Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fofi! είπε:

      Δεν θα ηθελα να σκεφτομαι οτι απλα ηταν πιο τυχερο το πρωτο μου παιδακι...προτιμω να σκεφτομαι οτι ειναι τυχαιο γεγονος το 2ο και το 3ο...εννοειται θα κανω εξετασεις και οτι χρειαστει..και ισως παρω και μια 2η γνωμη...

      μπορει κ αυτο να συμβαινει,φυσικα

      καλα αποτελεσματα!

Θρομβοφιλια και εξετάσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είχα μια παλινδρομη κύηση πριν έξι μήνες και αποφασισα από μόνη μου αν και όλοι οι γιατροί μου έλεγαν «τυχαίο γεγονός» να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλια. Επισκέφθηκα αιματολόγο και από τις εξετάσεις βγήκα θετική ομόζυγη σε mthfr c.1298 και GPIa c.807 , καθώς και σε ACE D/D αντί για D/I. Δεν έχω ιδέα τι είναι όλα αυτά καθώς ο γιατρός δεν με καθοδήγησε καθόλου και μου ειπε στην αρχή ότι δεν έχω θρομβοφιλια και μετα ότι έχω αλλά δεν χρειαζεται να κάνω κάτι. Φυσικά και θα πάω και σε άλλο γιατρό αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα είχε κάποια από αυτές τις μορφές και ποσό σοβαρές είναι κι αν τις σύστησε γιατρός ενέσεις ; Με άφησε παντελώς στην άγνοια. Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , kon94 είπε:

Καλησπέρα σας. Είχα μια παλινδρομη κύηση πριν έξι μήνες και αποφασισα από μόνη μου αν και όλοι οι γιατροί μου έλεγαν «τυχαίο γεγονός» να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλια. Επισκέφθηκα αιματολόγο και από τις εξετάσεις βγήκα θετική ομόζυγη σε mthfr c.1298 και GPIa c.807 , καθώς και σε ACE D/D αντί για D/I. Δεν έχω ιδέα τι είναι όλα αυτά καθώς ο γιατρός δεν με καθοδήγησε καθόλου και μου ειπε στην αρχή ότι δεν έχω θρομβοφιλια και μετα ότι έχω αλλά δεν χρειαζεται να κάνω κάτι. Φυσικά και θα πάω και σε άλλο γιατρό αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα είχε κάποια από αυτές τις μορφές και ποσό σοβαρές είναι κι αν τις σύστησε γιατρός ενέσεις ; Με άφησε παντελώς στην άγνοια. Σας ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Καλά έκανες και τα έψαξες... Οι γιατροί με μια παλινδρομη δεν σε στέλνουν για εξετάσεις... το θεωρούν τυχαίο γεγονός και δεν θέλουν να σε αγχωσουν... Κ γω μετά τη βιοχημικη πήγα απευθείας σε αιματολογο κ βγήκα θετική ετεροζυγη σε τρεις μεταλλάξεις... Η μία νομιζω ήταν αυτό που έχεις κ συ το 1298... Θα τα ψάξω αύριο και θα σου πω!!! Από ότι κατάλαβα αυτά που έχεις είναι γονιδιακές μεταλλάξεις θρομβοφιλιας.... Όπως κ τα δικά μου.. δηλαδή τα κληρονομησαμε από τους γονείς μας... μην αγχώνεσαι...δεν είναι κάτι σοβαρό...εγώ με σαλοσπιρ ξεκίνησα...και τώρα 22η εβδομάδα ξεκίνησα ενεσες ινοχεπ κάθε πρωί γιατί  εκτός από τις ετεροζυγωτιες έχω και στο ένα πόδι μικρή φλεβική ανεπάρκεια...πιο πολύ προληπτικά...η αιματολογος με καθησύχασε ότι δεν είναι πάντα αιτία αποβολής οι γονιδιακές μεταλλάξεις...βέβαια κάθε συνδυασμός μεταλλάξεων είναι διαφορετικός.. η κολλητή μου είχε κ αυτή πριν ένα χρόνο παλινδρομη και τώρα αποφάσισε να έρθει μαζί μου στην αιματολογο και βγήκε κ αυτή θετική σε τρεις μεταλλάξεις ομοζυγη... Η αιματολογος της είπε όταν με το καλό μείνει έγκυος να ξεκινήσει κάθε μέρα σαλοσπιρ για αρχή! 

