Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, SylPan είπε:

      Η δική μου πορεία είναι η εξής:

      Είμαι σχεδόν 37.

      Είχαμε κάνει μια αποτυχημένη σπερματενχυση. Αφού έχουμε ελεύθερες επαφές 10 χρόνια. Αποφασίσαμε να πάμε για εξωσωματική. 

      Μου βρίσκουν έξτρα χρωμόσωμα marker στο 21 (πρώτη φορά μου λένε βλέπω άνθρωπο με ανοσία στο down, υπάρχει μόνο μία ακόμη καταγεγραμμένη περίπτωση).

      Στην διέγερση είχα 7 ωάρια, προχώρησαν τα 4, τελικά έμειναν 2 ( μετά από προεμφυτευτικό έδειξαν μωσαικισμό).

      Έπειτα διαγνωστικά με αυτοάνοσο(siogre ή λύκο, με όσα αυτό συνεπάγεται...)

      Τώρα περιμένω να ξεκινήσω πάλι διέγερση.

      Συγγνώμη για το σεντόνι, τα έγραψα όσο πιο γρήγορα μπορούσα.

      Τι σημαίνει "έξτρα χρωμόσωμα marker στο 21"? Άρα πρέπει σε όλα,τα έμβρυα σας να κάνετε προεμφυτευτικο , σωστά?

      πρίν από 48 λεπτά , despoinaki33 είπε:

      Τώρα το ξεκινάω. Αθήνα βρίσκομαι.

      Όλα να πάνε καλά!!! 🙏

      2 ώρες πρίν, SylPan είπε:

      Η δική μου πορεία είναι η εξής:

      Είμαι σχεδόν 37.

      Είχαμε κάνει μια αποτυχημένη σπερματενχυση. Αφού έχουμε ελεύθερες επαφές 10 χρόνια. Αποφασίσαμε να πάμε για εξωσωματική. 

      Μου βρίσκουν έξτρα χρωμόσωμα marker στο 21 (πρώτη φορά μου λένε βλέπω άνθρωπο με ανοσία στο down, υπάρχει μόνο μία ακόμη καταγεγραμμένη περίπτωση).

      Στην διέγερση είχα 7 ωάρια, προχώρησαν τα 4, τελικά έμειναν 2 ( μετά από προεμφυτευτικό έδειξαν μωσαικισμό).

      Έπειτα διαγνωστικά με αυτοάνοσο(siogre ή λύκο, με όσα αυτό συνεπάγεται...)

      Τώρα περιμένω να ξεκινήσω πάλι διέγερση.

      Συγγνώμη για το σεντόνι, τα έγραψα όσο πιο γρήγορα μπορούσα.

      Εύχομαι στη διέγερση να έχετε υγιή εμβρυακια!!! 🙏

      1 hour ago, SylPan είπε:

      Έχεις πολλά χρόνια το λύκο? Εγώ ένα χρόνο. Είναι η πρώτη σου προσπάθεια?

       

      Να ρωτήσω κάτι την προηγούμενη εβδομάδα έκανα υστεροσκόπιση, ξέρετε που κυμαίνεται το κόστος?

      Ο λύκος και τα αυτοανοσα επηρεάζουν τόσο πολυ την εξωσωματική???...έχω προδιαθεση στα αυτοανοσα από μικρή λόγω πολλών δεικτών που ανέβαιναν και έπεφταν  αλλά δεν έχει εκδηλωθεί κάτι ακόμα...εκανα αιματολογικες με αιματολογο να δουμε τι γίνεται ...είμαι στη 10η εβδομάδα 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χθες είχα ραντεβού στον γιατρο.

Όλα καλά με το μικρούλι μας, κλείσαμε αυχενική για 4/1 βέβαια δεν μου είπε να κάνω την Papp-A νωρίτερα και ξέχασα κι εγώ να τον ρωτήσω. 

Τρελάθηκα με το μικρούλι μου, που κουνιόταν και κουνούσε πέρα δώθε τα χεράκια του και τα ποδαράκια του! Πρώτη φορά συνειδητοποίησα πραγματικά ότι είμαι έγκυος, το συναίσθημα αυτό δεν περιγράφεται. Ούτε όταν ακούσαμε καρδούλα δεν ένιωσα έτσι. Κι εγώ κι ο άντρας μου, συγκινήθηκαμε πάρα πολύ! 

Ο γιατρός μου μίλησε και για το νιπτ, δεν ξέρω δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα. Εσείς θα κάνετε αυτή την εξέταση; 

@fozaπως είσαι κορίτσι μου; όλα καλά θα πάνε είμαι σίγουρη!! Όπως είπαν τα κορίτσια, ειδικά το καφέ δεν είναι τίποτα.

