Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 21 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σε ευχαριστουμε πολύ!!

      Tι χοριακη ειχες μετα την αχνη γραμμη? Μακάρι 🙏

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

Μανουλες στη Μ.Βρετανια


fairymummy

Recommended Posts

mel_ εισαι πολυ κεντρο.... εμεις ειμαστε προς τα δυτικα, απο την μερια του ealing....

ακουω τις περισσοτερες εγκυες να μην θελουν να το κανουν, εχεις δικιο να εχεις ενδιασμους. Βεβαια εμεις ειμαστε αλλη περιπτωση, και βλεπω οι περισσοτεροι νεφροπαθεις το κανουν. Εδω που ειμαστε δεν ξερουμε απο τι να πρωτοφυλαχτουμε....

fairymummy, πες μας τι θα σου πει ο GP - εδω η νοσοκομα μου ειπε απλως να μιλησω με το GOSH, και αυτοι μου ειπαν να το κανουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες!

Και εμείς δυτικό Λονδίνο είμαστε, γείτονες (πάρα 3-4 χιλιόμετρα) με την Abbie! :ο)

Μια καλή εγκυμοσύνη σε σας κορίτσια και καλό κουράγιο με το θέμα του εμβολίου. Πείτε μας τι θα σας πούν οι GPήδες σας...Mel, σε ποιό νοσοκομείο θα γεννήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναί μες στη τρελλή χαρά σήμερα. Ελπίζω το ΣΚ να φτιάξει λίγο.

Εγώ δεν πήρα χαμπάρι κανένα sale. Όντως ήταν 1p????

Souloumpamia (χαχα ωράιο νικ), στο St Mary's Paddington είναι να γεννήσω.


Link to comment
Share on other sites

χτες το bbc ελεγε βροχη σημερα και καταιγιδες αυριο.... τελεια!!! την κυριακη θα εχει απλως πολυ κρυο...

ειχε το m&s ενα παζαρι που ο,τι επαιρνες κανει 1ρ... αλλα νομιζω τωρα το μεσημερι που εχω το lunch break μου θα εχει τελιωσει. Δεν ηταν ολα τα πραγματα, αλλα ενας συναδερφος πηρε γραβατα, καλτσες, ενα μπρελοκ... οχι και τοσο ασχημα! σε αφηνουν μεχρι 5 πραγματα να παρεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τί ώρα έγινε βρε παιδιά αυτό? αρκετά δελεαστικό, δε λέω αλλά από τα χαράματα στους δρόμους με τέτοιο καιρό κιόλας?? χαχα το πρωί είμουν ξυπόλυτη στο γραφείο γιατί οι κάλτσες μου είχαν γίνει στουπί από τη βροχή...δε θέλει πολύ, δυο λακκούβες να πατήσεις...χα χα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας.....ξερω ειμαι λιγο εκτος Αγγλιας αλλα εχω 2 χρονια που γυρισα πισω ελλαδα και ακομη δεν εχω προσαρμοστει εδω ημουν αγγλια 12 χρονια σχεδον θα ερθουμε διακοπες τα χριστουγεννα μιας και ο συζυγος ειναι απο εκει και ανυπομονω να δω τους φιλους και γνωστους.εκει γεννησα τον πρωτο μου γιο και εδω τον δευτερο (ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ) nhs και παλι nhs!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις Λονδίνο να σε δούμε κιόλας, να φέρεις και κανά μπετόνι λάδι...χα χα :ο)

Σε ποιό μέρος ήσουν??

Mel είσαι ευχαριστημένη από το νοσοκομείο? έχω ακούσει ότι είναι γενικά καλό!

Fairy, ήθελα να το γράψω πριν και το ξέχασα, δεν είναι τρέλλα όταν τα βλέπεις για πρώτη φορά στον υπέρηχο, μικρά ανθρωπάκια??

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις Λονδίνο να σε δούμε κιόλας, να φέρεις και κανά μπετόνι λάδι...χα χα :ο)

κ φετα :D:D:D

Fairy, ήθελα να το γράψω πριν και το ξέχασα, δεν είναι τρέλλα όταν τα βλέπεις για πρώτη φορά στον υπέρηχο, μικρά ανθρωπάκια??

