Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Καφε Μαρτιος 2012


ΗΛΙΑΝΝΑ 25

Recommended Posts

Που το βρίσκεις το κουράγιο μαρί κ κάθε τρεις κ λίγο είσαι έξω????Με λες???

Γίνεται!!

Καλά ας βρει μια δουλειά έστω και κακοπληρωμένη,γιατί είναι προτιμότερο το λίγο από το ΤΙΠΟΤΑ.

Να κάτσεις στα αυγουλάκια σου κοπελιά!!!!:tongue::tongue::tongue:

Τώρα κατάλαβα γιατί ο αντρούλης σου ήθελε παιδί,μπας και σε κρατήσει κ λίγο εντός των τειχών,για οικονομία!!!χαχαχαχαχαχα:lol::lol::lol:

αχαχαχαχααααααααα :lol::lol::lol:

καλά με έπιασαν τα γέλια κι έγινα ρόμπα λεμε στο γραφείο!

(ειπα οτι διαβασα ενα μειλ της αδερφης μου, τί να πω;;;;;;;)

χαχαχαχαχαχααααααααα

οντως κ@λο δεν βάζω κάτω, δεν μπορώ

αλλά ειμαι πολύ οικονομικιά βρε, σε εξοχικό θα πηγαίναμε οχι ξενοδοχεία κλπ!

αλλλλλίμονο!!!!!!!!!!!!

το καλό ειναι οτι κι καλός μου ειναι ταξιδιάρα ψυχή οπότε τα έχουμε βρει καλά σε αυτό το θέμα!

κατερίνα είσαι εντελώς στο δικό μου πνεύμα (και στα κιλά και στα του γιατρού!)

κάποια κιλά θα τα βάλουμε οκ μην τρελαθούμε κι ολας! προσοχή στο φαγητό σε ζαχαρο πίεση κλπ κι ολα καλά θα πανε!

εννοείτε στο δημόσιο γιατρό δεν ρωτάς! να πάμε και γυρεύοντας;;; ελεος! μια χαρά τα λες!

αννουλα αρρώστησες κι εσύ γμτ?????

κουκουλώσου, σουπες και υπομονή κοπέλα μου!

αντε να σκορδίσω και λίγο γιατί μας έχει πάει μαμιώντας τελευταία με τις ιώσεις!

σκορδαααααααααααα

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Έχω πόση ώρα προσπαθώ να μπω κ δεν μπορώ!!Επιτέλους συνδέθηκα!!!

Καλημέρα!

Χρύσα λες να γίνεται με τράπεζα πειραιώς ή άλφα που έχω;;;; μακάρι για να μην τρέχω και στην εθνική!

Οσο για την άδεια υποθέτω οτι αν έχεις μια καλή συνεργασία μπορείς να το κανονίσεις. Τυπικά πάντως ο οαέδ ζητάει να έχεις εξαντλήσει την άδεια της χρονιάς και μετά προβαίνει στην χρηση του εξαμήνου ή μέρος αυτου.

Μονο 1 μέρα στο μαιευτήριο; δεν το ξέρω αυτό το σύστημα! ενδιαφέρον ακούγεται! Δεν ειναι λίγο αγχωτικό όμως; εννοώ για την μητέρα; καλά καλά δεν θα έχουμε συνέλθει.... ξέρω εγώ; τελικά ειναι πολύ μπερδεμένο ποιο ειναι το καλύτερο βρε παιδί μου.

Το αυριανο σας πρόγραμμα ακούγεται σούπερ!!!! να περάσετε τέλεια!

Ευχομαι το συζυγάτο σου να βρει Αμεσα μια Τέλεια και Καλοπληρωμένη δουλειά!!!!! Χρύσα σου εύχομαι το όμοιον!!!!!!!!!!!

!

Τσιπουρίτσα μου γίνεται αρκεί να τους προσκομίσεις νωρίτερα το βιβλιάριο ή τον αριθμό IBAN!!

Αυτο με την μία μέρα γίνεται μόνο σε 2 κλινικές της Θεσσαλονίκης απ'ότι έχω μάθει!

Με όλα αυτα που ακούγονται κ γίνονται,ούτε λεπτό παραπάνω δεν θα μείνω!

