Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Aria konsta είπε:

11w4d ..εμένα θα με βάλει 24-25/7 μου το είπε κι ολας πρώτα ο θεός να πάνε όλα καλά λογο 3ης καισαρικής

Καλημέρα !! Είμαστε το ίδιο ακριβώς .. απλά εμένα στον υπέρηχο που είχαμε κάνει με έβγαζε 3 μέρες παραπάνω γιατί ήταν τ μωρα μεγαλύτερα ! Βέβαια κ εγώ με καισαρική θα γεννήσω , γιατί είναι δίδυμα ! Του το ρώτησα κ είπε καισαρική..τώρα το ποτέ ακριβώς θα δείξει στη πορεία της εγκυμοσύνης !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλημέρα !! Είμαστε το ίδιο ακριβώς .. απλά εμένα στον υπέρηχο που είχαμε κάνει με έβγαζε 3 μέρες παραπάνω γιατί ήταν τ μωρα μεγαλύτερα ! Βέβαια κ εγώ με καισαρική θα γεννήσω , γιατί είναι δίδυμα ! Του το ρώτησα κ είπε καισαρική..τώρα το ποτέ ακριβώς θα δείξει στη πορεία της εγκυμοσύνης !!

Ναι! Μια δίδυμη κύηση έχει τα δικά της άλλους χρόνους άλλα όλα…! Ομως μας βλέπω παρέα εμάς τις δυο !! 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Aria konsta είπε:

Ναι! Μια δίδυμη κύηση έχει τα δικά της άλλους χρόνους άλλα όλα…! Ομως μας βλέπω παρέα εμάς τις δυο !! 

Ναι ναι, έτσι μας βλέπω κ εγώ! Πρώτα ο θεός να μας πάνε όλα καλά και σε όλα τα κορίτσια ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2023 at 7:38 ΜΜ, minnie26 είπε:

 

On 13/1/2023 at 9:21 ΜΜ, mariaalexiou είπε:

 

 

On 13/1/2023 at 9:21 ΜΜ, mariaalexiou είπε:

 

Κορίτσια μου καλησπέρα!

Αύριο πάω για αυχενική κ την Δευτέρα έκανα τις κλασικές εξετάσεις του μήνα μαζί κ ούρα..

Στα ούρα βρέθηκε ίζημα κ μου είπε να ξανακάνω καλλιέργεια κ αντιβιογραμμα..

Μου είπε μάλλον ουρολοίμωξη δεν έχω όμως ενοχλήσεις..κάπως αγχώθηκα πολύ μην επηρεάσει κ το μωρό..γνωρίζει κάποια κάτι πάνω σε αυτό?

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλημέρα !! Είμαστε το ίδιο ακριβώς .. απλά εμένα στον υπέρηχο που είχαμε κάνει με έβγαζε 3 μέρες παραπάνω γιατί ήταν τ μωρα μεγαλύτερα ! Βέβαια κ εγώ με καισαρική θα γεννήσω , γιατί είναι δίδυμα ! Του το ρώτησα κ είπε καισαρική..τώρα το ποτέ ακριβώς θα δείξει στη πορεία της εγκυμοσύνης !!

δεν υπάρχει τρόπος να γεννήσεις φυσιολογικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , mariaalexiou είπε:

δεν υπάρχει τρόπος να γεννήσεις φυσιολογικά;

Δυστυχώς όχι! Μου είπε ότι το πρωτόκολλο στην Ελλάδα είναι έτσι .. το ρώτησα πριν 2 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , minnie26 είπε:

Δυστυχώς όχι! Μου είπε ότι το πρωτόκολλο στην Ελλάδα είναι έτσι .. το ρώτησα πριν 2 εβδομάδες!

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που έχουν γεννήσει δίδυμα φυσιολογικά στην Ελλάδα, ακόμα και στο σπίτι, και υπάρχουν ομάδες που αναλαμβάνουν. Σίγουρα δεν είναι πρωτόκολλο, αλλά οι περισσότερες γυναίκες γεννούν με καισαρική.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Io_anna είπε:

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που έχουν γεννήσει δίδυμα φυσιολογικά στην Ελλάδα, ακόμα και στο σπίτι, και υπάρχουν ομάδες που αναλαμβάνουν. Σίγουρα δεν είναι πρωτόκολλο, αλλά οι περισσότερες γυναίκες γεννούν με καισαρική.

