Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Δεν ξέρω τι να πω,

Πολλές φορές νιώθουν και αυτά τη στενοχώρια μας και φοβάμαι πολύ μήπως έχει "φύγει" από δικιά μου υπαιτιότητα

Έχω όμως όλα τα συμπτώματα. Κράμπες νεύρα όλα αυτά. Δεν ξέρω 

Βρε άμα ήταν με το που αγχωνομαστε η στενοχωριομαστε να φεύγουν, θα ειχε χαθεί η ανθρωπότητα. Θα δεις, λίγο έμεινε, 2 μέρες ακόμα είναι θα έρθει η Παρασκευή. Θα δεις το μικρούλι και θα ηρεμήσεις 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, mariaalexiou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, συγγνώμη που χάθηκα αλλά έχω εξεταστική και διπλωματική που τρέχει ταυτόχρονα και υπάρχει και πίεση να τα τελειώνω (α ρε Υπουργείο Παιδείας το κ.έ.ρ.α.τ.ο μου μέσα)

Την περασμένη εβδομάδα ένιωσα το σποράκι (16 εβδομάδων), ένα φτερουγισματάκι, αλλά ήταν ξεκάθαρο. Μεσολάβησαν αρκετά πράγματα (ορμόνες και έκλαιγα ένα ολόκληρο βράδυ, μάλωσα με τη μαμά μου, και τα σκασμένα της Α' Γυμνασίου με έβγαλαν από τα ρούχα μου και τους φώναξα, βασικά τους τα είχα μαζεμένα καιρό τώρα για χάρη του μωρού αλλά γενικά δεν έχω τη φήμη της υστέρως). Σήμερα πήγα Βόλο και έδωσα δύο μαθήματα, άρα σας γράφω και λίγο πτώμα)

Επομένως α) δεν έχω ξανανιώσει το μωρό, β) φοβάμαι μήπως δεν ζει (ξεκάθαρα έχει φωλιάσει ο φόβος), γ) δεν θέλω να πάρω τη γυναικολόγο μου γιατί την Παρασκευή έχω ραντεβού (είμαι 17η εβδομάδα).

Και επειδή τώρα άρχισε να μαθαίνεται, μου εύχονται όλοι οι συμφοιτητές μου συγχαρητήρια και εγώ να είμαι αρκετά παγωμένη

Δεν έχω αίμα, δεν έχω πόνους περιόδου, αντίθετα, όλα μοιάζουν εγκυμοσυνιακά (δεν ξέρω πως να το εκφράσω). Μικρές αναγούλες, αποστροφή για φαγητά (για τα ίδια φαγητά που δεν άντεχα από την αρχή της κύησης να τα φάω), έχω τα υγρά που είχα. Η κοιλιά μου είχε μία αυξητική τάση έως την 16η εβδομάδα και μετά σταμάτησε. Επίσης η κοιλιά μου έχει αρχίσει να γίνεται μαλακή. Μπορεί να είναι και ιδέα μου, δεν ξέρω.

Μαράκι με την εμπειρία της τρίτο μανούλας θα σε διαβεβαιώσω ότι όλα είναι καλά με το μωράκι σου ! 
Είναι αρχή και ακόμα δε θα το νιώθεις τόσο συχνά .. και εγώ το ένιωσα πολύ νωρίς βέβαια αλλά δε το έχω ξανά νιώσει. Είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο εβδομάδα με την εβδομάδα θα κάνει πιο συχνές εμφανίσεις και έντονες .. ! 
Επισης τιπ για πρώτο μανούλες .. τρώμε κάτι γλυκό 100γρ λακτα ας πούμε το αγαπημένο τους … πάμε και ξαπλώνουνε στα ζεστά μας ανάσκελα βάζουμε κάτι που μας χαλαρώνει μουσική ή κάποια ταινία … και περιμένουμε με ησυχία την εμφάνιση της μπουρμπουλήθρας …! 
Επισης μπορείτε να χαϊδεύεται και ελαφρώς την κοιλιτσα γύρω από τον ομφαλό .. νιώθουν το άγγιγμα !!! 
Με πολύ αγάπη !!! 