ηταν μοναδικη εμπειρια να το δω με χερια κ με ποδια..κοιμοταν κιολας κ εριξα κατι τσιφτετελια να ξυπνησει γιατι προσπαθουσαν να του μετρησουν το αυχενικο υγρο ...κ μετα μας γυρισε κ τη πλατη γιαιτ θυμωσε :rolleyes:η μαια ειπε θα βγει ντροπαλο...κ λεει ο αντρας μου, σαν τη μαμα του...χιχχι

αντε τωρα 18/12 που εχουμε το anomaly scan

Link to comment
Share on other sites

Souloumpamia, ελα προς τα μερη μας, εχει ο τουρκος μινερβα λαδι 15 λιρες το μεγαλο. Γιατι εμεις θα κανουμε πολυυυυυυυυ καιρο να πατησει το ποδι μας ελλαδα..... χιχιχι....

fairymummy, πηρες τις φωτο απο τον υπερηχο? εγω τις εχω βαλει στο αλμπουμ, και ειναι πολυ καλυτερες εδω σε σχεση με ελλαδα, φαινεται πολυ καλα το μωρο. Εμεις ειδαμε και το σχημα της μυτουλας!!! α, και μας χαιρετησε!!! η κορη μου ακομα το θυμαται και γελαει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια. Μένω και εγώ στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο δυτικό Λονδίνο στο West Kensington. Περιμένω το πρώτο μου μωρό αρχές Απριλίου... θα γεννήσω στο Chelsea and Westminster.

Εχω αποφασίσει να μην κάνω το εμβόλιο γιατί απ οτι έχω καταλάβει ούτε καν οι ειδικοί δεν ξέρουν ακριβώς τι γίνεται με αυτόν τον ιο... Η θνησιμότητα πάντως είναι πολύ μικρότερη απο αυτή του ιού της εποχικής γρίπης.

Μέχρι στιγμής πως σας φαίνεται το prenatal care εδώ, σε σχέση με αυτό της Ελλάδας (από αυτά που ίσως ξέρετε απο γνωστούς σας, η και από δικές σας εμπειρίες)?

Link to comment
Share on other sites

fairymummy, πηρες τις φωτο απο τον υπερηχο? εγω τις εχω βαλει στο αλμπουμ, και ειναι πολυ καλυτερες εδω σε σχεση με ελλαδα, φαινεται πολυ καλα το μωρο. Εμεις ειδαμε και το σχημα της μυτουλας!!! α, και μας χαιρετησε!!! η κορη μου ακομα το θυμαται και γελαει!!!

ναιιιι την εχω κορνιζαρει προς το παρον :Dμια φιλη μολυ στην ΕΛλαδα κανει scrapbooking κ μου φτιαχνει ημερολογιο για την εγκυμοσυνη χειροποιητο οποτε θα βαλω εκει τη φωτογραφια, θα το παρω τελος του Νοεμβρη που κατεβαινω Ελλαδα για 4 μερες για ενα συνεδριο.

Γεια σας κορίτσια. Μένω και εγώ στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο δυτικό Λονδίνο στο West Kensington. Περιμένω το πρώτο μου μωρό αρχές Απριλίου... θα γεννήσω στο Chelsea and Westminster.

Εχω αποφασίσει να μην κάνω το εμβόλιο γιατί απ οτι έχω καταλάβει ούτε καν οι ειδικοί δεν ξέρουν ακριβώς τι γίνεται με αυτόν τον ιο... Η θνησιμότητα πάντως είναι πολύ μικρότερη απο αυτή του ιού της εποχικής γρίπης.

Μέχρι στιγμής πως σας φαίνεται το prenatal care εδώ, σε σχέση με αυτό της Ελλάδας (από αυτά που ίσως ξέρετε απο γνωστούς σας, η και από δικές σας εμπειρίες)?

αντε μωρε ολες Λονδινο ειστεεεεεε

εγω εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενη...με παρακολουθουν 3, η μαια, ο GP κ ο obstetrician στο νοσοκομειο. απο οτι εχω καταλαβει εδω στα περιχωρα ειναι καλυτερη η καλυψη απο οτι στο Λονδινο, αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια. σε σχεση ομως με Ελλαδα δεν νιωθω να μου λειπει κατι κ φυσικα δεν πληρωνω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Μένω και εγώ στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο δυτικό Λονδίνο στο West Kensington. Περιμένω το πρώτο μου μωρό αρχές Απριλίου... θα γεννήσω στο Chelsea and Westminster.

Καλώς ήρθες!! Ωραία, να μαζευόμαστε σιγά σιγά και του χρόνου το καλοκαίρι νακάνουμε πικνικ στο πάρκο όλοι μαζί!! Με το καλό το μωράκι σου!!

Προσωπική εμπειρία από το NHS έχω πολύ λίγη και κλίνει προς το αρνητικό, αυτά που ακούω από άλλους ποικίλουν ανάλογα την περιοχή που βρίσκεται το νοσοκομείο και την εθνικότητα που έχει αυτός που τα λέει! :ο) Οι άγγλοι ας πούμε θεωρούν αδιανόητο να πάνε κάπου εκτός NHS, οι νοτιοευρωπαίοι θεωρούν αδιανόητο να πάνε στο NHS! (μιλάω μόνο γι'αυτούς που μπορούν για διάφορους λόγους να επιλέξουν) :ο)

Πάντως, fairy, θεωρώ ότι είσαι ΥΠΕΡτυχερή που σε παρακολουθεί ΚΑΙ μαιευτήρας! :ο)

Αχ βρε Άμπι, να πάμε στον Τούρκο μια μέρα, όλο λέμε λέμε και όλο...

