Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανουλες στη Μ.Βρετανια


fairymummy

Recommended Posts

Το ιδανικο θα ηταν να δουλευα Αγγλια και να εμενα Ελλαδα:P.Ουτε εμενα μου αρεσει εδω,σχεδον καθολου μπορω να πω.Αλλα οταν σκεφτομαι να γυρισω,να κανω τι?οι μισοι μου φιλοι εχουν χασει τις δουλειες τους και δεν ειμαι απ τις τυχερες που εχουν μεσο να διοριστω καπου.Εδω παλι,τουλαχιστον η εργασια μου ειναι σταθερη με προοπτικες και πολυ καλα λεφτα.Θελω κι εγω πολυ να γυρισω,αλλα οχι ακομα.Ναι,ειμαι παντρεμενη,ο συζυγος μου ειναι Αγγλος κι ουτε εγω εχω πολλες παρεες εδω (ειχα αλλα ή επεστρεψαν ή μενουν πολυ μακρια μου).

Ποια ειναι τα δικα σου σχεδια,βλεπεις να την κανεις σιγα σιγα?

Εχεις κανει παπ εδω?εχεις gp?εχεις μιλησει με practice nurse?Δεν ξερω αν και τι γνωριζεις για τη συλληψη,αλλα αυτοι μπορουν να σε ενημερωσουν λεπτομερως.Κι αν οντως διαπιστωθει προβλημα,τοτε θα δοθει και θεραπεια.

Αν δεν εισαι ευχαριστημενη με τον gp σου μπορεις να αλλαξεις.

Αν διαθετεις χρονο κανε ερευνα στο ιντερνετ και θα βρεις πολλα αρθρακια αφιερωμενα στο θεμα.Επισης στο σαιτ του παρεντς πολλες κοπελες γραφουν την εμπειρια τους κ τις προσπαθειες τους,να παρεις ιδεες.

Εσυ εισαι παντρεμενη?ελληνας?


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παντρεμένη με αγγλο; Δε σε βλέπω να γυρνάς πίσω. Αλλωστε έχεις και οικογένεια εδω. Αλήθεια, τα αγγλικά πεθερικά πως είναι; Σιγουρα καλύτερα από τις πεθερές στην Ελλάδα:rolleyes:

Ο άντρας μου είναι Ιταλός, οπότε, δεν έχουμε ούτε οικογένεια εδώ ούτε άλλους δεσμούς. Η σύμβαση του άντρα μου τελειώνει σε λιγότερο από ένα χρόνο, όποτε, θα πρέπει να πάρουμε κάποιες αποφάσεις. Θα ήθελα να δοκιμάζαμε κάτι νέο, Ιταλία ή Ελβετία-Γερμανία, αλλά μου φαίνεται πως θα κάτσουμε αγγλία και εμείς, ιδίως τώρα με τη κρίση δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Αρκεί να μετακομίσουμε σε μια πιο μεγάλη πόλη και βρώ μια καλύτερη δουλειά, θα μου είναι αρκετο!

Κανω smear test και εδώ. Το 2008 με παρέπεμψαν για κολποσκόπηση λογω HPV αλλά είπαν οτι δεν είναι τίποτα σημαντικό. Μετά όμως από αυτο κάνω τέστ κάθε χρόνο, ενώ όπως ξέρεις το κανονικό είναι κάθε τρια χρονιά κι αυτό ήταν αρχικά που με έβαλε σε σκέψεις.

Εχω διαβάσει αρκετά στο ίντερνετ, έκανα και τα τεστ ωορηξία, μετρούσα θερμοκρασία, πιστεύω πως κάνω ότι πρέπει. Εύχομαι συντομα να έρθει.