Η ξαδερφη μου περισυ τον Νοέμβρη γέννησε 06/11 το απόγευμα κ 07/11 το μεσημέρι βγήκε!!Μετά έρχεται μαία κ παιδίατρος στο σπίτι για 2-3 ημέρες και βλέπουν την λεχώνα κ το μωρό!Ακόμα κ θερμοκοιτίδα για τον ΙΚτερο σου φέρνουν αν χρειατεί!Σου δείχνουν κ τα βασικά (θηλασμό,μπάνιο,αλλαγή πάνας ...) Είναι πολύ καλό!

καλημερα κοριτσακια!

Ηρθε κι η σειρα μου να αρρωστησω!!:tongue:

Πονολαιμος,μπουκωμα και πονος στα κοκκαλα!Αι σιχτιρ!:mad:

το μονο που μας ελειπε!

η γιατρος μου εχει ζητησει 1500 κ 1500 για το λητω για 4ημερη παραμονη με φυσιολογικο και δωρο τα βλαστοκυτταρα!συν 300 αν τελικα χρειαστει καισαρικη.

υπαρχει κ κατι που δεν θυμαμαι αν σας το χω πει.δεν ξερω αν σας εχουν πει κατι οι γιατροι σας.ειχαν στειλει μια εγκυκλιο που ελεγε οτι απο 1-1-2012 που θα γινονταν ενιαια τα ταμεια ικα-τεβε κτλ θα μπορουσες με το βιβλιαριο σου να κανεις εισαγωγη σε οποιο μαιευτηριο ιδιωτικο ηθελες στην οικονομικη θεση κ να πληρωνες το γιατρο σου κανονικα και κατι τυπικο για το νοσοκομειο.το συζητησα και με μια εγκυουλα γνωστη που γενναει κοντα με εμας κ της το χει πει κι εκεινης ο γιατρος της.εγω περιμενω να μου πει η γιατρος μου αν ισχυει τελικα.αν ναι θα παω στο ξενοδοχειο...εεεεε!!!στο Ιασω ηθελα να πω!!!:tongue:

Κοριτσάκι περαστικά!!Τί να πώ..Όλες μας έπιασε!!

Αυτό που σου είπε η φίλη σου μας ενδιαφέρει μάθε περισσότερα!!!Κάθε κλινική κ νοσοκομείο λένε άλλα όμως..:-(

Aίσχος...

Δε νομίζω να πας σε κανένα τέτοιο?Γέννα σπίτι καλύτερα.

Εγώ την πρώτη μέρα αν κανω καισαρική ούτε να σηκωθώ δεν θα με αφήσουν,όχι να πάω σπίτι μου!!!

.

Έχουμε 2 δημόσια νοσοκομεία με μαιευτικές κλινικές και καμια 6-7 ιδιωτικές κλινικές Ιωάννα μου!

Δυστυχώς και στα δυο δημόσια έχουν καταγραφεί τέτοια περιστατικά!Το ανησυχητικό είναι ότι κ στα ιδιωτικά ακούγονται τέτοιες περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια!Δεν έχουμε πολλές επιλογές!

Μια κοπελα πριν 1,5 μηνα πήγε στο πιο ακριβο μαιευτηριο της Θεσσαλονίκης κ κόλλησε το μωρό λοίμωξη κ το στείλανε αμέσως σε δημόσιο(δεν έχουν ΜΕΘ βλέπεις)

Ευτυχώς εκεί που θα πάω έχει κ ΜΕΘ αλλά για λίγες περιπτώσεις(αχρείαστη να ειναι)!!!

Καλημέρα κορίτσια, πιστευω αυτη τη φορά να καταφερω να γραψω διοτι κατι νουμερα μου τα κανει σημερα το ιντερνετ.

Θα απαντησω σε αυτα που διαβασα και εννοειται σε οτι θυμαμαι.

Στην καισαρική σε σηκωνουν αμεσως, δεν σε αφηνουν ξαπλα για να σε σηκωσουν την επομενη μερα, εκτος και αν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος.

Την β' επιπεδου δεν μου την ζητησαν τωρα αλλα ουτε και στις 2 προηγουμενες εγκυμοσυνες μου, καταλαβαινω βεβαια οτι καθε μερα αλλαζουν ολα. Αλλα αν θυμαμαι καλα η β' επιπεδου εδειξε αλλη ΠΗΤ απο αυτη που εχουμε με την τελευταια περιοδο. Θα δειξει.

