Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Τερατοσπερμία


Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν λίγο καιρό ανακαλύψαμε μέσω σπερματοδιαγραμματος τερατοσπερμία με 2% φυσιολογικά σπερματοζωάρια. Η κινητικότητα και η ποσότητα ήταν εντός φυσιολογικών ορίων. Κυρσοκηλη και θέμα με τους όρχεις δεν υπάρχουν ούτε κάποιο μικρόβιο. Όμως καπνίζει και δεν κάνει καθόλου καλή διατροφή και άσκηση. Λέτε να φταίει αυτό; Είμαστε 3 χρόνια μαζί, εκείνος 28 εγώ 25, θέλω πολύ να κάνω παιδί μαζί του και εκείνος το ίδιο. Δεν θέλω να καταφύγω στην εναλλακτική της εξωσωματικής με ορμόνες λόγω ιστορικού καρκίνου μαστού στην οικογένεια. Επίσης, φοβάμαι ότι ή θα αποβάλλω συνεχώς ή ότι το παιδί λόγω ανωμαλίας στην μορφή του σπέρματος θα έχει κάποιο αναπτυξιακό πρόβλημα. Θα με πάρει από κάτω σωματικά και ψυχολογικά για κάτι που θέλω τόσο πολύ στην ζωή μου. Όμως δεν μπορώ να τον αφήσω ειδικά τώρα σε μια τόσο δύσκολη στιγμή για εκείνον. Θα ήταν ξεκάθαρα εγωιστικό το να κοιτάξω μόνο το ότι θέλω παιδί και να τον αφήσω. Τι να κάνω; Υπάρχει καμία που να έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και να έκανε μωράκι, να μου δώσει έστω μια σπιθαμή ελπίδας και αισιοδοξίας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, lux29 είπε:

Καλησπέρα, πριν λίγο καιρό ανακαλύψαμε μέσω σπερματοδιαγραμματος τερατοσπερμία με 2% φυσιολογικά σπερματοζωάρια. Η κινητικότητα και η ποσότητα ήταν εντός φυσιολογικών ορίων. Κυρσοκηλη και θέμα με τους όρχεις δεν υπάρχουν ούτε κάποιο μικρόβιο. Όμως καπνίζει και δεν κάνει καθόλου καλή διατροφή και άσκηση. Λέτε να φταίει αυτό; Είμαστε 3 χρόνια μαζί, εκείνος 28 εγώ 25, θέλω πολύ να κάνω παιδί μαζί του και εκείνος το ίδιο. Δεν θέλω να καταφύγω στην εναλλακτική της εξωσωματικής με ορμόνες λόγω ιστορικού καρκίνου μαστού στην οικογένεια. Επίσης, φοβάμαι ότι ή θα αποβάλλω συνεχώς ή ότι το παιδί λόγω ανωμαλίας στην μορφή του σπέρματος θα έχει κάποιο αναπτυξιακό πρόβλημα. Θα με πάρει από κάτω σωματικά και ψυχολογικά για κάτι που θέλω τόσο πολύ στην ζωή μου. Όμως δεν μπορώ να τον αφήσω ειδικά τώρα σε μια τόσο δύσκολη στιγμή για εκείνον. Θα ήταν ξεκάθαρα εγωιστικό το να κοιτάξω μόνο το ότι θέλω παιδί και να τον αφήσω. Τι να κάνω; Υπάρχει καμία που να έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και να έκανε μωράκι, να μου δώσει έστω μια σπιθαμή ελπίδας και αισιοδοξίας; 