Αν μου επιτρέπεις εσύ πόσο καιρο προσπαθούσες; Το μωράκι σου τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Παντρεμένη με αγγλο; Δε σε βλέπω να γυρνάς πίσω. Αλλωστε έχεις και οικογένεια εδω. Αλήθεια, τα αγγλικά πεθερικά πως είναι; Σιγουρα καλύτερα από τις πεθερές στην Ελλάδα:rolleyes:

Ο άντρας μου είναι Ιταλός, οπότε, δεν έχουμε ούτε οικογένεια εδώ ούτε άλλους δεσμούς. Η σύμβαση του άντρα μου τελειώνει σε λιγότερο από ένα χρόνο, όποτε, θα πρέπει να πάρουμε κάποιες αποφάσεις. Θα ήθελα να δοκιμάζαμε κάτι νέο, Ιταλία ή Ελβετία-Γερμανία, αλλά μου φαίνεται πως θα κάτσουμε αγγλία και εμείς, ιδίως τώρα με τη κρίση δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Αρκεί να μετακομίσουμε σε μια πιο μεγάλη πόλη και βρώ μια καλύτερη δουλειά, θα μου είναι αρκετο!

Κανω smear test και εδώ. Το 2008 με παρέπεμψαν για κολποσκόπηση λογω HPV αλλά είπαν οτι δεν είναι τίποτα σημαντικό. Μετά όμως από αυτο κάνω τέστ κάθε χρόνο, ενώ όπως ξέρεις το κανονικό είναι κάθε τρια χρονιά κι αυτό ήταν αρχικά που με έβαλε σε σκέψεις.

Εχω διαβάσει αρκετά στο ίντερνετ, έκανα και τα τεστ ωορηξία, μετρούσα θερμοκρασία, πιστεύω πως κάνω ότι πρέπει. Εύχομαι συντομα να έρθει.

Αν μου επιτρέπεις εσύ πόσο καιρο προσπαθούσες; Το μωράκι σου τι κάνει;

Ισα ισα,ουτε του αντρα μου του αρεσει εδω.ειναι ξετρελαμενος με την ελλαδα κ οπως ειπαμε,το επαγγελματικο ειναι το μονο που μας κρατα.καναμε μια προσπαθεια το καλοκαιρι που μας περασε,ειχε ο συζυγος συνεντευξη για μια δουλεια στην αθηνα,αλλα βγηκε ακαρπη.σκεφτηκαμε μεχρι να κανουμε μια δικη μας δουλεια,αλλα ειναι πολυ κακη περιοδος για ενα τετοιο βημα.

Φιλοι και συγγενεις απο πατριδα,ολοι το ιδιο μου ειπαν,<κατσε εκει που καθεσαι>

τα εγγλεζικα πεθερικα παρα πολυ καλα,και μας εχουν υποστηριξει παρα πολυ,κυριως τωρα με τον μπεμπη και χωρις να γινονται φορτωμα :P.ειναι το πρωτο εγγονι και για τις 2 τις οικογενειες.

τι δουλεια κανει ο αντρας σου?για ποιες αλλες περιοχες σκεφτεστε να μετακομισετε?εσενα τα ιταλικα πεθερικα πως ειναι φανταζομαι ιδια με τα ελληνικα;)

Χαλαρωσε τοτε και το μωρακι θα σας ερθει συντομα,εκει που δεν το περιμενεις.Ο γιοκαρης μου ειναι αποδειξη για το ποσο κακη ειμαι στα μαθηματικα:rolleyes:;)

καλα ειναι ο πασακας μου,αρχιζει και πιανει σιγα σιγα τα παιχνιδακια του,μη φανταστεις για λιγα δευτερολεπτα κ μετα τα αφηνει.

ποσο καιρο εχεις να πας ελλαδα και για ποτε λες να πας παλι?


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι σύντομα να μπορέσετε να γυρίσετε Ελλάδα.

