Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 minutes ago, Blue Velvet said:

      Συγχαρητήρια ❤️🥰Με το καλό μια γλυκιά εγκυμοσύνη και να γεμίσει η αγκαλιά σου μωράκια 🥰🥰🥰

      Ευχαριστω πολύ κοπέλα  μου αμήν !!! Εύχομαι και σε σενα γρήγορη εμβρυομεταφορα με θετικά αποτελέσματα !!! Να χαίρεσαι την κορούλα σου !

      • Ευχαριστώ 1

Σύνδρομο spertoli


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ψυχολογία στα πατώματα. Ο σύζυγος ετών 44 με, ολιγοτερατοσπερμια, μεγάλη κιρσοκήλη που διορθώθηκε χειρουργικά πριν από 1 μήνα και αποτέλεσμα ιστολογικής σύνδρομο spertoli (αν το λέω σωστά). Αναμένουμε θεραπεία από τον ουρολόγο. Γνωρίζει κάποιος με παρόμοια εμπειρία τι πιθανότητες υπάρχουν να βρεθούν σπερματοζωάρια για μικρογονιμοποιηση;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

On 2/5/2023 at 8:51 ΜΜ, charaki είπε:

Καλησπέρα σας. Ψυχολογία στα πατώματα. Ο σύζυγος ετών 44 με, ολιγοτερατοσπερμια, μεγάλη κιρσοκήλη που διορθώθηκε χειρουργικά πριν από 1 μήνα και αποτέλεσμα ιστολογικής σύνδρομο spertoli (αν το λέω σωστά). Αναμένουμε θεραπεία από τον ουρολόγο. Γνωρίζει κάποιος με παρόμοια εμπειρία τι πιθανότητες υπάρχουν να βρεθούν σπερματοζωάρια για μικρογονιμοποιηση;

Ευχαριστώ 

Καλησπέρα! Σχετικά με το σύνδρομο που αναφέρεις δεν γνωρίζω κάτι.. αλλά ο συζυγος μου που έχει διαγνωστεί με ολιγοσπερμία εδώ και ενα χρόνο και κιρσοκήλη 3ου βαθμού χειρουργήθηκε τον Νοέμβριο και τον Μάρτιο επανέλαβε σπερμοδιάγραμμα και δεν οι τιμές στην ποσότητα ήταν οι ιδιες (3-4 εκατομ/μλ) αλλα η κινητικοτητα επεσε πολυ.. ο ουρολογος του ειπε οτι εκανε νωρις το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα, αλλα ειχαν περασει πανω απο 4 μήνες.. για να μην στα πολυλογώ αποφασισαμε απο φθινοπωρο να κανουμε εξωσωματικη (λογω σεζον που δουλεύει ο συντροφος).. εγω γενικα δεν εχω κάποιο θεμα, σημερα εκανα σαλπιγγογραφια και βγηκε καλη και ο γυναικολογος μου ειπε εφοσον το πρόβλημα είναι στο σπερμα μονο ειναι αισιοδοξος και οτι αυτο απο μονο του λυνεται.. ο αντρας μου τωρα παιρνει τις προφερτιλ και σερπαφαρ για 3 μηνες μεχρι να ξανακανει το επομενο σπερμοδιαγραμμα που θα το χρειαστουμε για την επιτροπη για την εξωσωματικη. Τωρα εσας σε τι νούμερα κυμαινεται το σπερμοδιαγραμμα; Εσυ εχεις καποιο θεμα; Αν οχι να ειστε αισιοδοξοι ! Ακομα και για την τερατοσπερμια υπαρχει θεραπεια. Ξερω απο φιλικα ζευγαρια οτι με πληρη αζωοσπερμια  τα κατάφεραν με εξωσωματική.

πρίν από 1 λεπτό , Nima21 είπε:

Καλησπέρα! Σχετικά με το σύνδρομο που αναφέρεις δεν γνωρίζω κάτι.. αλλά ο συζυγος μου που έχει διαγνωστεί με ολιγοσπερμία εδώ και ενα χρόνο και κιρσοκήλη 3ου βαθμού χειρουργήθηκε τον Νοέμβριο και τον Μάρτιο επανέλαβε σπερμοδιάγραμμα και δεν οι τιμές στην ποσότητα ήταν οι ιδιες (3-4 εκατομ/μλ) αλλα η κινητικοτητα επεσε πολυ.. ο ουρολογος του ειπε οτι εκανε νωρις το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα, αλλα ειχαν περασει πανω απο 4 μήνες.. για να μην στα πολυλογώ αποφασισαμε απο φθινοπωρο να κανουμε εξωσωματικη (λογω σεζον που δουλεύει ο συντροφος).. εγω γενικα δεν εχω κάποιο θεμα, σημερα εκανα σαλπιγγογραφια και βγηκε καλη και ο γυναικολογος μου ειπε εφοσον το πρόβλημα είναι στο σπερμα μονο ειναι αισιοδοξος και οτι αυτο απο μονο του λυνεται.. ο αντρας μου τωρα παιρνει τις προφερτιλ και σερπαφαρ για 3 μηνες μεχρι να ξανακανει το επομενο σπερμοδιαγραμμα που θα το χρειαστουμε για την επιτροπη για την εξωσωματικη. Τωρα εσας σε τι νούμερα κυμαινεται το σπερμοδιαγραμμα; Εσυ εχεις καποιο θεμα; Αν οχι να ειστε αισιοδοξοι ! Ακομα και για την τερατοσπερμια υπαρχει θεραπεια. Ξερω απο φιλικα ζευγαρια οτι με πληρη αζωοσπερμια  τα κατάφεραν με εξωσωματική.

 

On 2/5/2023 at 8:51 ΜΜ, charaki είπε:

Καλησπέρα σας. Ψυχολογία στα πατώματα. Ο σύζυγος ετών 44 με, ολιγοτερατοσπερμια, μεγάλη κιρσοκήλη που διορθώθηκε χειρουργικά πριν από 1 μήνα και αποτέλεσμα ιστολογικής σύνδρομο spertoli (αν το λέω σωστά). Αναμένουμε θεραπεία από τον ουρολόγο. Γνωρίζει κάποιος με παρόμοια εμπειρία τι πιθανότητες υπάρχουν να βρεθούν σπερματοζωάρια για μικρογονιμοποιηση;

Ευχαριστώ 

Σας καταλαβαινω απολυτα για την κακη ψυχολογια. Οταν πηρα τα πρώτα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος δεν με πειραξε τοσο το αποτελεσμα οσο η ψυχολογια του συζυγου μου, ο οποιος περασε απο πολλα σταδια αλλα σηκωσε δυναμεις γρηγορα και ειναι ετοιμος για το επομενα βημα! Οι ανδρες ειναι πιο ευαίσθητοι απο εμας και επειδη καταπιέζουν τα συναισθήματα τους χρειάζονται διαφορετικη διαχειριση! Ολα καλα θα πανε! Να ειστε διπλα ο ενας στον αλλο και με ψυχραιμια θα τα καταφερετε! Τα λεω για να τα ακουσω κ εγω...!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...