Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιες πολυβιταμινες για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.Εχει δυόμιση χρόνια που έκοψα το τσιγάρο και σκέφτομαι να πάρω και βιταμίνες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.Με αγχωνει το ότι είμαι και 39,έχω και χαμηλή ΑΜΗ..θα πάρει σίγουρα και ο άντρας μου βιταμίνες για το σπέρμα, αυτός έχει τρία χρόνια που έκοψε το τσιγάρο,αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,γιατί έχει ολιγοσπερμια και κάνουμε μικρογονιμοποιηση 

      Έχω διαβάσει για το coq10 ότι βοηθάει πάρα πολύ. Έπαιρνα ημερησιως 200mg,  τώρα θα το αυξήσω στα 600mg  είναι ακριβό δυστυχώς όμως. Αλλά κ για ωμέγα 3 λιπαρά πως χρειάζεται.

      Εγώ παίρνω το coq10, φολικο και μια πολυβιταμινη για πριν τη συλληψη, που βοηθάει δηλαδή.

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , foza είπε:

Να μην φοβάσαι και είχα δει όχι μόνο ροζ και κόκκινο κανονικό μέχρι και ένα πράγμα πηχτό βγήκε αλλά έκανα την. Lentogest και όλα καλά μέχρι στιγμής

ποσό είσαι ;;

Κ γώ την έκανα κ δν είδα άλλο ! Είμαι ακριβώς ενός μηνός ! Το πρόγραμμα στο κινητό μ βγάζει 5εβδ κ 1ημ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , foza είπε:

Και εγώ την πρωτη φορά που είδα ροζ κόκκινο ήμουν 5 και 3 ημέρες 

και μέρα από 3 ημέρες πάλι το ίδιο με το πηχτό που σου λέω και έκανα ξανά ένεση 

Ελπίζω να μην ξανά δω! Μ είπε να μείνω ξαπλωμένη και να σηκωθώ μόνο για τουαλέτα ! Τώρα πως είσαι; Κ ποσό είσαι ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το καφέ εμένα μ είπε δεν μας ανησυχεί γιατί σημαίνει ότι είναι υπολειπόμενα… άντε κορίτσι , εύχομαι να συνεχίσουν όλα καλά ! Ένα έχεις η δυο ; Επίσης , τι κανείς μετά απ τ αίμα ; Είσαι ξαπλωμένη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , minnie26 είπε:

Το καφέ εμένα μ είπε δεν μας ανησυχεί γιατί σημαίνει ότι είναι υπολειπόμενα… άντε κορίτσι , εύχομαι να συνεχίσουν όλα καλά ! Ένα έχεις η δυο ; Επίσης , τι κανείς μετά απ τ αίμα ; Είσαι ξαπλωμένη;

2 αλλά το ένα δεν έχει εμβρυϊκά στοιχεία  θα το απορροφήσει ο οργανισμός μου 

Μόλις έβλεπα αίμα ροζ κόκκινο καφέ ξάπλα 

και τώρα μέχρι να με ξαναδεί είπε να μην κάνω πολλά γιατί είδε αίμα κάτω από το σάκο σαν μικρή αποκόλληση και σπίτι όχι πολλά πολλά  σχεδόν όλη μέρα ξάπλα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

