Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

Κορίτσια όσες έχεις έχετε ετοιμασθεί … το αυγουλακι του αυτοκινήτου η τη καλαθουνα αφού τ καθαρίσατε τ βάλατε σε σακούλες για να μη σκονίζονται μέχρι να έρθει η ώρα να τ χρησιμοποιήσετε η τ αφήσατε έτσι ανοιχτά ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , minnie26 είπε:

Κορίτσια όσες έχεις έχετε ετοιμασθεί … το αυγουλακι του αυτοκινήτου η τη καλαθουνα αφού τ καθαρίσατε τ βάλατε σε σακούλες για να μη σκονίζονται μέχρι να έρθει η ώρα να τ χρησιμοποιήσετε η τ αφήσατε έτσι ανοιχτά ; 

Εγώ τα περιμένω να έρθουν την Δευτέρα, με τι τα καθαρισες; μου είπανε με ατμό απ το σίδερο να τα κάνω κ μετα ν ρίξω απο πανω καθαρό σεντόνι.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Tintin είπε:

Εγώ τα περιμένω να έρθουν την Δευτέρα, με τι τα καθαρισες; μου είπανε με ατμό απ το σίδερο να τα κάνω κ μετα ν ρίξω απο πανω καθαρό σεντόνι.. 

Just now, minnie26 είπε:
πρίν από 30 λεπτά , Tintin είπε:

Εγώ τα περιμένω να έρθουν την Δευτέρα, με τι τα καθαρισες; μου είπανε με ατμό απ το σίδερο να τα κάνω κ μετα ν ρίξω απο πανω καθαρό σεντόνι.. 

εγώ τις φωλιές τις έβαλα στο πλυντήριο με Αρκάδι απορρυπαντικό κ μετά τις έβαλα πάλι στη θήκη να μη σκονίζονται… απ τ αυγό έβγαλα τ σφουγγάρια όλα κ αυτά πλυντήριο κ θα ρίξω ένα σεντόνι απ πάνω.. τις καλαθουνες τις ψεκάσαμε με σπρέι ντετολ , τ αφήνω σ ένα δωμάτιο 1 εβδομάδα να εξατμιστεί καλά κ μετά θα τ βάλω σ μια σακούλα μέσα να μη σκονιστούν …

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , minnie26 είπε:

εγώ τις φωλιές τις έβαλα στο πλυντήριο με Αρκάδι απορρυπαντικό κ μετά τις έβαλα πάλι στη θήκη να μη σκονίζονται… απ τ αυγό έβγαλα τ σφουγγάρια όλα κ αυτά πλυντήριο κ θα ρίξω ένα σεντόνι απ πάνω.. τις καλαθουνες τις ψεκάσαμε με σπρέι ντετολ , τ αφήνω σ ένα δωμάτιο 1 εβδομάδα να εξατμιστεί καλά κ μετά θα τ βάλω σ μια σακούλα μέσα να μη σκονιστούν …

Ναι ε; θα το δοκιμασω κ εγώ αν ειναι.. Εμένα η κοπελα μου είπε ατμοκαθαριστη ή σίδερο με ατμό κ μετα τύλιγμα με καθαρό σεντόνι για την σκονη ( είναι ευαίσθητα τα πνευμονακια τους ακόμη) 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλημέρα ! Κατάλαβα , δεν πειράζει όλα καλά ! Τι έγινε στη γεννα ; Με το που γεννήθηκαν στα έριξαν στην αγκαλιά; Φαντάζομαι καισαρική μ επισκληρίδειο… πως είναι να κρατάς δυο ζωούλες στα χέρια σου ταυτόχρονα ; 

Η γέννα κράτησε ελάχιστα.. πιο πολύ είναι η προετοιμασία πριν δλδ παρά η γέννα. Με το που μπαίνει ο γιατρός στο χειρουργείο μετά από 5-7 λεπτά ακούς τα παιδιά! 

Ευτυχώς ναι, μου τα έβαλαν αμέσως αγκαλιά. Υπήρχε περίπτωση επειδή ήταν προωρακια λίγο, να έκριναν οι παιδίατροι ότι έπρεπε να μπουν αμέσως θερμοκοιτίδα και να μην τα έπαιρνα! 

Είναι πολύ συγκινητικό, ειδικά όταν ακούς το κλάμα. Όμως συμβαίνουν τόσα πράγματα ταυτόχρονα, γιατί είναι αρκετός κόσμος μέσα στο χειρουργείο, που εγώ τα είχα λίγο χαμένα! Μετά κατάλαβα τι έγινε..

