Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

Στερεές τροφές


skorpina78

Recommended Posts

Καλημέρα σας

διδυμομανούλα εδώ δυο κοριτσιών που 25/4 κλείνουν 6 μηνών. Πριν 3 βδομάδες αρχίσαμε την κρεμούλα μετά πατατουλα καροτακι κολοκυθακι κρεας κοτοπουλακι κ φρουτο. Ακόμα όμως δε μου τρωνε. Δεν ανοιγουν το στόμα τους να φανε. Οτι μπει σιγα σιγα το φτύνουν. Τις παιρνω αγκαλια μια μια κ κλαιγοντας τους βαζω τις μπουκιές. Κι εννοείται δε τρώνε πολύ πεινάνε μετα κ τους διπνω γαλατάκι. Τι να κάνω; Εχω σπογοητευτει! Η παιδιατρος που την πηρα την πρωτη βδομαδα που ειμασταν στη φαση μια κουταλια εβαζα 10 μαζευα που την εφτυναν συνεχως που ειπε να κανω υπομονη. Να κανω ναι αλλα δε βλεπω προοδο. Μόνο στη ποσότητα ας πουμε. Εκει που ετρωγαν 4-5 κουταλιες τρωνε μισο μπολ η καθε μια. Δεν ειναι ακομα ετοιμες; Δε ξερω. Παντως ενω κανουν να σηκωθουν βαζουν δυναμη ακομα δε στεκονται ατον πωπό τους οπότε γι αυτο κ τις εχω αγκαλια κ τις ταιζω. Ειναι πιο σταθερες κ ελεγχομενες ετσι. Βοηθειααααα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα... αν ρωτας τη γνωμη μου  ολο λαθος...

Καταρχας το παιδι δεν πρεπει να ξεκινησει στερεες αν δεν στεκεται καλα μονο του. Γι αυτο ολες οι νεες οδηγιες μιλανε για 6 μηνες και οχι 5, εκτος σπανιων περιπτωσεων (αναπτυξης, προωρων, ασθενειων κτλ).

Δευτερον, μεχρι την ηλικια των 12 μηνων η βασικη τροφη των παιδιων ειναι το γαλα. Αυτο σημαινει οτι ειτε το παιδι τρωει μια κουταλια φαγητο μεσα στη μερα ειτε 5 πιατα, το γαλα ειναι αυτο που το θρεφει και συνεχιζει να το αναπτυσσει. Η τροφη ειναι εξτρα κυριως για να μαθει τις γευσεις, τις υφες και να κανει τη μεταβαση οταν ερθει η ωρα.

Τριτον, οι παιδιατροι, αν δεν εχουν και τον τιτλο των παιδιοδιατροφολογων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΒΡΕΦΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. τεραστιος μυθος που καποια στιγμη πρεπει να σταματησει. Μπορεις να βρεις εναν εξιδεικευμενο παιδιοδιατροφολογο, ακομα και καποια ομαδα διαδικτυακη που ασχολειται με αυτα.

Δυστυχως στην εποχη μας συνεχιζουν και γινονται τρομερα λαθη στη βρεφικη διατροφη (ρυζαλευρα, τσαγια κτλ) πραγματα που εχουν καταρριφθει εδω και χρονια, εχουν αλλαξει οι οδηγιες απο τον ΠΟΥ και τα συνεχιζουν γιατι ειτε ετσι λενε οι γιαγιαδες ειτε οι γιατροι ειναι ανενημερωτοι.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elle12 είπε:

Kαλημερα... αν ρωτας τη γνωμη μου  ολο λαθος...

Καταρχας το παιδι δεν πρεπει να ξεκινησει στερεες αν δεν στεκεται καλα μονο του. Γι αυτο ολες οι νεες οδηγιες μιλανε για 6 μηνες και οχι 5, εκτος σπανιων περιπτωσεων (αναπτυξης, προωρων, ασθενειων κτλ).

Δευτερον, μεχρι την ηλικια των 12 μηνων η βασικη τροφη των παιδιων ειναι το γαλα. Αυτο σημαινει οτι ειτε το παιδι τρωει μια κουταλια φαγητο μεσα στη μερα ειτε 5 πιατα, το γαλα ειναι αυτο που το θρεφει και συνεχιζει να το αναπτυσσει. Η τροφη ειναι εξτρα κυριως για να μαθει τις γευσεις, τις υφες και να κανει τη μεταβαση οταν ερθει η ωρα.