Η χοριακη σου πολυ καλη .. υπερδιπλασιαστηκε ..μηπως πατε για διδυμακια ; Οπως και να χει ,με το καλο να ερθει/ουν το/τα μπεμπε και να εχεις μια ομορφη εγκυμοσυνη .. ο θυροειδης ειναι αρκετα  ανεβασμενος..μηπως εχεις χασιμοτο;  .. αλλα νομιζω πως με το χαπακι θα στρωσει.. μη σε αγχωνει το "μεγαλο" χαπι .. εγω στην 2η μου εγκυμοσυνη πηρα χαπι απο την 36 εως κ τη μερα που γεννησα (39+5ημ)..ενα μηνα δηλαδη .. ειτε ειναι μικρη η δοση ,ειτε μεγαλη ..σκεψου οτι ειναι απλα ενα χαπακι .. μη σκεφτεσαι τη δοσολογια κι αγχωνεσαι.. σημασια εχει οτι το βρηκατε και δε θα το αφησεις στην "τυχη" του.. γνωμη μου ειναι ,να πας και σέναν ενδοκρινολογο που να ειδικευεται και  στην ενδοκρινολογια κύησης και να σου δωσει εκεινος αγωγη.. εγω ετσι ειχα κανει αναγκαστικα βέβαια.. γιατι το δημοσιο νοσοκομειο που γεννησα(στην Ξανθη),ηθελε πιστοποιητικο ενδοκρινολογου οτι μπορω να γεννησω σε δευτεροβαθμιο νοσοκομειο ,αλλιως δεν αναλαμβαναν .. θα επρεπε να παω σε τριτοβαθμιο νοσοκομειο που να εχει εντατικη νεογνων ,ή Θεσσαλονικη ή Αλεξανδρουπολη ..αν μενεις Αθηνα,Θεσσαλονικη ,Πατρα,Λαρισα,Ηρακλειο κτλ που εχουν τριτοβαθμια νοσοκομεια ,δε χρειαζεται ν ανησυχεις .. ειδικα αν μενεις Αθηνα ,αρκετα ιδιωτικα μαιευτηρια εχουν και εντατικη ..οπως και να εχει .. ολα να πανε κατ ευχην ..να ερθει με το καλο το μωρακι σου και τα χαπακια που θα παρουμε και ο,τι αλλο χρειαστει στην εγκυμοσυνη θα γινουν μετα μια μακρινή αναμνηση ενος ομορφου "ταξιδιου" :)

 

 

Συγχαρητηρια.. να εχεις μια ομορφη και ξεγνοιαστη εγκυμοσυνη .. ολα να πανε κατ' ευχην και σε λιγο καιρο να εχετε αγκαλια το μικρο σας "θαυματακι" .. το αγχος σε ολες μας υπαρχει ..σε αλλες πολυ,σε αλλες λιγοτερο .. εξαρταται κι απο τον χαρακτηρα της καθεμιας, αλλά κυριως απο το τι εχει "περασει"  κανεις για να φτασει στο επιθυμητό αποτελεσμα .. κι εγω στην 1η μου εγκυμοσυνη ,ετρεμα καθε φορα που πηγαινα τουαλετα μη δω αιμα στο χαρτι .. γιατι περα απο 2 βιοχημικες ειχα και μια αποβολη οπου εκανα αποξεση σε διαστημα 3,5 χρονων προσπαθειων .. σε κεινη την εγκυμοσυνη νομιζω εσπασα το ρεκορ ανθρωπου που κανει το σταυρο του μεσα στην τουαλετα :) μετα την αυχενικη ,θα δεις το αγχος θα υποχωρησει σε πολυ μικροτερο βαθμο..

Έχω hasimoto δυστυχώς ναι ! Δεν με αγχώνει καθόλου το χάπι αν είχε και με περισσότερα mg θα της έλεγα να μου το δώσει μπας και το σώσουμε το πράγμα. 
Εν το μεταξύ με το άγχος για την tsh δεν έδωσα σημασία στην τιμή της χοριακης. Όντως είναι τόσο καλή ; 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aria konsta είπε:

Έχω hasimoto δυστυχώς ναι ! Δεν με αγχώνει καθόλου το χάπι αν είχε και με περισσότερα mg θα της έλεγα να μου το δώσει μπας και το σώσουμε το πράγμα. 
Εν το μεταξύ με το άγχος για την tsh δεν έδωσα σημασία στην τιμή της χοριακης. Όντως είναι τόσο καλή ; 

Ναιιιι..ειναι φανταστικη η τιμη της χοριακης  αν την εκανες σε δυο μερες μεσα π.χ Δευτερα η πρωτη χοριακη κ μετα Τετάρτη η δευτερη..υποτιθεται οτι πρεπει σε 48 ωρες σχεδον να διπλασιαζεται ..λιγο λιγοτερο συνηθως .. σ εσενα απο 319,8 πηγε 1200..ενω θα πρεπε να παει λιγο λιγοτερο απο 641.. πραγματικα υπερδιπλασιαστηκε .. συγχαρητηρια παντως κοριτσι μου..ειτε ειναι ενα μπεμπακι ειτε δυο ..να πανε ολα καλα ευχομαι :wub:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