Ξερω και εγω πολυ καλα οτι δεν γινετε να μην παρεις κιλα σε μια εγκυμοσυνη, ποσο μαλλον οταν εχεις ταση για να τα παιρνεις ευκολα, οπως εμενα. όμως απο την αρχη μου ειχε πει να παρω μεχρι 8 κιλα σε ολη την διαρκεια, πως θα γινοταν αυτο ομως ειναι πολυ δυσκολο, δυστηχως, επισης μου ειπε οτι αν παρω ενα κιλο μεχρι την επομενη συναντηση μας, δεν θα με δεχτει, θα με στειλει στα εξωτερικα ιατρεια.

Εχω ξεκινησει ηδη και προσεχω τι τρωω αλλα αποκλειω παντελως οτι δεν θα παρω.

Οσο για την αμοιβη των γιατρων που λετε εγω δεν τον ρωτησα και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν τον ρωταω, γενναω σε νοσοκομειο και θα δωσω εγω οτι θελω και οχι εκεινος, αλλωστε δεν μου εχει ζητησει τιποτα.

Κατερινάκι γι αυτο θέλουν την β επιπέδου!

Εγώ να φανταστείς βαση περιόδου θα έπρεπε να ειχα ΠΗΤ 26/02 κ όχι 11/03 που έχω τώρα!καθυστερησε η σύλληψη. Εμένα στην Β επιπέδου βαση μετρήσεων με βγάζει 10/03 κ την τελευταία φορά στον υπέρυχο μας έβγαλε 05/03 αλλά κρατάμε την πρώτη ημερομηνία!(11/03) Πολύ μπέρδεμα!!!


tb4xp3.png

5qRWp3.pngsBqPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην πρώτη γέννα (καισαρική) σηκώθηκα τη 2η μέρα,διότι την πρώτη είχα καθετήρα,την επισκληρίδιο στην πλάτη και τον ορό.

Εγώ ήθελα να σηκωθώ αλλά δεν με άφηναν οι μαίες.Δεν ξέρω αν είναι πολιτική του νοσοκομείου γιατι το 1998 που είχα κάνει μια επέμβαση γυναικολογική στο ΙΑΣΩ με καισαρική τομή, με σηκώσαν στο 10λεπτο για να περπατήσω αφού πήγα στο δωμάτιο.

Και με την ΠΗΤ από το γιατρό σου γίνεται.Αφού όμως έχεις κ το β επιπέδου πάρτο μαζί σου για παν ενδεχόμενο.


S8TRp3.png

EPYqp3.png

Ηλιαννα 25: ΠΗΤ 10/3/2012-ΙΑΣΩ

Chrisy: ΠΗΤ 11/3/2012-ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ

Aik: ΠΗΤ 11/3/2012

Αmnintas: ΠΗΤ 16/3/2012

Τsipoura: ΠΗΤ 18/03/2012

Vertigo: ΠΗΤ 20/3/2012-ΓΕΝΕΣΙΣ

Rea_1971:ΠΗΤ 21/03/2012 -ΜΗΤΕΡΑ

Chrifili: ΠΗΤ 27/3/2012-ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Savi: ΠΗΤ 30/3/2012-ΙΑΣΩ

Ioanna_1981: ΠΗΤ 30/3/2012-ΜΗΤΕΡΑ

Aretim: ΠΗΤ 2/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία για την τράπεζα και το ΙΚΑ

αλλά το iban ποτε τους το δίνω; οταν θα παω ολα τα χαρτιά μου;

Όταν θα πας να καταθέσεις όλα τα δικαιολογητικά στο τμήμα παροχών και αυτό θα γίνει από την πρώτη μέρα που θα είσαι σε άδεια τοκετού!!!!

Γίνεται να βαριέμαι τόόόόόόόσο πολύύύύύύ??????????


S8TRp3.png

EPYqp3.png

Ηλιαννα 25: ΠΗΤ 10/3/2012-ΙΑΣΩ

Chrisy: ΠΗΤ 11/3/2012-ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ

Aik: ΠΗΤ 11/3/2012

Αmnintas: ΠΗΤ 16/3/2012

Τsipoura: ΠΗΤ 18/03/2012

Vertigo: ΠΗΤ 20/3/2012-ΓΕΝΕΣΙΣ

Rea_1971:ΠΗΤ 21/03/2012 -ΜΗΤΕΡΑ

Chrifili: ΠΗΤ 27/3/2012-ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Savi: ΠΗΤ 30/3/2012-ΙΑΣΩ

Ioanna_1981: ΠΗΤ 30/3/2012-ΜΗΤΕΡΑ

Aretim: ΠΗΤ 2/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας μερσώ μπιεν τσουπρες

κι εγω βαριέμαι και νυστάζω φρικτά!!!!!!!!!!!!!!!!