Επεξεργάστηκαν by Souloumpamia
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Μένω και εγώ στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο δυτικό Λονδίνο στο West Kensington. Περιμένω το πρώτο μου μωρό αρχές Απριλίου... θα γεννήσω στο Chelsea and Westminster.

Καλώς ήρθες!! Ωραία, να μαζευόμαστε σιγά σιγά και του χρόνου το καλοκαίρι νακάνουμε πικνικ στο πάρκο όλοι μαζί!! Με το καλό το μωράκι σου!!

Προσωπική εμπειρία από το NHS έχω πολύ λίγη και κλίνει προς το αρνητικό, αυτά που ακούω από άλλους ποικίλουν ανάλογα την περιοχή που βρίσκεται το νοσοκομείο και την εθνικότητα που έχει αυτός που τα λέει! :ο) Οι άγγλοι ας πούμε θεωρούν αδιανόητο να πάνε κάπου εκτός NHS, οι νοτιοευρωπαίοι θεωρούν αδιανόητο να πάνε στο NHS! (μιλάω μόνο γι'αυτούς που μπορούν για διάφορους λόγους να επιλέξουν) :ο)

Πάντως, fairy, θεωρώ ότι είσαι ΥΠΕΡτυχερή που σε παρακολουθεί ΚΑΙ μαιευτήρας! :ο)

Αχ βρε Άμπι, να πάμε στον Τούρκο μια μέρα, όλο λέμε λέμε και όλο...

Αχ ναι!!! τέλειο μου ακούγεται το πικνικ στο πάρκο (αν και πολύ μακρυνό όταν βλέπω τον καιρό που κάνει τώρα..)!

Για να πω την αλήθεια νομίζω από μια αποψη είμαστε τυχερές που μπορούμε να έχουμε ένα σχετικά καλό επιπεδο περίθαλψης δωρεάν. Χωρίς να έχω κάποια εμπειρία, εμπιστεύομαι τις μαίες.. Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα να μη με παρακολουθεί συνεχώς μαιευτήρας. Εχω κήλη σπονδύλου και θα με δει για πρώτη φορά και μόνο λόγω αυτου, για να δούμε αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει επιπλοκή στον τοκετό.

Απο την άλλη όμως.... ένα έχω να πω... σας εύχομαι να μη βρεθείτε στα επείγοντα σε νοσοκομείο στην Αγγλία. Στον τρίτο μήνα είχα αίμα, πήρα το νοσοκομείο τηλέφωνο και μου είπαν να πάω στα επειγοντα... Δε μπορώ να πω οτι ήταν θετική εμπειρία.. Μια νεαρή γιατρός μου ψηλαφούσε την κοιλιά για δει αν έχω εξωμητριακή εγκυμοσύνη (ενώ της είχα πει οτι ο υπέρηχος που είχα κανει πρόσφατα ήταν μια χαρά) και επίσης δεν είχαν καν μηχάνημα σε όλο το νοσοκομείο για να ακούσουν την καρδιά του μωρού, επειδή ήταν Κυριακή...Μου φάνηκαν λίγο πρωτόγονα αυτά...

fairy έχεις δίκιο, εκτός Λονδίνου ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί δεν είναι τόσο φορτωμένα τα νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου eugie καλώς να δεχτείς και εσύ το μωράκι σου.

Απότι κατάλαβα καπού μαζί περιμένουμε εγώ έχω EDD στις 6/4.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από Ελλάδα οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω και αντικειμενικά. Η εντύπωσή μου πάντως είναι ότι εδώ Λονδίνο τουλάχιστον στο NHS αν όλα φαίνονται να πηγαίνουν φυσιολογικά δε σου δίνουν και πολύ σημασία και στο μαιευτήριο απότι έχω ακούσει δεν έχει και πολλά πολλά αλλά άν έχεις πρόβλημα φαντάζομαι οι γιατροί (η πλειοψηφία τουλάχιστον) είναι πιο προετοιμασμένοι και κατατοπισμένοι για τα επείγοντα απότι στην Ελλάδα.

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

Στην Ελλάδα κάνουν βέβαια περισσότερους υπερήχους και στο τελευταίο στάδιο ίσως να προλάβουν κάτι επείγον που εδώ δε θα το αντιληφθούν.

χαχα έλεγα στην κολλητή μου στην Ελλάδα οτί εδώ στον φυσιολογικό τοκετό σε στέλνουν στο σπίτι σε 6 ώρες και είχε φρικάρει!!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...