Ίσως να είμαι αφελής, αλλά πιστεύω πως αν έχεις καλή δουλειά στην Ελλάδα στον τομέα των υπολογιστών ή το χρηματοοικονομικό δεν έχεις να φοβασε τίποτα. Τα προβλήματα τα αντιμετωπίζουν πάντα οι δημόσιοι υπάλληλοι και αυτοί που δουλεύουν σε μικρές εταιρίες. Να φανταστώ πως ο άντρας σου ασχολείται με ένα από τα δύο. Αλήθεια ξέρει ελληνικά; Δεν είναι απαραίτητα για να βρείς δουλειά;

Δυστυχώς ούτε εγώ και ακόμα περισσότερο ο άντρας μου μιλάει τη γλώσσα του άλλου. Πάντα αρχίζω τις προσπάθειες και πάντα σταματάω. Ντροπή μου το ξέρω :confused:. Τουλάχιστον, κάτι θετικό βγαίνει από αυτο, δε μιλάω πολύ (σχεδόν καθόλου στα πεθερικά) Είναι πολλοί καλοί άνθρωποί, αλλά και τόσο διαφορετικοί. Με το καιρό.....

Ο άντρας μου είναι μηχανολόγος, αλλά θα ήθελε να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα, οπότε δεν έχουμε πολλές επιλογές, νομίζω πως μόνο Αγγλια μπορείς να βρεις θεση χωρίς μέσο. Είναι και πάντα το θέμα της γλώσσας, για να κοιτούσαμε για άλλη χώρα.

Αλήθεια απο πού είσαι; Εγω είμαι θεσσαλονικιά, αλλά πια δε πάω και πολύ συχνά. Πήγαμε μια βδομάδα τα χριστούγεννα και ξανά τον επόμενο Σεπτέμβρη και μέτα.... κάποια στιγμή το 2012 :cry:

Εσύ πόσο συχνά πήγαινες; Φαντάζομαι πως τώρα είσαι σε άδεια; Ποτε γυρνάς;

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικια??????πωωωωωωω τι μου θυμισες τωρα!!!εχω παει 3 φορες,λογω συνεδριων με συμφοιτητες.το πρωι παρουσιασεις κ το βραδυ τα σπαγαμε στο ροδον χεχεχεχεχε.το αστειο ειναι πως μια εργασια μου βραβευτηκε,μου τηλ η καθηγητρια να παω απο κει (8 το πρωι) ειχαμε γυρισει 6μιση κ ημουν κομματια!το συνολακι απο ασπρο ειχε γινει κοκκινο απ τα γαρυφαλλα:mrgreen::mrgreen::mrgreen: τι να σου λεω τωρα....αστα!!!

ουτε εμενα ο αντρας μου μιλαει ελληνικα,καποιες λεξεις μονο εδω κι εκει.Η δουλεια που βρηκαμε ηταν σε ταξιδιωτικο γραφειο(ασχετο με αυτο που κανει τωρα) με απαραιτητο προσον η αγγλικη ως μητρικη γλωσσα.ξεχασα να σου πω ειχε αλλες 2 συνεντευξεις σε αλλες δουλειες αλλα του τις ακυρωσαν.εδω εργαζεται στο φαρμακειο του st thomas storekeeper deputy manager.

εγω ειμαι απο πειραια,τελευταια φορα πηγαμε το καλοκαιρι και μπορει να παμε τον απριλιο,πεφουν 2 πσκ αργια(παντρευεται ο πριγκηψ!) ναι,ειμαι σε αδεια τωρα,τελειωνει τον ιουλιο αλλα μαλλον θα ξεκινησω νωριτερα,τις 12 τελευταιες εβδομαδες(δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι 12 ή λιγοτερο ή περισοοτερο)δεν τις πληρωνεσαι κ τα εξοδα τρεχουν.δουλευω νοσηλευτρια στο moorfields eye hospital.εσυ σπουδασες εδω?που εργαζεσαι?ο αντρας σου?

Οσο κι αν δε μας αρεσει,δυστυχως μονο εδω βλεπουμε προκοπη.πολυ πιο ευκολα και αξιοκρατικα θα κανει ακαδημαικη καριερα εδω παρα ελλαδα.εδω ρε συ δεν κανουν οι γηγενεις θα κανει ο συζυγος?οσο για τη γλωσσα σε πολλα πανεπιστημια καποια μαθηματα γινονται μονο στα αγγλικα.