Ναιιιι..ειναι φανταστικη η τιμη της χοριακης  αν την εκανες σε δυο μερες μεσα π.χ Δευτερα η πρωτη χοριακη κ μετα Τετάρτη η δευτερη..υποτιθεται οτι πρεπει σε 48 ωρες σχεδον να διπλασιαζεται ..λιγο λιγοτερο συνηθως .. σ εσενα απο 319,8 πηγε 1200..ενω θα πρεπε να παει λιγο λιγοτερο απο 641.. πραγματικα υπερδιπλασιαστηκε .. συγχαρητηρια παντως κοριτσι μου..ειτε ειναι ενα μπεμπακι ειτε δυο ..να πανε ολα καλα ευχομαι :wub:

Αγάπη έκανα την πρώτη Τρίτη και τη δεύτερη Παρασκευή. 
και με έβαλε να κάνω άλλη μια τη Δευτέρα. Πέμπτη έχω ραντεβού. 
Τερ είχα 9/10 αλλά με άστατο κύκλο δεν έδωσα σημασία σίγουρα δεν είναι 7εβδομαδων πάντως όπως βγαζει η εφαρμογή βάση περιόδου. 

Δεν θυμάμαι πια γλυκιά ψυχούλα είδε αίμα .. πάντως μην αγχώνεσαι μπορεί να είναι και κάποια αποκόλληση αυτό το πράγμα το είχα στον μικρό μου είχα κατά τρομάξει τότε θυμάμαι και σχεδόν σε κάθε αλλαγή μήνα είχα το ίδιο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Aria konsta είπε:

Αγάπη έκανα την πρώτη Τρίτη και τη δεύτερη Παρασκευή. 
και με έβαλε να κάνω άλλη μια τη Δευτέρα. Πέμπτη έχω ραντεβού. 
Τερ είχα 9/10 αλλά με άστατο κύκλο δεν έδωσα σημασία σίγουρα δεν είναι 7εβδομαδων πάντως όπως βγαζει η εφαρμογή βάση περιόδου. 

Δεν θυμάμαι πια γλυκιά ψυχούλα είδε αίμα .. πάντως μην αγχώνεσαι μπορεί να είναι και κάποια αποκόλληση αυτό το πράγμα το είχα στον μικρό μου είχα κατά τρομάξει τότε θυμάμαι και σχεδόν σε κάθε αλλαγή μήνα είχα το ίδιο. 

Κορίτσι εγώ είναι αυτή που είδα αίμα ! Όχι πολύ , μια στάμπα είδα ροζ γιατί μάλλον το πρόλαβα στην αρχή! Είμαι κ απ εξωσωματική όποτε καταλαβαίνεις το άγχος …ελπίζω να μη ξανά δω τ βράδυ η αύριο!! Σε ευχαριστώ πολύ!!:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια. Από συμπτώματα τι έχετε?Εγώ χθες και σήμερα αισθάνομαι κουρασμένη. Να κοιμάμαι θέλω  συνέχεια.  Δε θυμάμαι  στην πρώτη μου εγκυμοσυνη να αισθάνομαι τέτοια κόπωση. Από σνακ τι τρώτε για τις λιγουρες?

πρίν από 43 λεπτά , minnie26 είπε:

Κορίτσι εγώ είναι αυτή που είδα αίμα ! Όχι πολύ , μια στάμπα είδα ροζ γιατί μάλλον το πρόλαβα στην αρχή! Είμαι κ απ εξωσωματική όποτε καταλαβαίνεις το άγχος …ελπίζω να μη ξανά δω τ βράδυ η αύριο!! Σε ευχαριστώ πολύ!!:)

Μην αγχώνεσαι. Μια φίλη μου είχε αίμα και στις δύο εγκυμοσύνες της.Μια χαρά πήγαν όλα. Να ακούς το γυναικολόγο σου. Αυτό μόνο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Aria konsta είπε:

Αγάπη έκανα την πρώτη Τρίτη και τη δεύτερη Παρασκευή. 
και με έβαλε να κάνω άλλη μια τη Δευτέρα. Πέμπτη έχω ραντεβού. 
Τερ είχα 9/10 αλλά με άστατο κύκλο δεν έδωσα σημασία σίγουρα δεν είναι 7εβδομαδων πάντως όπως βγαζει η εφαρμογή βάση περιόδου. 

Δεν θυμάμαι πια γλυκιά ψυχούλα είδε αίμα .. πάντως μην αγχώνεσαι μπορεί να είναι και κάποια αποκόλληση αυτό το πράγμα το είχα στον μικρό μου είχα κατά τρομάξει τότε θυμάμαι και σχεδόν σε κάθε αλλαγή μήνα είχα το ίδιο. 