Τι να σου πω κορίτσι μου! Δεν έχω ιδέα… κ εγώ αν με ρωτάς ιδανικά θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά γιατί είναι μια μοναδική εμπειρία ! Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση το ότι είμαι απ εξωσωματική ( αν κ δεν το νομίζω ) .. έχω εμπιστοσύνη όμως στο γιατρό μου όποτε τον ακολουθώ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Io_anna είπε:

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που έχουν γεννήσει δίδυμα φυσιολογικά στην Ελλάδα, ακόμα και στο σπίτι, και υπάρχουν ομάδες που αναλαμβάνουν. Σίγουρα δεν είναι πρωτόκολλο, αλλά οι περισσότερες γυναίκες γεννούν με καισαρική.

θα συμφωνήσω όσο δεν πάει!!! εγώ αν δω ότι πάω για αναίτια καισαρική (τύπου έρχεται με το χέρι, τύπου έχεις πολλές ώρες κλπ), όσο και αν τη λατρεύω τη γυναικολόγο μου, θα πάρω την κοιλιά μου και θα γεννήσω στο δημόσιο! Μου τα είπε κάπως η μαία της, γι' αυτό

40 εβδομάδες, και αν δε σου κατέβει πας για πρόκληση (πρόκληση=50% πιθανότητα καισαρικής)

δεν ξέρω γιατί θύμωσα έτσιιιιιιι αλλά ξέρω σίγουρα ότι γίνεται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , mariaalexiou είπε:

θα συμφωνήσω όσο δεν πάει!!! εγώ αν δω ότι πάω για αναίτια καισαρική (τύπου έρχεται με το χέρι, τύπου έχεις πολλές ώρες κλπ), όσο και αν τη λατρεύω τη γυναικολόγο μου, θα πάρω την κοιλιά μου και θα γεννήσω στο δημόσιο! Μου τα είπε κάπως η μαία της, γι' αυτό

40 εβδομάδες, και αν δε σου κατέβει πας για πρόκληση (πρόκληση=50% πιθανότητα καισαρικής)

δεν ξέρω γιατί θύμωσα έτσιιιιιιι αλλά ξέρω σίγουρα ότι γίνεται

υπάρχει ομάδα στο facebook "Αντιδρώ στην ΑΝΑΙΤΙΑ καισαρική & μαιευτική βία! Διεκδικώ τοκετό με σεβασμό!"

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, mariaalexiou είπε:

θα συμφωνήσω όσο δεν πάει!!! εγώ αν δω ότι πάω για αναίτια καισαρική (τύπου έρχεται με το χέρι, τύπου έχεις πολλές ώρες κλπ), όσο και αν τη λατρεύω τη γυναικολόγο μου, θα πάρω την κοιλιά μου και θα γεννήσω στο δημόσιο! Μου τα είπε κάπως η μαία της, γι' αυτό

40 εβδομάδες, και αν δε σου κατέβει πας για πρόκληση (πρόκληση=50% πιθανότητα καισαρικής)

δεν ξέρω γιατί θύμωσα έτσιιιιιιι αλλά ξέρω σίγουρα ότι γίνεται

Μπορείς να βρεις μια μαία να έχεις στο σπίτι μέχρι να έρθει η ώρα να πας στο μαιευτήριο σε περίπτωση που πας σε δημόσιο. Όλα αυτά που λες είναι πράγματα που μπορείς να διεκδικήσεις για τον τοκετό σου. 💪

ps. Κι εγώ είμαι στην ομάδα που είπες στο fb, και στα Γέννηση χωρίς βία, Freebirth-Freebreast και VBAC. Έχουν εξαιρετικές συστάσεις, αν και μερικές ιστορίες είναι να σου σηκώνεται η τρίχα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι συνθήκες στα μαιευτήρια της Ελλάδας (τουλάχιστον στα ιδιωτικά) είναι απαράδεκτες. Σε αφήνουν ξαπλωμένη για ώρες, δεν μπορείς να σηκωθείς ούτε για τουαλέτα, με το ζόρι σου επιτρέπουν να αλλάξεις πλευρό και εννοείται οι περισσότερες δεν έχουν διαστολή και μπαίνουν για καισαρική. Εγώ έχω πολύ άσχημη εμπειρία από την πρώτη μου γέννα και πιστεύω ότι μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά δεν με βοήθησαν καθόλου!