Σου έγραψε δεικτες αντιφωσφολιπιδικου και καρδιολιπινης? Αυτοί οι δείκτες αφορούν την επίκτητη θρομβοφιλια. 

Η αιματολογος τι σου είπε για τα αποτελέσματα? Εμενα μου είχε δώσει και γνωμάτευση για την κάθε μετάλλαξη...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Καλά έκανες και τα έψαξες... Οι γιατροί με μια παλινδρομη δεν σε στέλνουν για εξετάσεις... το θεωρούν τυχαίο γεγονός και δεν θέλουν να σε αγχωσουν... Κ γω μετά τη βιοχημικη πήγα απευθείας σε αιματολογο κ βγήκα θετική ετεροζυγη σε τρεις μεταλλάξεις... Η μία νομιζω ήταν αυτό που έχεις κ συ το 1298... Θα τα ψάξω αύριο και θα σου πω!!! Από ότι κατάλαβα αυτά που έχεις είναι γονιδιακές μεταλλάξεις θρομβοφιλιας.... Όπως κ τα δικά μου.. δηλαδή τα κληρονομησαμε από τους γονείς μας... μην αγχώνεσαι...δεν είναι κάτι σοβαρό...εγώ με σαλοσπιρ ξεκίνησα...και τώρα 22η εβδομάδα ξεκίνησα ενεσες ινοχεπ κάθε πρωί γιατί  εκτός από τις ετεροζυγωτιες έχω και στο ένα πόδι μικρή φλεβική ανεπάρκεια...πιο πολύ προληπτικά...η αιματολογος με καθησύχασε ότι δεν είναι πάντα αιτία αποβολής οι γονιδιακές μεταλλάξεις...βέβαια κάθε συνδυασμός μεταλλάξεων είναι διαφορετικός.. η κολλητή μου είχε κ αυτή πριν ένα χρόνο παλινδρομη και τώρα αποφάσισε να έρθει μαζί μου στην αιματολογο και βγήκε κ αυτή θετική σε τρεις μεταλλάξεις ομοζυγη... Η αιματολογος της είπε όταν με το καλό μείνει έγκυος να ξεκινήσει κάθε μέρα σαλοσπιρ για αρχή! 

Σου έγραψε δεικτες αντιφωσφολιπιδικου και καρδιολιπινης? Αυτοί οι δείκτες αφορούν την επίκτητη θρομβοφιλια. 

Η αιματολογος τι σου είπε για τα αποτελέσματα? Εμενα μου είχε δώσει και γνωμάτευση για την κάθε μετάλλαξη...

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Εμένα δυστυχώς δεν μου έδωσε καν γνωμάτευση. Ούτε με καθησύχασε. Μου είπε ότι όταν έβγαιναν οι εξετάσεις θα μιλούσαμε τηλεφωνικά για ότι είναι. Αφού την έψαχνα 2 μέρες στο τηλέφωνο το μόνο που μου εξήγησε είναι η mthfr που έχει να κάνει με την ομοκυστεινη και ότι απλά πρέπει να παρω φυλλικό οξύ και για τις άλλες δυο που την ρώτησα μου είπε ότι κάνω πολλές ερωτήσεις χωρίς λόγο! ναι μου τα έχει γράψει και αυτά στις εξετάσεις δεν έχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, kon94 είπε:

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Εμένα δυστυχώς δεν μου έδωσε καν γνωμάτευση. Ούτε με καθησύχασε. Μου είπε ότι όταν έβγαιναν οι εξετάσεις θα μιλούσαμε τηλεφωνικά για ότι είναι. Αφού την έψαχνα 2 μέρες στο τηλέφωνο το μόνο που μου εξήγησε είναι η mthfr που έχει να κάνει με την ομοκυστεινη και ότι απλά πρέπει να παρω φυλλικό οξύ και για τις άλλες δυο που την ρώτησα μου είπε ότι κάνω πολλές ερωτήσεις χωρίς λόγο! ναι μου τα έχει γράψει και αυτά στις εξετάσεις δεν έχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο.

