Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες στη Μ.Βρετανια


fairymummy

Recommended Posts

ΑΚλημερα! σε μένα εννοείς; Δεν έλαβα τίποτα, υπήρχε πρόβλημα με το inbox ε΄δειχνε γεματο εώ δεν ήταν. Τώρα διορθώθηκε. έχεις αντίγραφο να το ξαναστειλεις σε παρακαλω; ή στο email: [email protected]

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

:-PΚατερίνα Π.

Κατερίνα γεια σου και πάλι, θα σου γράψω περιγραφικά τί είχα βάλει στο μήνυμα: Αν θες για αρχή, μπορείς να κοιτάξεις στο www.findaproperty.co.uk για να δεις τιμές ενοικίασης σπιτιών στην περιοχή που σε ενδιαφέρει. Acton και Ealing είναι γενικά καλές περιοχές, παντού όμως υπάρχουν καλές και άσχημες γειτονιές...Επίσης, αν σε ενδιαφέρει για nursery για το μικρό (να σου ζήσουν κιόλας), υπολόγιζε γύρω στις 1000 λίρες το μήνα σε ιδιωτικό (8 το πρωί με 6 το απόγευμα συνήθως, με τα γεύματα inclusive). Υπάρχει και η επιλογή της childminder για το μικρό. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες πέ μου...Τα δημόσια δεν τα είχα κοιτάξει καθόλου για να σου πω. Για σχολεία, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.ealing.gov.uk/services/education/schools/ Και πάλι, δεν έχει έρθει η ώρα μου να ψάξω παρόλα αυτά πιστεύω ότι αν έρθεις για περιορισμένο διάστημα καλύτερα να ξεκινήσει το παιδί στο ελληνικό για να μπορεί να προσαρμοστεί πολύ πιο εύκολα όταν γυρίσετε για Ελλάδα. Έχε υπόψη σου ότι η αναζήτηση και επιλογή σχολείων (καλών) είναι από τα σημαντικότερα προβλήματα που έχουν να αντιμετωπίσουν οι γονείς εδώ...

Μένω σχετικά κοντά στην περιοχή που σε ενδιαφέρει, αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως!

Φιλικά,

Μαρία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γύρω στις 1000 λίρες το μήνα σε ιδιωτικό

:shock::shock::shock:

πολυ χρήσιμη πληροφορία, για να αρχίσω να ψάχνω κατ'ευθείαν για δημόσιο και να μην χάνω χρόνο!!!

Αν γράψω το επιμίσθιο που παίρνουν οι Έλληνες εκπαιδευτικοί στην Αγγλία, θα βάλετε τα γέλια.

σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

πολυ χρήσιμη πληροφορία, για να αρχίσω να ψάχνω κατ'ευθείαν για δημόσιο και να μην χάνω χρόνο!!!

Κοίταξε το ενδεχόμενο να πηγαίνεις το παιδί σε childminder (γυναίκα που κρατάει 3-4 παιδιά στο σπίτι της) ή να πηγαίνει part-time σε παιδικό (είτε 'μισές' μέρες είτε μερικές μόνο μέρες την εβδομάδα), υπάρχει και αυτή η επιλογή. Η τιμή που σου είπα είναι για 5 μέρες, full time. Δεν ξέρω μήπως και κάποια άλλη κοπέλα μπορεί να βοηθήσει περισσότερο, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ εμπειρία όσον αφορά το θέμα του 'δημοσίου'. Μπορείς να στείλεις και email στο Ealing Council και να τους ζητήσεις πληροφορίες, συνήθως είναι εξυπηρετικοί και βοηθούν.

Link to comment
Share on other sites

hello κοριτσια!!

Κατερινα, μακαρι να ερθουν τα πραγματα οπως τα θελεις, και πολυ θα χαρουμε να γνωριστουμε αν τελικα αποφασισεις να ερθεις προς τα δω!

Οσον αφορα τα σχολεια, κι εμεις το ψαξαμε παρα πολυ πριν απο δυο χρονια που επρεπε να αποφασισουμε για την κορη μου. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κλεισεις ραντεβου και να επισκεφτεις τα διαφορα σχολεια, να μιλησεις με την διευθυντρια και να δεις πως ειναι το κλιμα - ετσι θα μπορεις να παρεις μια καλυτερη αποφαση. Στο ελληνικο σχολειο τελικα δεν πηγα (ηταν τοτε μια δυσκολη εποχη για την οικογενεια και στο τελος πηραμε μια αποφαση γιατι τελιωνε η προθεσμια) αλλα μιλησα με την διευθυντρια, η οποια ηταν πολυ ευγενικη κυρια. Αποτι μου ειπε στο ελληνικο σχολειο κανουν ακριβως τα ιδια με την ελλαδα, και ειναι κυριως για παιδακια που ειναι για λιγο καιρο εδω με σκοπο να γυρισουν πισω. Ετσι δεν μενουν πισω στα ελληνικα τους. Βεβαια, δεν ξερω εσεις ποσο σκοπευετε να καθησετε, αλλα πρεπει να σκεφτεις οτι ειναι και μια καλη ευκαιρια να μαθει το παιδι αγγλικα, και το αγγλικο συστημα ειναι τελιως διαφορετικο απο το ελληνικο, οποτε ισως να θελεις να δωσεις στο παιδι αυτη την εμπειρια.