Γενικά είναι απίστευτη η κατάσταση και απίστευτο και το ποσό γρήγορα πέρασε ο καιρός. Τώρα είμαστε ήδη σπίτι!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Κορίτσια όσες έχεις έχετε ετοιμασθεί … το αυγουλακι του αυτοκινήτου η τη καλαθουνα αφού τ καθαρίσατε τ βάλατε σε σακούλες για να μη σκονίζονται μέχρι να έρθει η ώρα να τ χρησιμοποιήσετε η τ αφήσατε έτσι ανοιχτά ; 

Εγώ τα έχω σκεπάσει με ένα σεντόνι για να μη σκονίζονται. Ότι έβγαινε το έπλυνε ο άντρας μου πολύ καλά στο χέρι με βρεφικό απορρυπαντικο και ότι δεν έβγαινε το πέρασα με αντισηπτικα μαντηλάκια.. Τα άφησα να στεγνώσουν καλά και τα σκέπασα. Γενικά Ότι καθάρισα δικό της κάπως έτσι το έκανα. Αλλα τα σκέπασα με σεντόνι κι άλλα τα τύλιξα με πλαστικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Η γέννα κράτησε ελάχιστα.. πιο πολύ είναι η προετοιμασία πριν δλδ παρά η γέννα. Με το που μπαίνει ο γιατρός στο χειρουργείο μετά από 5-7 λεπτά ακούς τα παιδιά! 

Ευτυχώς ναι, μου τα έβαλαν αμέσως αγκαλιά. Υπήρχε περίπτωση επειδή ήταν προωρακια λίγο, να έκριναν οι παιδίατροι ότι έπρεπε να μπουν αμέσως θερμοκοιτίδα και να μην τα έπαιρνα! 

Είναι πολύ συγκινητικό, ειδικά όταν ακούς το κλάμα. Όμως συμβαίνουν τόσα πράγματα ταυτόχρονα, γιατί είναι αρκετός κόσμος μέσα στο χειρουργείο, που εγώ τα είχα λίγο χαμένα! Μετά κατάλαβα τι έγινε..

Γενικά είναι απίστευτη η κατάσταση και απίστευτο και το ποσό γρήγορα πέρασε ο καιρός. Τώρα είμαστε ήδη σπίτι!

Αχ τι ωραία νέα βρε λενελ μου ! Έχεις ήδη τ μωράκια σου στο σπίτι! Μακάρι έτσι να πάει κ σε μένα !!!! Τ τράχηλος είχες ; Θυμάσαι ; Εγώ 33+5 ήμουν 24χιλ…

4 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Εγώ τα έχω σκεπάσει με ένα σεντόνι για να μη σκονίζονται. Ότι έβγαινε το έπλυνε ο άντρας μου πολύ καλά στο χέρι με βρεφικό απορρυπαντικο και ότι δεν έβγαινε το πέρασα με αντισηπτικα μαντηλάκια.. Τα άφησα να στεγνώσουν καλά και τα σκέπασα. Γενικά Ότι καθάρισα δικό της κάπως έτσι το έκανα. Αλλα τα σκέπασα με σεντόνι κι άλλα τα τύλιξα με πλαστικό 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Τ ίδιο κάνω κ εγώ, έλεγα μήπως υπερβάλλω…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Η γέννα κράτησε ελάχιστα.. πιο πολύ είναι η προετοιμασία πριν δλδ παρά η γέννα. Με το που μπαίνει ο γιατρός στο χειρουργείο μετά από 5-7 λεπτά ακούς τα παιδιά! 

Ευτυχώς ναι, μου τα έβαλαν αμέσως αγκαλιά. Υπήρχε περίπτωση επειδή ήταν προωρακια λίγο, να έκριναν οι παιδίατροι ότι έπρεπε να μπουν αμέσως θερμοκοιτίδα και να μην τα έπαιρνα! 

Είναι πολύ συγκινητικό, ειδικά όταν ακούς το κλάμα. Όμως συμβαίνουν τόσα πράγματα ταυτόχρονα, γιατί είναι αρκετός κόσμος μέσα στο χειρουργείο, που εγώ τα είχα λίγο χαμένα! Μετά κατάλαβα τι έγινε..

Γενικά είναι απίστευτη η κατάσταση και απίστευτο και το ποσό γρήγορα πέρασε ο καιρός. Τώρα είμαστε ήδη σπίτι!

Είστε σπίτι;;

Τί καλά!!!!!!

