Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανουλες στη Μ.Βρετανια


fairymummy

Recommended Posts

Mel ακριβώς την ίδια EDD έχουμε! Σου εύχομαι να καλοδεχτείς και εσύ το μωράκι σου!!! Ξέρετε το φύλο? εμείς έχουμε τον υπέρηχο αυτή την Παρασκευή και ελπίζω να το μάθουμε! Ελπίζω να μην πάρει το μωρό καμιά περίεργη στάση και δε φανεί γιατί το περιμένουμε τόσο καιρό!!!

Συμφωνώ απόλυτα ότι στο NHS σε αφήνουν λίγο στην τύχη σου αν έχεις ομαλή εγκυμοσύνη! Πάντως με καθησυχάζει αυτό που λες οτι οι γιατροί είναι πιο έτοιμοι εδώ να αντιμετωπίσουν κάτι επείγον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν έρθεις Λονδίνο να σε δούμε κιόλας, να φέρεις και κανά μπετόνι λάδι...χα χα :ο)

Σε ποιό μέρος ήσουν??

χα χα μιας και ειμαι μυτιληνη εχουμε αφθονο λαδι μην ανησυχεις ;) ημουν luton (7 χρονια) μετα dewsbury (4 χρονια) αλλα ο αντρας ειναι απο london και πηγαιναμε αρκετα συχνα εκει.....τωρα θα ρθουμε τα χριστουγεννα για πρωτη φορα μετα απο 2 χρονια που εχουμε ερθει ελλαδα μου λειπει πολυ!!!!!!!!!!

κοριτσια εγω που εχω εμπειρια και απο τις 2 χωρες σχετικα με τοκετους...σας λεω το εξης εκανα επειγουσες καισαρικες και στα 2 παιδια μου και ειχα πολλα προβληματα στις εγκυμοσυνες αρκετα σοβαρα (στο πρωτο φοβοταν για spina bifida) και στο δευτερο ειχα διαβητη κυησης.

στην αγγλια μου δωσαν σημασια κατευθειαν και καθε μερα εκανα υπερηχους στο νοσοκομειο γιατι δεν αναπτυσσοταν καλα το μωρο (he was born 4lb 3 at 37 weeks) και στην ελλαδα δεν μου εδωσε καμμια σημασια κανενας στο δημοσιο νοσοκομειο της περιοχης μου αλλα επρεπε καθε μηνα να πηγαινω στην θεσσαλονικη σε ιδιωτικο γιατρο και γεννησα μονη μου εντελως μακρια απο την οικογενεια μου σε ιδιωτικο μαιευτηριο επρεπε να τους χρησοπληρωσω πρωτα!!!!!ειχα στεναχωρεθει παρα πολυ, μιας και εχασα χριστουγεννα,πρωτοχρονια και τα γενεθλια του γιου μου....αλλα το πιο σημαντικο θα ηθελα να ηταν εκει ο αντρας μου να μου κραταει το χερι!!!!!!!η εστω απο εξω απο τη πορτα γιατι εδω στην ελλαδα δεν αφηνουν τον συζυγο μεσα στην καισαρικη, ειδε το μωρο μετα απο 6 μερες οπου πηγα πισω στο νησι μονη μου παλι με ενα βραφος στο χερι φρεσκοεγχειρισμενη.....για αυτο σας λεω nhs και παλι nhs

Link to comment
Share on other sites

Eugie: Ναι, ξέρουμε ότι είναι αγοράκι. Αντε με το καλό την άλλη Παρασκευή να μάθετε κι εσείς. Κι εγώ ανυπομονώ για το anomaly scan να δούμε ότι όλα πάνε καλα, μια εβδομάδα μετά από σένα έχω το ραντεβού. Πόπη: αφάνταστη ταλαιπωρία. ναι τελικά στην ελλάδα η δημόσια υγεία είναι ανύπαρκτη.