Αααα καταλαβα .. η τιμη 319.8 ηταν τη Δευτερα.. και 1200 ηταν την Παρασκευη ..εγω νομιζα ηταν Τεταρτη γι'αυτό εγραψα οτι υπερδιπλασιαστηκε κ ανεφερα κ για διδυμη κυηση ..ειναι ακριβως οσο θα πρεπε να ειναι οποτε για την ημερα που την εκανες..με το καλο  να ερθει το μπεμπακι κ την ακριβη ημερομηνια θα την βρει ο γιατρος με τον υπερηχο ,βασει της αναπτυξης του μπεμπε .. θα περιμενουμε νεακια σου την Πεμπτη :)

πρίν από 23 λεπτά , DORAV είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Από συμπτώματα τι έχετε?Εγώ χθες και σήμερα αισθάνομαι κουρασμένη. Να κοιμάμαι θέλω  συνέχεια.  Δε θυμάμαι  στην πρώτη μου εγκυμοσυνη να αισθάνομαι τέτοια κόπωση. Από σνακ τι τρώτε για τις λιγουρες?

Καλησπερα.. εγω απο συμπτωματα εχω συχνοουρια και λιγη κοπωση .. Δοξα τον Θεό εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη παρολο που σηκωνω καμια 35 φορες τη μερα τη μικρουλα μου που ειναι 12.600 ..σ αυρη την εγκυμοσυνη δεν εχω ακομα λιγουρες ..στην πρωτη μου ειχα αρκετες ..ισως ηταν κ ψυχολογικου λογω εντονου στρες..τωρα ειναι πιο χαλαρη .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , DORAV είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Από συμπτώματα τι έχετε?Εγώ χθες και σήμερα αισθάνομαι κουρασμένη. Να κοιμάμαι θέλω  συνέχεια.  Δε θυμάμαι  στην πρώτη μου εγκυμοσυνη να αισθάνομαι τέτοια κόπωση. Από σνακ τι τρώτε για τις λιγουρες?

Μην αγχώνεσαι. Μια φίλη μου είχε αίμα και στις δύο εγκυμοσύνες της.Μια χαρά πήγαν όλα. Να ακούς το γυναικολόγο σου. Αυτό μόνο. 

Εγώ έχω από την αρχή αρκετές αναγούλες, μερικές φορές εμετό,  δυσκοιλιοτητα, πόνο και πρήξιμο στο στήθος, λίγα πονακια. Νομίζω αυτά. Σήμερα βέβαια πονάω αρκετά αριστερά χαμηλά και έχω λίγο θορυβηθει. Ελπίζω να μην είναι κάτι.  Α και εννοείται κούραση και υπνηλία 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , DORAV είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Από συμπτώματα τι έχετε?Εγώ χθες και σήμερα αισθάνομαι κουρασμένη. Να κοιμάμαι θέλω  συνέχεια.  Δε θυμάμαι  στην πρώτη μου εγκυμοσυνη να αισθάνομαι τέτοια κόπωση. Από σνακ τι τρώτε για τις λιγουρες?

Μην αγχώνεσαι. Μια φίλη μου είχε αίμα και στις δύο εγκυμοσύνες της.Μια χαρά πήγαν όλα. Να ακούς το γυναικολόγο σου. Αυτό μόνο. 

Εγώ είμαι με ελάχιστα συμπτώματα.. βασικά πολύ πρήξιμο στο στήθος, λίγα τραβήγματα χαμηλά και αρκετή πείνα! Επίσης έχω και αρκετά υγρά.. θα ρωτήσω και το γιατρό βέβαια, αλλά ξέρετε αν είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης; Φοβάμαι μην με έχουν πειράξει τα utrogestan που τα βάζω κολπικά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , LeneL είπε:

Εγώ είμαι με ελάχιστα συμπτώματα.. βασικά πολύ πρήξιμο στο στήθος, λίγα τραβήγματα χαμηλά και αρκετή πείνα! Επίσης έχω και αρκετά υγρά.. θα ρωτήσω και το γιατρό βέβαια, αλλά ξέρετε αν είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης; Φοβάμαι μην με έχουν πειράξει τα utrogestan που τα βάζω κολπικά..

Είχα και εγώ υγρά όταν έβαζα κολπικά  ultrogestan στην πρώτη μου εγκυμοσυνη. Από αυτό θα είναι. Ρώτα όμως και το γυναικολόγο σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...