Να σας ζήσουνννν!!!!!!!!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Αχ τι ωραία νέα βρε λενελ μου ! Έχεις ήδη τ μωράκια σου στο σπίτι! Μακάρι έτσι να πάει κ σε μένα !!!! Τ τράχηλος είχες ; Θυμάσαι ; Εγώ 33+5 ήμουν 24χιλ…

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Τ ίδιο κάνω κ εγώ, έλεγα μήπως υπερβάλλω…

Να σου πω, κι εμένα ο τραχηλος εκεί γύρω ήταν σε αυτή την εβδομάδα. Και λίγο πριν γεννήσω δλδ γύρω στο 2,5 ήταν. Με καισαρική δε θα πας κι εσύ; Είναι καλός απ ότι ξέρω ο τράχηλος εκεί 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LeneL είπε:

Να σου πω, κι εμένα ο τραχηλος εκεί γύρω ήταν σε αυτή την εβδομάδα. Και λίγο πριν γεννήσω δλδ γύρω στο 2,5 ήταν. Με καισαρική δε θα πας κι εσύ; Είναι καλός απ ότι ξέρω ο τράχηλος εκεί 

Ναι με καισαρική θα πάω! Μου άλλαξε την ημερομηνία απ 21 Ιουλίου σε 14 Ιουλίου .. θα είμαι τότε ακριβώς 37εβδ, εκτός κ αν σπάσουν τ νερά ! Ξέρεις επειδή άνοιξε φοβάμαι μη γέννηση κ νωρίτερα ! 
 

Πως είναι η ζωή με τ δίδυμα στο σπίτι; Τα καταφέρνετε ; Έχω περιέργεια να μάθω για να πάρω μια γεύση ! Χαχα! Σε ζάλισα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Ναι με καισαρική θα πάω! Μου άλλαξε την ημερομηνία απ 21 Ιουλίου σε 14 Ιουλίου .. θα είμαι τότε ακριβώς 37εβδ, εκτός κ αν σπάσουν τ νερά ! Ξέρεις επειδή άνοιξε φοβάμαι μη γέννηση κ νωρίτερα ! 
 

Πως είναι η ζωή με τ δίδυμα στο σπίτι; Τα καταφέρνετε ; Έχω περιέργεια να μάθω για να πάρω μια γεύση ! Χαχα! Σε ζάλισα 

Είναι δηλαδή λίγο το 2,4; Γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι για την εβδομάδα που είσαι είναι πολύ καλά! 

Να σου πω, επειδή είναι πολύ μικρά ακόμα για την ώρα δεν είναι δύσκολα! Κοιμούνται παρά πολλές ώρες, οπότε είναι εύκολο σχετικά να συντονιστούμε με ταισματα και τέτοια ! Αργότερα θα δούμε όταν θα μένουν ξύπνια περισσότερο! Έχουν πλάκα πάντως γιατί μοιάζουν πολύ σε κινήσεις και γκριμάτσες!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , LeneL είπε:

Είναι δηλαδή λίγο το 2,4; Γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι για την εβδομάδα που είσαι είναι πολύ καλά! 

Να σου πω, επειδή είναι πολύ μικρά ακόμα για την ώρα δεν είναι δύσκολα! Κοιμούνται παρά πολλές ώρες, οπότε είναι εύκολο σχετικά να συντονιστούμε με ταισματα και τέτοια ! Αργότερα θα δούμε όταν θα μένουν ξύπνια περισσότερο! Έχουν πλάκα πάντως γιατί μοιάζουν πολύ σε κινήσεις και γκριμάτσες!!!!

Μου είπε θελουμε τον τράχηλο πάνω απ 2 αυτή τη στιγμή .. απλά εγώ ξέρεις αγχώθηκα! Έχω κάνει πάντως τις ενέσεις για τα πνευμονια κ είμαι ήσυχη ! 33+5 που πήγα ζύγιζαν 2.000 και 2250… θέλω κ γώ να γεννήσω με το καλό κ να τα πάρω σπίτι όπως εσυ! Σε ζήλεψα! Τρώνε κ κοιμούνται ταυτόχρονα;;; Τώρα συνεχίζεις μ θήλαστρο η δίνεις φόρμουλα; 

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2023 at 4:38 ΠΜ, minnie26 είπε:

Μου είπε θελουμε τον τράχηλο πάνω απ 2 αυτή τη στιγμή .. απλά εγώ ξέρεις αγχώθηκα! Έχω κάνει πάντως τις ενέσεις για τα πνευμονια κ είμαι ήσυχη ! 33+5 που πήγα ζύγιζαν 2.000 και 2250… θέλω κ γώ να γεννήσω με το καλό κ να τα πάρω σπίτι όπως εσυ! Σε ζήλεψα! Τρώνε κ κοιμούνται ταυτόχρονα;;; Τώρα συνεχίζεις μ θήλαστρο η δίνεις φόρμουλα; 

Α, είναι μπαμπατσικα και τα δικά σου! Μπράβο, είναι σημαντικό ότι έχουν βάρος! Σχεδόν ταυτόχρονα, ναι, γιατί βασικά όλη μέρα κοιμούνται εκτός από την ώρα που τρώνε. Αλλά και όταν τρώνε καμία φορά είναι σαν κοιμισμένα!!!!