Για το μικρο μπορεις να βρεις καποιον να σου το κραταει απο το http://childcarefinder.direct.gov.uk/childcarefinder/

εμεις εχουμε επιλεξει μια κυρια να μας το κραταει, γιατι εχει ολη την προσοχη στο παιδι. Η συγκεκριμενη κυρια εχει εκπαιδευτει απο το νοσοκομειο για να κραταει τον γιο μου, γιατι εχει ειδικες αναγκες, και μπορω να πω οτι τα καταφερνει μια χαρα μαζι του. Μαλιστα τον εχει βοηθησει παρα πολυ σε σημειο που η αναπτυξη του ειναι σχεδον φυσιολογικη και παρα πολυ καλυτερη απο τα αλλα παιδακια στην ηλικια του που κανουν αιμοκαθαρση. Φυσικα ολα τα ατομα που ειναι δηλωμενα σε αυτο το website εχουν αδεια και ελεγχονται απο την αστυνομια και κανουν ιατρικες εξετασεις καθε χρονο. Επισης, το Ofsted - ενας οργανισμος που ελεγχει τα σχολεια - ελεγχει επισης τους παιδικους σταθμους και τις κυριες αυτες που κρατανε παιδιακια στο σπιτι τους.

Αποσο γνωριζω, δημοσιος παιδικος σταθμος δεν υπαρχει, με την εννοια να σου κρατανε το παιδι πολλες ωρες και να μην πληρωνεις. Υπαρχουν δημοσια playgroups, αλλα πρεπει να εισαι ολη την ωρα με το παιδι, δεν επιτρεπεται να το αφηνεις και να φευγεις. Αυτα ειναι για 2-3 ωρες. Υπαρχουν και καποια playgroups που αφηνεις το παιδι - αλλα αυτα ειναι σε περιπτωσεις που κανεις καποιο course απο πχ. το council, το οποιο πληρωνεις, και υπαρχει η δυνατοτητα την ωρα που κανεις μαθημα να αφησεις το παιδι στο ιδιο κτηριο.

Το σχολειο ειναι ως εξης - τον πρωτο Σεπτεμβριο μετα τα 3α γενεθλια του παιδιου, μπορεις να το βαλεις στο προνηπιο, το οποιο ειναι 9.00-11.30 αν ειναι πρωινη βαρδια η 2.00-3.30 αν ειναι απογευματινη. Αυτο δεν ειναι υποχρεωτικο. Τον πρωτο Σεπτεμβριο μετα τα 4α γενεθλια του παιδιου μπορεις να το γραψεις στο νηπιο (εδω ειναι που πρεπει να διαλεξεις το σχολειο κλπ), και πηγαινει κανονικα 8.50-3.15. Ουτε αυτη η χρονια ειναι υποχρεωτικη. Μετα τα 5 το σχολειο ειναι υποχρεωτικο. Επισης πολλα σχολεια εχουν breakfast clubs & afterschool clubs, οπου πληρωνεις ενα ποσο (συνηθως £3 την φορα) και κανουν διαφορες δραστηριοτητες, οποτε μπορεις να αφηνεις το παιδι νωριτερα ή να το παιρνεις αργοτερα. Φυσικα αν εχεις γυναικα να σου κραταει το μικρο, σε συμφερει να μπορει αυτη να πηγαινει το αλλο στο σχολειο.

Ελπιζω να βοηθησα καπως.... ¨)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Abbie μπράβο πολύ καλές πληροφορίες, θα τις χρειαστούμε και εμέις σε μερικούς μήνες.

eugie, το φύλο το μάθαμε απο την 12η εβδομάδα γιατί κάναμε την εξέταση CVS (λήψη τροφοβλάστη) οπότε είναι και 100% σίγουρο. Ήταν το bonus της εξετάσης!

Εύχομαι να είναι όλα καλά την Παρασκευή και να μάθετε και εσείς αν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι.

Έχει κάνει καμία σας τα antenatal classes του NCT? Εντυπώσεις?


Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει καμία σας τα antenatal classes του NCT? Εντυπώσεις?

Mel, δεν είχα παρακολουθήσει μαθήματα του NCT, είχα πάει όμως σε κανά δυο που είχε οργανώσει το νοσοκομείο και μια φορά την εβδομάδα πήγαινα σε μάθημα για active birth (ασκήσεις για χαλάρωση και αναπνοές). Και τα δυο ήταν αρκετά κατατοπιστικά και χρήσιμα. Διάφορες απόψεις που έχει το NCT δεν ταιριάζουν με τις δικές μου και γι'αυτό δεν το προτίμησα, παρόλα αυτά ξέρω πολύ κόσμο που έχει πολύ καλή γνώμη και έκανε πολλές γνωριμίες με άλλες εγκύους/μανούλες πράγμα πολύ χρήσιμο μετά τη γέννα ειδικά αν είσαι μακριά από την οικογένειά σου και τους φίλους σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε κοριτσάκι! το ειδαμε σήμερα στο scan :) Και μ' αρέσει που ήμουνα σίγουρη για αγόρι! Το μητρικό μου ένστικτο και η γυναικεία μου διαίσθησή χρειάζονται εξάσκηση νομίζω! Ανυπομονώ να έρθει η ώρα να διαλεξω μωρουδιακά φορεματάκια!

Κατά τα άλλα όλα καλά με το scan. Βέβαια το μωρό ήταν με την πλάτη οπότε δεν πήραν όλες τις εικόνες που χρειάζονται και πρέπει να ξαναπάω την επόμενη εβδομάδα για να το ολοκληρώσουν... Αγκρρρρ. Τουλάχιστον όλα φαίνονται να είναι καλα οπότε μου έχει φύγει το αγχος!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε κοριτσάκι! το ειδαμε σήμερα στο scan :) Και μ' αρέσει που ήμουνα σίγουρη για αγόρι! Το μητρικό μου ένστικτο και η γυναικεία μου διαίσθησή χρειάζονται εξάσκηση νομίζω! Ανυπομονώ να έρθει η ώρα να διαλεξω μωρουδιακά φορεματάκια!

Κατά τα άλλα όλα καλά με το scan. Βέβαια το μωρό ήταν με την πλάτη οπότε δεν πήραν όλες τις εικόνες που χρειάζονται και πρέπει να ξαναπάω την επόμενη εβδομάδα για να το ολοκληρώσουν... Αγκρρρρ. Τουλάχιστον όλα φαίνονται να είναι καλα οπότε μου έχει φύγει το αγχος!

Επιτέλους και μια 'νύφη' στην παρέα!! χα χα Με το καλό η μπεμπούλα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο eugie, τέλεια! Με το καλό η κορούλα.

soyloympamia, δεν έχω ιδέα τις απόψεις του NCT. Μια φίλη μου είχε πεί ότι είναι το μόνο που κάνει τέτοια μαθήματα. Δεν ήξερα ότι κάνει και το νοσοκομείο, θα ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω.

Το active birth ακούγεται ενδιαφέρον. Και αυτά στο νοσοκομείο τα έκανες? Πως μπορώ να βρώ πληροφορίες?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το active birth ακούγεται ενδιαφέρον. Και αυτά στο νοσοκομείο τα έκανες? Πως μπορώ να βρώ πληροφορίες?

Τα βρήκα τυχαία ενώ έψαχνα τμήματα yoga για εγκύους. Αν ψάξεις στο google θα βρεις διάφορα τμήματα, εγώ πήγαινα σε μια κυρία που λεγόταν Ella van Meelis και εκανε μαθήματα στο Δ. Λονδίνο. Κύριο θέμα τους ήταν ασκήσεις για χαλάρωση και αναπνοές, ασκήσεις για να βελτιώσεις τη στάση του σώματος, να αντιμετωπίσεις τους πόνους την 'κρίσιμη ώρα' :) , να βοηθήσεις τη θέση του μωρού κλπ κλπ. Ξέρω επίσης ότι έκανε και μαθήματα σε μαμάδες, πλέον, καθώς και μασάζ για μωρά στα οποία όμως δεν πήγα γιατί κατέβηκα Ελλάδα για κάποιο διάστημα μετά τη γέννα. Το κόστος ήταν μέσα στα πλαίσια του λογικού εν έτη 2007. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.activebirthcentre.com/pb/catlondon.shtml

Ρώτησε και στο νοσοκομείο και ρίχνε καμιά ματιά σε πίνακες ανακοινώσεων εκεί, μπορεί να βρεις ανακοινώσεις για διάφορα γκρουπ!

