Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Βοήθεια κορίτσια


Mpoukou

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα στ φόρουμ τελευταία περίοδος 8/1/23 επαφές19- 23-24/1 περιμένω περίοδο 6/2 κύκλος 29 μέρες. Έκανα χθες ένα τεστ το self clear 7 μέρες πριν την περίοδο αλλά ήταν αρνητικό από συμπτώματα πονάκια αριστερά δεξιά κ πόνος στις θηλές τίποτα άλλο. Κανονικά τώρα έπρεπε να έχω συμπτώματα περίοδο αφού πεθαίνω στους πόνους πριν την περίοδο. Σήμερα είμαι 6 μέρες πριν την περίοδο. Κάποια γνώμη η βοήθεια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Mpoukou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα στ φόρουμ τελευταία περίοδος 8/1/23 επαφές19- 23-24/1 περιμένω περίοδο 6/2 κύκλος 29 μέρες. Έκανα χθες ένα τεστ το self clear 7 μέρες πριν την περίοδο αλλά ήταν αρνητικό από συμπτώματα πονάκια αριστερά δεξιά κ πόνος στις θηλές τίποτα άλλο. Κανονικά τώρα έπρεπε να έχω συμπτώματα περίοδο αφού πεθαίνω στους πόνους πριν την περίοδο. Σήμερα είμαι 6 μέρες πριν την περίοδο. Κάποια γνώμη η βοήθεια; 

Καλησπέρα και σε σένα! Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου και την ανυπομονεσία σου να περάσουν οι μέρες για να δεις αν η επιθυμία σας θα γίνει σύντομα πραγματικότητα. Επτά μέρες πριν την ανεμενόμενη ημερομηνία περιόδου δεν έχω ακούσει κανένα τεστ να θετικοποιείται. Από όσο γνωρίζω υπάρχουν κάποια που έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία και μπορεί να δείξουν 3 μέρες πριν την καθυστέρηση αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι ένα αρνητικό αποτέλεσμα θα είναι αξιόπιστό. Από την προσωπική μου εμπειρία, και όπως πιστεύω θα διαβάσεις σε πολλές αντίστοιχες περίπτωσεις, μην ψάχνεις συμπτώματα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με αυτά που έχω όταν περιμένω να αδιαθετήσω (τους συνηθισμένους πόνους στην κοιλιά, πρησμένο στήθος που ξεπρήστηκε τελείως μία μέρα πριν την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου, πόνο στην μέση, κ.λπ.). Τα συμπτώματα στη δική μου περίπτωση εμφανίστηκαν στην 8η εβδομάδα, όπου η εγκυμοσύνη ήταν ήδη επιβεβαιωμένη και είχαμε ακούσει και καρδούλα. Γνωρίζω ότι η αγωνία είναι μεγάλη και είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να βγάλεις από τον μυαλό σου την κάθε σχετική σκέψη. Ούτε εγώ τα είχα καταφέρει καλά τότε. Δεν γνωρίζω αν προσπαθείτε καιρό αλλά η γιατρός μου, μου είχε πει ότι για ηλικίες κάτω των 35 θεωρείται εύλογο διάστημα ακόμα και το 1-1,5 έτος προσπαθειών μέχρι να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Σου εύχομαι να δεις το συντομότερο δυνατό ένα θετικό τεστ!

  • Ευχαριστώ 1

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γ την απάντηση σου. Περιμένω περίοδο 6/2 δλδ σε 6 μέρες όμως δεν έχω πόνους περιόδου τ μόνο που έχω είναι πόνους στις θηλές κράμπες αριστερά και δεξιά και τίποτα άλλο ενώ συνήθως μια βδομάδα πριν την περίοδο εγώ πεθαίνω από πόνους σε όλο τ στήθος και στην κοιλιά 

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2023 at 3:13 ΜΜ, Mpoukou είπε:

Ευχαριστώ γ την απάντηση σου. Περιμένω περίοδο 6/2 δλδ σε 6 μέρες όμως δεν έχω πόνους περιόδου τ μόνο που έχω είναι πόνους στις θηλές κράμπες αριστερά και δεξιά και τίποτα άλλο ενώ συνήθως μια βδομάδα πριν την περίοδο εγώ πεθαίνω από πόνους σε όλο τ στήθος και στην κοιλιά 

Σου εύχομαι πραγματικά να είναι ο τυχερός σας μήνας. Για να μην απογοητεύεσαι άδικα πάντως θα σου πρότεινα να μην ξανακάνεις τεστάκι πριν την καθυστέρηση γιατί μπορεί να βγει ψευδώς αρνητικό. Λίγη υπομονή ακόμα και θα μάθεις σύντομα! 

