Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Κούνημα στο καρότσι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ο μπέμπης μου είναι 7 μηνών για να κοιμηθεί πρέπει να τον κουνάω στο καρότσι κάτι που πλέον έχει γίνει βασανιστήριο, πως θα μπορούσε να το σταματήσω δεν πάει άλλο, πέρα ότι κοιμάται πάρα πολύ δύσκολα δλδ κάνει πάρα πολύ ώρα εάν δεν τον κουνήσω δεν θα κοιμηθεί καθόλου, αυτό το "!λάθος" το κάνω από την μέρα που γεννήθηκε αλλά πλέον δεν αντέχω άλλο έφτασα πλέον στο σημείο να βγάλω κάλους στα δάχτυλα από μέσα από το πολύ κουνιμα, σας παρακαλώ τα φώτα σας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα @Τόνια1993! Σε καταλαβαίνω, και εμένα ο μικρός μου γιος κοιμάται σχετικά δύσκολα, συνήθως με την βρύση να τρέχει..εκτός από τα γνωστά βιβλία εκπαίδευσης ύπνου, τα οποία και δεν εστερνιζομαι, έμαθα από τον μεγάλο μου γιό, ότι κάθε αλλαγή στις συνήθειες του ύπνου θέλει πολύ υπομονή από πλευράς μας. Οποία μέθοδο και αν επιλέξεις, να έχεις πολύ υπομονή και να μην κάνεις κανένα πισωγυρισμα. Εμένα ο μεγάλος ήθελε μόνο κούνημα στα χέρια και περπάτημα πάνω κάτω το δωμάτιο. Επειδή από ένα σημείο και πέρα ήταν αδύνατο λόγω βάρους, άρχισα να χρησιμοποιώ την καρέκλα θηλασμού. Δεν ήταν εύκολο στην αρχή, αλλά το συνήθισε. Αν δεν έχεις κουνιστή πολυθρόνα, προσπάθησε ίσως μετά από λίγο κούνημα στα χέρια, να τον ξαπλώνεις και να του χαϊδεύεις την πλατουλα και να του τραγουδάς. Επίσης, δοκίμασες λευκούς ήχους;; Ή ένα παιχνιδάκι για τον ύπνο που παίζει νανουρίσματα ή λευκούς ήχους; Σε κάθε περίπτωση, θα πάρει καιρό οποιαδήποτε μετάβαση, να έχεις υπομονή και κουράγιο όσο μπορείς!! Καλή τύχη σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Klaral είπε:

Καλησπέρα @Τόνια1993! Σε καταλαβαίνω, και εμένα ο μικρός μου γιος κοιμάται σχετικά δύσκολα, συνήθως με την βρύση να τρέχει..εκτός από τα γνωστά βιβλία εκπαίδευσης ύπνου, τα οποία και δεν εστερνιζομαι, έμαθα από τον μεγάλο μου γιό, ότι κάθε αλλαγή στις συνήθειες του ύπνου θέλει πολύ υπομονή από πλευράς μας. Οποία μέθοδο και αν επιλέξεις, να έχεις πολύ υπομονή και να μην κάνεις κανένα πισωγυρισμα. Εμένα ο μεγάλος ήθελε μόνο κούνημα στα χέρια και περπάτημα πάνω κάτω το δωμάτιο. Επειδή από ένα σημείο και πέρα ήταν αδύνατο λόγω βάρους, άρχισα να χρησιμοποιώ την καρέκλα θηλασμού. Δεν ήταν εύκολο στην αρχή, αλλά το συνήθισε. Αν δεν έχεις κουνιστή πολυθρόνα, προσπάθησε ίσως μετά από λίγο κούνημα στα χέρια, να τον ξαπλώνεις και να του χαϊδεύεις την πλατουλα και να του τραγουδάς. Επίσης, δοκίμασες λευκούς ήχους;; Ή ένα παιχνιδάκι για τον ύπνο που παίζει νανουρίσματα ή λευκούς ήχους; Σε κάθε περίπτωση, θα πάρει καιρό οποιαδήποτε μετάβαση, να έχεις υπομονή και κουράγιο όσο μπορείς!! Καλή τύχη σου εύχομαι!!