  • Μου αρέσει 4

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό με τη μουσική εμένα θα μου φέρει μόνο κλάματα. Είναι ο άντρας μου μακριά και όταν ακούω μουσική μου τον θυμίζει και μου λείπει και κλαίω. Είπα στη μαμά να κοιμηθεί μαζί μου

Όσο για τη σοκολάτα, αυτό ναι. Θα το ξυπνήσω κιόλας. Το έχω τεντώσει το μωράκι τις τελευταίες ημέρες. Δε το αφήνω σε ησυχία. Ήπια καφέ το πρωί για να βγάλω τη μέρα (1,5 κουταλάκι καφέ σε κούπα διπλού) πήγα, γύρισα, κλπ. Του μιλάω και το χαϊδεύω.

Ελπίζω να ηρεμήσω. Ευτυχώς έχω γεμάτες ημέρες. 

Θα σας ενημερώνω κορίτσια. Ευχαριστώ πολύ για απόψε και τις 2 @Aria konsta και @Geogi

πρίν από 31 λεπτά , Aria konsta είπε:

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα κι από εμένα! 

@mariaalexiou αν βοηθάει κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το ένοιωθα μια στο τόσο (μπορεί και πάνω από εβδομάδα στις αρχές) και σε πολύ ηρεμία. Οπότε μην αγχώνεσαι, όλα θα είναι μια χαρά:D

Κορίτσια εσείς που έχετε κι άλλα παιδάκια πείτε μου λίγο πώς την παλεύετε τώρα με την εγκυμοσύνη; :blink: Έχω ζοριστεί πολύ με τον μικρό που χρειάζεται ακόμα να τον σηκώνω αρκετές φορές μέσα στη μέρα. Δεν έχω καμμια βοήθεια και σκέφτομαι μήπως βρω κάποια γυναίκα να με βοηθάει λίγες ώρες. Εσείς τι λέτε; Θα τα καταφέρω μόνη μου τώρα που θα αρχίσει να πετάγεται και η κοιλίτσα;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra94 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κι από εμένα! 

@mariaalexiou αν βοηθάει κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το ένοιωθα μια στο τόσο (μπορεί και πάνω από εβδομάδα στις αρχές) και σε πολύ ηρεμία. Οπότε μην αγχώνεσαι, όλα θα είναι μια χαρά:D

Κορίτσια εσείς που έχετε κι άλλα παιδάκια πείτε μου λίγο πώς την παλεύετε τώρα με την εγκυμοσύνη; :blink: Έχω ζοριστεί πολύ με τον μικρό που χρειάζεται ακόμα να τον σηκώνω αρκετές φορές μέσα στη μέρα. Δεν έχω καμμια βοήθεια και σκέφτομαι μήπως βρω κάποια γυναίκα να με βοηθάει λίγες ώρες. Εσείς τι λέτε; Θα τα καταφέρω μόνη μου τώρα που θα αρχίσει να πετάγεται και η κοιλίτσα;

 

Καλημέρα! Οι δυο πρωτες κόρες μου έχουν 14 μήνες διαφορα ηλικίας. Οταν δλδ ήμουν 8 μηνών έγκυος, η μεγάλη ήταν 13 μηνών, πάνω που άρχιζε να περπατάει και έπρεπε να σκύβω πολύ και να την κυνηγάω. Ούτε εγώ είχα βοήθεια και ο άντρας μου έλειπε από το σπίτι. Το αποτέλεσμα ήταν να ταλαιπωρηθώ πολύ, να γεννησω στις 36 εβδομάδες και να κινδυνεύσω. Αν υπάρχει η δυνατότητα για γυναίκα καντο γιατί είναι πολύ δύσκολη φάση. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Dimitra94 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κι από εμένα! 