@xrysaxrysoulaΠεραστικά για την μικρούλα σου, ίσως είναι και που ταλαιπωρηθηκε το ψυχακι κι έχει πέσει, αλλά εννοείται εξετάσεις για να είστε σίγουροι.

@mariaalexiou παθαίνω κι εγώ ώρες ώρες κάτι τέτοια από οταν έμεινα έγκυος. Επειδή πιέζομαι πολύ κι από την δουλειά μου συνέχεια, γενικά τα τελευταία χρόνια είμαι λίγο στα κόκκινα.πολλές φορές ο οργανισμός μας δίνει σημάδια ότι πρέπει να κατεβάσουμε ρυθμούς. Προφανώς έχεις πιεστεί κι εσύ πολύ, δεν είναι κακό να συμβουλευτείς γιατρό αν ξανά συμβεί. 

@Maria AdKι εγώ κορίτσια δυσκολεύομαι πολύ στον ύπνο. Ξυπνάω μέσα στη νύχτα και μετά δεν με παίρνει ο ύπνος με τίποτα. Οι αναγούλες μου έχουν πάει σε άλλο επίπεδο, όλη μέρα έχω αυτό το αίσθημα αηδίας και δυσκολεύομαι πολύ να φάω. 

Αλλάαααααα όλα είναι σούπερ! Το μικρούλι μου κουνιέται χαχαχ 

@Geogiμου, καταρχάς το συναίσθημα του ότι κουνιέται το μωρό είναι ΕΚ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΟ, δε το ξεχνάς ποτέ, την πρώτη του κίνηση, ποτέ!

Για τον έλεγχο νιπτ, θα ήθελα κι εγώ πάρα πολύ να τον κάνω για να είμαι ήσυχη αλλά α) δεν ξέρω πόσο κάνει, β) δεν έχω ακούσει κάποιον ζωντανό γιατρό να το προτείνει (δλδ έχω δει μόνο διαφημίσεις)- αν ήταν να μου το προτείνει κάποιος, αυτός θα ήταν ο Αθηναίος επισκέπτης στην κωμόπολη που ήμουν όταν έπιασα παιδί γιατί ο τύπος έμοιαζε χωμένος με τέτοια πράγματα (μου είχε προτείνει πολυβιταμίνες, συμπληρώματα κ.λπ.) γ) είναι όντως μη επεμβατικό και δ) δεν τον έχει κάνει και καμία γνωστή μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα στα χέρια μου την Papp-A (4428) και είναι υψηλή, εκεί που θα έπρεπε να είναι για την εβδομάδα μου (12η).

και ακολούθως η χοριακή χαμηλή (55,99)

μια χαρά δεν είναι, κορίτσια;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mariaalexiou said:

@Geogiμου, καταρχάς το συναίσθημα του ότι κουνιέται το μωρό είναι ΕΚ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΟ, δε το ξεχνάς ποτέ, την πρώτη του κίνηση, ποτέ!

Για τον έλεγχο νιπτ, θα ήθελα κι εγώ πάρα πολύ να τον κάνω για να είμαι ήσυχη αλλά α) δεν ξέρω πόσο κάνει, β) δεν έχω ακούσει κάποιον ζωντανό γιατρό να το προτείνει (δλδ έχω δει μόνο διαφημίσεις)- αν ήταν να μου το προτείνει κάποιος, αυτός θα ήταν ο Αθηναίος επισκέπτης στην κωμόπολη που ήμουν όταν έπιασα παιδί γιατί ο τύπος έμοιαζε χωμένος με τέτοια πράγματα (μου είχε προτείνει πολυβιταμίνες, συμπληρώματα κ.λπ.) γ) είναι όντως μη επεμβατικό και δ) δεν τον έχει κάνει και καμία γνωστή μου

Καλησπέρα! Εγώ την έκανα κ στις δυο εγκυμοσύνες μου τη νιπτ (σου παίρνουν μόνο λίγο αίμα). Βλέπεις αν υπάρχει κάποια ανωμαλία χρωμοσωμική(Σύνδρομο Down τρισωμία 21, σύνδρομο Edwards τρισωμία 18 κ.ά σε ποσοστό 99%). Συνήθως το προτείνουν αν δουν κάτι στην αυχενική ή αν είσαι πάνω από 35. Εγώ επέλεξα να την κάνω για να είμαι πιο σίγουρη αν και ήμουν 33 στην πρώτη εγκυμοσύνη και 36 στη δεύτερη και οι αυχενικές ήταν πολύ καλές. Υπάρχουν διάφορα πακέτα όπου αλλάζει και το κόστος ανάλογα με το πόσες ανωμαλίες θες να ελέγξεις. Κυμαίνονται από 390€-750€ περίπου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια πρωτη φορα μπαινω στην ομαδα σας μιας και εχω πητ 16/06! Λιγο που σας διαβασα ειδα να μιλανε αρκετες κοπελες για νιπτ ενω δεν εχουν κανει αυχενικη ακομη! Γιατι συμβαινει αυτο; Λογω ηλικιας; Εγω εκανα τροφοβλαστη λογω αυξημενης αυχενικης ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Καλησπερα κοριτσια πρωτη φορα μπαινω στην ομαδα σας μιας και εχω πητ 16/06! Λιγο που σας διαβασα ειδα να μιλανε αρκετες κοπελες για νιπτ ενω δεν εχουν κανει αυχενικη ακομη! Γιατι συμβαινει αυτο; Λογω ηλικιας; Εγω εκανα τροφοβλαστη λογω αυξημενης αυχενικης ..

