Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Χοληστερίνη στην εγκυμοσύνη


Omorfi36

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι έγκυος σε δίδυμα στην 16εβδ+5ημ.εχω κάνει εξετάσεις και δείχνουν ανεβασμένα χοληστερίνη, τριγλυκεριδια, HDL, LDL και 2 υπατικους δείκτες που μάλλον σχετίζονται με τα ανεβασμένα λιπίδια. Ο γιατρός με παρέπεμψε σε παθολόγο κύησης.Ειλικρινα εχω αγχωθεί πολύ γιατί στον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε οι μετρήσεις για το ένα μωράκι είναι στο μέσο όρο και το άλλο κοντά στο πάνω όριο. Ο γιατρός εδω στην Αγγλία μου είπε όλα καλά περιμένω και τον Έλληνα που θα με αναλάβει για τη γέννα να μου πει την αποψη του. Έχω κλείσει ραντεβού με υπατολογο έχω μιλήσει με γιατρούς από Ελλάδα ( ενδοκρινολογο κ παθολόγο) και άκρη δε βγάζω. Ισως δεν είναι εξειδικευμένοι σε κύηση. Ειλικρινά οποιαδήποτε συμβουλή η εμπειρία είναι χρήσιμη.Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/1/2023 at 12:16 ΜΜ, Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι έγκυος σε δίδυμα στην 16εβδ+5ημ.εχω κάνει εξετάσεις και δείχνουν ανεβασμένα χοληστερίνη, τριγλυκεριδια, HDL, LDL και 2 υπατικους δείκτες που μάλλον σχετίζονται με τα ανεβασμένα λιπίδια. Ο γιατρός με παρέπεμψε σε παθολόγο κύησης.Ειλικρινα εχω αγχωθεί πολύ γιατί στον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε οι μετρήσεις για το ένα μωράκι είναι στο μέσο όρο και το άλλο κοντά στο πάνω όριο. Ο γιατρός εδω στην Αγγλία μου είπε όλα καλά περιμένω και τον Έλληνα που θα με αναλάβει για τη γέννα να μου πει την αποψη του. Έχω κλείσει ραντεβού με υπατολογο έχω μιλήσει με γιατρούς από Ελλάδα ( ενδοκρινολογο κ παθολόγο) και άκρη δε βγάζω. Ισως δεν είναι εξειδικευμένοι σε κύηση. Ειλικρινά οποιαδήποτε συμβουλή η εμπειρία είναι χρήσιμη.Σας ευχαριστώ 

Η χοληστερίνη κ τα τριγλικεριδια ποσο υψηλά ειναι για να σε προβληματιζουν . Γενικα ανεβασμένη χοληστερίνη δεν αποτελεί πρόβλημα στην εγκυμοσύνη.  

Οι υπατικοι δείκτες ειναι όντως ανησυχητικό γιατί μπορεί να εξελιχθούν σε άλλες καταστάσεις στην εγκυμοσύνη επικίνδυνες  θελουν όντως παρακολούθηση από υπατολογο που θα σε κατευθυνει .   Η ανάπτυξη των μωρών δεν επηρεάζεται από αυτά σε μια δίδυμη κυηση παντα το ένα μωρό είναι μικρότερο δεν ευθύνεται αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2023 at 12:16 ΜΜ, Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι έγκυος σε δίδυμα στην 16εβδ+5ημ.εχω κάνει εξετάσεις και δείχνουν ανεβασμένα χοληστερίνη, τριγλυκεριδια, HDL, LDL και 2 υπατικους δείκτες που μάλλον σχετίζονται με τα ανεβασμένα λιπίδια. Ο γιατρός με παρέπεμψε σε παθολόγο κύησης.Ειλικρινα εχω αγχωθεί πολύ γιατί στον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε οι μετρήσεις για το ένα μωράκι είναι στο μέσο όρο και το άλλο κοντά στο πάνω όριο. Ο γιατρός εδω στην Αγγλία μου είπε όλα καλά περιμένω και τον Έλληνα που θα με αναλάβει για τη γέννα να μου πει την αποψη του. Έχω κλείσει ραντεβού με υπατολογο έχω μιλήσει με γιατρούς από Ελλάδα ( ενδοκρινολογο κ παθολόγο) και άκρη δε βγάζω. Ισως δεν είναι εξειδικευμένοι σε κύηση. Ειλικρινά οποιαδήποτε συμβουλή η εμπειρία είναι χρήσιμη.Σας ευχαριστώ 

Καλησπέρα! 
Σίγουρα ένας ενδοκρινολόγος με ειδικότητα σε αναπαραγωγικά θέματα και ίσως κάποιος διατροφολόγος σε βοηθούσαν κατάλληλα. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω από την μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι ότι ίσως επηρεάσει την πίεση σου αλλά γενικά αν σου έχουν δώσει προγεστερονη λόγω διδυμης κυησης πρέπει να την κόψεις. Γιατί η χοληστερίνη έχει αυξημένα ποσοστά προγεστερονης κ είναι αμεσα αλληλένδετα. Είναι ένα θέμα όμως που χρήζει σίγουρα επιστημονικής κάλυψης και δεν είναι κανεις καταλληλότερος από έναν γιατρό να σε κατευθύνει. Μη διστάσεις να αλλάξεις γιατρό αν διακρινεις έλλειψη γνώσεων , δεν έχουν όλοι εμπειρία σε όλα τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