Link to comment
Share on other sites

mel φανηκε το φυλλο στο early scan? εμεις τωρα εχουμε 18/12 το anomaly scan ...ελπιζω να μας δειξει τι εχει εκει κατω..χεχε

ελπιζω κοριτσια να μην ειχατε προβλημα με τον καιρο στο Λονδινο, εδω στο South West πολυ χαλια, τη ΠΑρασκευη το βραδυ δεν κοιμηθηκα καθολου :-/

Link to comment
Share on other sites

mel φανηκε το φυλλο στο early scan? εμεις τωρα εχουμε 18/12 το anomaly scan ...ελπιζω να μας δειξει τι εχει εκει κατω..χεχε

ελπιζω κοριτσια να μην ειχατε προβλημα με τον καιρο στο Λονδινο, εδω στο South West πολυ χαλια, τη ΠΑρασκευη το βραδυ δεν κοιμηθηκα καθολου :-/

Σε εμένα, είχε φανεί από τον υπέρηχο τη 12η εβδομάδα! Συνήθως, στα αγοράκια φαίνεται πιο γρήγορα και πιο εύκολα, έτσι λένε...πάντα με μια μικρή επιφύλαξη 'μήπως και...' χα χα

Είμασταν και μεις μέσα στη μιζέρια, όσον αφορά τον καιρό, αλλά όχι όπως ήταν σε σας. Έβρεχε πολύ και σχεδόν όλη την ημέρα. Σήμερα όμως....χαρά θεού, μέχρι και παιδική χαρά πήγαμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε εμένα, είχε φανεί από τον υπέρηχο τη 12η εβδομάδα! Συνήθως, στα αγοράκια φαίνεται πιο γρήγορα και πιο εύκολα, έτσι λένε...πάντα με μια μικρή επιφύλαξη 'μήπως και...' χα χα

εμενα ειπαν δεν φαινεται τιποτα...εγω εχω προαισθημα οτι ειναι αγορι αλλα ο αντρας μου επιμενει ειναι κοριτσι :rolleyes:ειδωμεν...γερο να ειναι πανω απο ολα:D

Link to comment
Share on other sites

Fairymummy και εγώ το ίδιο προαίσθημα έχω, οτι δηλαδή έχω αγόρι! Θα σας πω την Παρασκευή αν επαληθευτεί. Πάντως οι άκρως αξιόπιστες, μέχρι τώρα επιστημονικές ενδείξεις (δηλαδή η μυτερή κοιλιά μου) δείχνουν οτι είναι αγόρι!

Link to comment
Share on other sites

Fairymummy και εγώ το ίδιο προαίσθημα έχω, οτι δηλαδή έχω αγόρι! Θα σας πω την Παρασκευή αν επαληθευτεί. Πάντως οι άκρως αξιόπιστες, μέχρι τώρα επιστημονικές ενδείξεις (δηλαδή η μυτερή κοιλιά μου) δείχνουν οτι είναι αγόρι!

:o) να προσθέσω και γω κανά δυο άλλες επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις! χα χα Η προτίμηση στα αλμυρά και η χαμηλή κοιλιά!! χα χα

Να'ναι καλά τα παιδάκια σας και ό,τι να'ναι! Τα υπόλοιπα να'χουμε να λέμε!! χα χα Περιμένω να μάθω την Παρασκευή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Αχ βρε Άμπι, να πάμε στον Τούρκο μια μέρα, όλο λέμε λέμε και όλο...

ειχαμε μετακομιση κουκλα μου, τωρα καπως μαζευτηκαμε οποτε να κανονισουμε κατι... δεν μπορεις να φανταστεις τι γινοτανε εδωπερα τις τελευταιες εβδομαδες!! και ακομα εχουμε πολλα να κανουμε, αλλα σιγα σιγα θα γινουν τα υπολοιπα...