θέλω να παω στο σπιτάκι μου να ξαπλώσω στο λατρεμένο καναπεδάκι με κουβερτάκι και να χαζέψω καμια από τις σειρές μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία για την τράπεζα και το ΙΚΑ

αλλά το iban ποτε τους το δίνω; οταν θα παω ολα τα χαρτιά μου;

Ναι εγώ το είχα δώσει όταν κατέθεσα τα χαρτια της αναρρωτικής!

Για καλό κ για κακό έχε κ το βιβλιάριο μαζί σου!Εγώ δεν είχα γι αυτο κ μου ζήτησαν IBAN μην σας πάρω στον λαιμό μου..

Κ εγώ βαριέμαι φρικτά!!!

Χαζεύω κάτι μπεμπεδίστικα ρουχάκια σε ένα σαιτ που έχει προσφορές!!Με βλέπω να παίρνω μερικά!!;)


tb4xp3.png

5qRWp3.pngsBqPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ βαριέμαι φρικτά!!!

Χαζεύω κάτι μπεμπεδίστικα ρουχάκια σε ένα σαιτ που έχει προσφορές!!Με βλέπω να παίρνω μερικά!!;)

στείλτο καλέ το σαιτ!

βρε κορίτσια τι λετε, θέλετε να κανουμε κρυφό γκρουπακι στο φατσοβιβλίο; μπορουμε να βαζουμε και φωτό πιο ανετα, ειδικά μετά που θα ερθουν και τα μπεμπεδια μας

Link to comment
Share on other sites

στείλτο καλέ το σαιτ!

βρε κορίτσια τι λετε, θέλετε να κανουμε κρυφό γκρουπακι στο φατσοβιβλίο; μπορουμε να βαζουμε και φωτό πιο ανετα, ειδικά μετά που θα ερθουν και τα μπεμπεδια μας

Κ εμένα σήμερα μου το είπε μια φίλη!Ψωνίζει ρουχάκια για την κόρη της cocoon απο εκεί!

http://www.laredoute.gr/collection-%ce%a0%ce%91%ce%99%ce%94%ce%99-%ce%9c%cf%89%cf%81%ce%ac.aspx?collectionID=8695&toplevel=21

Κ συμφωνώ για το γκρουπάκι!!Είναι πολύ βολικό!:D:D:D


tb4xp3.png

5qRWp3.pngsBqPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθές πρέπει να έχει αλλάξει θέση ο μικρός γιατί τον νιώθω πάρα πολύ έντονα κ συνέχεια!Πετάει τεράστια καρούμπαλα κάτω απο το στήθος και νιώθω κλωτσιές τέρμα κάτω!Μαλλον έχει το κεφάλι πάνω..:confused:

Νιώθω κ την παραμικρή του κίνηση έτσι!Όταν πάει να γυρίσει λίγο ή όταν τεντώνεται νομίζω πως θα σκιστεί η κοιλιά μου απο την πίεση :confused::D:D:D:D:D:D:D:D:D

Πάντως είναι τέλειο!!!Το βράδυ που κουνιόταν ξύπνησα γιατί νόμιζα ότι γίνεται σεισμός..:lol::lol::lol::lol::lol: Θα αρχίσω να τραβάω την κοιλια με την κάμερα μου φαίνεται!!:tongue:


tb4xp3.png

5qRWp3.pngsBqPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρυσα εχει τρομερή πλακα έτσι οπως το παρουσιάζεις

εμενα τα βραδυα ανεβαίνει πολύ ψηλά, μαλλον με το κεφάλι και πιέζει πολύ το διαφραγμα με αποτέλεσμα να μην αντέχω καθιστή ειδικά μετά το φαγητό!!!

χθες ταλαιπωρήθηκα πολύ όλη την ημέρα καθιστη, αστα

αλλά εχει γουστο οντως! πριν απο λίγο κατι κοπάναγε αριστερά απο τον αφαλό μου!

