Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Φύλαξη βλαστικών κυττάρων


Recommended Posts

Καλησπερα,

Θα ήθελα για ακόμη για φορά τη γνώμη σας. Περιμένουμε δίδυμα και με τον άνδρα μου σκεφτόμαστε τη φύλαξη ομφαλικου υλικού. Σε συζήτηση με φίλους μου λένε ότι δεν αξίζει ακόμη κ η ίδια η αδερφή μου νοσησε από λέμφωμα!!Το κόστος δεν είναι κάτι που θα μας προβληματιζε αν ήταν να κάνουμε ένα χρήσιμο δώρο στα μωρά μας. Η βιολόγος που με ενημέρωσε από μια εταιρία που επικοινώνησα ότι στα δίδυμα η συγκέντρωση είναι αρκετά χαμηλή. Δεν ξέρω αξίζει πραγματικά?βεβαίως θέλω να ρωτήσω κ τον γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Omorfi36 είπε:

Καλησπερα,

Θα ήθελα για ακόμη για φορά τη γνώμη σας. Περιμένουμε δίδυμα και με τον άνδρα μου σκεφτόμαστε τη φύλαξη ομφαλικου υλικού. Σε συζήτηση με φίλους μου λένε ότι δεν αξίζει ακόμη κ η ίδια η αδερφή μου νοσησε από λέμφωμα!!Το κόστος δεν είναι κάτι που θα μας προβληματιζε αν ήταν να κάνουμε ένα χρήσιμο δώρο στα μωρά μας. Η βιολόγος που με ενημέρωσε από μια εταιρία που επικοινώνησα ότι στα δίδυμα η συγκέντρωση είναι αρκετά χαμηλή. Δεν ξέρω αξίζει πραγματικά?βεβαίως θέλω να ρωτήσω κ τον γιατρό μου.

Εγώ ρώτησα αρκετούς γιατρούς και η απάντηση είναι ότι στην παρούσα φάση δεν υπάρχει καμία εφαρμογή των βλαστοκυττάρων στο ίδιο το άτομο.. Επίσης στις ιδιωτικές τράπεζες δεν γίνεται σωστή φύλαξη και το αποτέλεσμα είναι  αμφίβολο (έτυχε στην παιδίατρο μας να έχει παιδάκι που τα χρειάστηκε και δε τα βρήκε ποτέ η τράπεζα ενώ είχαν χρυσοπληρωσει). Αν θέλεις κάνε δωρεά σε δημόσιο νοσοκομείο, έτσι κι αλλιώς αν χρειαστεί  (που να μη χρειαστεί ποτέ) κάποιο παιδί μεταμόσχευση από άλλον δότη θα πάρει τα δικά του κυτταρα θα νοσούν.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 30/3/2023 at 11:48 ΜΜ, Omorfi36 είπε:

Καλησπερα,

Θα ήθελα για ακόμη για φορά τη γνώμη σας. Περιμένουμε δίδυμα και με τον άνδρα μου σκεφτόμαστε τη φύλαξη ομφαλικου υλικού. Σε συζήτηση με φίλους μου λένε ότι δεν αξίζει ακόμη κ η ίδια η αδερφή μου νοσησε από λέμφωμα!!Το κόστος δεν είναι κάτι που θα μας προβληματιζε αν ήταν να κάνουμε ένα χρήσιμο δώρο στα μωρά μας. Η βιολόγος που με ενημέρωσε από μια εταιρία που επικοινώνησα ότι στα δίδυμα η συγκέντρωση είναι αρκετά χαμηλή. Δεν ξέρω αξίζει πραγματικά?βεβαίως θέλω να ρωτήσω κ τον γιατρό μου.

Γέννησα κορίτσι μου τον Γενάρη το δεύτερο.ηθελα κ εγώ να τα κρατήσω. Μπαίνειεσα ένας γιατρός κ μιλάειε μια ξένη ετοιμογενη κ τον ρώτησε.της είπε δεν αξίζει με τίποτα.λεω στον άντρα μου θα ρωτήσουμε κ τον δικό μας όταν έρθει...