Και εμένα κάπως έτσι ξεκίνησε κουνιμα στα χέρια αλλά επειδή είναι μεγάλο μωρό γενικά και βαρύ δεν άντεχαν τα χέρια μου έτσι επέλεξα το καρότσι, εγώ δοκιμάσει νανούρισμα, τραγούδι, λευκούς ήχους τα πάντα αλλά τίποτα πρώτα ουρλιάζει χτυπιέται και με το κούνημα είναι σαν να ξεθυμενη κοιμάται, κάνω υπομονή απλά τον μεγαλώνω μόνη μου και δεν εχω βοήθεια από πουθενά (ο μπαμπάς μας είναι στα καράβια στο εξωτερικό) με έχει δέσμευση στο καρότσι με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τίποτα γιατί μπορεί να περάσει και 2 ώρες μέχρι να κοιμηθεί, τέλος πάντων σας ευχαριστώ πολύ για τξν απάντηση σας να στε καλά και να χαίρεστε την οικογένειά σας!!! 

Link to comment
Share on other sites

θελει πολυ υπομονη.να προσπαθησεις για 2-3 βδομαδες συνεχομενα με μικρες αλλαγες αμα διαστηματα.αρχικα θα προσθετα καποια πραγματα στο κουνημα.πχ ενα κουκλακι-πανακι,νανουρισμα η λευκους ηχους

αν η ενταση κουνηματος ειναι εντονη θα το εκανα οσο πιο σιγανο γινεται

περιμενε κανα δυο βδομαδες,κ μετα κανε δοκιμες να τον βγαλεις απο το καροτσι.οταν θα γινει αυτο θα μεταφερεις το κουκλακι κ οι ηχοι θα συνεχισουν για να μεινει κτ οικειο

γενικα οι αλλαγες καλο ειναι να γινονται οταν δ υπαρχει κτ που δυσκολευει τον υπνο,δοντια,ιωση,αλμα

φανταζομαι οση ωρα τον κουνας τα φωτα ειναι οπως οταν κοιμαται

εγω θα τον κουνουσα κ κοντα στο σημειο που θα τον κοιμιζα αργοτερα.πχ κοντα σε μια πολυθρονα

οταν πλεον θα δοκιμασεις να τον βγαλεις,μπορεις να το κανεις οταν εχει γλαρωσει.αρχικα να κουνας ελαφρα καθιστη κ σιγα σιγα απλα να τον εχεις αγκαλια

το να κανει δυο ωρες να κοιμηθει με κουνημα,εμενα με κανει να πιστευω οτι ουτε ετσι χαλαρωνει.απλα μετα απο δυο ωρες κουραζεται πλεον κ ερχεται ο υπνος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vikib είπε:

θελει πολυ υπομονη.να προσπαθησεις για 2-3 βδομαδες συνεχομενα με μικρες αλλαγες αμα διαστηματα.αρχικα θα προσθετα καποια πραγματα στο κουνημα.πχ ενα κουκλακι-πανακι,νανουρισμα η λευκους ηχους

αν η ενταση κουνηματος ειναι εντονη θα το εκανα οσο πιο σιγανο γινεται

περιμενε κανα δυο βδομαδες,κ μετα κανε δοκιμες να τον βγαλεις απο το καροτσι.οταν θα γινει αυτο θα μεταφερεις το κουκλακι κ οι ηχοι θα συνεχισουν για να μεινει κτ οικειο

γενικα οι αλλαγες καλο ειναι να γινονται οταν δ υπαρχει κτ που δυσκολευει τον υπνο,δοντια,ιωση,αλμα

φανταζομαι οση ωρα τον κουνας τα φωτα ειναι οπως οταν κοιμαται

εγω θα τον κουνουσα κ κοντα στο σημειο που θα τον κοιμιζα αργοτερα.πχ κοντα σε μια πολυθρονα

οταν πλεον θα δοκιμασεις να τον βγαλεις,μπορεις να το κανεις οταν εχει γλαρωσει.αρχικα να κουνας ελαφρα καθιστη κ σιγα σιγα απλα να τον εχεις αγκαλια

το να κανει δυο ωρες να κοιμηθει με κουνημα,εμενα με κανει να πιστευω οτι ουτε ετσι χαλαρωνει.απλα μετα απο δυο ωρες κουραζεται πλεον κ ερχεται ο υπνος

