Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Σας ευχαριστώ όλες!!! Έχω επαναληπτική την Τετάρτη. Σε αυτή την εμβρυομεταφορα το έντονο σύμπτωμα που είχα από τα μισά και μετά... και ακόμα το έχω.. είναι η δυσπεψια. Ότι τρώω το νιώθω σα να έφαγα μισο αρνί. Και τώρα έχουν ξεκινήσει και πονακια χαμηλά...τίποτα άλλο. Ουτε στήθος πρησμενο, ούτε καφέ σαν την προηγούμενη έμβρυομεταφορα που η χοριακη ανέβηκε ελάχιστα και έπεσε ούτε σαν άλλες εμβρυομεταφορες που είχα δεκατα. Και έχασα στην εμβρυομεταφορα και 1,8 σε κιλά...ότι πήρα από την κορτιζόνη στην προετοιμασία πριν την εμβρυομεταφορα το έχασα κατά την εμβρυομεταφορα γιατί λόγω της δυσπεψιας δε μπορούσα να φάω πολύ. Εσύ πως νιώθεις λογω αναμονης? Ευτυχώς είσαι εξωτερικό και Παρασκευή έχει μικροβιολογικα ανοιχτά. Ελλάδα ολα κλείνουν αύριο, Τετάρτη ξανά. 

      Σε ευχαριστώ πολύ! 🥰

       

3 ετών κοριτσάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα την βοήθεια σας και την εμπειρία σας, έχω ένα κοριτσάκι 3,5 ετών αρκετά ζωηρό και δραστήριο. Έχω παρατηρήσει πως κάνει μια κίνηση με τα χέρια της, ανοίγω κλείνει την παλάμη της και σφίγγεται,το  κάνει όταν ενθουσιάζεται παρά πολύ και κάποιες φορές όταν της φωνάζω. Η ομιλία της είναι αρκετά καλή και γενικά είναι αρκετά υπερκινητική! Σας ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Polka είπε:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα την βοήθεια σας και την εμπειρία σας, έχω ένα κοριτσάκι 3,5 ετών αρκετά ζωηρό και δραστήριο. Έχω παρατηρήσει πως κάνει μια κίνηση με τα χέρια της, ανοίγω κλείνει την παλάμη της και σφίγγεται,το  κάνει όταν ενθουσιάζεται παρά πολύ και κάποιες φορές όταν της φωνάζω. Η ομιλία της είναι αρκετά καλή και γενικά είναι αρκετά υπερκινητική! Σας ευχαριστώ πολύ! 

Το κάνει καιρό αυτό;πάνω από εξάμηνο ας πούμε;δίνεις ελάχιστες πληροφορίες ,η γνώμη μου σαν ψυχολόγος που έχω δουλέψει με παιδάκια με αυτισμό και άλλες διαταραχές,είναι να μην προτρέχουμε και να βλέπουμε την συνολική εικόνα του παιδιού. Βλεμματική επαφή έχει;η κοινωνικότητα της;αναζητά την στοργή,αγκαλιές;περίπλοκες εντολές εκτελεί;πχ πάνε βγάλε τις κάλτσες από το δεύτερο συρτάρι κ βρες τα κόκκινα παπουτσια.ο λόγος της είπες είναι καλός.η ζωηραδα είναι της ηλικίας να μην σε απασχολεί,όπως και αν δεν μπορεί να συγκεντρωθεί σε κάτι αρκετή ώρα,επίσης φυσιολογικό.παιδικο πάει;εκεί σου έχουν πει κάτι; Ο μόνος κατάλληλος να σε καθοδηγήσει είναι πρώτα ο παιδίατρος σου αν παρακολουθεί το παιδί,ο δάσκαλος αν πηγαίνει παιδικό κ δει μια συμπεριφορά κατ'εξακολουθηση που τον προβληματίζει και τότε ίσως χρειαστεί κ μια επίσκεψη σε αναπτυξιολογο.