Καλώς ήρθες! Σου εύχομαι καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη

Αν έκανα νιπτ, θα έκανα αν ήμουν πιο μεγάλη (29 είμαι)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Καλώς ήρθες! Σου εύχομαι καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη

Αν έκανα νιπτ, θα έκανα αν ήμουν πιο μεγάλη (29 είμαι)

Νιπτ ειναι εξεταση αιματος ; Ειναι η εξεταση που στελνετε Αμερικη; Γιατι και στην εξεταση που εκανα εγω ελεγχο για συνδρομα καναμε!

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Στελλα33 said:

Νιπτ ειναι εξεταση αιματος ; Ειναι η εξεταση που στελνετε Αμερικη; Γιατι και στην εξεταση που εκανα εγω ελεγχο για συνδρομα καναμε!

Ναι αυτή είναι, απλά σου παίρνουν μόνο λίγο αιμα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Μόλις πήρα στα χέρια μου την Papp-A (4428) και είναι υψηλή, εκεί που θα έπρεπε να είναι για την εβδομάδα μου (12η).

και ακολούθως η χοριακή χαμηλή (55,99)

μια χαρά δεν είναι, κορίτσια;

Μπράβο μπράβο!!!!!! Δεν ξέρω καθόλου για τα αποτελέσματα, επέλεξα να μην ψάξω τίποτα ακόμα για να μην αγχωθω χάχα. Αλλά η Χρύσα θυμάμαι μας είχε πει ότι πρέπει να είναι υψηλή η μία τιμή και χαμηλή η άλλη! Μόλις μπει θα μας κατατοπίσει περισσότερο. Όλα θα πάνε τέλεια, θα το δεις! 

Για το νιπτ εμένα ο γιατρός μου είπε 400 € αν θυμάμαι καλά. Αίμα σου παίρνουν απλώς, και τελευταία το ακούω πολύ. Βέβαια αυτές που ξέρω ότι το έχουν κάνει, είναι κοντά στα 40 και κάνανε νομίζω και αμνιο. Πφφφ δεν ξέρω. 

@Στελλα33με το καλό το μωρουλι σου. Εύχομαι  όλα να σου  πάνε καλά. Βγήκε η εξέταση; αφού έκανες αυτή δεν χρειάζεται να κάνεις και νιπτ, είναι πιο έγκυρη. 

Εγώ είμαι 31 οπότε δεν μου το πρότεινε ο γιατρός λόγω ηλικίας, απλά με ενημέρωσε ότι μπορώ να κάνω κι αυτό. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια γλυκα .. @mariaalexiou μπραβο κοριτσι μου πολυ καλες οι τιμες ..ετσι πρεπει να ειναι στην παρουσα φαση...μεγαλη Papp-A και μικρη χοριακη .. η χοριακη πλεον θα ειναι ετσι χαμηλη και θα ξανα ανεβει προς το τελος της εγκυμοσυνης.. εγω στην 1η εγκυμοσυνη ειχα παρει τα αποτελεσματα και ειχα χοριακη 23 καιψειχα πανιασει ..νομιζα οτι αποβαλλω..

@Στελλα33 με το καλο να ερθει το μωρακι σου ..να εχεις μια ξεγνοιαστη και τελειομηνη εγκυ🙂μοσυνη 

@foza χαιρομαι κοριτσι μου που σταματησαν τα καφε με την ενεσουλα ..

