Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας, μετα απο μια πολυ καλη αυχενική ( ετσι είπε ο γιατρός) τα τελικα αποτελεσματα μαζί με το papp a είναι 1/625.. Μου πρότειναν να κάνω nipt,το οποίο κ θα κάνω.. Εχει καμια ανάλογη εμπειρία; είναι καλό το ποσοστο ή Οχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Motherof3 είπε:

Όχι έχεις δίκιο. Με πείραξε πολύ αυτή η στάση του. Ήταν απίστευτη ψυχρολουσία. Είπε ανεπίτρεπτα πράγματα για το παιδί αυτό λες και δεν θα είναι άνθρωπος, λες και δεν έχει σημασία που μας είπαν ότι φαίνεται υγιέστατο μέχρι στιγμής. Μετά από λίγες ώρες μετάνιωσε, ηρέμησε και τα πηρε όλα πίσω, αλλά τι να το κάνω; Εμένα η πικρία μου έμεινε. 

Εχεις δίκιο πως να μην σου μείνει... Αλλα πολλες φορες λεμε πράγματα πανω στα νευρα μας ή τον εγωισμό μας κ δεν τα εννοούμε... Σίγουρα θα το μετανιωνε μωρε παιδι του ειναι.. Είμαι σίγουρη πως σε λίγο καιρο θα είστε ολοι πολυ χαρουμενοι κ οι κορουλες σου κ ο άντρας σου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα … σας στέλνω να σας πω ότι νιώθω το σβουρακι εδώ και κάνα τέταρτο .. μέχρι και η κοιλιά μου παλεται έχω τρελαθεί μου φαίνεται απίστευτο τόσο νωρίς. Μετά από μισό μπολ παγωτό. Στην αρχή λέω δε θα το πω κάπου θα με περάσουν για τρελή 12 εβδομάδων. 
βεβαια στον υπέρηχο προχθές κοπανιόταν 

  • Μου αρέσει 5

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Aria konsta είπε:

Κορίτσια καλησπέρα … σας στέλνω να σας πω ότι νιώθω το σβουρακι εδώ και κάνα τέταρτο .. μέχρι και η κοιλιά μου παλεται έχω τρελαθεί μου φαίνεται απίστευτο τόσο νωρίς. Μετά από μισό μπολ παγωτό. Στην αρχή λέω δε θα το πω κάπου θα με περάσουν για τρελή 12 εβδομάδων. 
βεβαια στον υπέρηχο προχθές κοπανιόταν 

Αλήθεια;;;τι τέλειο! Εγώ είμαι 15 εβδομαδων- αύριο μπαίνω για την ακρίβεια - έχω δύο και ακόμα τίποτα..... Κουνιέται και η κοιλιά;;;; Να υποθέσω ότι είσαι αρκετά λεπτή; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Αλήθεια;;;τι τέλειο! Εγώ είμαι 15 εβδομαδων- αύριο μπαίνω για την ακρίβεια - έχω δύο και ακόμα τίποτα..... Κουνιέται και η κοιλιά;;;; Να υποθέσω ότι είσαι αρκετά λεπτή; 

Μου είπε η μαία μου ότι πολύ πιθανόν να ήταν το έμβρυο και να μην ανησυχώ είναι σύνηθες φαινόμενο σε δεύτερη και κυρίως Τρίτη εγκυμοσύνη κοντά με την δεύτερη. Η μήτρα είναι ακόμα ανοιχτή και μαλακια επίσης έχει να κάνει και με τις κινήσεις του εμβρύου τη δύναμη και την θέση του πλακούντα. 
Εντάξει νόμιζα ότι είμαι έτοιμη για Δαφνί .

Δεν είμαι λεπτή όχι ! 