Καταρχάς στις εξετάσεις σου πόσες μεταλλάξεις σου έβαλε να κάνεις? Ας πούμε εμένα μου έβαλε τις 6 τις βασικές...Κ μου είπε αν χρειαστεί θα δούμε και τις άλλες...

Εγώ έχω ετεροζυγωτια Α1298C ,  PAI-1 -844 G >A  &  την 5G/5G αντί για 4G/5G 

Ναι κ εμένα τηλεφωνικά μου τα ανέλυσε...και ήταν να μου στείλει τη γνωμάτευση με email απλά ήρθε η επόμενη εγκυμοσύνη απευθείας κ πήγα από κει στην 9η βδομάδα για εκ νέου εξετάσεις... 

Και εγώ δεν έχω αντιφωσφολιπιδικο....αλλά επειδή μπορεί να το εκδηλώσεις σε οποιαδήποτε φάση...μου γράψε και στην 9η βδομάδα...και στην 19η εβδομάδα...και φαντάζομαι και την επόμενη φορά που θα πάω πρώτα ο Θεός..

Μπορείς να την ξαναπάρεις και να της πεις ότι σου ζήτησε ο γυναικολόγος μια γνωμάτευση για τις θρομβοφιλιες που έχεις...και να σου την στείλει με email...Πλήρωσες τόσα λεφτά...είναι η δουλειά τους...

Αυτό για την mtfhr όντως ισχύει ότι έχει να κάνει με την ομοκυστεΐνη κ το φυλλικό.. Αλλά ένα πράγμα περίεργο εμένα πλέον στη εγκυμοσύνη η ομοκυστεΐνη είναι πολύ χαμηλή ..πολύ κάτω από το όριο...ενώ το φυλλικό ανεβασμένο... βέβαια η αιματολογος μου είπε να μην ανησυχώ όλα είναι πολύ καλά...κ επειδή αποφάσισα να την εμπιστευτώ δεν ρωτάω πολλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 17/11/2022 at 2:21 ΠΜ, kon94 είπε:

Καλησπέρα σας. Είχα μια παλινδρομη κύηση πριν έξι μήνες και αποφασισα από μόνη μου αν και όλοι οι γιατροί μου έλεγαν «τυχαίο γεγονός» να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλια. Επισκέφθηκα αιματολόγο και από τις εξετάσεις βγήκα θετική ομόζυγη σε mthfr c.1298 και GPIa c.807 , καθώς και σε ACE D/D αντί για D/I. 

 

On 18/11/2022 at 1:18 ΠΜ, WomensPower είπε:

Καταρχάς στις εξετάσεις σου πόσες μεταλλάξεις σου έβαλε να κάνεις? Ας πούμε εμένα μου έβαλε τις 6 τις βασικές...Κ μου είπε αν χρειαστεί θα δούμε και τις άλλες...

Εγώ έχω ετεροζυγωτια Α1298C ,  PAI-1 -844 G >A  &  την 5G/5G αντί για 4G/5G 

Καλησπέρα κορίτσια. Μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει αν είσαι ομοζυγωτης/ετεροζυγωτης σε κάποια μετάλλαξη?

Έχω κάνει μια αναζήτηση στο ίντερνετ να δω σε ποια μορφή λαμβάνονται τα αποτελέσματα 'τυπου θετικό αρνητικό ' αλλά αντ'αυτου βλέπω αυτές τις λέξεις. 

Σήμερα έκανα εξετάσεις για τις 13 μεταλλάξεις και θα ήθελα να ξέρω αν έχετε ιδέα. 

Εννοείται ότι μόλις βγουν τα αποτελέσματα θα μιλήσω με γυναικολόγο κ αιματολογο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...