Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Ύπνος επεισόδιο 12345778654449


Recommended Posts

Καλησπέρα σας για ακόμα μια φορά θα μιλήσω για τον ύπνο και θα ζητήσω τα φώτα σας και την εμπειρία σας

Μετά από ότι έχουμε περάσει με τον μπέμπη μου που πλέον είναι 9 μηνών και 7 ημερών, το πρόβλημα ύπνος έχει βελτιωθεί ελάχιστα, κόψαμε τουλάχιστον το κούνημα στο καρότσι πλέον κοιμάται στην αγκαλιά μου και μετά κούνια (βέβαια με κούνημα στην αγκαλιά) όλα καλά μέχρι εδώ, τον κουνάω και σε 10 λεπτά έχει πέσει ξερός, ΑΛΛΑ στο 10 λεπτό με 1 ώρα Μαξ ξυπνάει πάλι, πάλι κούνημα και ζήτημα να καταφέρει να κοιμηθεί σε 20 λεπτά μπορεί να κάνει και ώρα, και για να σας προλάβω πλέον ξύπνα από τις 7.30 το πρωί και μέσα στην μέρα μπορεί να γίνει αυτό που έγραψα παραπάνω, κουνάω κουνάω κοιμάται ξύπνα κουνάω κουνάω (μπορεί και μια ώρα)μόλις κουνηθω η εαν τολμήσω να τον βάλω κούνια η έστω δίπλα μου το μάτι γαρίδα με αποτέλεσμα μετά να μην κοιμάται και σηκωνομαστε για παιχνίδι μπας και κλατάρει και κοιμηθεί

Συμβουλές, εμπειρίες όλα δεκτά 😊

Υ.Γ:πρόγραμμα ημέρας 

7 με 7:30-πρωινό ξύπνημα, Γάλα παιχνίδι 

10 με 10.30-δεκατιανο(φρούτα κτλ) 

10:30-πρώτος ημερήσιος ύπνος (11:00 ξύπνα)κούνημα μέχρι της 11.30 μπας και κοιμηθεί έστω μισή ώρα ακόμα και ξεκουραστεί 

12:00-12:30-αφού κάπου ξύπνα παίζουμε 

13:30 με 14:00 - μεσημεριανό 

14:30-δεύτερος ημερήσιος ύπνος σε μισή με μια ώρα ξανά το ίδιο μοτίβο με παραπάνω 

15:30-16:00 - ξύπνα παιχνίδι 

18:00-απογευματινό γεύμα 

20:00-μπανακι, αγκαλιά, νάνι 

21:30 - ξύπνα, βραδινό γεύμα και αγκαλιά κούνημα και νάνι μέχρι τις 3 τα ξημερώματα (αυτό μου το κάνει τον τελευταίο διάστημα, πιο πριν κοιμόταν σερί αλλωτε θέλει γάλα να ξανακοιμηθει αλλωτε αγκαλιά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Τόνια1993 είπε:

Καλησπέρα σας για ακόμα μια φορά θα μιλήσω για τον ύπνο και θα ζητήσω τα φώτα σας και την εμπειρία σας

Μετά από ότι έχουμε περάσει με τον μπέμπη μου που πλέον είναι 9 μηνών και 7 ημερών, το πρόβλημα ύπνος έχει βελτιωθεί ελάχιστα, κόψαμε τουλάχιστον το κούνημα στο καρότσι πλέον κοιμάται στην αγκαλιά μου και μετά κούνια (βέβαια με κούνημα στην αγκαλιά) όλα καλά μέχρι εδώ, τον κουνάω και σε 10 λεπτά έχει πέσει ξερός, ΑΛΛΑ στο 10 λεπτό με 1 ώρα Μαξ ξυπνάει πάλι, πάλι κούνημα και ζήτημα να καταφέρει να κοιμηθεί σε 20 λεπτά μπορεί να κάνει και ώρα, και για να σας προλάβω πλέον ξύπνα από τις 7.30 το πρωί και μέσα στην μέρα μπορεί να γίνει αυτό που έγραψα παραπάνω, κουνάω κουνάω κοιμάται ξύπνα κουνάω κουνάω (μπορεί και μια ώρα)μόλις κουνηθω η εαν τολμήσω να τον βάλω κούνια η έστω δίπλα μου το μάτι γαρίδα με αποτέλεσμα μετά να μην κοιμάται και σηκωνομαστε για παιχνίδι μπας και κλατάρει και κοιμηθεί