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως η Θεσσαλονίκη, μπορεί να μην είναι τόσο ωραία, αλλά ξέρουμε να διασκεδάσουμε. Και το καλοκαιράκι, μπανάκι στη Χαλκιδική! αχχ.

Να πω την αμαρτία μου Αθήνα δε πήγα ποτέ μου. Απλώς δεν έτυχε, και τώρα που είμαι και έξω.... Κάποια στιγμή πρέπει να πάω, απαράδεκτο!

Είμαι πολιτικός μηχανικός. Σπούδασα Θεσσαλονίκη και ήρθα εδώ για μεταπτυχιακό στο Cardiff. Δε μου άρεσε ιδιαίτερα, πιστεύω ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα. Ο άντρας μου όπως είπα είναι μηχανολόγος μηχανικός. Σπούσασε ιταλία και ήρθε εδώ για διδακτορικό και τώρα μεταδιδακτορικό. Δυστυχώς στα πρώτα χρόνια μέσα στο πανεπιστήμιο ούτε τα λεφτά είναι τόσο καλά, και δουλεύεις και με συμβάσεις. Οπότε τα τελευταία τρία χρόνια είμαστε πολύ στο η δουλειά και το μέρος που ζούμε είναι προσωρινά, θα μετακομίσουμε σύντομα. Ούτε καν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε, να στεριώσουμε κάπου, ούτε καν να προσέξουμε το σπιτάκι, να αγοράσουμε κανένα επιπλάκι της προκοπής!Οχι βέβαια πως έχουμε και τα λεφτά για όλα αυτα!

Σας εύχομαι σύντομα να μπορέσετε να γυρίσετε. Από ότι κατάλαβα, το σκεφτεστε.

Χαράς στο κουράγιο σου που σκέφτεσαι να γυρίσεις στη δουλειά τόσο σύντομα. Από ότι κατάλαβα η αγγλία δε δίνει καλές παροχές μητρότητας. Και έχω ακούσει πως οι τιμές για τους βρεφονηπιακούς είναι τρομερές. Αχ που είναι η ελληνιδα μάνα-πεθερά-παραμάνα!

Το βασιλικό γάμο πολύ τον χάρηκα και εγώ. Σκοπεύουμε να πάμε στο Οσλο το τετραήμερο, να δώ τον αδερφό μου και το καινούριο μου ανήψι με το καλο (το περιμένουμε το Μάρτη!)

Link to comment
Share on other sites

Ασε την Αθηνα,Πειραια να πας ;)

καλα κι εμεις το θεμα σπιτιου καπως ετσι το βλεπουμε.ποσο θα μεινουμε,ποτε κι αν θα φυγουμε,δε μπορεις να ανοιχτεις αν δεν εχεις σιγουρεψει το μερος τουλαχιστον. αλλα οπως λενε ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου!Δε θελω ομως να περασουν τα χρονια κι ακομα να ειμαστε ετσι στα <προχειρα> ειδικα τωρα με το παιδι.

οι παροχες ειναι χαλια.Ασε που ο παιδικος κοστιζει 50λ την ημερα :mad: η πεθερα εργαζεται ακομα,αλλα μου ειπε οτι εχει κανει τα χαρτια της για να βγει πιο νωρις στη συνανταξη για να κραταει τον χιονομπαλιτσα μου.Αν δεν τα καταφερει θα φερω τη μανα μου πανω με δολιο σκοπο:evil: θα της πω ελα για κανα μηνα και θα την κρατησω αιχμαλωτη χεχεχεχεχεχε

καλα,εσεις στην οικογενεια σου εισαστε ολοι ξεριζωμενοι?να σου ζησει το ανηψι!και σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να εχεις και εσυ ευχαριστες αφιξεις σε λιγο καιρο;)


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά το έθεσες! Ουδεν μονιμότερου του προσωρινου!

