Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Εγκυμοσύνη και ναυτίες/εμετός


Rainbow2023

Recommended Posts

Κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω. 

Έχω πολλές ναυτίες λόγω εγκυμοσύνης σε σημείο να υποφέρω για ώρες. Είναι κακό που προκαλώ τον εμετό για να ανακουφιστω? Τις πρώτες εβδομάδες  έβγαινε κάπως αυτόματα. Τώρα πλέον όχι και ΥΠΟΦΕΡΩ. Σκεφτείτε ότι κάποιες φορές το βράδυ μπορεί να προκαλέσω εμετό και να βγάλω ακόμα μεσημεριανό. Μιλάμε για 7+ ώρες που δεν μπορώ να χωνέψω και υποφερω και δεν τρώω πολύ.

Το καλό είναι από τις 10 φορές (στατιστικά) τις 7 βγάζω διάφανα υγρά. Σαν σάλια μοιάζουν αλλά με ταλαιπωρούν πολύ. Τις 2 φορές θα βγάλω λίγο φαι και την 1 φορά θα βγάλω γαστρικά υγρά. 

 

Πείτε μου την γνώμη σας/εμπειρία σας.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Rainbow2023 είπε:

Κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω. 

Έχω πολλές ναυτίες λόγω εγκυμοσύνης σε σημείο να υποφέρω για ώρες. Είναι κακό που προκαλώ τον εμετό για να ανακουφιστω? Τις πρώτες εβδομάδες  έβγαινε κάπως αυτόματα. Τώρα πλέον όχι και ΥΠΟΦΕΡΩ. Σκεφτείτε ότι κάποιες φορές το βράδυ μπορεί να προκαλέσω εμετό και να βγάλω ακόμα μεσημεριανό. Μιλάμε για 7+ ώρες που δεν μπορώ να χωνέψω και υποφερω και δεν τρώω πολύ.

Το καλό είναι από τις 10 φορές (στατιστικά) τις 7 βγάζω διάφανα υγρά. Σαν σάλια μοιάζουν αλλά με ταλαιπωρούν πολύ. Τις 2 φορές θα βγάλω λίγο φαι και την 1 φορά θα βγάλω γαστρικά υγρά. 

 

Πείτε μου την γνώμη σας/εμπειρία σας.  

 

Εγω κοριτσι μου ξεκινησα απο πολυ νωρις, στην 6η εβδομαδα να υποφερω απο ναυτιες! Δεν μπορουσα ουτε να φανταστω φαγητο , αηδιαζα! Μεχρι που ξεκινησαν οι εμετοι! Καθημερινοι, με το να βγαζω οτι ετρωγα ακομη και σκετο ρυζι! Εμενα δεν ηταν υγρα, εβγαζα οοοοτι ετρωγα! Και πολλες φορες αναρωτιομουν που βρεθηκε τοσο φαγητο στο στομαχι μου αφου δεν ετρωγα πολυ! Και εγω προκαλουσα εμετο γιατι ανακουφιζομουν! Σταματησαν μαχαιρι μολις μπηκα στον 5ο! Τωρα ειμαι στον 6ο εχω αυτο το βασανιστικο καψιμο στο λαιμο μου ολη μερα λογω εμετων(εκαψα το λαιμο μου) το στομαχι μου δεν σηκωνει πολλα πολλα, και γενικα το στομαχι μου δεν εχει συνελθει! Προσπαθησε να κανεις πολλα μικρα και συχνα γευματα, οχι πικαντικα βαρια φαγητα και αν μπορει να σου δωσει κατι ο γιατρος σου για να ανακουφιστεις! Δυσκολη η ναυτια, αλλα και οι εμετοι ακομη χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Εγω κοριτσι μου ξεκινησα απο πολυ νωρις, στην 6η εβδομαδα να υποφερω απο ναυτιες! Δεν μπορουσα ουτε να φανταστω φαγητο , αηδιαζα! Μεχρι που ξεκινησαν οι εμετοι! Καθημερινοι, με το να βγαζω οτι ετρωγα ακομη και σκετο ρυζι! Εμενα δεν ηταν υγρα, εβγαζα οοοοτι ετρωγα! Και πολλες φορες αναρωτιομουν που βρεθηκε τοσο φαγητο στο στομαχι μου αφου δεν ετρωγα πολυ! Και εγω προκαλουσα εμετο γιατι ανακουφιζομουν! Σταματησαν μαχαιρι μολις μπηκα στον 5ο! Τωρα ειμαι στον 6ο εχω αυτο το βασανιστικο καψιμο στο λαιμο μου ολη μερα λογω εμετων(εκαψα το λαιμο μου) το στομαχι μου δεν σηκωνει πολλα πολλα, και γενικα το στομαχι μου δεν εχει συνελθει! Προσπαθησε να κανεις πολλα μικρα και συχνα γευματα, οχι πικαντικα βαρια φαγητα και αν μπορει να σου δωσει κατι ο γιατρος σου για να ανακουφιστεις! Δυσκολη η ναυτια, αλλα και οι εμετοι ακομη χειροτερα..