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Aria konsta είπε:

Κορίτσια καλησπέρα … σας στέλνω να σας πω ότι νιώθω το σβουρακι εδώ και κάνα τέταρτο .. μέχρι και η κοιλιά μου παλεται έχω τρελαθεί μου φαίνεται απίστευτο τόσο νωρίς. Μετά από μισό μπολ παγωτό. Στην αρχή λέω δε θα το πω κάπου θα με περάσουν για τρελή 12 εβδομάδων. 
βεβαια στον υπέρηχο προχθές κοπανιόταν 

Ουαουυυυ!!!Τι ωραία που το νιωθεις απο τώρα! Πως είναι η πρωτη αίσθηση δηλαδή??? Δεν εχω ιδεα.. Εγω σημερα μπηκα στην 17η βδομαδα και ολο κραταω την κοιλια μου αλλά δεν καταλαβαινω που μπορεί να είναι σε αυτή τη φάση...😅 Πότε το ενιωσες στην 1η σου εγκυμοσύνη???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Ουαουυυυ!!!Τι ωραία που το νιωθεις απο τώρα! Πως είναι η πρωτη αίσθηση δηλαδή??? Δεν εχω ιδεα.. Εγω σημερα μπηκα στην 17η βδομαδα και ολο κραταω την κοιλια μου αλλά δεν καταλαβαινω που μπορεί να είναι σε αυτή τη φάση...😅 Πότε το ενιωσες στην 1η σου εγκυμοσύνη???

Καλημέρα ! Η πρωτη αίσθηση είναι σα να σκάνε μπουρμπουλήθρες σα φτερούγισμα κάπως έτσι μην περιμένεις να φας κλωτσιά αν και χθες ήταν πιο έντονο από μπουρμπουλήθρες. 
στην πρωτη εγκυμοσύνη την κατάλαβα αν θυμάμαι καλά 16 εβδομάδων ήμουν ξαπλωμένη. 
Θα δεις ότι δε θα μπερδευτείς με το έντερο ! 

Όσες έχετε οπίσθιο πλακούντα θα το καταλαβαιτε καλά . Παίζει μεγάλο ρόλο η θέση του πλακούντα. Αν είναι πρόσθιος απορροφά τους κραδασμούς. Αν είναι οπίσθιος γίνεται χαμός 


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Aria konsta είπε:

Καλημέρα ! Η πρωτη αίσθηση είναι σα να σκάνε μπουρμπουλήθρες σα φτερούγισμα κάπως έτσι μην περιμένεις να φας κλωτσιά αν και χθες ήταν πιο έντονο από μπουρμπουλήθρες. 
στην πρωτη εγκυμοσύνη την κατάλαβα αν θυμάμαι καλά 16 εβδομάδων ήμουν ξαπλωμένη. 
Θα δεις ότι δε θα μπερδευτείς με το έντερο ! 

Όσες έχετε οπίσθιο πλακούντα θα το καταλαβαιτε καλά . Παίζει μεγάλο ρόλο η θέση του πλακούντα. Αν είναι πρόσθιος απορροφά τους κραδασμούς. Αν είναι οπίσθιος γίνεται χαμός 

Αντε να δούμε πότε θα γίνει αυτό! Ανυπομονώ! Αν και ξέρω οτι μετά αν το νιώθω θα σκασω μεχρι να γεννηθεί, θα ειμαι ανυπόμονη. Μου φαίνεται πολύς ο καιρός που κυοφορούμε χαχαχα!! 

Εγω δεν θυμαμαι τελευταία φορά που μου ειπε ότι είναι ο πλακούντας,θα το εξακριβωσω την επόμενη φορά. Το μόνο που ξέρω από την υστεροσκόπηση που είχα κάνει είναι οτι έχω πρόσθια υπέρ καμψία της μήτρας, γι αυτό κ εχω αρκετη κοιλιτσα απο την αρχή. Ευχομαι να μην επηρεάζει κάπου αρνητικά αυτό στη γεννα (μπορεί να σκέφτομαι βλακειες)....

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες🥰!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!σήμερα βγήκαν οι αιματολογικές κ πήγε από 1/98 για τρίσωμια 21, 1/329 ο γιατρός με καθησυχασε μεν αλλά μάλλον θα πάω για nipt..@Tintin μου τα δικά μου δες κ είσαι μια χαρά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2023 at 12:18 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!σήμερα βγήκαν οι αιματολογικές κ πήγε από 1/98 για τρίσωμια 21, 1/329 ο γιατρός με καθησυχασε μεν αλλά μάλλον θα πάω για nipt..@Tintin μου τα δικά μου δες κ είσαι μια χαρά!!!