@mariaalexiou αν βοηθάει κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το ένοιωθα μια στο τόσο (μπορεί και πάνω από εβδομάδα στις αρχές) και σε πολύ ηρεμία. Οπότε μην αγχώνεσαι, όλα θα είναι μια χαρά:D

Κορίτσια εσείς που έχετε κι άλλα παιδάκια πείτε μου λίγο πώς την παλεύετε τώρα με την εγκυμοσύνη; :blink: Έχω ζοριστεί πολύ με τον μικρό που χρειάζεται ακόμα να τον σηκώνω αρκετές φορές μέσα στη μέρα. Δεν έχω καμμια βοήθεια και σκέφτομαι μήπως βρω κάποια γυναίκα να με βοηθάει λίγες ώρες. Εσείς τι λέτε; Θα τα καταφέρω μόνη μου τώρα που θα αρχίσει να πετάγεται και η κοιλίτσα;

 

Καλημέρα! Κι εγώ είμαι πολύ κουρασμένη. Είναι ηλικία που θέλουν συνέχεια προσοχή. Σ εμένα κάνει τεράστια διαφορά το ότι τον κρατάει μια κοπέλα όσο δουλεύω αλλά και κάποιες μέρες που έχω άδεια. Αν σε παίρνει οικονομικά, να βρεις. Εγώ σκέφτομαι να την κρατήσω κι όταν γεννηθεί το δεύτερο γιατί δεν έχω βοήθεια. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Εμένα πηγαίνει βρεφικό σταθμό και σκέφτομαι μήπως για κάποιους μήνες τον παίρνω λίγο πιο αργά, αλλά να σας πω την αλήθεια νοιώθω τύψεις να είναι όλη μέρα μακριά μου..

Πάντως σίγουρα πρέπει να βρω μια κοπέλα να με βοηθάει έστω όταν αρρωσταίνει γιατί αυτές τις μέρες ταλαιπωρήθηκα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra94 είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Εμένα πηγαίνει βρεφικό σταθμό και σκέφτομαι μήπως για κάποιους μήνες τον παίρνω λίγο πιο αργά, αλλά να σας πω την αλήθεια νοιώθω τύψεις να είναι όλη μέρα μακριά μου..

Πάντως σίγουρα πρέπει να βρω μια κοπέλα να με βοηθάει έστω όταν αρρωσταίνει γιατί αυτές τις μέρες ταλαιπωρήθηκα πολύ!

Έχεις το περιθώριο να τον αφήσεις κάποιες μέρες παραπάνω, όταν το χρειάζεσαι; Ή πρέπει κάθε μέρα αν το επιλέξεις; Θέλω να πω ότι ίσως είναι πιο εύκολο για σένα να τον αφήνεις μια στο τόσο. Κι εγώ νιώθω τύψεις που όταν είμαι μαζί του είμαι πολύ πιο κουρασμένη και με λιγότερη όρεξη. Κανείς το καλύτερο που μπορείς, φροντίζοντας και τον εαυτό σου. Θέλει μια ισορροπία όλο αυτό. Σίγουρα να δεις και για κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια .. ελπιζω να ειστε ολες καλα @Dimitra94 εχω εχω μια κορουλα 28 μηνων 14 κιλα και δυσκολευομαι οσον αφορα οτι τη σηκωνω καμια 30αρια φορες τη μερα ..ακομη κι ο αντρας μου να ειναι σπιτι ,τις περισσοτερες φορες χτυπιεται σαν το χταποδι αμα παει να την σηκωσει εκεινος αγκαλια και φωναζει "η μαμαααα..".. της εχουμε εξηγησει οτι η μαμα δε μπορεί να σηκωνει βαρος κλπ ..αλλα δεν..υπηρχαν μερες που ειχα κουραση ανεξηγητα και αδικαιολογητα μεγαλη και ηθελα να κλεισω τα ματια μου κ δε μπορουσα γιατι ημουν μονο εγω  μαζι της..χωρις κανεναν αλλο να μπορει να την προσεχει και ταλαιπωριομουν που δε μπορουσα να ξεκουραστω.. κι εγω βοηθεια δεν εχω ..οι γονεις μου μενουν Θεσσαλονικη κι εγω σε αλλη πολη ..κι εχω εν ζωη μονο πεθερα ,η οποια εργαζεται κι εχει 4 χρονια ακομη για να βγει σε συνταξη.. βεβαια στα 2 ρεπω που εχει την εβδομαδα ,της πηγαινω τη μικρη αφενος να την δει κι αφετερου για να επιστρεψω σπιτι να κανω δουλειες με την ησυχια μου.. φετος αρχισαμε βρεφικό και την αφηνα πολλες ωρες ..απο τις 9 εως τις 14:00-14:30 ,οποτε ημουν τελεια .. τωρα δεν την εχω στειλει βρεφικο απο 17/12 ,γιατι εχω παθει ρινιτιδα μαζι με ασθμα και κανω αγωγη για 2 μηνες και φοβαμαι μη μου φερει ιωσεις στο σπιτι και κολλησω τιποτα ενω ακομη κανω αγωγη .. μεσα Φεβρουαριου θα την ξαναστειλω ομως, γιατι θα εχουμε μετακομιση και θα πρεπει τις ωρες που θα ειναι βρεφικο να ετοιμαζω κουτες ,πραγματα κλπ.. ακομη κοιλιτσα ιδιαιτερη δεν εχω ..ισα που αρχισε να πεταγεται και δε ζοριζομαι με την αγκαλια ..για αργοτερα παντως, δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα ,αν κ στην 1η εγκυμοσυνη ειχα μικρη κοιλιτσα κι απ ο,τι φαινεται ετσι θα ναι κ τωρα .. 