Βεβαια καμια φορα σκέφτομαι μήπως είναι στον χαρακτήρα μου να παραπονιέμαι για οτιδήποτε!

Εύχομαι να τα βολέψεις με το μικρό. Μήπως θα μπορούσες να δουλέψεις αρχικά part time?

΄Οπως κατάλαβες, η οικογένεια μού είναι κάπως παράξενη. Ο αδερφός μου έχει αποκατασταθεί στο Οσλο. Εχει την οικογένεια του, καλή δουλεια. Λίιγο ο καιρός τους τα χαλάει μόνο. Εκεί να δεις τι καλά που λειτουργει ο κρατικός μηχανισμός και τι παροχές προσφέρει! Ουτε καν να το σκέφτετε να γυρίσει πίσω.

Πάλι καλά η αδερφή μου έμεινε Ελλάδα, να κραταει παρέα στη μανούλα μου. Εχει και αυτή μια κορούλα 10 μηνών και μάλιστα τώρα είναι έγκυος στο δεύτερο, και η μητέρα μου τους βοηθάει πάρα πολυ. Τα χριστούγεννα μου έλεγε πως άμα δεν ήταν η μάνα μου, δε θα τα έβγαζε πέρα.

Εσύ έχεις αδέρφια;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ εγκυούλα στην Αγγλία είμαι κι έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το σύστημα υγείας εδώ. Κατερίνα διάβασα πως είσαι ειδική! Κάνω το διδακτορικό μου εδώ και έχω κάλυψη μέσω του Πανεπιστημίου. Μου έχουν φυσικά αναθέσει έναν gp και μία μαία αλλά αναρρωτιόμουν για τον παιδίατρο που θα χρειαστώ στο μέλλον. Θα μου αναθέσουν πάλι κάποιον στην τύχη? Γενικώς αν θέλεις να αλλάξεις γιατρό μπορείς? Επίσης τί παίζει με ιδιώτες γιατρούς κι εξετάσεις? Ας πούμε καμπύλη ζαχάρου εδώ δεν προβλέπουν, θα μπορούσα να ζητήσω να την κάνω στο νοσοκομέιο και να πληρώσω? (γιατί μικορβιολογικό δεν έχω δει πουθενά). 'Οποια σχετική πληροφορία είναι χρήσιμη και δεκτή!!!Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την εισβολή κορίτσια....Μένω Αθήνα οπότε δεν έχω καμία σχέση μακράν με UK....

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κατι και για να μην χαλάσω καθόλου το τόπικ σας με άσχετα θέματα δεν έχω πρόβλημα να μου απαντήσετε με pm....Αλλά πραγματικά θέλω να με βοηθήσετε όσο μπορείτε με όσα γνωρίζετε ακόμα και αν είναι ελάχιστα μπορούν να με βοηθήσουν....

Όσες κοπέλες φύγατε προσφατα ή τελος παντων έχετε και λίγα χρόνια εκεί, θα μου προτείνατε με άνεση την Αγγλία ως χώρα προορισμού για μετανάστευση ή όχι???

Γεννάω σε μια εβδομάδα και θέλω αφου ξεπεταχτεί λίγο ο μπομπιρας να κάνουμε την 2η προσπάθεια μας για μετανάστευση...Και λέω δευτερη γιατι ήδη η πρωτη έγινε ανεπυτιχως στην Ολλανδία πριν 2 χρόνια (κύριως λόγος δεν ξέραμε Ολλανδικά και άλλα πολλά)..γιαυτο και τώρα σκεφτόμαστε το Ηνωμένο Βασίλειο...