Καλύτερα που πας για νιπτ. Είναι πολύ απλή διαδικασία και πολύ ακριβές από ο,τι μου είπε και η γιατρός μου και θα σου δώσει απαντησεις. Εγώ το έκανα πριν μια εβδομάδα και ακόμα περιμένω τα αποτελέσματα με αγωνία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Motherof3 είπε:

Καλύτερα που πας για νιπτ. Είναι πολύ απλή διαδικασία και πολύ ακριβές από ο,τι μου είπε και η γιατρός μου και θα σου δώσει απαντησεις. Εγώ το έκανα πριν μια εβδομάδα και ακόμα περιμένω τα αποτελέσματα με αγωνία. 

Εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου!!!όλα τέλεια θα είναι θα δεις!!το μόνο που με προβλημάτισε είναι πως μου είπαν ότι είναι πάλι ποσοστό κ όχι κάτι σίγουρο κ οι 2 γιατροί μου νοσοκομείο κ έξω τείνουν περισσότερο στη β επιπέδου κ από εκεί κ μετά αν δούμε κάτι ανησυχητικό να το δούμε πιο εξειδικευμένα..δεν ξέρω έχω μπερδευτεί..

πρίν από 6 λεπτά , Ninarelita είπε:

Εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου!!!όλα τέλεια θα είναι θα δεις!!το μόνο που με προβλημάτισε είναι πως μου είπαν ότι είναι πάλι ποσοστό κ όχι κάτι σίγουρο κ οι 2 γιατροί μου νοσοκομείο κ έξω τείνουν περισσότερο στη β επιπέδου κ από εκεί κ μετά αν δούμε κάτι ανησυχητικό να το δούμε πιο εξειδικευμένα..δεν ξέρω έχω μπερδευτεί..εσύ γιατί την κάνεις?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Ninarelita είπε:

Εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου!!!όλα τέλεια θα είναι θα δεις!!το μόνο που με προβλημάτισε είναι πως μου είπαν ότι είναι πάλι ποσοστό κ όχι κάτι σίγουρο κ οι 2 γιατροί μου νοσοκομείο κ έξω τείνουν περισσότερο στη β επιπέδου κ από εκεί κ μετά αν δούμε κάτι ανησυχητικό να το δούμε πιο εξειδικευμένα..δεν ξέρω έχω μπερδευτεί..

 

Εγώ την κάνω γιατί είμαι εξωτερικο και εδώ είναι υποχρεωτική εξέταση και έχει αντικαταστήσει το Papp-A. Και 20 ετών να ήμουν πάλι θα την έκανα.  

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, συγγνώμη που χάθηκα αλλά έχω εξεταστική και διπλωματική που τρέχει ταυτόχρονα και υπάρχει και πίεση να τα τελειώνω (α ρε Υπουργείο Παιδείας το κ.έ.ρ.α.τ.ο μου μέσα)

Την περασμένη εβδομάδα ένιωσα το σποράκι (16 εβδομάδων), ένα φτερουγισματάκι, αλλά ήταν ξεκάθαρο. Μεσολάβησαν αρκετά πράγματα (ορμόνες και έκλαιγα ένα ολόκληρο βράδυ, μάλωσα με τη μαμά μου, και τα σκασμένα της Α' Γυμνασίου με έβγαλαν από τα ρούχα μου και τους φώναξα, βασικά τους τα είχα μαζεμένα καιρό τώρα για χάρη του μωρού αλλά γενικά δεν έχω τη φήμη της υστέρως). Σήμερα πήγα Βόλο και έδωσα δύο μαθήματα, άρα σας γράφω και λίγο πτώμα)

Επομένως α) δεν έχω ξανανιώσει το μωρό, β) φοβάμαι μήπως δεν ζει (ξεκάθαρα έχει φωλιάσει ο φόβος), γ) δεν θέλω να πάρω τη γυναικολόγο μου γιατί την Παρασκευή έχω ραντεβού (είμαι 17η εβδομάδα).