την κρέμα την πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα εχει τρομερή πλακα έτσι οπως το παρουσιάζεις

εμενα τα βραδυα ανεβαίνει πολύ ψηλά, μαλλον με το κεφάλι και πιέζει πολύ το διαφραγμα με αποτέλεσμα να μην αντέχω καθιστή ειδικά μετά το φαγητό!!!

χθες ταλαιπωρήθηκα πολύ όλη την ημέρα καθιστη, αστα

αλλά εχει γουστο οντως! πριν απο λίγο κατι κοπάναγε αριστερά απο τον αφαλό μου!

την κρέμα την πήρες;

Πραγματικά έχει πολύ πλάκα (όταν δεν πονάω),όλη την ώρα κουνιέται!!!

Πήγε ο αντρούλης μου εχθές στο φαρμακείο κ του είπαν να συνεχίσω καλύτερα με την προηγούμενη γιατί είναι πολύ καλή..Του είχα πει να ρωτησει κ για τις δυο!

Το κακό όμως είναι ότι πάνω στα συστατικά αναφέρει κάτι ethyl kai methyl paraben και αγχώθηκα!!! Την πρώτη φορά που ειχα αγοράσει ήταν σε μια τσαντούλα με δωράκια κ δεν ειχα δει τα συστατικά της..:-( Τόσο καιρό απο αυτην βάζω...:-(Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα! Δεν θα ξαναβαλω μεχρι την Τεταρτη που θα πάω στην γιατρό μου πάντως!Μ'αρέσει που αναφέρει ότι μπορείς να την χρησιμοποιείς κ κατα την διάρκεια του θηλασμού!:-(


tb4xp3.png

5qRWp3.pngsBqPp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου.Αννουλα μου περαστικα σου.με το δοντι να δω τι θα κανω γιατι δεν θελω να κανω αναισθησια τωρα με την εγκυμοσυνη.σημερα ο μικρος δεν καθοταν σε μια μερια,αφου για να τον αλλαξω σκαρφιζομαι ολοκληρες ιστοριες.Ευτυχως αυριο και ΣΚ δεν δουλευει ο αντρας μου και θα εχω βοηθεια.στην καισαρικη που την εκανα βραδυ σηκωθηκα το επομεν πρωι γιατι ηθελα να βγαλω τον καθετηρα,ειναι το μονο που με ενοχλει στην ολη διαδικασια


4DNsp2.png

pc2lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!

Ιωάννα μου χρόνια σου πολλά!Να είσαι πάντα γερή κ πάντα ευτυχισμένη να χαίρεσαι την οικογένειά σου! Με το καλό να υποδεχτείτε κ το νέο μέλος της οικογένειας!

Έχω κ εγώ τον αντρούλη μου σήμερα!!Βέβαια τον χώσανε τέτοια μέρα για αγγαρεία,βοηθάει έναν φίλο μας που κάνει μετακόμιση λες κ άλλη μέρα δεν γινόταν!Τί να πω..τον περιμένω τώρα να φάμε!

Τα μπεμπέκια σας τί κάνουν? Εμένα κουνιέται όλη την ώρα!Η κοιλιά είναι μονίμως "τέντα" που λέει κ ο καλός μου κ διακρίνονται οι περισσότερες κινήσεις του!Πλησιάζουν οι μέρες ευτυχώς!Τετάρτη έχουμε ραντεβού!

Σας αφήνω να ετοιμάσω κάτι πραγματάκια,το βράδυ περιμένω την ξαδέρφη μου να μου φέρει τα πραγματάκια για τον μπέμπη κ να της δώσω τα δώρα για την βαφτισιμιά μου!!(πάλι άρρωστη ειναι η καημένη,δεν βολεύει να βρεθούμε!!!)

Φιλιά!


tb4xp3.png

5qRWp3.pngsBqPp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Ιωαννα μου Χρονια σου πολλα και απο εδω,με το καλο το μωρακι σου.Χρυσα μου να χαιρεσαι τον αντροτλη σου,με το καλο να τον κανεις μπαμπακα και του ευχομαι πολυ συντομα να βρει δουλεια.Η μπεμπα και εμενα κουνιεται και πολυ το απολαμβανω.Εμεις εχουμε την Πεμπτη ραντεβου.Μπηκα στο laredoute ειχε κατι τελειες προσφορες και εκανα μια παραγγελια.Σε 10 με 15 μερες θα την εχω ανυπομονω.Φιλια σε ολες


4DNsp2.png

pc2lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...