Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Πρώτη περίοδος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Η μικρούλα μου είναι 12 ετών και πριν λίγο καιρό αδιαθέτησε πρώτη φορά. Γενικά είχε έντονους πόνους στην κοιλίτσα της, πολύ αίμα και γενικότερα τα κλασικά mood swings. Κανα δυό μέρες πριν αδιαθετήσει είχε τα συμπτώματα που προαναγγέλουν την περίοδο όπως πονάκια στο στήθος και την κοιλιά, νευράκια, ευαισθησία κλπ. Της κράτησε μια εβδομάδα.

 Είναι φυσιολογικό να κρατάει τόσες μέρες με πολύ πόνο και αίμα στην αρχή; Σίγουρα μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος της θα υπάρξουν κάποιες αυξομειώσεις. Τέλος, τώρα που αδιαθέτησε πόσο ακόμα θα ψηλώσει; Εγώ είμαι 1,75 κι η γυναίκα μου 1,62.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Ntemis είπε:

Καλησπέρα σας!

Η μικρούλα μου είναι 12 ετών και πριν λίγο καιρό αδιαθέτησε πρώτη φορά. Γενικά είχε έντονους πόνους στην κοιλίτσα της, πολύ αίμα και γενικότερα τα κλασικά mood swings. Κανα δυό μέρες πριν αδιαθετήσει είχε τα συμπτώματα που προαναγγέλουν την περίοδο όπως πονάκια στο στήθος και την κοιλιά, νευράκια, ευαισθησία κλπ. Της κράτησε μια εβδομάδα.

 Είναι φυσιολογικό να κρατάει τόσες μέρες με πολύ πόνο και αίμα στην αρχή; Σίγουρα μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος της θα υπάρξουν κάποιες αυξομειώσεις. Τέλος, τώρα που αδιαθέτησε πόσο ακόμα θα ψηλώσει; Εγώ είμαι 1,75 κι η γυναίκα μου 1,62.

 

Καλησπέρα,

Είναι όλα φυσιολογικά, μπορεί κάποιους μήνες να έχει λιγότερες μέρες και άλλες περισσότερες. Συνήθως όλοι αυτοί η φάση μέχρι να σταθεροποιηθεί κρατάει από 1 έως και 4 χρόνια. 

Το ποσό θα ψηλώσει έχει ήδη καθοριστεί από την σπονδυλική της στήλη. Ένας καλός ορθοπαιδικός μπορεί να σας πει σχεδόν με σιγουριά. Εγώ όταν αδιαθετησα ήμουν 1,43. Τώρα είμαι 1.76.

Ξεκίνησα με 15 μέρες αδιαθεσία στα 13 και τώρα είναι 9-10 μέρες. Συνήθως κρατάει 5-7 ημέρες. Τέλος τα συμπτώματα πριν την περίοδο μπορεί να κρατήσουν και ποιο πολλές μέρες και άλλες να μην νιώσει τίποτα. Ονομάζονται PMS, προεμυμορισιακο σύνδρομο. 

 

Μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν γυναικολόγο. Να της κάνει έναν υπέρηχο κοιλιάς. Να δει την εικόνα των ωοθηκών και αργότερα αφού σταθεροποιηθεί ο κύκλος της να κάνει και έναν ορμονολογικο έλεγχο για να έχετε μια πλήρη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ntemis είπε:

Καλησπέρα σας!

Η μικρούλα μου είναι 12 ετών και πριν λίγο καιρό αδιαθέτησε πρώτη φορά. Γενικά είχε έντονους πόνους στην κοιλίτσα της, πολύ αίμα και γενικότερα τα κλασικά mood swings. Κανα δυό μέρες πριν αδιαθετήσει είχε τα συμπτώματα που προαναγγέλουν την περίοδο όπως πονάκια στο στήθος και την κοιλιά, νευράκια, ευαισθησία κλπ. Της κράτησε μια εβδομάδα.

 Είναι φυσιολογικό να κρατάει τόσες μέρες με πολύ πόνο και αίμα στην αρχή; Σίγουρα μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος της θα υπάρξουν κάποιες αυξομειώσεις. Τέλος, τώρα που αδιαθέτησε πόσο ακόμα θα ψηλώσει; Εγώ είμαι 1,75 κι η γυναίκα μου 1,62.

 

Οι πρώτες περίοδοι είναι λίγο έντονοι για κάποια κορίτσια. Εγώ αδιαθέτησα 12 χρονων και ήμουν 8 μέρες με αδιάκοπο αίμα σε μεγάλες ποσότητες. Πολύς πόνος κ στο κρεβάτι αρκετά. Ενοιωθα παράξενα αλλά είναι φυσιολογικο. Μετά από αυτό πηρα άλλους 15 πόντους αλλά αυτό έχει να κάνει με κληρονομικότητα. Μια συμμαθήτρια μου θυμάμαι μας περνούσε όλους ένα κεφάλι και βάλε. Αδιαθέτησε 3η δημοτικού και παρόλα αυτά ψήλωσε αρκετά για την προωροτητα αυτή, έφτασε το 1.60. Η ηλικία της είναι πολύ φυσιολογική να αδιαθετησει. Θυμάμαι ότι ήμουν ένα από τα 2 τελευταία κορίτσια που αδιαθέτησαν στην τάξη μου κ ήμουν μόλις 12 χρονων κ εγώ. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για κατι. Το πρώτο διάστημα πιθανό να έχει και πολύ ασταθή περίοδο, δλδ καθυστερηση 3-4 μήνες κλπ. Παίρνει ένα διάστημα να σταθεροποιηθεί. Ας έχει πάντα σερβιέτες μαζί γιατι το πρώτο διάστημα ίσως να έρχεται άστατη.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Ntemis είπε:

Καλησπέρα σας!

Η μικρούλα μου είναι 12 ετών και πριν λίγο καιρό αδιαθέτησε πρώτη φορά. Γενικά είχε έντονους πόνους στην κοιλίτσα της, πολύ αίμα και γενικότερα τα κλασικά mood swings. Κανα δυό μέρες πριν αδιαθετήσει είχε τα συμπτώματα που προαναγγέλουν την περίοδο όπως πονάκια στο στήθος και την κοιλιά, νευράκια, ευαισθησία κλπ. Της κράτησε μια εβδομάδα.

 Είναι φυσιολογικό να κρατάει τόσες μέρες με πολύ πόνο και αίμα στην αρχή; Σίγουρα μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος της θα υπάρξουν κάποιες αυξομειώσεις. Τέλος, τώρα που αδιαθέτησε πόσο ακόμα θα ψηλώσει; Εγώ είμαι 1,75 κι η γυναίκα μου 1,62.

 

θα συμφωνησω κ εγω οτι ολα οσα αναφερεις ειναι φυσιολογικα.κ εγω θυμαμαι ειχα αρκετες μερες απο την πρωτη φορα,ενω η αδερφη μου εντονους πονους(σε υπερβολικο σημειο)

συμφωνω κ στην επισκεψη σε γυναικολογο

για το υψος δ εχω ιδεα.προσωπικα δ ψηλωσα παρα πολυ γτ πολυ απλα τοσο ηταν να ψηλωσω

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...