Και επειδή τώρα άρχισε να μαθαίνεται, μου εύχονται όλοι οι συμφοιτητές μου συγχαρητήρια και εγώ να είμαι αρκετά παγωμένη

Δεν έχω αίμα, δεν έχω πόνους περιόδου, αντίθετα, όλα μοιάζουν εγκυμοσυνιακά (δεν ξέρω πως να το εκφράσω). Μικρές αναγούλες, αποστροφή για φαγητά (για τα ίδια φαγητά που δεν άντεχα από την αρχή της κύησης να τα φάω), έχω τα υγρά που είχα. Η κοιλιά μου είχε μία αυξητική τάση έως την 16η εβδομάδα και μετά σταμάτησε. Επίσης η κοιλιά μου έχει αρχίσει να γίνεται μαλακή. Μπορεί να είναι και ιδέα μου, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Και καλώς ήρθατε τα καινούργια κορίτσια! Μπαίνω και σας παρακολουθώ κάθε βράδυ αλλά είμαι πολύ κουρασμένη για να γράψω. 

Πήραμε τα αποτελέσματα του νιπτ αυτές τις μέρες και ευτυχώς είναι όλα καλά. Έχουμε κοριτσάκι!!!!!! Έχω ξετρελαθεί! Ανυπομονώ να το πω στον άντρα μου, ο οποίος θα ξετρελαθεί επίσης, αλλά δεν θέλει να το μάθει ακόμα. Του αρέσει λέει αυτή η αγωνία χάχαχα. 

Την Παρασκευή έχουμε πάλι ραντεβού να την δούμε. 

Ανυπομονώ πολύ να την νιώσω!!! Μπήκα στην 16η και περιμένω! 

@Ninarelita θα σου πρότεινα να κάνεις νιπτ. Μέχρι την β επιπέδου είναι πολύς ο καιρός. Θα βγουν τα αποτελεσματα, θα είναι όλα καλά, και θα είσαι πιο ήρεμη. Δίνει ποσοστό ναι, αλλά τεράστιο. 99, κάτι, τις 100. 

πρίν από 8 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, συγγνώμη που χάθηκα αλλά έχω εξεταστική και διπλωματική που τρέχει ταυτόχρονα και υπάρχει και πίεση να τα τελειώνω (α ρε Υπουργείο Παιδείας το κ.έ.ρ.α.τ.ο μου μέσα)

Την περασμένη εβδομάδα ένιωσα το σποράκι (16 εβδομάδων), ένα φτερουγισματάκι, αλλά ήταν ξεκάθαρο. Μεσολάβησαν αρκετά πράγματα (ορμόνες και έκλαιγα ένα ολόκληρο βράδυ, μάλωσα με τη μαμά μου, και τα σκασμένα της Α' Γυμνασίου με έβγαλαν από τα ρούχα μου και τους φώναξα, βασικά τους τα είχα μαζεμένα καιρό τώρα για χάρη του μωρού αλλά γενικά δεν έχω τη φήμη της υστέρως). Σήμερα πήγα Βόλο και έδωσα δύο μαθήματα, άρα σας γράφω και λίγο πτώμα)

Επομένως α) δεν έχω ξανανιώσει το μωρό, β) φοβάμαι μήπως δεν ζει (ξεκάθαρα έχει φωλιάσει ο φόβος), γ) δεν θέλω να πάρω τη γυναικολόγο μου γιατί την Παρασκευή έχω ραντεβού.

Και επειδή τώρα άρχισε να μαθαίνεται, μου εύχονται όλοι οι συμφοιτητές μου συγχαρητήρια και εγώ να είμαι αρκετά παγωμένη

Δεν έχω αίμα, δεν έχω πόνους περιόδου, αντίθετα, όλα μοιάζουν εγκυμοσυνιακά (δεν ξέρω πως να το εκφράσω). Μικρές αναγούλες, αποστροφή για φαγητά (για τα ίδια φαγητά που δεν άντεχα από την αρχή της κύησης να τα φάω), έχω τα υγρά που είχα. Η κοιλιά μου είχε μία αυξητική τάση έως την 16η εβδομάδα και μετά σταμάτησε. Επίσης η κοιλιά μου έχει αρχίσει να γίνεται μαλακή. Μπορεί να είναι και ιδέα μου, δεν ξέρω.