Καλημέρα σας, ναι έχει κουκλάκι αγκαλιά στο καρότσι και μουσική του εχω βάλει, λαι πιο σιγά τον κουνάω και πιο γρήγορα γενικά όλα όσα γράφετε τα έχω κάνει, αλλά εκεί ο μικρός γκρινιάζει χτυπιέται και ήρεμη μόνο όταν τον κουνάω πιο δυνατά, εχω δοκιμάσει να τον μετακινήσω από το καρότσι στο πάρκο η στην κούνια όταν λαγό κοιμάται αλλά ξύπνα και αρχίζει την γκρίνια μέχρι να τον βάλω καρότσι εάν είμαι τυχερή και δεν ξαγριπνυση θα ξανακοιμηθει εαν όχι δεν πρόκειται θα κοιμηθεί στο επόμενο γεύμα, μόνο το βράδυ που τρώει το τελευταίο γεύμα του δεν θέλει κουνιμα δλδ τον ταΐζω στο δωμάτιο και μετά απλά τον αφήνω δίπλα μου στο κρεβάτι μέχρι να τομ πάρει ο ύπνος, έχει λίγο πριξιμο αυτό το διάστημα στα ούλα του αλλά αυτό το έκανε από τότε που γεννήθηκε, μίλησα και με την γιατρό μίλησα και με μαία και μου είπε πως μπορεί έτσι να εκτονώνεται και να νανουριζεται μόνος του, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά, ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Τόνια1993 είπε:

Καλημέρα σας, ναι έχει κουκλάκι αγκαλιά στο καρότσι και μουσική του εχω βάλει, λαι πιο σιγά τον κουνάω και πιο γρήγορα γενικά όλα όσα γράφετε τα έχω κάνει, αλλά εκεί ο μικρός γκρινιάζει χτυπιέται και ήρεμη μόνο όταν τον κουνάω πιο δυνατά, εχω δοκιμάσει να τον μετακινήσω από το καρότσι στο πάρκο η στην κούνια όταν λαγό κοιμάται αλλά ξύπνα και αρχίζει την γκρίνια μέχρι να τον βάλω καρότσι εάν είμαι τυχερή και δεν ξαγριπνυση θα ξανακοιμηθει εαν όχι δεν πρόκειται θα κοιμηθεί στο επόμενο γεύμα, μόνο το βράδυ που τρώει το τελευταίο γεύμα του δεν θέλει κουνιμα δλδ τον ταΐζω στο δωμάτιο και μετά απλά τον αφήνω δίπλα μου στο κρεβάτι μέχρι να τομ πάρει ο ύπνος, έχει λίγο πριξιμο αυτό το διάστημα στα ούλα του αλλά αυτό το έκανε από τότε που γεννήθηκε, μίλησα και με την γιατρό μίλησα και με μαία και μου είπε πως μπορεί έτσι να εκτονώνεται και να νανουριζεται μόνος του, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά, ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σας 

εφοσον θελει εντονο κουνημα θα το εκανα πιο ηπιο σιγα σιγα

οταν θα τον εβγαζα απο το καροτσι θα τον κρατουσα αγκαλια με ελαφρυ κουνημα,οχι κατευθειαν παρκο η κουνια

θα πρεπει να προσεξεις να μην τον μεταφερεις απο το ζεστο καροτσι/ζεστη αγκαλια κατευθειαν στα κρυα σεντονια

κτ τελειως διαφορετικο που μπορει να δοκιμαζα,ειναι να κανω αυτο που κανεις στο τελευταιο γευμα κ στα αλλα

θα πας στο δωματιο,στα σκοτεινα,με το κουκλακι,μουσικη,διπλα σου στο κρεβατι κ αν κοιμηθει.αφου ετσι κ αλλιως πολλες φορες δ κοιμαται οπως ειπες.αυτο θα το δοκιμαζα 3-4μερες το πολυ,αν δ πιασει δ θα ταλαιπωρουσα αλλο ενα αυπνο παιδι

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vikib είπε:

εφοσον θελει εντονο κουνημα θα το εκανα πιο ηπιο σιγα σιγα

οταν θα τον εβγαζα απο το καροτσι θα τον κρατουσα αγκαλια με ελαφρυ κουνημα,οχι κατευθειαν παρκο η κουνια

θα πρεπει να προσεξεις να μην τον μεταφερεις απο το ζεστο καροτσι/ζεστη αγκαλια κατευθειαν στα κρυα σεντονια

κτ τελειως διαφορετικο που μπορει να δοκιμαζα,ειναι να κανω αυτο που κανεις στο τελευταιο γευμα κ στα αλλα

θα πας στο δωματιο,στα σκοτεινα,με το κουκλακι,μουσικη,διπλα σου στο κρεβατι κ αν κοιμηθει.αφου ετσι κ αλλιως πολλες φορες δ κοιμαται οπως ειπες.αυτο θα το δοκιμαζα 3-4μερες το πολυ,αν δ πιασει δ θα ταλαιπωρουσα αλλο ενα αυπνο παιδι

Αυτο σκεφτόμουν να το κάνω αύριο να προσπαθήσω όπως κοιμάται το βράδυ, ελπίζω να πιάσει σας ευχαριστώ πολύ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...