Καλησπερα κοριτσι μου καταρχας μην σε παιρνει απο κατω τοσο πολυ διοτι ειστε παααρααα πολυ μικροι και οι 2!εμενα ο συντροφος μου ειχε τερατοσπερμια 2 τοις εκατο αλλα λογω κιρσοκηλης..για μενα επισκεφτειτε εν καλο ανδρολογο να σας βρει την αιτια που υπαρχει το προβλημα.εμας οπως μας εξηγησαν θεωρητικα μπορουσαμε φυσικα να κανουμε παιδια αλλα με αρκετα λιγοτερες πιθανοτητες απο ενα φυσιολογικο ζευγαρι.εαν δεν βιαζεστε προσπαθηστε το συμφωνα βεβαια και με τις γνωμες των γιατρων σας.εμεις καταληξαμε στην εξωσωματικη γιατι 3 χρονια δεν μπορουσαμε αλλα και λογω ηλικιας ειμαι 10 χρονια μεγαλυτερη σου κ επιασε ευτυχως με την πρωτη.ευχομαι τα καλυτερα κ σκεψου οτι ο χρονος ειναι με το μερος σου!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lux29 είπε:

Καλησπέρα, πριν λίγο καιρό ανακαλύψαμε μέσω σπερματοδιαγραμματος τερατοσπερμία με 2% φυσιολογικά σπερματοζωάρια. Η κινητικότητα και η ποσότητα ήταν εντός φυσιολογικών ορίων. Κυρσοκηλη και θέμα με τους όρχεις δεν υπάρχουν ούτε κάποιο μικρόβιο. Όμως καπνίζει και δεν κάνει καθόλου καλή διατροφή και άσκηση. Λέτε να φταίει αυτό; Είμαστε 3 χρόνια μαζί, εκείνος 28 εγώ 25, θέλω πολύ να κάνω παιδί μαζί του και εκείνος το ίδιο. Δεν θέλω να καταφύγω στην εναλλακτική της εξωσωματικής με ορμόνες λόγω ιστορικού καρκίνου μαστού στην οικογένεια. Επίσης, φοβάμαι ότι ή θα αποβάλλω συνεχώς ή ότι το παιδί λόγω ανωμαλίας στην μορφή του σπέρματος θα έχει κάποιο αναπτυξιακό πρόβλημα. Θα με πάρει από κάτω σωματικά και ψυχολογικά για κάτι που θέλω τόσο πολύ στην ζωή μου. Όμως δεν μπορώ να τον αφήσω ειδικά τώρα σε μια τόσο δύσκολη στιγμή για εκείνον. Θα ήταν ξεκάθαρα εγωιστικό το να κοιτάξω μόνο το ότι θέλω παιδί και να τον αφήσω. Τι να κάνω; Υπάρχει καμία που να έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και να έκανε μωράκι, να μου δώσει έστω μια σπιθαμή ελπίδας και αισιοδοξίας; 

Καλησπέρα! Λύσεις υπάρχουν για το ζήτημα της τερατοσπερμιας,θα χρειαστεί να πάτε σε έναν ανδρολογο,ο οποίος εξειδικεύεται στην υπογονιμότητα και θα σας καθοδηγήσει. Αν χρειαστεί να κάνεις εξωσωματική,υπάρχει τρόπος και χωρίς τη διέγερση ωοθηκών,δλδ θα πας με φυσικούς κύκλους και δεν θα χρειαστεί να πάρεις ορμόνες. Τέλος,εγωιστικό δεν είναι το ότι θέλεις να κάνεις παιδιά,η μητρότητα είναι δικαίωμα της γυναίκας. Εγωιστικό θα ήταν να πει ο γιατρός στον άντρα σου να αλλάξει τρόπος ζωής και εκείνος να επιλέξει το κάπνισμα και το τζανκ φουντ,με αποτέλεσμα να μη μενεις έγκυος η να έχεις αποβολές. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου ❤️

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

δείτε εδώ https://parents.org.gr/forum/topic/64873-oligo-astheno-teratospermia/

και άλλες μαρτυρίες για το θέμα της τερατοσπερμίας στο  parents.org.gr


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, lux29 είπε:

Καλησπέρα, πριν λίγο καιρό ανακαλύψαμε μέσω σπερματοδιαγραμματος τερατοσπερμία με 2% φυσιολογικά σπερματοζωάρια. Η κινητικότητα και η ποσότητα ήταν εντός φυσιολογικών ορίων. Κυρσοκηλη και θέμα με τους όρχεις δεν υπάρχουν ούτε κάποιο μικρόβιο. Όμως καπνίζει και δεν κάνει καθόλου καλή διατροφή και άσκηση. Λέτε να φταίει αυτό; Είμαστε 3 χρόνια μαζί, εκείνος 28 εγώ 25, θέλω πολύ να κάνω παιδί μαζί του και εκείνος το ίδιο. Δεν θέλω να καταφύγω στην εναλλακτική της εξωσωματικής με ορμόνες λόγω ιστορικού καρκίνου μαστού στην οικογένεια. Επίσης, φοβάμαι ότι ή θα αποβάλλω συνεχώς ή ότι το παιδί λόγω ανωμαλίας στην μορφή του σπέρματος θα έχει κάποιο αναπτυξιακό πρόβλημα. Θα με πάρει από κάτω σωματικά και ψυχολογικά για κάτι που θέλω τόσο πολύ στην ζωή μου. Όμως δεν μπορώ να τον αφήσω ειδικά τώρα σε μια τόσο δύσκολη στιγμή για εκείνον. Θα ήταν ξεκάθαρα εγωιστικό το να κοιτάξω μόνο το ότι θέλω παιδί και να τον αφήσω. Τι να κάνω; Υπάρχει καμία που να έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και να έκανε μωράκι, να μου δώσει έστω μια σπιθαμή ελπίδας και αισιοδοξίας; 

Σου στέλνω π.μ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας
θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε επειδή το θέμα δεν έχει συζητηθεί πολύ, αν μπορείτε να παραθέσετε και δημόσια την όποια εμπειρία είχατε με το θέμα, καθώς το φορουμ βοηθάει πάρα πολύ και αναγνώστες που δεν είναι μέλη και απλά διαβάζουν!

 


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

  • CoffeeMaker changed the title to Τερατοσπερμία
On 21/3/2023 at 3:38 ΜΜ, lux29 είπε:

Καλησπέρα, πριν λίγο καιρό ανακαλύψαμε μέσω σπερματοδιαγραμματος τερατοσπερμία με 2% φυσιολογικά σπερματοζωάρια. Η κινητικότητα και η ποσότητα ήταν εντός φυσιολογικών ορίων. Κυρσοκηλη και θέμα με τους όρχεις δεν υπάρχουν ούτε κάποιο μικρόβιο. Όμως καπνίζει και δεν κάνει καθόλου καλή διατροφή και άσκηση. Λέτε να φταίει αυτό; Είμαστε 3 χρόνια μαζί, εκείνος 28 εγώ 25, θέλω πολύ να κάνω παιδί μαζί του και εκείνος το ίδιο. Δεν θέλω να καταφύγω στην εναλλακτική της εξωσωματικής με ορμόνες λόγω ιστορικού καρκίνου μαστού στην οικογένεια. Επίσης, φοβάμαι ότι ή θα αποβάλλω συνεχώς ή ότι το παιδί λόγω ανωμαλίας στην μορφή του σπέρματος θα έχει κάποιο αναπτυξιακό πρόβλημα. Θα με πάρει από κάτω σωματικά και ψυχολογικά για κάτι που θέλω τόσο πολύ στην ζωή μου. Όμως δεν μπορώ να τον αφήσω ειδικά τώρα σε μια τόσο δύσκολη στιγμή για εκείνον. Θα ήταν ξεκάθαρα εγωιστικό το να κοιτάξω μόνο το ότι θέλω παιδί και να τον αφήσω. Τι να κάνω; Υπάρχει καμία που να έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και να έκανε μωράκι, να μου δώσει έστω μια σπιθαμή ελπίδας και αισιοδοξίας; 