Εμένα ο γιος μου 3,5 κοντά και ανέκαθεν έκανε τον κορμό του μπρος πίσω,κυρίως όταν βαριέται,όταν είναι έξω,όταν είναι στον παιδικό,είμαστε διακοπές κτλ κτλ δεν το κάνει ποτέ.κατα τα άλλα ψυχοκινητικα είναι μια χαρά και δεν μας απασχολεί. Είναι πολύ ζωηρός και έτσι εκτονώνει την ενέργεια του ή και το άγχος του σε φάσεις. Η παιδοψυχολογος που συμβουλεύομαι μου είπε ότι μπορεί να πάει αυτό μέχρι τα 8 και θεωρείται εντός πλαισίων φυσιολογικης συμπεριφοράς . Η κόρη μου από την άλλη 2+ χρόνων κάνει μια κίνηση μεταξύ των δύο δακτύλων κ ματώνει τις παρανυχιδες της,από το άγχος,από τικ κτλ. Κάθε παιδάκι αν το παρά ψάξεις έχει τα δικά του. Είτε περνάει φάσεις με κάτι καινούριο κ με το καιρό το αφήνει,για αυτό και σε ρώτησα πόσο καιρό το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει σίγουρα 1 χρόνο, εκτελεί όλες τις εντολές και καταλαβαίνει τα πάντα. Παιδικό δεν έχει πάει ακόμα λόγο ότι έχουμε μετακομίσει Γερμανία. Η ομιλία της αρκετά κατανοητή κάνει κανονική συζήτηση, απλά μόνο αυτό έχω παρατήσει να κάνει με την παλάμη της και να σφίγγεται τίποτα άλλο ανησυχητικό! Όσο για την υπερκινητικότητα μου το εχουν πει πολλοί πως είναι της ηλικίας γιατί αγχωνόμουν για ΔΕΠΥ! Βλεματικη επαφή δεν θα έλεγε πως είναι και άριστη αλλά όταν της μιλάω γυρίζει να με κοιτάξει, η όταν της φωνάζω θα γυρίσει επίσης να κοιτάξει προς εμένα. Είναι αρκετά ευαίσθητη και ζητάει αγκαλιές μας λέει πως μας αγαπάει και μας φιλάει. Αρκετά κοινωνική και παίζει πολύ καλά με τα αλλα παιδάκια! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Polka είπε:

Το κάνει σίγουρα 1 χρόνο, εκτελεί όλες τις εντολές και καταλαβαίνει τα πάντα. Παιδικό δεν έχει πάει ακόμα λόγο ότι έχουμε μετακομίσει Γερμανία. Η ομιλία της αρκετά κατανοητή κάνει κανονική συζήτηση, απλά μόνο αυτό έχω παρατήσει να κάνει με την παλάμη της και να σφίγγεται τίποτα άλλο ανησυχητικό! Όσο για την υπερκινητικότητα μου το εχουν πει πολλοί πως είναι της ηλικίας γιατί αγχωνόμουν για ΔΕΠΥ! Βλεματικη επαφή δεν θα έλεγε πως είναι και άριστη αλλά όταν της μιλάω γυρίζει να με κοιτάξει, η όταν της φωνάζω θα γυρίσει επίσης να κοιτάξει προς εμένα. Είναι αρκετά ευαίσθητη και ζητάει αγκαλιές μας λέει πως μας αγαπάει και μας φιλάει. Αρκετά κοινωνική και παίζει πολύ καλά με τα αλλα παιδάκια! 

Ωραία , οπότε δεν υπάρχει κάτι που χρήζει πρώιμης παρέμβασης ή γενικότερα περισσότερο ψάξιμο. Το παιδάκι ούτε λογοθεραπεία χρειάζεται,ούτε εργοθεραπεία,τώρα αυτό που κάνει ,μπορεί να είναι λόγω κάποιου στρες,αλλαγης σε κάτι; ή απλά επειδή την εκτονώνει,της αρέσει,κάτι σαν 'τικ'.(τελείως μπακαλιστικα στα λέω). Προσωπικά μιλωντας,αφού δεν βλέπω κάτι άλλο να με προβληματίζει,θα το άφηνα στην άκρη. Ξεκινωντας ουτως ή άλλως τον παιδικό,φαντάζομαι μια στο τόσο θα έχουν κ μια παιδοψυ,ίσως θα μπορούσες να το συζητήσεις μαζί της,αν δεν βιάζεσαι κ δεν θες να το ψάξεις άμεσα. Αυτή σίγουρα θα έχει κ μια πιο ολοκληρωμένη άποψη,βλέποντας το παιδί συνολικά. Να την χαίρεσαι την κορούλα σου!:wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...