 

  • Μου αρέσει 1

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια. Ήθελα να ρωτήσω τ εξής ο κύκλος μετριέται σύμφωνα με το στις ποσες μέρες ήρθε αυτό το η μήνα; Η γενικά πως είναι κύκλος μας ; ( εγώ πχ έχω κύκλο 29-30 ημερών σχεδόν κάθε μήνα γ τον μήνα Φλεβάρη όμως ήρθε στις 32 μέρες λόγω άγχους. Πως θα μετρήσω τώρα τις γόνιμες μέρες μ; Σύμφωνα με τις 32 μέρες η γενικά ποτέ μ έρχεται περίοδος; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/2/2023 at 10:59 ΠΜ, Mpoukou είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ήθελα να ρωτήσω τ εξής ο κύκλος μετριέται σύμφωνα με το στις ποσες μέρες ήρθε αυτό το η μήνα; Η γενικά πως είναι κύκλος μας ; ( εγώ πχ έχω κύκλο 29-30 ημερών σχεδόν κάθε μήνα γ τον μήνα Φλεβάρη όμως ήρθε στις 32 μέρες λόγω άγχους. Πως θα μετρήσω τώρα τις γόνιμες μέρες μ; Σύμφωνα με τις 32 μέρες η γενικά ποτέ μ έρχεται περίοδος; 

Καλημέρα! Συνήθως λαμβάνουμε υπόψη έναν μέσο όρο από τις τελευταίες 3-4 περιόδους. Η ωορρηξία συνηθως συμβαίνει 14-16 ημέρες πριν την πρώτη μέρα περιόδου. Ενας αρκετά αξιόπιστος τρόπος να βρεις την ωορρηξία σου σε κάθε κύκλο είναι να χρησιμοποιήσεις τα σχετικά τεστάκια (υπάρχουν στο ίντερνετ για αγορά, βλ. ταινίες          , onestep), τα οποία είναι αρκετά βοηθητικά καθώς με αυτά εντοπίζεις την κορύφωση της ορμόνης lh που προηγείται 24-48 ώρες περίπου της ωορρηξίας. Αν δεν θες να τα κάνεις για να μην προσθέσεις άγχος σε αυτή τη φάση, οι γιατροί συνήθως προτείνουν επαφές ανά δύο ημέρες. Καθώς το σπέρμα μπορεί να επιβιώσει έως 3 ημέρες (ή ακόμα περισσότερο) δεν χρειάζεται να πετύχεις ακριβώς την ημέρα της ωορρηξίας. Σε καθε κύκλο, με δεδομένο ότι οι επαφές έγιναν τις σωστές μέρες, υπάρχει πιθανότητα 20-25% για εγκυμοσύνη, οπότε αν είσαι στις πρώτες προσπάθειες μην αγχώνεσαι από τώρα. Σου εύχομαι σύντομα το αποτέλεσμα που επιθυμείς!


age.png

Link to comment
Share on other sites

Τους δυο προηγούμενους μήνες ήρθε η περίοδος μ στις 29 μέρες μόνο τ μήνα Φλεβάρη ήρθε τόσο αργά δλδ 32 μέρες λόγω άγχους τώρα τ ημερολόγιο π έχω μ βγάζει γόνιμες από 19-25 χθες ήταν η 11 μέρα τ κύκλου που έγινε η επαφή δεν παίζει να έχω πιθανότητες δυστυχώς 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Mpoukou είπε:

Τους δυο προηγούμενους μήνες ήρθε η περίοδος μ στις 29 μέρες μόνο τ μήνα Φλεβάρη ήρθε τόσο αργά δλδ 32 μέρες λόγω άγχους τώρα τ ημερολόγιο π έχω μ βγάζει γόνιμες από 19-25 χθες ήταν η 11 μέρα τ κύκλου που έγινε η επαφή δεν παίζει να έχω πιθανότητες δυστυχώς 

Με μια μερα επαφή έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες. Να έχετε συχνές επαφές για να μην αγχώνεσαι , γιατί φαίνεται ήδη το άγχος σου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpoukou είπε:

Τους δυο προηγούμενους μήνες ήρθε η περίοδος μ στις 29 μέρες μόνο τ μήνα Φλεβάρη ήρθε τόσο αργά δλδ 32 μέρες λόγω άγχους τώρα τ ημερολόγιο π έχω μ βγάζει γόνιμες από 19-25 χθες ήταν η 11 μέρα τ κύκλου που έγινε η επαφή δεν παίζει να έχω πιθανότητες δυστυχώς 

Το άγχος είναι γνωστό ότι μπορεί να επηρεάσει μεταξύ άλλων και τις ορμόνες μας. Στο λέω με κάθε καλή διάθεση ότι έτσι δουλειά δύσκολα θα γίνει. Πρέπει να προσπαθήσεις να χαλαρώσεις. Υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος που σε αγχώνει, ηλικία, ιστορικό, χρόνος προσπαθείων; Αν όχι, όπως σου προανέφερα ακόμα και όλα ιδανικά να είναι στο ζευγάρι και στις επαφές σε κάθε κύκλο οι πιθανότητες να προκύψει μια εγκυμοσύνη είναι 20-25%. Η εγκυμοσύνες με την πρώτη προσπάθεια ναι υπάρχουν αλλά δεν είναι ούτε η πλειοψηφία ούτε ο κανόνας σε καμία περίπτωση. Στο προηγούμενο κύκλο αν θυμάμαι καλά είχες κάνει τεστ εγκυμοσύνης 7 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Το άγχος σου είναι φανερό αλλά πρέπει να καταβάλεις κάθε προσπάθεια να το ελέγξεις. Μπορείς να μιλήσεις και με τον γιατρό σου αν πιστεύεις ότι ενας καλός προγεννητικός έλεγχος θα σε βοηθήσει να ηρεμίσεις λιγάκι.

Σημ.: Δεν χρειάζεται να γράφεις την ερώτηση/σχόλιο σου σε πολλά διαφορετικά post. Όσες είναι να το δούμε και να απαντήσουμε θα το κάνουμε :)


age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...