Συνεχίζουμε μεικτή διατροφή. Φόρμουλα, στήθος και άντληση, όλα μαζί. Έτσι θα πάει αυτό, δε νομίζω να το γυρίσουμε στον αποκλειστικο θηλασμό γιατί είναι πολύ δύσκολα σε δίδυμα κάτι τέτοιο. Απλά όταν θα φτιάξει το γάλα ίσως αυξήσω τα γεύματα με μητρικό και αφήσω λιγότερα με φόρμουλα. Τώρα επειδή είναι πιο ελαφρύ το μητρικό, μετά από λίγο ξαναπεινανε!

Μην αγχώνεσαι, μια χαρά θα πάνε όλα. Κάθε εβδομάδα που περνάει όφελος είναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@minnie26 εγώ στην 32 εβδομάδα είχα 30χιλ..την τελευταία φορά δεν τον μετρήσαμε και τώρα έχουμε ξανά ραντεβού την Πέμπτη οπότε θα δούμε και πόσο θα είναι..Έχουμε την ίδια ημερομηνία απλά αν τα καταφέρουμε εμείς θα είμαι στην 38η εβδομάδα…

@LeneL πότε έφτασε ο καιρός και πήγατε και σπίτι αλήθεια…Με αγχώνει αρκετά ο θηλασμός θέλω να το  προσπαθήσω και αν τα καταφέρω καλώς αλλιώς όπως μας πάει…

μετα την καισαρική και με δυο μωρά πως είναι;;;;εννοώ στο πρακτικό κομμάτι , κινήσεις , θηλασμός ;;; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Toxotaki είπε:

@minnie26 εγώ στην 32 εβδομάδα είχα 30χιλ..την τελευταία φορά δεν τον μετρήσαμε και τώρα έχουμε ξανά ραντεβού την Πέμπτη οπότε θα δούμε και πόσο θα είναι..Έχουμε την ίδια ημερομηνία απλά αν τα καταφέρουμε εμείς θα είμαι στην 38η εβδομάδα…

@LeneL πότε έφτασε ο καιρός και πήγατε και σπίτι αλήθεια…Με αγχώνει αρκετά ο θηλασμός θέλω να το  προσπαθήσω και αν τα καταφέρω καλώς αλλιώς όπως μας πάει…

μετα την καισαρική και με δυο μωρά πως είναι;;;;εννοώ στο πρακτικό κομμάτι , κινήσεις , θηλασμός ;;; 

Καλά κι εγώ δεν κατάλαβα ποτέ έμεινα έγκυος, πότε γέννησα,πότε ήρθαμε σπίτι...σε λίγο θα δω τα μικρά να πηγαίνουν σχολείο μου φαίνεται..

Λοιπόν όλη η ιστορία είναι να σε βοηθήσει καλά η μαία. Εμένα μου έκανε κάτι μαλαξεις αμέσως μετά την καισαρική κι έβγαλε κάτι σαν κρεμώδες γάλα που το έδωσε αμέσως στα μικρά και ενεργοποίησε το μαστό. 

Το θέμα με εμάς είναι ότι επειδή γεννήθηκαν μικρούλια οι παιδίατροι είπαν ότι έπρεπε να δώσουμε και ξένο γιατί δεν έπαιρνε να χάσουν ούτε γραμμάριο.  Τα βάλαμε στο στήθος, αλλά όντως στο νοσοκομείο ο θηλασμός είναι δύσκολος. Έχεις πεταλούδα, χαζοπονας, υπάρχει μια δυσκολία. Όμως εγώ νοίκιασα θηλαστρο στο νοσοκομείο κι έβγαζα κάθε 3 ώρες και τους το έδινα με μπουκάλι,οπότε το στήθος ενεργοποιήθηκε. Τώρα σπίτι, τα βάζω στο στήθος πριν από κάθε γεύμα με μπουκάλι, οπότε τρώνε όλο και περισσότερο από το στήθος και το υπόλοιπο από τη φόρμουλα. Αλλά κι εγώ χαλαρά. Συνεχίζω και τις αντλήσεις, οπότε δίνω μητρικό γάλα και με το θηλασμό και με μπουκάλι.. όσο πάει όμως, δε θέλω να αγχωθω και για αυτό!

On 24/6/2023 at 10:45 ΠΜ, chara14 είπε:

Είστε σπίτι;;

Τί καλά!!!!!!

Να σας ζήσουνννν!!!!!!!!!!!

Ναι ναι , μαζευτηκαμε σπίτι μας! Ευχαριστώ πολύ! Και στα δικά σου!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...