Έρχεται,τον ρωτάμε κ λέει ούτε καν,είναι τζάμπα τα λεφτά... Οπότε δεν τα κρατήσαμε... Δύο στους δύο είπαν όχι ,τώρα τι να σου πω δεν ξέρω... Με το καλό να έρθουν τα μωρακια σας

On 31/3/2023 at 12:17 ΠΜ, Spring_girl είπε:

Εγώ ρώτησα αρκετούς γιατρούς και η απάντηση είναι ότι στην παρούσα φάση δεν υπάρχει καμία εφαρμογή των βλαστοκυττάρων στο ίδιο το άτομο.. Επίσης στις ιδιωτικές τράπεζες δεν γίνεται σωστή φύλαξη και το αποτέλεσμα είναι  αμφίβολο (έτυχε στην παιδίατρο μας να έχει παιδάκι που τα χρειάστηκε και δε τα βρήκε ποτέ η τράπεζα ενώ είχαν χρυσοπληρωσει). Αν θέλεις κάνε δωρεά σε δημόσιο νοσοκομείο, έτσι κι αλλιώς αν χρειαστεί  (που να μη χρειαστεί ποτέ) κάποιο παιδί μεταμόσχευση από άλλον δότη θα πάρει τα δικά του κυτταρα θα νοσούν.. 

Πολύ σωστό αυτό που είπες κορίτσιου...δωρεά ναι... Μόλις χθες το άκουσα εγώ αυτό δεν το γνώριζα... Κάνεις μια καλή πράξη κ ας μην τα έχεις εσύ...


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2023 at 11:48 ΜΜ, Omorfi36 είπε:

Καλησπερα,

Θα ήθελα για ακόμη για φορά τη γνώμη σας. Περιμένουμε δίδυμα και με τον άνδρα μου σκεφτόμαστε τη φύλαξη ομφαλικου υλικού. Σε συζήτηση με φίλους μου λένε ότι δεν αξίζει ακόμη κ η ίδια η αδερφή μου νοσησε από λέμφωμα!!Το κόστος δεν είναι κάτι που θα μας προβληματιζε αν ήταν να κάνουμε ένα χρήσιμο δώρο στα μωρά μας. Η βιολόγος που με ενημέρωσε από μια εταιρία που επικοινώνησα ότι στα δίδυμα η συγκέντρωση είναι αρκετά χαμηλή. Δεν ξέρω αξίζει πραγματικά?βεβαίως θέλω να ρωτήσω κ τον γιατρό μου.

Εγω το εβγαλα απο το μυαλο μου. Ειναι πολυ πισω η τεχνολογια στο συγκεκριμενο θεμα, και ακομα και αν παραδοθει και φυλαχθει σωστα το δειγμα, δεν εγγυαται κανεις οτι θα συντηρηθει και θα εχει τα αναμενομενα αποτελεσματα.

Αντιθετα, μετα απο πολυ ψαξιμο, και συζητηση μδ γιατρους και ειδικους μαθαμε οτι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε για το μωρο μας ειναι να αφησουμε τον λωρο χωρις να τον κοψουμε, για 2-3 λεπτα πανω στο παιδι εως οτου "στραγγιξει" και αποχρωματιστει. Το εμβρυο παιρνει ολα τα απαραιτητα στοιχεια, θρεπτικα και μη, αιματωση, αντισωματα και αποδεδειγμενα εχει αντιστοιχη δραση με τα βλαστοκυτταρα. Το μοναδικο προβλημα σε αυτο ειναι οτι πρεπει αφενος να το κανει ο γιατρος (οι πιο πολλοι βιαζονται ή βαριουνται) και οτι βασικη προυποθεση για να γινει ειναι να υπαρχει ενας υγιης τοκετος με βρεφη που δε χρειαζεται να φυγουν απο τη μητερα αμεσα. 

Θα σας προτεινα να κοιταξετε κ αυτη την εναλλακτικη. Αλλιως οταν μιλαμε για φυλαξη, ολοι μου ειπαν διχως δευτερη σκεψη, αν θελουμε να το κανουμε, να το κανουμε σε δημοσιο νοσοκομειο και οχι ιδιωτικη τραπεζα. Δε γνωριζω τον λογο, αλλα γιατρος κ μαιες ηταν καθετοι.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...