 @Afroditee88 @linaa σας ευχαριστώ πολύ!! Ο γυναικολόγος στην Ελλάδα που με παρακολουθεί νομίζω είναι πιο ανήσυχος αλλά νομίζω με κατευθυνει σωστα απλα με πιεζει να γυρισω Ελλάδα και τον κατανοω. Ειδα υπατολογο και ενδοκρινολογο οι οποίοι μου ζήτησαν περαιτέρω εξετάσεις κ υπερηχο.Με έχουν θέση υψηλού κινδύνου και το μόνο σκέφτομαι είναι εγω και τα μωράκια μου να είμαστε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι πάλι στο θέμα μιας και σήμερα ο υπατολογος με παρεμψε σε περαιτέρω εξετάσεις και υπέρηχο ύπατος γιατί τα χολικα οξέα ήταν στο όριο. Οποτε θα δούμε τι συμβαίνει. Όμως το μεσημέρι είχα ραντεβού με μια πολύ γνωστή ενδοκρινολογο των Αθηνών Μεντζ... δε μπορώ να πω ότι ασχολήθηκε τρομερά μου είπε ότι θεωρεί ότι είναι αυξημένα λόγω των φαρμάκων της εξωσωματικής. Βέβαια το ραντεβού μαζί της ήταν για το θυρεοειδή μου να πάρω δεύτερη γνώμη γιατί η FT4 έπεσε ελάχιστα από το κατώτατο όριο.Η συγκεκριμένη μου είπε να τρώω περισσότερο ψάρι και να τα επαναλάβω πάλι. Ο ενδοκρινολογος εδω μου έδωσε χάπι των 50mg.Θα πρέπει να αποφασίσω τι ακολουθήσω. Αχχ ποσα πια θα μου βγάλει αυτή η εγκυμοσύνη!!αλλά τα μωράκια μου δίνουν δύναμη ότι θα τα καταφέρουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Omorfi36 είπε:

Επανέρχομαι πάλι στο θέμα μιας και σήμερα ο υπατολογος με παρεμψε σε περαιτέρω εξετάσεις και υπέρηχο ύπατος γιατί τα χολικα οξέα ήταν στο όριο. Οποτε θα δούμε τι συμβαίνει. Όμως το μεσημέρι είχα ραντεβού με μια πολύ γνωστή ενδοκρινολογο των Αθηνών Μεντζ... δε μπορώ να πω ότι ασχολήθηκε τρομερά μου είπε ότι θεωρεί ότι είναι αυξημένα λόγω των φαρμάκων της εξωσωματικής. Βέβαια το ραντεβού μαζί της ήταν για το θυρεοειδή μου να πάρω δεύτερη γνώμη γιατί η FT4 έπεσε ελάχιστα από το κατώτατο όριο.Η συγκεκριμένη μου είπε να τρώω περισσότερο ψάρι και να τα επαναλάβω πάλι. Ο ενδοκρινολογος εδω μου έδωσε χάπι των 50mg.Θα πρέπει να αποφασίσω τι ακολουθήσω. Αχχ ποσα πια θα μου βγάλει αυτή η εγκυμοσύνη!!αλλά τα μωράκια μου δίνουν δύναμη ότι θα τα καταφέρουμε!!!

Πάντως κ το χαπι του θυροειδη δεν είναι τίποτα το τρομερό να το πάρεις μπορείς να ρωτήσεις μήπως παρεις λιγότερη δοση πχ των 25mg κ να επαναλάβεις εξετασεις. Δεν είναι δηλαδη κανενα επικίνδυνο τοξικό χαπι για να το αποφύγεις . 

Link to comment
Share on other sites

Η ενδοκρινολόγος σου είπε για τις ορμόνες λόγω αυτού που σου ανέφερα ότι όσοι έχουν π.χ χοληστερίνη παράγουν φυσικα πιο πολλή προγεστερονη αλλά δεν είναι κανόνας ότι αν έχεις παραπάνω προγεστερονη σου ανεβαίνει απαραίτητα και η χοληστερίνη. Όσον αφορά το θυρεοειδή σου θα σου πρότεινα να μην κανεις κανένα πείραμα και να πας απευθείας σε ενδοκρινολόγο που έχει ειδίκευση σε αναπαραγωγικά θέματα. Έχοντας από νεογέννητη ατροφικο θυρεοειδή κ δυο εγκυμοσύνες στην πλάτη μου θα σου πω ότι είναι από τους αδένες  που επηρεάζουν τα πάντα. Ειδικά μια κύηση και την εγκεφαλική ανάπτυξη των μωρών σου. Οπωσδήποτε πας σε ενδοκρινολόγο με ειδικευση γιατι οι περισσότεροι είναι  ζαμανφου , άλλαξα 3 στις εγκυμοσύνες μέχρι να μου ρυθμιστεί γιατί πήγα σε πλέον ειδικό σε θέματα κύησης κλπ και με κατεύθυνε αμέσως. Στο λέω για να μην ψάχνεσαι με 300 άσχετους που απλά δίνουν μικρή ή ελάχιστη σημασία, ούτε όμως να τρελαίνεσαι. Πας σε ειδικό στα ρυθμίζει όλα και ξεμπερδεύεις ήρεμα για την υπόλοιπη κύηση. Κρατα όμως αυτό που σου είπε η ενδοκρινολόγος για το λευκό ψάρι κ επανέλαβε την εξέταση γιατί η διατροφή αλλάζει τις τιμές στην κύηση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...