Εγω γεννησα την κορη μου ελλαδα και τον γιο μου εδω. Μπορω να σας πω οτι εδω ειναι πολυ καλυτερα, σου δειχνουν πολυ περισσοτερο σεβασμο στις επιλογες σου, και σε φροντιζουν. Ειχα καποια επιπλοκη μετα την γεννα (στο δευτερο) και χρειαστηκε να παω χειρουργειο. Δυστυχως εδω δεν κανουν πολλους υπερηχους, κανονικα κανουν μονο δυο - και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην δουν το προβλημα που υπηρχε με τον μικρο μου. Στην ελλαδα εκανα υπερηχο καθε μηνα. Αλλα ξερω πολυ καλα οτι και να το εβρισκαν το προβλημα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, ο γιος μου δεν θα ειχε ελπιδες με το συστημα υγειας στην ελλαδα. Οταν εχεις παιδι με ειδικες αναγκες εδω σε βοηθανε παρα πολυ. Αν εχω καποιο παραπονο απο την ολη φροντιδα που ειχα εδω κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, ειναι οτι μου αρνηθηκαν το αλφα τεστ, γιατι ειχα πει οτι λογω των θρησκευτικων μου πεποιθησεων δεν θα τερματιζα ποτε την εγκυμοσυνη. Αν ειχα κανει αυτο το τεστ, θα ειχε φανει αμεσως το προβλημα του παιδιου. Και πιστευω οτι ασχετα με τις επιλογες της καθε μητερας, εχουμε το δικαιωμα να ξερουμε αν εχει καποιο προβλημα το μωρο μας. Επισης, ανακαλυψαμε το προβλημα οταν ο μικρος ηταν 2 μηνων, και ετσι χασαμε πολυτιμο χρονο, θα ηταν πολυ καλυτερα να ηταν στο νοσοκομειο απο την ημερα που γεννηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ανέφερες, Άμπι, αυτό που δε μου άρεσε στο NHS ήταν η πλύση εγκεφάλου, κατ'εμέ, όσον αφορά τον υπέρηχο στις 12 εβδομάδες (και όχι μόνο αυτή η εξέταση, γενικά) - ότι κανείς δε σε υποχρεώνει να το κάνεις, έχεις την επιλογή να το αποφύγεις κλπ κλπ. Δε ξέρω, που φαινόταν 'κάπως'. Και όπως είπες και εσύ, αν υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα καλό είναι να το γνωρίζεις όσο το δυνατόν νωρίτερα για να το αντιμετωπίσεις και αναλόγως! Αυτό που μου άρεσε (αφού το φιλοσόφισα μετά τη γέννα) ήταν η αντιμετώπιση της εγκύου σαν έγκυο και όχι σαν άρρωστη. με τις χίλιες δυο εξετάσεις που σου βάζουν να κάνεις στην Ελλάδα και τις χιλιάδες βιταμίνες που σε φορτώνουν. Δε λέω, και εδώ τείνουν προς το άλλο άκρο, κάπου στο ενδιάμεσο θεωρώ ότι βρίσκεται το ιδανικό!

Ποιός Τούρκος, τώρα σε πρώτη μοίρα βρίσκεται το BBQ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποιός Τούρκος, τώρα σε πρώτη μοίρα βρίσκεται το BBQ! :)

αμα δεν βρεχει ολα γινονται!!! χαχαχα..... το BBQ το βαλαμε στο γκαραζ προς το παρον, αλλα εξαρταται απο τον καιρο. Ενας φιλος μας στο νοτιο λονδινο ψηνει ακομα και μεσα στο γκαραζ του αμα βρεχει....

mel_ , οχι μονο ψυχολογικα - εμενα κινδυνεψε το παιδι μου γιατι το ανακαλυψαμε οταν ηταν 2 μηνων. Θα επρεπε να ειναι στο GOSH απο την στιγμη που γεννηθηκε.... τελος παντων, ας μην παραπονιομαστε, η φροντιδα που εχουμε ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο και οι χειρουργοι εδω ειναι παρα πολυ εμπειροι και ικανοι - πραγματικα κανουν θαυματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες της Αγγλίας!

Εγώ δεν ζω Αγγλία αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας! Είμαι δασκάλα και σκεφτομαι να πάρω απόσπαση για εκεί.

Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε για το κόστος ζωής στο Λονδίνο;

Το Ελληνικό σχολείο είναι στο west acton, είναι καλή σαν περιοχή; Αξίζει να μένει κανείς εκεί; Αξιζει να πάει το παιδί μου εκει σχολείο ή να το γράψω στο αγγλικό; Ειναι 6,5 ετών και παέι φέτος πρώτη δημοτικού.

(Έχουμε και ένα μωρό 5,5 μηνών.)

Ό,τι πληροφορία θα μπορούσε να φανει χρήσιμη, καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

ΑΚλημερα! σε μένα εννοείς; Δεν έλαβα τίποτα, υπήρχε πρόβλημα με το inbox ε΄δειχνε γεματο εώ δεν ήταν. Τώρα διορθώθηκε. έχεις αντίγραφο να το ξαναστειλεις σε παρακαλω; ή στο email: [email protected]

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

:-PΚατερίνα Π.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...