Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες όσες περιμένουμε τις χοριακες μας❤️ Πέρασες πολλά,ομως  αυτή τη φορά εύχομαι να δεις μια μεγάλη χοριακη 🥰 Οι γιατροί τι λένε σχετικά με τις προηγούμενες εμβρυομεταφορες σου?

      Εγώ αύριο θα πάω για την επαναληπτική και ελπίζω να μην φάω χαστούκι..εμενα η πρώτη μου εμβρυομεταφορά ήταν μηδενική,τυχαίο γεγονός όπως είπε ο γιατρός η επόμενη που είχα βάλει δυο είχε παλινδρομήσει το ένα,όμως το άλλο είναι η κορούλα μου και τώρα είναι η τρίτη μου εμβρυομεταφορά.

       

      Μιλήσατε με τον γιατρό ? Τι σας είπε?

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

Πόσα mg μαγνησίου παίρνετε στην εγκυμοσύνη?


Rainbow2023

Recommended Posts


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Rainbow2023 είπε:

Πόσα mg μαγνησίου παίρνετε στην εγκυμοσύνη? Και σε ποια εβδομάδα είστε? 

Εγω παίρνω 300 mg και είμαι στην 16 εβδομάδα. 

125 mg x 2 φορές τη μέρα διανύοντας την 34η βδομάδα ! Γιατί προβληματίζεσαι με το μαγνήσιο ; Τα ξεκίνησα βέβαια στην 23η βδομάδα λόγω κοντού τραχήλου σε συνδυασμό με προγεστερονη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Afrodite88 είπε:

125 mg x 2 φορές τη μέρα διανύοντας την 34η βδομάδα ! Γιατί προβληματίζεσαι με το μαγνήσιο ; Τα ξεκίνησα βέβαια στην 23η βδομάδα λόγω κοντού τραχήλου σε συνδυασμό με προγεστερονη.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Επειδή πριν μερικές μέρες νόμιζα ότι ένιωσα συσπάσεις και τρόμαξα (1 φορά το ένιωσα 2 ημέρες ξεχωριστά). Τελικά μετά από λίγα λεπτά πήγα τουαλέτα. Γενικά έχω πολύ δραστήριο έντερο με αέρια κλπ . Η γιατρός μου είπε έντερο είναι απλά με παρεξενεψε η θέση που ένιωσα το πέτρωμα. Ήταν στη θέση της μήτρας περίπου. Η γιατρός μου είπε ότι τα δύο αυτά όργανα είναι δίπλα δίπλα πλέον και για αυτό τα μπέρδεψα. 

Εμένα μου δίνει 1 σναβραζον την ημέρα 300 mg . Ο τράχηλος μου ευτυχώς ακόμα έχει πολύ καλό μήκος. 

Link to comment
Share on other sites

@Rainbow2023Λογικά είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη αλλά να ξέρεις ότι όλα αυτά είναι στο πρόγραμμα! Το έντερο είναι το πρώτο που θα αλλάζει θέσεις συνέχεια βάση του πως μεγαλώνει η μήτρα σου, αυτό μπορεί να σου φέρνει από δυσκοιλιότητα, κολικούς μέχρι και κόψιμο.. Εφόσον την ίδια μέρα σε είχε εξετάσει κ τα είχε δει όλα καλά, μην πανικοβαλλεσαι! Επίσης μπορεί να είσαι απο τις γυναίκες που έχουν έντονες Braxton Hicks από νωρίς. Δεν είναι κακό , βοηθάει το μαγνήσιο αλλά είναι προπαρασκευαστικές και ισως σου κρατήσουν μέχρι τέλους. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική ακόμα κ στη ίδια τη γυναίκα που έχει ξανά μεινει έγκυος. Στο λέω από προσωπική πείρα.. αν κάποια δεν έχει συσπάσεις (πχ εγώ) δε σημαίνει ότι εσυ που έχεις , πάει κατι λάθος.. Επίσης το θέμα του τραχήλου δεν συνδέεται με το μαγνήσιο απλά βοηθάει αν πάθεις κατι αντίστοιχο.. γενικά περίμενε αλλαγές με την εντερική σου δραστηριότητα, η εγκυμοσύνη φέρνει πολλά αέρια και ο τοκετός ακόμα περισσότερα! Αν δεις κατι που σε προβληματίζει οπως αίμα ή ροζ καφέ στο εσώρουχο να επικοινωνήσεις αμεσως με το γιατρό σου αλλά υπο άλλες συνθήκες οι συσπάσεις είναι μέρος της διαδικασίας πολλές φορές ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Afrodite88 είπε:

@Rainbow2023Λογικά είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη αλλά να ξέρεις ότι όλα αυτά είναι στο πρόγραμμα! Το έντερο είναι το πρώτο που θα αλλάζει θέσεις συνέχεια βάση του πως μεγαλώνει η μήτρα σου, αυτό μπορεί να σου φέρνει από δυσκοιλιότητα, κολικούς μέχρι και κόψιμο.. Εφόσον την ίδια μέρα σε είχε εξετάσει κ τα είχε δει όλα καλά, μην πανικοβαλλεσαι! Επίσης μπορεί να είσαι απο τις γυναίκες που έχουν έντονες Braxton Hicks από νωρίς. Δεν είναι κακό , βοηθάει το μαγνήσιο αλλά είναι προπαρασκευαστικές και ισως σου κρατήσουν μέχρι τέλους. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική ακόμα κ στη ίδια τη γυναίκα που έχει ξανά μεινει έγκυος. Στο λέω από προσωπική πείρα.. αν κάποια δεν έχει συσπάσεις (πχ εγώ) δε σημαίνει ότι εσυ που έχεις , πάει κατι λάθος.. Επίσης το θέμα του τραχήλου δεν συνδέεται με το μαγνήσιο απλά βοηθάει αν πάθεις κατι αντίστοιχο.. γενικά περίμενε αλλαγές με την εντερική σου δραστηριότητα, η εγκυμοσύνη φέρνει πολλά αέρια και ο τοκετός ακόμα περισσότερα! Αν δεις κατι που σε προβληματίζει οπως αίμα ή ροζ καφέ στο εσώρουχο να επικοινωνήσεις αμεσως με το γιατρό σου αλλά υπο άλλες συνθήκες οι συσπάσεις είναι μέρος της διαδικασίας πολλές φορές ..

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Η γυναικολόγος με είδε την τρίτη. Όλα καλά. Το ίδιο βράδυ είχα αυτή την υποτιθέμενη σύσπαση με την τουαλέτα μετά. Πέμπτη πάλι τα ίδια. Εκεί την πήρα τηλ και της το είπα. 

Ας πάνε όλα καλά και ας πονάω. Δεν με πειράζει. Χιχι. 

Με το καλό το μωράκι σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...