Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θηλασμός


Pozi

Recommended Posts

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. 
Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 2 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. 
Τελευταία νοιωθω το στήθος μου άδειο δεν είναι όπως πριν που το ενοιωθα γεμάτο και βαρύ. Επίσης είναι μια εβδομαδα τώρα που η μικρούλα δεν είναι ήρεμη στον θηλασμό δείχνει έναν εκνευρισμό που αυτό με κάνει να πιστεύω ότι έχει μειωθεί το γαλα. 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσι μου και να σου ζήσει η μπέμπα! Το στήθος όσο σταθεροποιείται ο θηλασμός,ξεφουσκώνει και δεν τρέχει το γάλα όπως πριν,αλλά μην σε ανησυχεί αυτό καθόλου. Δεν σημαίνει ότι δεν παράγεις γάλα. Όσο βάζεις το μωρό η/και το θηλαστρο στο στήθος,τόσο θα βγάζεις. Αν το μωρό δεν είναι ήρεμο κάποιες στιγμές,ίσως περνάει κάποιο άλμα,ίσως πονάει η κοιλίτσα η μπορεί να νυστάζει. Η μπέμπα μου είναι έξι μηνών,κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό και σε  καταλαβαίνω απόλυτα. Ο παιδίατρος μου έλεγε πως αν το μωρό παίρνει ικανοποιητικό βάρος και βρέχει τουλάχιστον 6πανες την ημέρα,να.μην ανησυχουμε καθόλου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Pozi είπε:

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. 
Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 2 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. 
Τελευταία νοιωθω το στήθος μου άδειο δεν είναι όπως πριν που το ενοιωθα γεμάτο και βαρύ. Επίσης είναι μια εβδομαδα τώρα που η μικρούλα δεν είναι ήρεμη στον θηλασμό δείχνει έναν εκνευρισμό που αυτό με κάνει να πιστεύω ότι έχει μειωθεί το γαλα. 
 

το στηθος μπορει να το νιωθεις αδειο γτ εδραιωθηκε ο θηλασμος

ετσι κ αλλιως ο θηλασμος δ ειναι ετοιμο μπουκαλι να το πινει,παραγεται εκεινη την ωρα οσο θηλαζει το μωρο

περιεγραψε λιγο αυτον τον εκνευρισμο που λες στον θηλασμο

μεγαλωνει κ μπορει να θηλαζει πιο γρηγορα,η να της αποσπα την προσοχη το περιβαλλον

ποσους θηλασμους κανει το 24ωρο;δινεις κ απο τα δυο στηθη καθε φορα;

μπορεις να αλλαζεις στασεις,για να ενεργοποιειται κ αλλο σημειο

η να κανεις μαλαξεις στο στηθος οσο θηλαζει,να κατεβαινει πιο γρηγορα το γαλα

εχεις παρατηρησει μειωση στις πανες;

πολυ σωστα,μπορει να περναει κ αλμα

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει και βγαίνει αρκετές φορές από το στήθος, τραβάει την θηλή γκρινιάζει.

κανω 6 θηλασμούς και δίνω και τα δυο στήθη. Κάνω μια στάση η αλήθεια πρέπει δηλαδή να αλλάζω στάση; 
Λερώνουνε πολλές πανες και βάζει κανονικά το βάρος της. 
 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τρωει το παιδακι σου δηλαδη. Τζαμπα αγχωνεσαι. Οταν εδραιωθει ο θηλασμος, το στηθος το νιωθεις βαρυ κ γεματο οταν εχει μαζεψει πολυ γαλα και πρεπει να βγει. Ξερει και το σωμα σου και το παιδακι σου τι χρειαζεται και οσο γεμιζει πανες και παιρνει βαρος δεν εχεις να αγχωνεσαι για τιποτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Pozi είπε:

Μπαίνει και βγαίνει αρκετές φορές από το στήθος, τραβάει την θηλή γκρινιάζει.

κανω 6 θηλασμούς και δίνω και τα δυο στήθη. Κάνω μια στάση η αλήθεια πρέπει δηλαδή να αλλάζω στάση; 
Λερώνουνε πολλές πανες και βάζει κανονικά το βάρος της. 
 

εφοσον πανες κ προσληψη βαρους ειναι οκ,νομιζω δ πρεπει να ανησυχεις

μπορει απλα να εχει μια ανησυχια για αλλους λογους

δ πρεπει να αλλαζεις οπωσδηποτε στασεις.απλα αν δοκιμασεις κ αλλη σταση βοηθαει να αδειασει καλυτερα το στηθος.το μωρο ενεργοποιει αλλους πορους.οπως κ με τις μαλαξεις

επισης πιστευω οτι πρεπει να θηλαζεις πιο πολυ.οι 6φορες μου φαινονται λιγες για μωρο 2μ.αλλα αυτο ισως να ειναι σχετικο,εφοσον αναπτυσσεται καλα

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vikib said:

εφοσον πανες κ προσληψη βαρους ειναι οκ,νομιζω δ πρεπει να ανησυχεις

μπορει απλα να εχει μια ανησυχια για αλλους λογους

δ πρεπει να αλλαζεις οπωσδηποτε στασεις.απλα αν δοκιμασεις κ αλλη σταση βοηθαει να αδειασει καλυτερα το στηθος.το μωρο ενεργοποιει αλλους πορους.οπως κ με τις μαλαξεις