Τριτον, οι παιδιατροι, αν δεν εχουν και τον τιτλο των παιδιοδιατροφολογων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΒΡΕΦΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. τεραστιος μυθος που καποια στιγμη πρεπει να σταματησει. Μπορεις να βρεις εναν εξιδεικευμενο παιδιοδιατροφολογο, ακομα και καποια ομαδα διαδικτυακη που ασχολειται με αυτα.

Δυστυχως στην εποχη μας συνεχιζουν και γινονται τρομερα λαθη στη βρεφικη διατροφη (ρυζαλευρα, τσαγια κτλ) πραγματα που εχουν καταρριφθει εδω και χρονια, εχουν αλλαξει οι οδηγιες απο τον ΠΟΥ και τα συνεχιζουν γιατι ειτε ετσι λενε οι γιαγιαδες ειτε οι γιατροι ειναι ανενημερωτοι.

 

Κι εγώ θεωρώ οτί ίσως είναι νωρίς ακόμα όμως άλλα παιδάκια στην ηλικία τους τα καταφέρνουν μια χαρά γι αυτο και ανησύχησα. ☹️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , skorpina78 είπε:

Κι εγώ θεωρώ οτί ίσως είναι νωρίς ακόμα όμως άλλα παιδάκια στην ηλικία τους τα καταφέρνουν μια χαρά γι αυτο και ανησύχησα. ☹️

Αυτο ειναι το δικο σου λαθος.

ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.

καποια καθονται απο 4-5 μηνων αλλα πανε 6-7. Αλλα περπατανε απο 8 μηνων αλλα στους 18. Αλλα μιλανε στον χρονο αλλα πανε 3 ετων. Ποτε μα ποτε μα ποτε μην συγκρινεις τα παιδια σου με αλλα. Ουτε καν μεταξυ τους. Τα παιδακια σου ειναι πολυ μικρα ακομα και καθολου ετοιμα. Και ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΚΟΜΑ. στους 5 μηνες ελαχιστα παιδια ειναι ετοιμα για τετοιο βημα. Οσο δε στηριζονται μονα τους δεν κανει να ξεκινησουν στερεες τροφες. 

Δεν υπαρχουν νορμες. Ο γιατρος πρεπει να βλεπει το καθε παιδι σαν διαφορετικο ον με διαφορετικες αναγκες. Πολυ λαθος κατα τη γνωμη μου η γιατρος σου. Εγω προσωπικα θα επαιρνα κ αλλη γνωμη.

Εχω ψαξει απειρα το θεμα διατροφη και ειμαι πολυ καθετη σε πολλα πραγματα. Γιατρος που θα μου πει για κρεμες, ρυζαλευρα, τσαγια, στερεες με το ζορι χωρις να ειναι ωρα κτλ, εχει φυγει χωρις δευτερη κουβεντα. Ειμαστε στο 2023. Η ιατρικη προχωραει, η γνωση διευρυνεται και κυριως, η προσβαση σε αυτη ειναι ευκολη και αμεση. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, skorpina78 είπε:

Κι εγώ θεωρώ οτί ίσως είναι νωρίς ακόμα όμως άλλα παιδάκια στην ηλικία τους τα καταφέρνουν μια χαρά γι αυτο και ανησύχησα. ☹️

Εχεις βαλει παρα πολλα φαγητα πολυ γρηγορα . Καθε τροφη που θα βαζεις θα αφηνεις την ιδια τουλαχιστον 1 εβδομαδα. Πως να συνηθισει το στομαχι ενος μωρου ξαφνικα απτο γαλα να τρωει κρεας? Ξεκινα απτην αρχη πρωτα το φρουτο για 2 εβδομαδες το πρωι εστω κ τρεις κουταλιες να ανοιξει το στομαχακι τους . Κ σιγα σιγα να βαλεις μεσημεριανο. 

Οσο για να σου στεκονται στον καλα καθιστα αφηνε τα περισσοτερο κατω μπρουμητα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...