@mariaalexiou κοριτσι γλυκό,μην ανησυχεις για το μπεμπεκι ..τελεια θα ειναι..βεβαια,σε καταλαβαινω απολυτα .. γιατι κι εγω στην 1η εγκυμοσυνη ,συνεχεια ειχα ανασφαλεια οτι κατι επαθε επειδη δεν την ενιωθα συχνα ..(μεχρι κ το τελος της εγκυμοσυνης) και συνεχεια πηγαινα στη γιατρο .. μια φορα ,ημερα Σαββατο ,ειχαμε παει στη θαλασσα κι εγω αντι να ευχαριστηθω το μπανιο μου ,σκεφτομουν οτι δεν την αισθανομουν 3 μερες κ με ειχαν ζωσει τα φιδια και η καλη μου η γιατρος, ανοιξε Σαββατιάτικα μονο για μενα το ιατρείο της στις 7 το απογευμα .. και μαλιστα δε με χρεωσε τιποτα ..κ το αναφερω γιατι υπαρχουν κι αυτοι οι γιατροι ..που ειναι πανω απ ολα ανθρωποι κ τιμουν τον ορκο του Ιπποκρατη κ με το παραπανω .. κανε υπομονη λιγες μερουλες μεχρι το ραντεβου σου .. μια χαρα θα ειναι το νινακι 🙂 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Tintin ευχομαι καταρχας αν κανεις το nipt ,να εχεις καλα αποτελεσματα .. δε γνωριζω την ηλικια σου .. γιατι παιζει ενα ρολο,αρκετα μεγαλο στο ποσοστο.. η γιατρος μου εμενα -η γυναικολογος οχι η υπερηχογραφιστρια που εκανε την αυχενικη-..(ειμαι 39 χρονων και ξεκινησα λογω ηλικιας με 1/94 πιθανοτητες για down και το τελικο ποσοστό ηταν 1/1884.. ) μου ειπε οταν τη ρωτησα αν θα πρεπει να κανω nipt  ,οτι δεν υπαρχει κανενας λογος γιατι προτεινεται οταν το ποσοστο ειναι κατω απο 1/300 ..οταν της ειπα οτι διαβαζω σε φορουμ οτι πολλοι γιατροι προτεινουν την εξεταση nipt σε ολες τις εγκυους ανω των 35 ετων ,ασχετως αποτελεσματων ,μου ειπε οτι  παιρνουν καποια ανταποδοτικα .. δεν ρωτησα ακριβως τι .. φανταζομαι οπως καποιες φαρμακευτικες κανουν διαφορα δωρα σε γιατρους που προωθουν τα φαρμακα τους .. βέβαια πιθανοτατα καποιοι να θεωρουν οτι καλο ειναι να γινει αυτη η εξέταση οπως και να χει.. οταν ρωτησα την υπερηχογραφιστρια (πιστοποιημενη του fetal medicine ,κτλ)  αν πρεπει να κανω nipt ή κατι αλλο μου ειπε οτι ειναι υπερευχαριστημενη απο την αυχενικη γιατι ξεπεράσαμε το ιδανικο που ειναι να εικοσαπλασιαστει η τιμη του αρχικου ποσοστου(δηλαδη το 94 Χ20 μας κανει 1880 κι εγω ειχα 1884τελικο ποσοστο)..βεβαια μου ειπε οτι και να μην ειχε 20πλαδιαστει δε σημαινει οτι θα ηταν κακη η αυχενικη γιατί ολες οι μετρησεις ηταν καλες κ η αυχενικη διαφανεια ηταν 1,61..βεβαια ολα αυτα βασει των 2 δικων μου γιατρων ..σιγουρα και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και εχουν κι αυτοι διαφορετικες αποψεις και πεποιθησεις ..εσυ κανε αυτο που νομιζεις κοριτσι μου.. αν το κοστος δεν ειναι υπολογισιμο ,καντο να ξελαφρωσεις που λεμε .. οπως κ να χει ,σου ευχομαι τα καλυτερα 🥰