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκα τυχαία ενώ έψαχνα τμήματα yoga για εγκύους. Αν ψάξεις στο google θα βρεις διάφορα τμήματα, εγώ πήγαινα σε μια κυρία που λεγόταν Ella van Meelis και εκανε μαθήματα στο Δ. Λονδίνο. Κύριο θέμα τους ήταν ασκήσεις για χαλάρωση και αναπνοές, ασκήσεις για να βελτιώσεις τη στάση του σώματος, να αντιμετωπίσεις τους πόνους την 'κρίσιμη ώρα' :) , να βοηθήσεις τη θέση του μωρού κλπ κλπ. Ξέρω επίσης ότι έκανε και μαθήματα σε μαμάδες, πλέον, καθώς και μασάζ για μωρά στα οποία όμως δεν πήγα γιατί κατέβηκα Ελλάδα για κάποιο διάστημα μετά τη γέννα. Το κόστος ήταν μέσα στα πλαίσια του λογικού εν έτη 2007. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.activebirthcentre.com/pb/catlondon.shtml

Ρώτησε και στο νοσοκομείο και ρίχνε καμιά ματιά σε πίνακες ανακοινώσεων εκεί, μπορεί να βρεις ανακοινώσεις για διάφορα γκρουπ!

Α ωραία ευχαριστώ. Θα κοιτάξω και στο νοσοκομείο την επόμενη φορά που θα πάω.

Εγώ κάνω yoga κανονική στο γυμναστήριο και μου είπε να πάω και μια φορά και σε μάθημα για εγκύους να δω τις διαφορές αλλά ό,τι έχω βρεί μέχρι τώρα στο internet είναι όλα πρωϊνά. Μου κάνει εντύπωση αφού ειδικά εδώ Αγγλία οι περισσότερες δουλεύουμε. Τεσπα.


Link to comment
Share on other sites

Mel ευχαριστώ για τις ευχές! Εχω μια ερώτηση: τώρα που είσαι έγκυος πως είναι να κάνεις την κανονική yoga? Εγώ οταν έμαθα οτι είμαι εγκυος σταμάτησα να κάνω για τους 3 πρώτους μήνες και μετά θέλησα να συνεχίσω. Η δασκάλα μου είπε οτι ως έγκυος πρέπει να προσαρμόσεις πολύ τις στάσεις, και επειδή θεώρησα οτι θα είναι πολύ μπελάς να πηγαίνω σε κανονική yoga και να κάνω τα δικά μου, τελικά πηγαίνω αποκλειστικά σε yoga για εγκύους. Είναι γενικά πολύ χαλαρωτική και δε σε ζορίζουν καθόλου. Επίσης υποτίθεται οτι οι αναπνοές που σου δείχνουν είναι ευεργετικές την ώρα του τοκετού.

Δεν ξέρω αν σε βολευει, από άποψη περιοχής, εγώ πηγαίνω στο life center στο Notting Hill, και νομίζω οτι έχουν και μαθήματα το σαββατοκύριακο. http://www.thelifecentre.com/

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και μια 'νύφη' στην παρέα!! χα χα Με το καλό η μπεμπούλα σου!!

Ευχαριστώ πολύ Souloumpamia! Η αλήθεια είναι οτι απο τους γνωστούς και φίλους που έχουν κάνει μωρά τελευταία, οι περισότεροι έχουν αγοράκια! Οπότε πιστεύω ότι θα την παντρέψω εύκολα (ε ναι σκέφτομαι λίγο μακροπρόθεσμα ;))

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση: τώρα που είσαι έγκυος πως είναι να κάνεις την κανονική yoga? Εγώ οταν έμαθα οτι είμαι εγκυος σταμάτησα να κάνω για τους 3 πρώτους μήνες και μετά θέλησα να συνεχίσω. Η δασκάλα μου είπε οτι ως έγκυος πρέπει να προσαρμόσεις πολύ τις στάσεις, και επειδή θεώρησα οτι θα είναι πολύ μπελάς να πηγαίνω σε κανονική yoga και να κάνω τα δικά μου

Έτσι μου είχε πει και εμένα αλλά επειδή είμαι ολίγον τι 'τεμπέλα' και μόνη μου δε θα έβλεπα προκοπή προτίμησα να βρω ένα γκρουπ για να συνεχίσω και έτσι κατέληξα εκεί που κατέληξα κλπ κλπ :) Τώρα, επειδή έχω και το θέμα του που να αφήσω τον μικρό σκέφτομαι μήπως βρω να πηγαίνω κάπου και να κάνουμε μαζί. Μόλις βρω το χρόνο θα ρίξω μια καλύτερη ματιά στο site που έστειλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...