επισης πιστευω οτι πρεπει να θηλαζεις πιο πολυ.οι 6φορες μου φαινονται λιγες για μωρο 2μ.αλλα αυτο ισως να ειναι σχετικο,εφοσον αναπτυσσεται καλα

Πόσες φορές πρέπει να θηλάζω; Ας πούμε μπορεί να κοιμάται 4 η 5 ωρες συνεχόμενες και 3ωρα . Πρέπει να την ξυπνάω; 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν μπορείς να με βοηθήσεις; για να φυλάξω γαλα ποτέ πρέπει να χρησιμοποιώ  το θήλαστρο; Μετά το θηλασμό; 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που πεταγομαι αλλα απ οσο γνωριζω, αφου το παιδι αποκτησει το βαρος γεννησης+200γρ, απο κει κ περα θηλαζει ΟΠΟΤΕ θελει και ΟΣΟ θελει. Δε χρειαζεται προγραμμα. Μπορει μια μερα να σου φαει 6 φορες μια αλλη 8. Οσο παιρνει βαρος και κανει πανες ειναι μια χαρα.

Οσο για το θηλαστρο, υπαγεται στο "ζητηση-προσφορα"  οσο δλδ τραβας απο το στηθος με οποιονδηποτε τροπο, τοσο θα βγαζεις. Προσωπικα θα το κανα στο ενδιαμεσο ή καποια στιγμη που μεσολαβουν ωρες (πχ το βραδυ).

Δε ξερω την αποψη του καθενα, εγω μιλαω απο προσωπικη σκοπια, τι εχω σκοπο να κανω αν καταφερω να θηλασω, και οσα μου ειπαν οι συμβουλοι θηλασμου μου τις οποιες εμπιστευομαι. Αυτα τα θεματα γενικα ειναι και λεπτα και ψιλοπροσωπικα. Το τι βολευει τη καθεμια ειναι μεγαλο ζητημα. Απλα το θεμα θηλασμος-διατροφη το εχω ψαξει απειρα και εχω σχηματισει μια αποψη 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Πόσες φορές πρέπει να θηλάζω; Ας πούμε μπορεί να κοιμάται 4 η 5 ωρες συνεχόμενες και 3ωρα . Πρέπει να την ξυπνάω; 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν μπορείς να με βοηθήσεις; για να φυλάξω γαλα ποτέ πρέπει να χρησιμοποιώ  το θήλαστρο; Μετά το θηλασμό; 

γενικα στον θηλασμο δ υπαρχει προγραμμα.δινεις οποτε ζηταει το μωρο κ για οσο θελει

ακομη κ ανα ωρα,κ ας κραταει μισαωρο το ταισμα

απλα η δικη μου εμπειρια ειναι με πολυ περισσοτερους θηλασμους,σε τετοια ηλικια.τουλ 8

ειδικα οταν ανησυχεις για την ποσοτητα γαλακτος,η την αναπτυξη,αυτο που κοιτας πρωτα ειναι να αυξησεις την τροφη,την συχνοτητα κ την ποσοτητα

πραγματι οταν το μωρο ανακτησει βαρος γεννησης +300γρ περιπου,σταδιακα σταματαμε κ να το ξυπναμε,εφοσον βλεπουμε κ οτι συνεχιζει οκ με ταισμα,πανες,αναπτυξη

γι αυτο κ μπορει εφοσον το βαρος σας ειναι καλο,μεσα σε αυτους τους 6θηλασμους να παιρνει οσο χρειαζεται

θηλαστρο δ εχω χρησιμοποιησει,καλυτερα μετα τον θηλασμο,η αν μπορεις ταυτοχρονα στο ενα στηθος,η κ ενδιαμεσα σε εναν υπνο του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ όλες που μου απαντήσατε. Η μικρή με το βάρος τα πάει πολύ καλά. Γεννήθηκε 38+1 3510 χάσαμε 200γρ και τελευταίο ζύγισμα ήταν 4750. 
θα πάμε την Τετάρτη στην παιδίατρο να μας την ζυγίσει πάλι να δούμε. Ελπίζω να τα καταφέρω με τον θηλασμό γιατί το θέλω πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ όλες που μου απαντήσατε. Η μικρή με το βάρος τα πάει πολύ καλά. Γεννήθηκε 38+1 3510 χάσαμε 200γρ και τελευταίο ζύγισμα ήταν 4750. 
θα πάμε την Τετάρτη στην παιδίατρο να μας την ζυγίσει πάλι να δούμε. Ελπίζω να τα καταφέρω με τον θηλασμό γιατί το θέλω πολύ. 

Θα τα καταφερεις. Απλα να θυμασαι οτι θελει υπομονη. Και αν πελαγωσεις καλυτερα να ζητησεις τη βοηθεια καποιου συμβουλου θηλασμου κ οχι γιατρου, παιδιατρου κτλ. Αν το θες πολυ και εχεις την καταλληλη βοηθεια θα τα πας μια χαρα. Που ηδη τα πας δλδ αφου το παιδι τρωει κανονικα! Ο θηλασμος ειναι κατακτηση μερα με τη μερα. Δε κοιταμε το μελλον αλλα το σημερα ❤️

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...