Ελπίζω να αλλάξει κάποια στιγμή αυτό στην Ελλάδα και οι γυναίκες να έχουν ευχάριστες και σωστές εμπειρίες τοκετού...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο..σπασανε τα νερα μου στις 39εβδ + 5 μερες ..ητανε 7 το πρωι και γεννησα στις 19:25 το απογευμα ..στο νοσοκομειο πηγα με το πασο μου στις 10 ..αφου πρωτα εκανα ενα μπανακι ..πηγα στην εκκλησια με τη μαμα μου κ τον αντρα μου.. με βαζανε στον καρδιοτοκογραφο και μιση ωρα μετα με  αφηνανε να βγαινω εξω (οπου ηταν η μητερα μου κ ο αντρας μου) και μου λεγανε να περπαταω και να ανεβοκαταιβαινω σκαλοπατια.. μετα απο καποιες ωρες ..μου κανανε τεχνητους πονους και με βαλανε για 3ωρες και βαλε στον καρδιοτοκογραφο..ειχα βαρεθεί τη ζωη μου κ δε μπορουσα να πολυκουνιεμαι..  η διαστολη ομως παρεμενε στο 1.. εμπαινε ο γιατρος ..τον ακουγα που ελεγε με τις μαιες θα την παμε καισαρικη αν συνεχισει ετσι ..επεφταν οι χτυποι της καρδουλας της.. μετα ανεβαιναν ..το μετάνιωσαν παλι και δε με πηγαινανε.. στο τελος κι αφου περασαν οι 3+ ωρες ο γιατρος ειπε οτι δεν εχει νοημα να την κραταμε ξαπλωμενη τοση ωρα ..μου ειπε να ανεβοκατεβαινω τα σκαλοπατια  για 15' λεπτα κ μετα να επιστρεψω.. περασε το τεταρτο και την ωρα που επιασα το χερουλι για να επιστρεψω στη γυναικολογικη πτερυγα ,μου ρχεται ενας πονος που κυριολεκτικα με γονάτισε ..επεσα κατω στα γονατα κ με σηκωσε ο αντας μου .. αυτο εγινε στις 17+ και  2 ωρες μετα γεννησα .. οταν ολα τελειωσαν κι αφου με εραψαν ..οι μαίες μου ειπαν οτι χρωσταω ενα μεγαλο ευχαριστω στο γιατρο γιατι το μωρο ειχε τετραπλη περιτυλιξη ομφαλιου λωρου στο λαιμο του κι οτι αμα ηταν αλλος, θα με ειχε βαλει για καισαρικη.. εγω εν τω μεταξυ απο τους πολυ εντονους πονους (που οι οδυνες σε μενα ερχοτανε σε πολυ λιγοτερο απο δυο λεπτα που λενε οτι ερχονται )και ελλειψει της επισκληριδιου τον παρακαλουσα να με παει για καισαρικη γιατι δεν αντεχα τους πονους .. τι του λεγα του ανθρωπου ..του λεγα "δεν αντεχω ..θα πεθανω.." και τετοια..ευτυχως δε μ ακουσε .. 2 ωρες μετα ημουν τελεια .. πιστευω πως αν ημουν σε ιδιωτικη κλινικη ,θα το ειχα φαει το μαχαιρι και ιδιως ετσι που το ζητουσα διακαως..παλι θα γεννησω στο δημοσιο νοσοκομειο της πολης ..απλα λογω του οτι υπαρχει μονο ενας αναισθησιολογος ,τον οποιον τον εχουν για τα σοβαρα περιστατικα ,θα φερω ιδιωτη αναισθησιολογο γιατι χωρις επισκληριδιο δε θελω να το ξαναζησω..ευχομαι σε ολες να εχετε την εμπειρια του τοκετου οπως την εχετε ονειρευτει .. εγω απο την αλλη ζηλεψα μια κοπελιτσα η οποια μου ειπε η μαια οτι γεννησε μεσα σε 10 λεπτα ..η πορτα ηταν απεναντι απο την δικη μου οταν με ειχαν στο καρδιοτοκογραφο και δεν εκανε ουτε ενα βαχ η ατιμη .. μετα ακουσα να της ευχονται οι μαιες κ οι γιατροι κ λεω τι στο καλο..κατι δε θα καταλαβα καλα ..(δε μπορουσα να δω) και μετα δεν κρατηθηκα κ ρωτησα τη μαια κ μου ειπε τα καθεκαστα ..τετοιον τοκετο πολυ θα τον ηθελα 🙂

