4/7/2023 at 1:36 ΜΜ, Geogi είπε:

Τέλεια, να σου ζήσει ο μπεμπακος σου!! Να τα χαίρεστε και τα 3 τα παιδάκια σας και να είστε όλοι μαζί υγιείς κι αγαπημένοι!! 

Εμείς κορίτσια πήγαμε πάλι στον γιατρο χθες. Η μπεμπούλα είναι ψηλά ακόμα, αλλά ο γιατρός είπε ότι από δω και πέρα περιμένουμε έτσι κι αλλιώς, γιατί είναι και το 1ο μου. Μπήκαμε στην 39η, η κυρία έχει φτάσει ήδη τα 3400, αλλά δεν έχει καμία όρεξη να βγει. Βλέπω την πητ μου 17/7 να τη φτάνουμε 

Κορίτσι τι γίνεται???Σε τι φάση είσαι???

9 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!!

Σας γράφω τα νέα μου...την Παρασκευή έγινα κ εγώ μανούλα 36.4 εβδομάδων τελικά γτ η γιατρός μου δεν ήθελε να το ρισκάρει άλλο..η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 3790 ως έκπληξη κ θαυμασμό όλων..😂😂😂είναι υπέροχη!

Η φαγούρα κορίτσια εξαφανίστηκε κατευθείαν κ μαζί της κ η χολοσταση..

Τη θήλασα από την πρώτη μέρα γτ το ήθελα πάρα πολύ αλλά με χει πληγώσει πολύ σε ρώγα κ θηλή..πείτε μου όσες έχετε παρόμοια εμπειρία...

Τέλεια τα νέα σας! Κ εγώ μπεμπαρα γεννησα στα ίδια κιλά! Να την χαίρεστε και να την καμαρωνεται ,με υγεία στη ζωη της!!!Και μένα με πλήγωσε λόγω κακής μεταχείριση μιας μαιας στο νοσοκομείο!Ενώ το μωρο τρώει φουλ πολύ εύκολα απ την ώρα που γεννήθηκε κ στήθος κ μπιμπερό,παραααααα πολύ! Κ έκλαιγε πολύ μια μέρα το παιδί κ αυτή το χωνε στη θηλή μ κ με τραυμάτισε ενω δεν θα το κάνε ενω έτρωγε μόνη της.Εγω πήρα ψευτοθηλη για το ένα στήθος που δεν ήταν πολύ έξω η ρώγα και την χρησιμοποιώ και στο άλλο μόνο κ μόνο γιατί είχα πληγή και κόψιμο.Αυτο με έχει βοηθήσει στον πόνο κ στο να κλείνει σιγα σιγα η πληγή.και στο σπίτι να παίρνει αέρα να ξεραινεται!με κρεμουλα με λανολινη.Μετα θα την αποσυρω, δεν γινόταν αλλιώς!Επίσης κοχύλια να αναπνέει το στήθος μπορείς, άμα δεν μπορείς να έχεις τελείως το στήθος χωρις σουτιέν.

On 4/7/2023 at 3:11 ΜΜ, chara14 είπε:

Ήρθε το γλυκό μου το πρωί. Το είδα ελάχιστα  γιατί το πήραν οι παιδίατροι...2200 είναι.

Πριν λίγο ήρθαν και μου είπαν πως λόγω ταχύπνοιας το έχουν στην εντατική. Το κλάμα πάει... δεν μπορώ να σταματήσω.. θα τον δω στις 8..

Να χαίρεσαι το μωρακι σου!!!!Να σας ζήσει!!!Μην ανησυχείς είναι για καλό του...Όσο παρακολουθειται το παιδί θα είναι μια χαρά,υπομονή σου εύχομαι μέχρι να το πάρεις σπιτάκι σου.Πως είστε τώρα???

Κορίτσια αφού είδα τα νέα σας να σας πω τα δικά μου!Γεννησα 5/7 το πρωί.Ειχα μπει μια μέρα νωρίτερα για πρόκληση 39 και 4 αλλά δεν....Είχα φρικάρει, φοβήθηκα πολύ, με πόνεσε πάρα πολύ που συνεχεια μου έβαζαν τα δάχτυλα με το ζόρι στον τράχηλο μπας και τον ανοίξουν ή τον πειράξουν κ προκαλέσει τιποτα.Δεν το αντεχα αυτό κ μ έπιασε κρίση πανικού,λόγω κ μεγάλου μωρού είπα δεν θα αντέξω....Σταμάτησα την πρόκληση που δεν έκανε κ τιποτα στις 5 ώρες και έκανα καισαρικη την άλλη μέρα.

Όλα καλά με την μπέμπα μας γεννηθηκε 3780. Θηλάζω μόνο στο σπίτι προς το παρόν αλλά δεν υπάρχει πρόγραμμα. Μπορεί κ σε μια ώρα και 2 μες τη νύχτα να τρώει.Και δεν κοιμάται ρε κορίτσια μόνη της!κλαίει με το την αφήνω στο λικνο θέλει να με αγγίζει συνεχεια....

Αυτό που θέλω εγώ να ρωτήσω είναι πως είστε όσες κάνατε καισαρική από μούδιασμα???έχω 5 ,6 μέρες που γεννησα και στην κοιλιά στην τομή δεν έχω αίσθηση.Ειναι μουδιασμένο.Και τα πόδια μου είναι σαν πρησμένα σαν να έχουν νερό μέσα δεν ξέρω!Εσάς οι γιατροί σας τι σας είπαν για αυτό το μούδιασμα, φοβηθηκα....

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...