@Ninarelita κοριτσι μου ,ευχομαι να εχεις υπεροχα αποτελεσματα στην εξεταση nipt κ να σου φυγει το αγχος κ να χαρεις την εγκυμοσυνη σου ..🥰

@fozaπου εισαι ; Σε χασαμε ..ελπιζω να εισαι καλα 🙂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κοριτσια @xrysaxrysoula εδώ είμαι κάθε μέρα μπαίνω και διαβάζω τι λέτε ελπίζω σε όλες μας να πάνε οοοολαα καλά!!! Εγω την Τρίτη ειχα πάει για υπέρηχο (15 εβδ και μια μέρα ) όλα καλά μας είπε 149 γραμμάρια σύμφωνα με τις μετρήσεις αλλά επειδή στην αυχενική ειχα 1 στις 21 για προεκλαμψία μου είπε αλάτι κομμένο ( και ζάχαρη αλλά δεν με νοιάζουν τα γλυκά προτιμώ τα αλμυρά )   Όποτε να προσέχω με τα φαγητά 

το μωράκι καθόταν μπρουμιτα και δεν μπορέσαμε να δούμε κάτι 

ο πλακούντας εμπρόσθιος 

ολα καλά πάντως !! Σε ευχαριστώ πολύ που με θυμάσαι 

πρίν από 6 λεπτά , foza είπε:

Καλημερα σας κοριτσια @xrysaxrysoula εδώ είμαι κάθε μέρα μπαίνω και διαβάζω τι λέτε ελπίζω σε όλες μας να πάνε οοοολαα καλά!!! Εγω την Τρίτη ειχα πάει για υπέρηχο (15 εβδ και μια μέρα ) όλα καλά μας είπε 149 γραμμάρια σύμφωνα με τις μετρήσεις αλλά επειδή στην αυχενική ειχα 1 στις 21 για προεκλαμψία μου είπε αλάτι κομμένο ( και ζάχαρη αλλά δεν με νοιάζουν τα γλυκά προτιμώ τα αλμυρά )   Όποτε να προσέχω με τα φαγητά 

το μωράκι καθόταν μπρουμιτα και δεν μπορέσαμε να δούμε κάτι 

ο πλακούντας εμπρόσθιος 

ολα καλά πάντως !! Σε ευχαριστώ πολύ που με θυμάσαι 

Ααα έκοψα και τα cyclacur  

οι εξετάσεις που εκανα ήταν καλές όποτε ακόμα δεν μου έχει δώσει κάτι άλλο( σίδηρο,ασβεστιο και ότι άλλο δίνουν). Περνώ μόνο outrogestan, filicine, Salospir και ενέσεις προγεστερονης και αντιπηκτικές) 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