@Ninarelita καλως ηρθες στην ομαδουλα μας ..ευχομαι να εχεις μια υπεροχη κ ξεγνοιαστη εγκυμοσυνη..με το καλο να ερθει στον κοσμο το μπεμπε σου και καλη επιτυχια για αυριο στην αυχενικη σου.. μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω σχετικα με τον προβληματισμο σου .. θα σου πω τα λιγα που ξερω ..η ουρολοιμωξη φαινεται απο τον αριθμο των πυοσφαιριων .. πανω απο 5 θεωρειται ουρολοιμωξη .. το ιζημα μπορει να δειχνει καποια λοιμωξη.. ομως μπορει να ειναι και απο αφυδατωση .. εμενα η γυναικολογος μου λεει να πλυθω πολυ καλα και μετα να βαλω τα ουρα στο κυπελλακι .. εγω θα σου προτεινω πριν ξαναδωσεις να πιεις και 2λιτρα νερο καθολη τη διαρκεια της προηγουμενης μερας.. εξετασεις για ουρεοπλασμα ,μυκοπλασμα κλπ εχεις κανει; Ευχομαι να μην ειναι τιποτα ..αλλα και κατι να ειναι ,μην ανησυχεις .. υπαρχουν αντιβιωσεις συμβατες με την εγκυμοσυνη .. να σε ανησυχει μονο  το λευκωμα στα ουρα , γιατι υποδηλωνει αυξημενες πιθανοτητες προεκλαμψιας.. αν θελεις γραψε μας ξανα να μαθουμε τα νεακια σου 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

Εγω κοριτσια γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο..σπασανε τα νερα μου στις 39εβδ + 5 μερες ..ητανε 7 το πρωι και γεννησα στις 19:25 το απογευμα ..στο νοσοκομειο πηγα με το πασο μου στις 10 ..αφου πρωτα εκανα ενα μπανακι ..πηγα στην εκκλησια με τη μαμα μου κ τον αντρα μου.. με βαζανε στον καρδιοτοκογραφο και μιση ωρα μετα με  αφηνανε να βγαινω εξω (οπου ηταν η μητερα μου κ ο αντρας μου) και μου λεγανε να περπαταω και να ανεβοκαταιβαινω σκαλοπατια.. μετα απο καποιες ωρες ..μου κανανε τεχνητους πονους και με βαλανε για 3ωρες και βαλε στον καρδιοτοκογραφο..ειχα βαρεθεί τη ζωη μου κ δε μπορουσα να πολυκουνιεμαι..  η διαστολη ομως παρεμενε στο 1.. εμπαινε ο γιατρος ..τον ακουγα που ελεγε με τις μαιες θα την παμε καισαρικη αν συνεχισει ετσι ..επεφταν οι χτυποι της καρδουλας της.. μετα ανεβαιναν ..το μετάνιωσαν παλι και δε με πηγαινανε.. στο τελος κι αφου περασαν οι 3+ ωρες ο γιατρος ειπε οτι δεν εχει νοημα να την κραταμε ξαπλωμενη τοση ωρα ..μου ειπε να ανεβοκατεβαινω τα σκαλοπατια  για 15' λεπτα κ μετα να επιστρεψω.. περασε το τεταρτο και την ωρα που επιασα το χερουλι για να επιστρεψω στη γυναικολογικη πτερυγα ,μου ρχεται ενας πονος που κυριολεκτικα με γονάτισε ..επεσα κατω στα γονατα κ με σηκωσε ο αντας μου .. αυτο εγινε στις 17+ και  2 ωρες μετα γεννησα .. οταν ολα τελειωσαν κι αφου με εραψαν ..οι μαίες μου ειπαν οτι χρωσταω ενα μεγαλο ευχαριστω στο γιατρο γιατι το μωρο ειχε τετραπλη περιτυλιξη ομφαλιου λωρου στο λαιμο του κι οτι αμα ηταν αλλος, θα με ειχε βαλει για καισαρικη.. εγω εν τω μεταξυ απο τους πολυ εντονους πονους (που οι οδυνες σε μενα ερχοτανε σε πολυ λιγοτερο απο δυο λεπτα που λενε οτι ερχονται )και ελλειψει της επισκληριδιου τον παρακαλουσα να με παει για καισαρικη γιατι δεν αντεχα τους πονους .. τι του λεγα του ανθρωπου ..του λεγα "δεν αντεχω ..θα πεθανω.." και τετοια..ευτυχως δε μ ακουσε .. 2 ωρες μετα ημουν τελεια .. πιστευω πως αν ημουν σε ιδιωτικη κλινικη ,θα το ειχα φαει το μαχαιρι και ιδιως ετσι που το ζητουσα διακαως..παλι θα γεννησω στο δημοσιο νοσοκομειο της πολης ..απλα λογω του οτι υπαρχει μονο ενας αναισθησιολογος ,τον οποιον τον εχουν για τα σοβαρα περιστατικα ,θα φερω ιδιωτη αναισθησιολογο γιατι χωρις επισκληριδιο δε θελω να το ξαναζησω..ευχομαι σε ολες να εχετε την εμπειρια του τοκετου οπως την εχετε ονειρευτει .. εγω απο την αλλη ζηλεψα μια κοπελιτσα η οποια μου ειπε η μαια οτι γεννησε μεσα σε 10 λεπτα ..η πορτα ηταν απεναντι απο την δικη μου οταν με ειχαν στο καρδιοτοκογραφο και δεν εκανε ουτε ενα βαχ η ατιμη .. μετα ακουσα να της ευχονται οι μαιες κ οι γιατροι κ λεω τι στο καλο..κατι δε θα καταλαβα καλα ..(δε μπορουσα να δω) και μετα δεν κρατηθηκα κ ρωτησα τη μαια κ μου ειπε τα καθεκαστα ..τετοιον τοκετο πολυ θα τον ηθελα 🙂