Ωχ.. μέχρι τον 5ο σου κράτησαν? Και εγώ χάρηκα γιατί λένε ότι περίπου στις 12-14 εβδομάδες κόβεται. 

Εγώ είμαι στην 11 η αλλά καμία διαφορά δεν είδα μέχρι τώρα. Κ εμένα από την 6η εβδομάδα μου ξεκίνησε  Δύσκολο συναίσθημα πολύ. Και όπως λες δύσκολοι οι εμετοί. Δηλαδή και αυτή η διαδικασία να βάλεις τον εαυτό σου να κάνει εμετό είναι πολύ άσχημο.

Ευτυχώς φαί δεν βγάζω εύκολα. Πολύ λίγες φορές έτυχε και αυτό το βράδυ που φουσκώνω εύκολα. Άλλο πάλι άσχημο συναίσθημα κ αυτό. Νιώθω ότι θα σκάσω και δεν τρώω πολύ

Παρόλο που έχω εμετούς και ανακατοσουρες, στα κιλά είμαι τα ίδια.  Χαίρομαι κιόλας γιατί δεν θα ήθελα να υποσιτιζομαι κιόλας και να έχω άλλα προβλήματα μετά.  

Με βοηθάνε πολύ τα ζυμαρικά, το ρύζι, το κοτόπουλο, μπανάνα, μήλο , φρυγανιές  Το πρωί ευτυχώς μου κάθεται καλά ένας φυσικός χυμός πορτοκαλι-μπανανα και 2 φέτες ψωμί με μέλι. 

Όπως βλέπεις πολύ υδατάνθρακα τρώω αλλά τι να κάνω :(

η γιατρός μου είπε να τρώω ο,τι θέλω και ο,τι ανέχεται το στομάχι μου για να μην χάσω κιλά. 

Και νερό ενώ πριν έπινα σίγουρα 2 λίτρα κάθε μέρα, τώρα με το ζόρι πίνω στην δουλειά ένα μισό λίτρο και ο,τι άλλο έξτρα όλη μέρα. Δηλαδή μετά βίας φτάνω το 1 λίτρο. Δεν πάει κάτω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις και πηγαινεις στη δουλεια σου εισαι μια χαρα! Εγω δυστυχως σταματησα πολυ νωρις γιατι ειχα φουλ εμετους, δεν γινοταν! Αν πινεις ενα λιτρο εισαι τελεια! Ειχα φτασει σε σημειο να πινω το πολυ μισο ποτηρι νερο ολη μερα και παλι λογω χαπιων επειδη δεν κατεβαιναν χωρις νερο! Εκανα αμεσως εμετο οποτε αναγκαζομουν να ξαναπαρω το χαπι! Ασε ενας φαυλος κυκλος! Συνηθως σταματανε μεχρι τη 14η βδομαδα! Να τρως οτι ανεχεται το στομαχι σου, δεν ειναι ωρα να σκεφτεις τα κιλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Εγώ δυστυχώς ανήκω σε εκείνο το μικρό ποσοστό που έκανα εμετούς από την αρχή της εγκυμοσύνης, μέχρι τη μέρα που γέννησα. Μόλις γέννησα,κόπηκαν μαχαίρι οι εμετοι,οι καούρες και οι ξινιλες,σκέψου ότι έφαγα κανονικά και δεν μου βρωμουσε τίποτα!