Αγάπη, πάρε μια βαθιά ανάσα και διάβασε το μηνυμα σου, σαν να ήταν δικό μου πχ.  Και θα καταλάβεις ότι δεν έχει καμία βάση.

Το μωράκι σε όλες μα όλες τις περιπτώσεις, που το νιώθουν τόσο νωρίς (σε όσες μου είπαν κ διάβασα!), το νιώθουν την 1η φορά και μέρα από κάνα 2 βδομάδες πάλι. Είμαι σίγουρη ότι είναι όλα καλά.  Ζορίστηκες πολύ και γιαυτό σε έπιασαν αυτές οι ανασφαλειες. Εγώ μια πριν βγει το νιπτ, είδα στον ύπνο μου ότι τα αποτελεσματα ήταν χάλια, με επηρέασε πολυ και την επόμενη μέρα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ. Καθυστέρησαν και λίγο και ήμουν απόλυτα σίγουρη ότι το μωρό μου είχε κάτι. Και τελικά όλα καλά! Έτσι θα είναι και με σένα είμαι σίγουρη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Και καλώς ήρθατε τα καινούργια κορίτσια! Μπαίνω και σας παρακολουθώ κάθε βράδυ αλλά είμαι πολύ κουρασμένη για να γράψω. 

Πήραμε τα αποτελέσματα του νιπτ αυτές τις μέρες και ευτυχώς είναι όλα καλά. Έχουμε κοριτσάκι!!!!!! Έχω ξετρελαθεί! Ανυπομονώ να το πω στον άντρα μου, ο οποίος θα ξετρελαθεί επίσης, αλλά δεν θέλει να το μάθει ακόμα. Του αρέσει λέει αυτή η αγωνία χάχαχα. 

Την Παρασκευή έχουμε πάλι ραντεβού να την δούμε. 

Ανυπομονώ πολύ να την νιώσω!!! Μπήκα στην 16η και περιμένω! 

@Ninarelita θα σου πρότεινα να κάνεις νιπτ. Μέχρι την β επιπέδου είναι πολύς ο καιρός. Θα βγουν τα αποτελεσματα, θα είναι όλα καλά, και θα είσαι πιο ήρεμη. Δίνει ποσοστό ναι, αλλά τεράστιο. 99, κάτι, τις 100. 

Αγάπη, πάρε μια βαθιά ανάσα και διάβασε το μηνυμα σου, σαν να ήταν δικό μου πχ.  Και θα καταλάβεις ότι δεν έχει καμία βάση.

Το μωράκι σε όλες μα όλες τις περιπτώσεις, που το νιώθουν τόσο νωρίς (σε όσες μου είπαν κ διάβασα!), το νιώθουν την 1η φορά και μέρα από κάνα 2 βδομάδες πάλι. Είμαι σίγουρη ότι είναι όλα καλά.  Ζορίστηκες πολύ και γιαυτό σε έπιασαν αυτές οι ανασφαλειες. Εγώ μια πριν βγει το νιπτ, είδα στον ύπνο μου ότι τα αποτελεσματα ήταν χάλια, με επηρέασε πολυ και την επόμενη μέρα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ. Καθυστέρησαν και λίγο και ήμουν απόλυτα σίγουρη ότι το μωρό μου είχε κάτι. Και τελικά όλα καλά! Έτσι θα είναι και με σένα είμαι σίγουρη. 

Δεν ξέρω τι να πω,

Πολλές φορές νιώθουν και αυτά τη στενοχώρια μας και φοβάμαι πολύ μήπως έχει "φύγει" από δικιά μου υπαιτιότητα

Έχω όμως όλα τα συμπτώματα. Κράμπες νεύρα όλα αυτά. Δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...