Ποια η γνώμη σας??? Χωράει και μας η χώρα? Καλύπτετε η μανούλα με το παιδάκι της νομικά και κρατικά ή είναι χάος όπως εδώ στην Ελλάδα? έχει καλυτερη ποιότητα ζωής? Σας ρωτάω γιατι δεν μένω επαρχία αλλά στην Τσιμεντουπολη της Αθήνας...Θα είναι γενικώς καλύτερα για το παιδάκι μου και εμας? Εργασίες υπάρχουν ή είναι στενα τα πράγματα? Δεν είμαστε ψώνια ή αγράμματοι μπορούμε να κάνουμε και την πιο απλή φτωχοδουλειά για αρχή προκειμένου να σταθούμε στα πόδια μας!!!!

Περιμένω εναγωνίως μυνηματα σας ακόμα και με την πιο μικρή και ασυμαντη πληροφορία και χιλια ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Συγγνώμη και πάλι!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ηδη εργαζομαι part time:D :Dξεκινησα τη συγκεκριμενη δουλεια με αλλα σχεδια,αλλα εκατσε καλα τοσο με την εγκυμοσυνη οσο και τωρα με τον μικρουλη.Τυχερη η αδερφη σου κ ο αδερφος σου!!!!!τη γυναικα του ποιος θα τη βοηθησει με το παιδι?θα το πανε σε σταθμο ή εχει τη μαμα της οταν θα γυρισει στη δουλεια?καλα πως εγινε και πηγε Οσλο?

Εχω εναν αδερφο μεγαλυτερο κατα ενα χρονο.Ελευθερος προσφατως,στον Πειραια.Ο μπαμπας μου ειναι ναυτικος.Σε λιγες μερες τελειωνει το ταξιδι του,οποτε τους αναμενω τον επομενο μηνα με τη μητερα μου να ερθουν.Δεν εχει δει το εγγονι του ακομα:(:( και ειναι αστα να πανε!θα δωσω και το ονομα οποτε καταλαβαινεις......

Αντε να ερθουν,να ξεκουραστω κ γω η δολια λιγο:-D

τι ωρες δουλευεις και τι κανεις στον ελευθερο χρονο σου?

εν τω εταξυ το χουμε πιασει μονοπωλειο το φορουμ :D!δεν εχουν ερθει αλλες κοπελες ακομα :(


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την εισβολή κορίτσια....Μένω Αθήνα οπότε δεν έχω καμία σχέση μακράν με UK....

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κατι και για να μην χαλάσω καθόλου το τόπικ σας με άσχετα θέματα δεν έχω πρόβλημα να μου απαντήσετε με pm....Αλλά πραγματικά θέλω να με βοηθήσετε όσο μπορείτε με όσα γνωρίζετε ακόμα και αν είναι ελάχιστα μπορούν να με βοηθήσουν....

Όσες κοπέλες φύγατε προσφατα ή τελος παντων έχετε και λίγα χρόνια εκεί, θα μου προτείνατε με άνεση την Αγγλία ως χώρα προορισμού για μετανάστευση ή όχι???

Γεννάω σε μια εβδομάδα και θέλω αφου ξεπεταχτεί λίγο ο μπομπιρας να κάνουμε την 2η προσπάθεια μας για μετανάστευση...Και λέω δευτερη γιατι ήδη η πρωτη έγινε ανεπυτιχως στην Ολλανδία πριν 2 χρόνια (κύριως λόγος δεν ξέραμε Ολλανδικά και άλλα πολλά)..γιαυτο και τώρα σκεφτόμαστε το Ηνωμένο Βασίλειο...

Ποια η γνώμη σας??? Χωράει και μας η χώρα? Καλύπτετε η μανούλα με το παιδάκι της νομικά και κρατικά ή είναι χάος όπως εδώ στην Ελλάδα? έχει καλυτερη ποιότητα ζωής? Σας ρωτάω γιατι δεν μένω επαρχία αλλά στην Τσιμεντουπολη της Αθήνας...Θα είναι γενικώς καλύτερα για το παιδάκι μου και εμας? Εργασίες υπάρχουν ή είναι στενα τα πράγματα? Δεν είμαστε ψώνια ή αγράμματοι μπορούμε να κάνουμε και την πιο απλή φτωχοδουλειά για αρχή προκειμένου να σταθούμε στα πόδια μας!!!!