Σε όλη την εγκυμοσύνη εκανα και εγώ ακριβώς το ίδιο με σένα,επειδή δεν άντεχα και υπέφερα,προκαλούσα τον εμετό για να βγει πιο γρήγορα. Γιατί αλλιώς ήμουν σαν άρρωστη,δε μπορούσα να γυρίσω ούτε το κεφάλι στο πλάι. Κοιμόμουν στο κρεβάτι σε καθιστή στάση για πολύ καιρό,διότι μου ανέβαιναν τα γαστρικά υγρά και υπέφερα. Έπαιρνα simeco σε όλη την εγκυμοσύνη,αλλά και πάλι υπέφερα. Έφτασα μέχρι 15εμετους τη μέρα και ευτυχώς δεν νοσηλεύτηκα με υπερεμεση,όπως άλλες γυναίκες που υποφέρουν και αυτές. Σου εύχομαι να περάσει γρήγορα αυτό που περνάς, να έχεις μια όμορφη,τελειομηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μπεμπακι σου ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Αν μπορεις και πηγαινεις στη δουλεια σου εισαι μια χαρα! Εγω δυστυχως σταματησα πολυ νωρις γιατι ειχα φουλ εμετους, δεν γινοταν! Αν πινεις ενα λιτρο εισαι τελεια! Ειχα φτασει σε σημειο να πινω το πολυ μισο ποτηρι νερο ολη μερα και παλι λογω χαπιων επειδη δεν κατεβαιναν χωρις νερο! Εκανα αμεσως εμετο οποτε αναγκαζομουν να ξαναπαρω το χαπι! Ασε ενας φαυλος κυκλος! Συνηθως σταματανε μεχρι τη 14η βδομαδα! Να τρως οτι ανεχεται το στομαχι σου, δεν ειναι ωρα να σκεφτεις τα κιλα

Δόξα το Θεό μπορώ να πηγαίνω στην δουλειά. Μετά το μεσημεριανό και μέχρι να κοιμηθώ το βράδυ, βαραίνω πολύ. 

Πρέπει να πέρασες δύσκολα! Αλλά χαλάλι αν όλα πάνε καλά στο τέλος ❤️

13 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Εγώ δυστυχώς ανήκω σε εκείνο το μικρό ποσοστό που έκανα εμετούς από την αρχή της εγκυμοσύνης, μέχρι τη μέρα που γέννησα. Μόλις γέννησα,κόπηκαν μαχαίρι οι εμετοι,οι καούρες και οι ξινιλες,σκέψου ότι έφαγα κανονικά και δεν μου βρωμουσε τίποτα!

Σε όλη την εγκυμοσύνη εκανα και εγώ ακριβώς το ίδιο με σένα,επειδή δεν άντεχα και υπέφερα,προκαλούσα τον εμετό για να βγει πιο γρήγορα. Γιατί αλλιώς ήμουν σαν άρρωστη,δε μπορούσα να γυρίσω ούτε το κεφάλι στο πλάι. Κοιμόμουν στο κρεβάτι σε καθιστή στάση για πολύ καιρό,διότι μου ανέβαιναν τα γαστρικά υγρά και υπέφερα. Έπαιρνα simeco σε όλη την εγκυμοσύνη,αλλά και πάλι υπέφερα. Έφτασα μέχρι 15εμετους τη μέρα και ευτυχώς δεν νοσηλεύτηκα με υπερεμεση,όπως άλλες γυναίκες που υποφέρουν και αυτές. Σου εύχομαι να περάσει γρήγορα αυτό που περνάς, να έχεις μια όμορφη,τελειομηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μπεμπακι σου ❤️

Όπως τα λες. Αν δεν προκαλέσω εμετό κάποιες φορές δεν μπορώ να συνέλθω για ώρες.  Πρέπει να ήταν πολύ δύσκολη η εγκυμοσυνη σου από αυτή την άποψη. Συνέχεια εμετούς και μέχρι το τέλος ... Ούτε να το σκέφτομαι δεν μπορώ. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Μακάρι να πάνε όλα καλά ❤️ και εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κανεις πολύ μικρά γεύματα και γενικά το όλο ποιντ είναι να μαζεύεις τα γαστρικά υγρά. Προσωπικά με βοήθησαν πολύ μακαρόνια σκέτα ή τυρί , τσάι με τζιντζερ που σε ηρεμεί μαγικά. Και φρυγανιά/ ψωμί με φιλαδελφια και γαλοπούλα. Αυτά έτρωγα για μήνες αλλιώς κατέληγα αγκαλιά με τη λεκανη. Είναι τα μόνα που με ανακούφιζαν από τους εμετούς. Όταν ήμουν πιο καλά έκανα πεπονακι με Φιλαδέλφια και λίγο τριμμένο μπιφτέκι για να βάλω και λίγη πρωτεΐνη μέσα μου εκτός από υδατάνθρακες. Ξέρω ότι δεν είναι ιδανική διατροφή αλλά από το να κανεις εμετούς είναι πολύ καλυτερα.. ξέρω ποσό βασανιστικό είναι Ελπιζω να σου περάσει σύντομα.. Προσωπικά τώρα που μπήκα στον 8ο με πιάνει κάποιες φορές ακόμα σπάνια αλλά γιατί το μωρό πιέζει. Μπορεί να με ανακουφίσει λίγο ψωμί αλλά πάντα στα μακαρόνια καταλήγω ως παρηγορια..

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...