@Ninarelita καλως ηρθες στην ομαδουλα μας ..ευχομαι να εχεις μια υπεροχη κ ξεγνοιαστη εγκυμοσυνη..με το καλο να ερθει στον κοσμο το μπεμπε σου και καλη επιτυχια για αυριο στην αυχενικη σου.. μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω σχετικα με τον προβληματισμο σου .. θα σου πω τα λιγα που ξερω ..η ουρολοιμωξη φαινεται απο τον αριθμο των πυοσφαιριων .. πανω απο 5 θεωρειται ουρολοιμωξη .. το ιζημα μπορει να δειχνει καποια λοιμωξη.. ομως μπορει να ειναι και απο αφυδατωση .. εμενα η γυναικολογος μου λεει να πλυθω πολυ καλα και μετα να βαλω τα ουρα στο κυπελλακι .. εγω θα σου προτεινω πριν ξαναδωσεις να πιεις και 2λιτρα νερο καθολη τη διαρκεια της προηγουμενης μερας.. εξετασεις για ουρεοπλασμα ,μυκοπλασμα κλπ εχεις κανει; Ευχομαι να μην ειναι τιποτα ..αλλα και κατι να ειναι ,μην ανησυχεις .. υπαρχουν αντιβιωσεις συμβατες με την εγκυμοσυνη .. να σε ανησυχει μονο  το λευκωμα στα ουρα , γιατι υποδηλωνει αυξημενες πιθανοτητες προεκλαμψιας.. αν θελεις γραψε μας ξανα να μαθουμε τα νεακια σου 🙂

Ήσουν πολύ τυχερή και μπράβο στον ιατρό σου!!!

Κι εγώ με σπασμένα νερά πήγα στο μαιευτήριο, με έβαλαν σ ένα κρεβάτι, σηκώθηκα κάποια στιγμή για τουαλέτα και γέμισα παντού νερά. Έτσι μου είπαν να μην ξανασηκωθώ, μου έφερναν πάπια (!) και την έβγαλα 10 ώρες ξαπλωμένη και ακίνητη. Λογικό που δεν είχα καθόλου διαστολή τελικά. Ήμουν πολύ αγχωμένη και είχα πολύ εμπιστοσύνη στον ιατρό μου και την πάτησα. Τι να πω.. μπορεί να έφταιγε και το συγκεκριμένο μαιευτήριο στην πολιτική του.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Dimitra94 είπε:

Ήσουν πολύ τυχερή και μπράβο στον ιατρό σου!!!