Περιμένω εναγωνίως μυνηματα σας ακόμα και με την πιο μικρή και ασυμαντη πληροφορία και χιλια ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Συγγνώμη και πάλι!!!

Καλως τη καλως στη!!!!μα δεν ελεγα τιποτε αλλο!!!οτι παραπονεθηκα που δεν ερχεται κοσμος!μισο γιατι κλαιει ο μπεμπης


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

stellinula με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!!

Λοιπον το θεμα που ανοιξες ειναι τεραστιο :D οσο κ η αποφαση που θα παρεις.Η Αγγλια δεν ειναι παραδεισος,ειναι μια εναλλακτικη λυση που σε καποιος καλυπτει τις αναγκες,τα θελω και τις προσδοκιες τους σε καποιους αλλους ομως οχι.

Ποιοτητα ζωης?Ερωτηση παγιδα.Τι ειναι για σενα ποιοτητα ζωης;)

Τι εργασια θα θελατε να κανατε εδω?Σε καποιους τομεις,εχουν παγωσει τις προσληψεις,αυξησεις μισθων και εχουν αρχισει τις περικοπες:eek: γενικα ειναι μια κακη περιοδος τωρα.θελω να πιστευω πως θα ξεπεραστει.

Επισης,για να θεωρηθεις κατοικος Αγγλιας,και να κανεις χρηση των παροχων,θα πρεπει να εισαι εδω για ενα χρονο και να μην εχεις ταξιδεψει σε αλλη χωρα πανω απο ενα μηνα συνολο (μπορει και 3 δεν ειμαι σιγουρη για αυτο) Σε αυτο τον χρονο εχεις προσβαση στις υπηρεσιες,πχ. υγειας,καποιες ειναι δωρεαν αλλα καποιες θα πρεπει να πληρωσεις:?

Τι εννοεις αν καλυπτονται νομικα μητερα και παιδι??


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ εγκυούλα στην Αγγλία είμαι κι έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το σύστημα υγείας εδώ. Κατερίνα διάβασα πως είσαι ειδική! Κάνω το διδακτορικό μου εδώ και έχω κάλυψη μέσω του Πανεπιστημίου. Μου έχουν φυσικά αναθέσει έναν gp και μία μαία αλλά αναρρωτιόμουν για τον παιδίατρο που θα χρειαστώ στο μέλλον. Θα μου αναθέσουν πάλι κάποιον στην τύχη? Γενικώς αν θέλεις να αλλάξεις γιατρό μπορείς? Επίσης τί παίζει με ιδιώτες γιατρούς κι εξετάσεις? Ας πούμε καμπύλη ζαχάρου εδώ δεν προβλέπουν, θα μπορούσα να ζητήσω να την κάνω στο νοσοκομέιο και να πληρώσω? (γιατί μικορβιολογικό δεν έχω δει πουθενά). 'Οποια σχετική πληροφορία είναι χρήσιμη και δεκτή!!!Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εεεε οχι και ειδικη!Υπερβολες!:oops:

Το Πανεπιστημιο σου με τι φορεα ειναι?κρατικο ή ιδιωτικο?

Δεν ξερω λογω του οτι εισαι ασφαλισμενη μεσω του Παν/μου σου τι επιλλογες εχεις.Ιδιωτικη ασφαλιση,η μεγαλυτερη,ειναι το Bupa.εκει θα πρεπει να ψαξεις και να βρεις ποσο κοστιζει,τι καλυπτει,κλπ

Καμπυλη ζαχαρου...(εχεις ιστορικο ή μελος τις οικογενειας σου με διαβητη?) μου φαινεται πως κανουν μονο αν δωσεις δειγμα ψηλου ζαχαρου

απ τη στιγμη που μενεις εγκυος κανεις εξετασεις και δινεις ιστορικο.εαν εισαι low risk profile (φ.τ. ζαχαρου,ουριας,σιδηρου,πιεσης κλπ)καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου,θα σε παρακολουθει μαια με την οποια θα εχεις την περισσοτερη επικοινωνια.