@Tintin ευχομαι καταρχας αν κανεις το nipt ,να εχεις καλα αποτελεσματα .. δε γνωριζω την ηλικια σου .. γιατι παιζει ενα ρολο,αρκετα μεγαλο στο ποσοστο.. η γιατρος μου εμενα -η γυναικολογος οχι η υπερηχογραφιστρια που εκανε την αυχενικη-..(ειμαι 39 χρονων και ξεκινησα λογω ηλικιας με 1/94 πιθανοτητες για down και το τελικο ποσοστό ηταν 1/1884.. ) μου ειπε οταν τη ρωτησα αν θα πρεπει να κανω nipt  ,οτι δεν υπαρχει κανενας λογος γιατι προτεινεται οταν το ποσοστο ειναι κατω απο 1/300 ..οταν της ειπα οτι διαβαζω σε φορουμ οτι πολλοι γιατροι προτεινουν την εξεταση nipt σε ολες τις εγκυους ανω των 35 ετων ,ασχετως αποτελεσματων ,μου ειπε οτι  παιρνουν καποια ανταποδοτικα .. δεν ρωτησα ακριβως τι .. φανταζομαι οπως καποιες φαρμακευτικες κανουν διαφορα δωρα σε γιατρους που προωθουν τα φαρμακα τους .. βέβαια πιθανοτατα καποιοι να θεωρουν οτι καλο ειναι να γινει αυτη η εξέταση οπως και να χει.. οταν ρωτησα την υπερηχογραφιστρια (πιστοποιημενη του fetal medicine ,κτλ)  αν πρεπει να κανω nipt ή κατι αλλο μου ειπε οτι ειναι υπερευχαριστημενη απο την αυχενικη γιατι ξεπεράσαμε το ιδανικο που ειναι να εικοσαπλασιαστει η τιμη του αρχικου ποσοστου(δηλαδη το 94 Χ20 μας κανει 1880 κι εγω ειχα 1884τελικο ποσοστο)..βεβαια μου ειπε οτι και να μην ειχε 20πλαδιαστει δε σημαινει οτι θα ηταν κακη η αυχενικη γιατί ολες οι μετρησεις ηταν καλες κ η αυχενικη διαφανεια ηταν 1,61..βεβαια ολα αυτα βασει των 2 δικων μου γιατρων ..σιγουρα και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και εχουν κι αυτοι διαφορετικες αποψεις και πεποιθησεις ..εσυ κανε αυτο που νομιζεις κοριτσι μου.. αν το κοστος δεν ειναι υπολογισιμο ,καντο να ξελαφρωσεις που λεμε .. οπως κ να χει ,σου ευχομαι τα καλυτερα 🥰

@Ninarelita κοριτσι μου ,ευχομαι να εχεις υπεροχα αποτελεσματα στην εξεταση nipt κ να σου φυγει το αγχος κ να χαρεις την εγκυμοσυνη σου ..🥰

@fozaπου εισαι ; Σε χασαμε ..ελπιζω να εισαι καλα 🙂

Χρύσα μου κ εγώ ακριβωωωωςωτις ίδιες πληροφορίες είχα για αυτές τις εξετάσεις από δικό μου άτομο...

Εμένα η γιατρός μου από το νοσοκομείο μου είπε αν αντέχω να περιμένω την β επιπέδου κ αν δούμε κάτι εκεί να προχωρήσω σε αμνιο...γτ ακόμα κ αν η νιπτ βγει καλή μιλάμε πάλι με ποσοστά κ αν δούμε κάτι στη β θα χρειαστεί έτσι κ αλλιώς να κάνω αμνιο...

Εμένα σκέψου ενώ οι αιματολογικές μου ήταν άριστες μου είπε ότι δεν μπορεί να ανέβει το ποσοστό πολύ γτ έχω την αυχενική 2.8οποτε είμαι στο 1/329 σκέψου...αλλά κ ο έξω γιατρός με καθησυχασε κ μου είπε τα ίδια...

Κορίτσια μου σε όλες αυτό που κατάλαβα είναι ότι με όλα αυτά τα άγχη δεν χαιρόμαστε τα μικρά μας θαυματακια κ μόλις περνάει το ένα βήμα αγχωνόμαστε για το άλλο..αποφάσισα να χαρώ λίγο να ηρεμήσω κ εύχομαι στον επόμενο υπέρηχο το μωράκι μου να είναι υγιέστατο!!!

