Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πιπίλα και θηλασμός


Ioli511

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα κοριτσάκι 8 εβδομάδων το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Τις πρώτες δυο εβδομάδες εκτός απο θηλασμό, είχε πάρει κ μπιμπερό με μητρικό γάλα σαν συμπλήρωμα μέχρι να φτάσει ξανά το βάρος γέννησης. Τότε της είχαμε δώσει κ λίγο πιπίλα αλλά τη σταματήσαμε μαζί με το μπιμπερό, προς αποφυγή σύγχυσης θηλών. Γενικά δύσκολα κοιμάται μέσα στη μέρα, κ συνήθως αποκοιμιέται θηλάζοντας. Ωστόσο τις τελευταίες μέρες αναζητά συνέχεια κατι να πιπιλάει κ την βλέπω ότι πιπιλάει κ το χέρι της κάποιες φορές. Το σκέφτομαι σοβαρά να της δώσω πάλι, και για να τη βοηθάει να κοιμηθεί αλλα κ για να την ηρεμεί γενικα. Πήρα της tommy tippee μια που λενε οτι δεν δημιουργεί σύγχυση.

Υπάρχουν κορίτσια εδώ με παρόμοιες εμπειρίες; Θα ήθελα τη γνώμη σας! Ευχαριστώ κ καλές γιορτές!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλές γιορτές!!Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!και γω είχα πάρει τη συγκεκριμένη πιπίλα αλλά πολύ αργότερα...νομίζω είναι λιγο νωρίς για πιπίλα ,καλύτερα μετά τις σαράντα μέρες ..είναι αναλόγως το παιδί απ' ότι έχω καταλάβει..κάποιες έδιναν κανονικά πιπίλα σε συνδυασμό με θηλασμό και δεν έπαθαν σύγχυση κι άλλες δυσκολεύτηκαν λίγο...θα σου πω λίγο τη δική μου εμπειρία ως μαμά ενός κοριτσιού 22 μηνών που θηλάζει ακόμη..εγώ λοιπόν δεν έδωσα ποτέ μπιμπερο,ποτέ συμπλήρωμα με ξένο,ούτε πιπίλα αν και είχα πάρει κι εγώ πιο μετά γιατί έβαζε τα χέρια της συνέχεια στο στομα αλλά δεν επέμενα και πολυ..το αποτέλεσμα είναι να δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αποθηλασω...δεν δέχεται μπουκάλι με τίποτα,φυσικά ούτε πιπίλα για να κοιμηθεί μιας και έχει συνδιάσει τον ύπνο με το στήθος και γενικά με έχει κάνει πιπίλα...αν γύριζα το χρόνο πίσω...θα της έδινα πιπίλα και μπιμπερο για να το συνιθισει...ειδικά τα βράδια μετά τους έξι μήνες θα έδινα ξένο με μπιμπερο για να κοιμάμαι και λίγο σαν άνθρωπος καθώς εδώ και δυο χρόνια περίπου ξυπνάω δέκα φορές το βράδυ...!!!το σερί ύπνος δεν ξέρω τι σημαίνει...

Καλή χρονιά!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Καλησπέρα και καλές γιορτές!!Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!και γω είχα πάρει τη συγκεκριμένη πιπίλα αλλά πολύ αργότερα...νομίζω είναι λιγο νωρίς για πιπίλα ,καλύτερα μετά τις σαράντα μέρες ..είναι αναλόγως το παιδί απ' ότι έχω καταλάβει..κάποιες έδιναν κανονικά πιπίλα σε συνδυασμό με θηλασμό και δεν έπαθαν σύγχυση κι άλλες δυσκολεύτηκαν λίγο...θα σου πω λίγο τη δική μου εμπειρία ως μαμά ενός κοριτσιού 22 μηνών που θηλάζει ακόμη..εγώ λοιπόν δεν έδωσα ποτέ μπιμπερο,ποτέ συμπλήρωμα με ξένο,ούτε πιπίλα αν και είχα πάρει κι εγώ πιο μετά γιατί έβαζε τα χέρια της συνέχεια στο στομα αλλά δεν επέμενα και πολυ..το αποτέλεσμα είναι να δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αποθηλασω...δεν δέχεται μπουκάλι με τίποτα,φυσικά ούτε πιπίλα για να κοιμηθεί μιας και έχει συνδιάσει τον ύπνο με το στήθος και γενικά με έχει κάνει πιπίλα...αν γύριζα το χρόνο πίσω...θα της έδινα πιπίλα και μπιμπερο για να το συνιθισει...ειδικά τα βράδια μετά τους έξι μήνες θα έδινα ξένο με μπιμπερο για να κοιμάμαι και λίγο σαν άνθρωπος καθώς εδώ και δυο χρόνια περίπου ξυπνάω δέκα φορές το βράδυ...!!!το σερί ύπνος δεν ξέρω τι σημαίνει...

Καλή χρονιά!!

Αν και φαντάζομαι τη ταλαιπωρία σου συγχαρητήρια για το δώρο που προσφέρεις στο παιδί σου. Είσαι πολύ άξια!!! Δεν υπάρχει τίποτα σημαντικότερο από το μητρικό γάλα κι όλα τα θρεπτικά συστατικά που προσφέρει στα παιδιά μας. Καλές γιορτές με υγεία!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

 

Γειά σας

δείτε αυτό το θέμα 

https://parents.org.gr/forum/topic/88765-pipila-kai-apokleistikos-thilasmos/

Πιπίλα και αποκλειστικός θηλασμός


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...