Εαν διαγνωστεις high risk ή αν καποια στιγμη γινεις(φτου φτου μακρια) τοτε η παρακολουθηση θα γινει πιο εντατικη.Ποσο μηνων εισαι?Τους πρωτους μηνες τα ραντεβου ειναι αραια,τις τελευταιες εβδομαδες ειναι πιο συχνα.

Οταν με το καλο γεννησεις,το παιδι θα εξεταστει απο παιδιατρο το πρωτο δευτερολεπτο.Μετα θα πρεπει να γραφτει και εκεινο στον gp σου.(ρωτα το παν/σου αν το καλυπτει).Εαν χρειαστεις στο μελλον παιδιατρο,πρωτα θα πας στον gp κι εκεινος θα σε παραπεμψει σε παιδιατρο.

Εχει κ αλλα,ελπιζω να καλυψα μεγαλο κομματι:D οτι αλλο θες εδω και με το καλο το νινι σου!


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Εεεε οχι και ειδικη!Υπερβολες!:oops:

Το Πανεπιστημιο σου με τι φορεα ειναι?κρατικο ή ιδιωτικο?

Δεν ξερω λογω του οτι εισαι ασφαλισμενη μεσω του Παν/μου σου τι επιλλογες εχεις.Ιδιωτικη ασφαλιση,η μεγαλυτερη,ειναι το Bupa.εκει θα πρεπει να ψαξεις και να βρεις ποσο κοστιζει,τι καλυπτει,κλπ

Καμπυλη ζαχαρου...(εχεις ιστορικο ή μελος τις οικογενειας σου με διαβητη?) μου φαινεται πως κανουν μονο αν δωσεις δειγμα ψηλου ζαχαρου

απ τη στιγμη που μενεις εγκυος κανεις εξετασεις και δινεις ιστορικο.εαν εισαι low risk profile (φ.τ. ζαχαρου,ουριας,σιδηρου,πιεσης κλπ)καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου,θα σε παρακολουθει μαια με την οποια θα εχεις την περισσοτερη επικοινωνια.

Εαν διαγνωστεις high risk ή αν καποια στιγμη γινεις(φτου φτου μακρια) τοτε η παρακολουθηση θα γινει πιο εντατικη.Ποσο μηνων εισαι?Τους πρωτους μηνες τα ραντεβου ειναι αραια,τις τελευταιες εβδομαδες ειναι πιο συχνα.

Οταν με το καλο γεννησεις,το παιδι θα εξεταστει απο παιδιατρο το πρωτο δευτερολεπτο.Μετα θα πρεπει να γραφτει και εκεινο στον gp σου.(ρωτα το παν/σου αν το καλυπτει).Εαν χρειαστεις στο μελλον παιδιατρο,πρωτα θα πας στον gp κι εκεινος θα σε παραπεμψει σε παιδιατρο.

Εχει κ αλλα,ελπιζω να καλυψα μεγαλο κομματι:D οτι αλλο θες εδω και με το καλο το νινι σου!

Αχ είσαι τέλεια Κατερίνα μου, με κάλυψες πλήρως για την ώρα!!!!!Χίλια ευχαριστώ!!!!Θα ρωτήσω το Πανεπιστήμιο αν καλύπτει και το μωρό μου! Την καμπύλη την έκανα στην Ελλάδα τώρα που ήμουν για γιορτές, το έφερα εντελώς σαν παράδειγμα, σε περίπτωση που κάποια στιγμή θέλω να κάνω κάτι παραπάνω από όσα προβλέπουν αν έχω αυτή τη δυνατότητα (υποθέτω πως ναι αλλά μάλλον θέλει πιο πολύ ψάξιμο). Πάντως πραγματικά για την ώρα με κάλυψες απόλυτα, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!


6237481d19.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...