Αν δω κάτι περίεργο σαφώς κ θα το ψάξω παραπέρα αλλά είναι καιρός να χαρώ κ εγώ λίγο αυτό που τόσο πολύ ήθελα κ μετά από όλα που πέρασα μου συνέβη ..❤️❤️

πρίν από 6 λεπτά , Ninarelita είπε:

Χρύσα μου κ εγώ ακριβωωωωςωτις ίδιες πληροφορίες είχα για αυτές τις εξετάσεις από δικό μου άτομο...

Εμένα η γιατρός μου από το νοσοκομείο μου είπε αν αντέχω να περιμένω την β επιπέδου κ αν δούμε κάτι εκεί να προχωρήσω σε αμνιο...γτ ακόμα κ αν η νιπτ βγει καλή μιλάμε πάλι με ποσοστά κ αν δούμε κάτι στη β θα χρειαστεί έτσι κ αλλιώς να κάνω αμνιο...

Εμένα σκέψου ενώ οι αιματολογικές μου ήταν άριστες μου είπε ότι δεν μπορεί να ανέβει το ποσοστό πολύ γτ έχω την αυχενική 2.8οποτε είμαι στο 1/329 σκέψου...αλλά κ ο έξω γιατρός με καθησυχασε κ μου είπε τα ίδια λόγω ότι οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν άψογες...

Κορίτσια μου σε όλες αυτό που κατάλαβα είναι ότι με όλα αυτά τα άγχη δεν χαιρόμαστε τα μικρά μας θαυματακια κ μόλις περνάει το ένα βήμα αγχωνόμαστε για το άλλο..αποφάσισα να χαρώ λίγο να ηρεμήσω κ εύχομαι στον επόμενο υπέρηχο το μωράκι μου να είναι υγιέστατο!!!

Αν δω κάτι περίεργο σαφώς κ θα το ψάξω παραπέρα αλλά είναι καιρός να χαρώ κ εγώ λίγο αυτό που τόσο πολύ ήθελα κ μετά από όλα που πέρασα μου συνέβη ..❤️❤️

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@foza πολυ χαιρομαι κοριτσι μου που εισαι καλα και το νινακι σου το ιδιο .. 149γρ ε στις 15+1 ; Μπαμπατσικο το ζουζουνι ...μπραβο ... Κι εμενα στις 15+3 ηταν 140γρ και η γιατρος το χαρακτηρισε "καλοαναθρεμενο" 😁 σημερα που εκανα ξανα υπερηχο γιατι πηγα στο νοσοκομειο ν'ανοιξω φακελο και ειμαι 16+3 ,το νινι ηταν 176γρ .. πηρε 36ολοκληρα γραμμαρια σε μια βδομαδουλα 🥰

Εγω απο συμπληρωματα παιρνω σιδηρο,χαπακι για θυροειδη και βιταμινη D.. στην πορεια σιγουρα θα χρειαστω κανενα ασβεστιο κ μαγνησιο .. να ειμαστε ολες μας καλα και ο,τι μας πουν οι γιατροι μας θα το παρουμε ...σημασια εχει να ειναι καλα τα νινακια μας 🙂

@MomOf4 σε χασαμε ..τι κανεις ; με 3 ζουζουνια που να βρεις χρονο ε;..ευχομαι να εισαι καλα κι εσυ και το νινακι 🙂

@Ninarelita κοριτσι μου δεν ξερω τι περασες ..αλλα απο τα γραφομενα σου αντιλαμβανομαι οτι δε σου ηρθαν ευκολα τα πραγματα ..να χαρεις την εγκυμοσυνη σου και με το καλο να ερθει το νινακι σας και να πανε ολα καλα μεχρι τελους  .. 🥰

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα ! Χάθηκα λίγο αλλά έχω επιστρέψει με νέα κ είμαι κ λίγο αγχωμένη! Κάναμε την αυχενική διαφάνεια … το ένα μωράκι έχει πιθανότητα για σύνδρομο 1 προς 3.000 και το άλλο 1 προς 2600! Μας είπε αν θελουμε να κάνουμε νιπτ για να είμαστε σίγουροι… δεν τον είδα να ανησυχεί πια τόσο πολύ ! Δεν ξέρω … εσείς πως τ βλέπετε τ πράγματα με βάση κ τις δικιες σας αυχενικές ;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...