Κι εγώ με σπασμένα νερά πήγα στο μαιευτήριο, με έβαλαν σ ένα κρεβάτι, σηκώθηκα κάποια στιγμή για τουαλέτα και γέμισα παντού νερά. Έτσι μου είπαν να μην ξανασηκωθώ, μου έφερναν πάπια (!) και την έβγαλα 10 ώρες ξαπλωμένη και ακίνητη. Λογικό που δεν είχα καθόλου διαστολή τελικά. Ήμουν πολύ αγχωμένη και είχα πολύ εμπιστοσύνη στον ιατρό μου και την πάτησα. Τι να πω.. μπορεί να έφταιγε και το συγκεκριμένο μαιευτήριο στην πολιτική του.

Κι εγώ δε θα πρωτοτυπήσω, μου έσπασαν τα νερά στις 40+5 στις 6 το απόγευμα. Οι μαίες μου είπαν να συνεχίσω τη μέρα μου όπως θα έκανα κι έτσι πήγα μια βόλτα με τον άντρα μου, αλλά δεν ήταν ωραία η αίσθηση γιατί έχασα συνεχώς υγρά. Γυρίσαμε πίσω και κατά τις 9-10 το βράδυ με έπιασαν πολύ ήπιοι πόνοι. Μετά ξάπλωσα και στις 1 ήταν αρκετά έντονοι και συχνοί οι πόνοι, οπότε πήραμε τις μαίες να έρθουν. Μετά αλλάξαμε πολλές στάσεις, πάνω στη μπάλα, στον καναπέ κλπ, μου έκαναν μασάζ που ήταν ο,τι πιο ανακουφιστικό. Προσπάθησα να κοιμηθώ σε κάποια φάση. Το πρωί τους ζήτησα να δουν διαστολή για πρώτη φορά σε όλη την εγκυμοσύνη και τον τοκετό και ήταν 3. Μου φάνηκε πολύ λίγο αλλά είπα οκ. Κάπου στις 12 το μεσημέρι πήγε στο 8 και μπήκα στην πισίνα. Αλλά το μωρό ερχόταν στραβά και δεν πατούσε καλά στον τράχηλο για να ανοίξει πλήρως, όποτε τους είπα να πάμε μαιευτήριο να κάνω επισκληρίδειο ή καισαρική ή κάτι να τελειώνω. Μου εξήγησαν ότι για να κάνω επισκληρίδειο θα πρέπει να ντυθώ, να μπω στο αυτοκίνητο, να κάνω εισαγωγή στο μαιευτήριο, να κάνω τεστ κοβιντ, να μου βάλουν όρο για μια ώρα και μετά θα μπορούσα να κάνω επισκληρίδειο και σ όλη αυτή την ώρα θα είχα σίγουρα γεννήσει όποτε θα ήταν τζάμπα η ταλαιπωρία. Μου πρότειναν να σπρώξω λίγο σε βαθύ κάθισμα γιατί είχαν δει σε άλλους τοκετούς ότι αυτό βοηθάει όταν έρχεται λίγο στραβά το μωρό. Εγώ δεν ήθελα και τλκ μου είπαν να ξαπλωσω να πάρω δυνάμεις, αλλα είχα πολύ έντονους πόνους και δε με βολεψε αυτό. Όποτε είπα ας δοκιμάσουμε το βαθύ κάθισμα και με ένα σπρώξιμο είχα πλήρη διαστολή. Μετα ξαναμπηκα στην πισίνα και μετά από μια ώρα που έσπρωχνα, βγήκε επιτέλους στις 4 το απόγευμα. 

Δεν ήταν εύκολος τοκετός, αλλά είχα συνεχή ψυχολογική και σωματική υποστήριξη από την ομάδα μου για όσες ώρες κράτησε. Πιστεύω αυτό είναι κυρίως που λείπει από τα ελληνικά μαιευτήρια και τα δημόσια και τα ιδιωτικά. Υπάρχουν ομάδες που το παρέχουν αυτό, αλλά πρέπει να ψάξεις πολύ για να τις βρεις. Συν ότι τα πρωτόκολλα των μαιευτηριων είναι πολλές φορές παράλογα και περιοριστικά χωρίς λόγο, αλλά και πάλι υπάρχουν γιατροί που δεν στέκονται εκει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...