κοριτσια για οσες μενετε Αθηνα ,ειδα το Ιασω εχει 3κατηγοριες nipt test a)13 νοσηματων 750€ b)9νοσηματων 600€ και c)8 νοσημαατων 500€ .. ευχομαι ολες να εχουμε τελεια αποτελεσματακια και να μη χρειαστει να το κανει καμια 🙂

Καλο βραδακι σ ολες τις νεραιδουλες 🥰

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , xrysaxrysoula είπε:

Καλησπερα κοριτσια γλυκα .. @mariaalexiou μπραβο κοριτσι μου πολυ καλες οι τιμες ..ετσι πρεπει να ειναι στην παρουσα φαση...μεγαλη Papp-A και μικρη χοριακη .. η χοριακη πλεον θα ειναι ετσι χαμηλη και θα ξανα ανεβει προς το τελος της εγκυμοσυνης.. εγω στην 1η εγκυμοσυνη ειχα παρει τα αποτελεσματα και ειχα χοριακη 23 καιψειχα πανιασει ..νομιζα οτι αποβαλλω..

@Στελλα33 με το καλο να ερθει το μωρακι σου ..να εχεις μια ξεγνοιαστη και τελειομηνη εγκυ🙂μοσυνη 

@foza χαιρομαι κοριτσι μου που σταματησαν τα καφε με την ενεσουλα ..

κοριτσια για οσες μενετε Αθηνα ,ειδα το Ιασω εχει 3κατηγοριες nipt test a)13 νοσηματων 750€ b)9νοσηματων 600€ και c)8 νοσημαατων 500€ .. ευχομαι ολες να εχουμε τελεια αποτελεσματακια και να μη χρειαστει να το κανει καμια 🙂

Καλο βραδακι σ ολες τις νεραιδουλες 🥰

Αχ ευτυχως αναφερθηκατε σε αυτες τις εξετασεις γιατι καθησυχαστηκα κ εγω λίγο. Απο χθες που τις πηρα δεν ξερω τι να υποθέσω. Σκεφτηκα κ εγω διάφορα για τη χαμηλη χοριακη. Μου βγηκε το PAPPa 6.003 και η χοριακη 40,16. Και λεω τι μεγάλο νουμερο το ένα, τί μικρό το άλλο??! Ευχαριστούμε για τις πληροφοριες κοριτσι!!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Maria Ad είπε:

Αχ ευτυχως αναφερθηκατε σε αυτες τις εξετασεις γιατι καθησυχαστηκα κ εγω λίγο. Απο χθες που τις πηρα δεν ξερω τι να υποθέσω. Σκεφτηκα κ εγω διάφορα για τη χαμηλη χοριακη. Μου βγηκε το PAPPa 6.003 και η χοριακη 40,16. Και λεω τι μεγάλο νουμερο το ένα, τί μικρό το άλλο??! Ευχαριστούμε για τις πληροφοριες κοριτσι!!!! 

Μπραβο Μαρακι μου ..ειναι σουπερ οι εξετασουλες σου .. αχ αντε κοριτσια ..ετσι ολο ευχαριστα να εχουμε στην ομαδουλα🥰

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Geogi είπε:

Μπράβο μπράβο!!!!!! Δεν ξέρω καθόλου για τα αποτελέσματα, επέλεξα να μην ψάξω τίποτα ακόμα για να μην αγχωθω χάχα. Αλλά η Χρύσα θυμάμαι μας είχε πει ότι πρέπει να είναι υψηλή η μία τιμή και χαμηλή η άλλη! Μόλις μπει θα μας κατατοπίσει περισσότερο. Όλα θα πάνε τέλεια, θα το δεις! 

Για το νιπτ εμένα ο γιατρός μου είπε 400 € αν θυμάμαι καλά. Αίμα σου παίρνουν απλώς, και τελευταία το ακούω πολύ. Βέβαια αυτές που ξέρω ότι το έχουν κάνει, είναι κοντά στα 40 και κάνανε νομίζω και αμνιο. Πφφφ δεν ξέρω. 

@Στελλα33με το καλό το μωρουλι σου. Εύχομαι  όλα να σου  πάνε καλά. Βγήκε η εξέταση; αφού έκανες αυτή δεν χρειάζεται να κάνεις και νιπτ, είναι πιο έγκυρη. 

Εγώ είμαι 31 οπότε δεν μου το πρότεινε ο γιατρός λόγω ηλικίας, απλά με ενημέρωσε ότι μπορώ να κάνω κι αυτό. 

 

Εγω ειμαι34! Την εκανα και μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα εχασα 10 χρονια απ τη ζωη μου!πολυ στεναχωρια, κλαμα, αγχος αλλα δοξα το θεο εχουμε ενα υγιεστατο κοριτσακι!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Εγω ειμαι34! Την εκανα και μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα εχασα 10 χρονια απ τη ζωη μου!πολυ στεναχωρια, κλαμα, αγχος αλλα δοξα το θεο εχουμε ενα υγιεστατο κοριτσακι!

Με το καλο η μπεμπα σας Στελλα!!! Ολα να κυλήσουν ηρεμα, όμορφα και ξεγνοιαστα από δω κ περα!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...