Καλησπέρα κορίτσι μου
Αρχικά θα ήθελα να πω για το θέμα σου ότι είσαι πολύ μικρή για να σε ανησυχεί κάτι τέτοιο. Έχετε όλο τον χρόνο με το μέρος σας για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη με οποιοδήποτε τρόπο. Μην ξεχνάς ότι πρέπει να είστε ενωμένοι, ειδικά απέναντι σε κάτι τέτοιο να στέκεσαι δίπλα του,όπως θεωρώ θα έκανε και εκείνος αν σε αγαπά. Το ίδιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο άντρας σου, το αντιμετώπιζε ο αδελφός μου πριν κάποια χρόνια με τερατοσπερμία 2% και αυτή την στιγμή έχω δύο πανέμορφα ανιψάκια!!! Εγώ είμαι στα 38 και ο άντρας μου στα 39 οπού εμείς κάναμε παιδί πριν 3 χρόνια με εξωσωματική διαδικασία λόγω ολιγοασθενοσπερμίας που αντιμετώπιζε ο σύζυγος μου.
Όλα καλά θα πάνε μικρούλα μου ❤️

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια μου, έγινε το θαύμα. Είμαι έγκυος... Το κατά πόσο θα πάνε όλα καλά γνωρίζοντας το πρόβλημα του αγοριού μου δεν το ξέρω τα πάντα είναι πιθανά... Όμως αισθάνομαι χαρά που μετά από 6 μήνες προσπαθειών τα καταφέραμε ♥️ αύριο έχουμε ραντεβού για να ακούσουμε την καρδούλα του... Ευχηθειτε να πάνε όλα καλά 🤩

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , lux29 είπε:

Κορίτσια μου, έγινε το θαύμα. Είμαι έγκυος... Το κατά πόσο θα πάνε όλα καλά γνωρίζοντας το πρόβλημα του αγοριού μου δεν το ξέρω τα πάντα είναι πιθανά... Όμως αισθάνομαι χαρά που μετά από 6 μήνες προσπαθειών τα καταφέραμε ♥️ αύριο έχουμε ραντεβού για να ακούσουμε την καρδούλα του... Ευχηθειτε να πάνε όλα καλά 🤩

Να πάνε όλα τέλεια και να αποκτήσετε ένα υγιέστατο παιδάκι🙏🏼🙏🏼🙏🏼🤍

επισκεφτηκατε κάποιον γιατρό για θεραπεία ή ήρθε μόνο του ; 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μόνο του.... Ελάττωσε το κάπνισμα και το ανθυγιεινό φαγητό βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησε αυτό... Μακάρι Παναγία μου να μην ταλαιπωρηθουμε γιατί ο κίνδυνος αποβολής είναι μεγάλος σίγουρα... Ο γυναικολόγος με ενημέρωσε ότι το έμβρυο "φυτευτηκε στο κέντρο της μήτρας σε καλή θέση....δεν έχω κάνει χοριακη εξέταση μου είπε δεν χρειάζεται από την στιγμή που φαίνεται στον υπέρηχο... Αύριο θα ακούσουμε αν έχει παλμό...είμαι στην 7η εβδομάδα...δεν ξέρω πότε θα ησυχάσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , lux29 είπε:

Ήρθε μόνο του.... Ελάττωσε το κάπνισμα και το ανθυγιεινό φαγητό βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησε αυτό... Μακάρι Παναγία μου να μην ταλαιπωρηθουμε γιατί ο κίνδυνος αποβολής είναι μεγάλος σίγουρα... Ο γυναικολόγος με ενημέρωσε ότι το έμβρυο "φυτευτηκε στο κέντρο της μήτρας σε καλή θέση....δεν έχω κάνει χοριακη εξέταση μου είπε δεν χρειάζεται από την στιγμή που φαίνεται στον υπέρηχο... Αύριο θα ακούσουμε αν έχει παλμό...είμαι στην 7η εβδομάδα...δεν ξέρω πότε θα ησυχάσω...

Στο εύχομαι ολόψυχα να ακούσετε αύριο τον ωραιότερο ήχο !!!! Σκέψου θετικά και όλα θα πάνε καλά !!! Το ανγος θα φύγει με την γεννά !!! Βάστα γερά 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...