Συμβουλές, εμπειρίες όλα δεκτά 😊

Υ.Γ:πρόγραμμα ημέρας 

7 με 7:30-πρωινό ξύπνημα, Γάλα παιχνίδι 

10 με 10.30-δεκατιανο(φρούτα κτλ) 

10:30-πρώτος ημερήσιος ύπνος (11:00 ξύπνα)κούνημα μέχρι της 11.30 μπας και κοιμηθεί έστω μισή ώρα ακόμα και ξεκουραστεί 

12:00-12:30-αφού κάπου ξύπνα παίζουμε 

13:30 με 14:00 - μεσημεριανό 

14:30-δεύτερος ημερήσιος ύπνος σε μισή με μια ώρα ξανά το ίδιο μοτίβο με παραπάνω 

15:30-16:00 - ξύπνα παιχνίδι 

18:00-απογευματινό γεύμα 

20:00-μπανακι, αγκαλιά, νάνι 

21:30 - ξύπνα, βραδινό γεύμα και αγκαλιά κούνημα και νάνι μέχρι τις 3 τα ξημερώματα (αυτό μου το κάνει τον τελευταίο διάστημα, πιο πριν κοιμόταν σερί αλλωτε θέλει γάλα να ξανακοιμηθει αλλωτε αγκαλιά 

δ ξερω αν μπορω να σε βοηθησω σε κτ

αλλα 10:30 μετα το δεκατιανο νυσταζει ηδη;

εμενα γτ αντεχανε πολυ παραπανω;

εκεινη την ωρα θα προτεινα να βγειτε.καροτσι μπας κ κοιμηθει εκει,η ακομη κ μαρσιπο.κ δ εννοω να βγεις για να κοιμηθει.αλαλ να βγεις να κανεις τις δουλειες σου,τα ψωνια σου,να χαζεψεις βιτρινες,να παρεις εναν καφε στο χερι,η να βρεθεις με μια φιλη

κ αν το μωρο δ κοιμαται καθεστε κ σε μια παιδικη να κουραστει

αν τυχει κ κοιμηθει μια ωρα για μεσημερι,παρολο που δ το θεωρω πολυ,αρχικα δ θα παλευα κουνημα μιση ωρα για να κοιμηθει αλλη μιση.γενικα ολο το προγραμμα σας μου φαινεται λιγο νωρις,αλλα μπορει να μην ξεκουραζεται ετσι που κοιμαται

εφοσον δ κοιμαται πολλες ωρες,για μεσημερι θσ πηγαινα σε ενα δωματιο,τα παντα κλειστα κ απολυτη ησυχια,θα προσπαθουσα για μια ωρα υπνο,κ θα ξαπλωνα κ εγω

το να ξυπναει στις 3 για γαλα η αγκαλια,το βρισκω λογικο

ισως να πηγαινα κ τον βραδινο υπνο λιγο πιο μετα σιγα σιγα

(για να καταλαβεις εμεις ξυπνουσαμε κατα τις 9,βγαιναμε καθημερινα βολτα τετοια εποχη,κ μεσημερι κοιμοντουσαν στην καλυτερη 3-5,αλλα συνηθως με ενα ξυπνημα.κ βραδυ 9,πιο καλοκαιρι η αν τυχαινε κτ κ λιγο πιο μετα,κ εννοειται ξυπνηματα μεσα στην νυχτα.)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vikib είπε:

δ ξερω αν μπορω να σε βοηθησω σε κτ

αλλα 10:30 μετα το δεκατιανο νυσταζει ηδη;

εμενα γτ αντεχανε πολυ παραπανω;

εκεινη την ωρα θα προτεινα να βγειτε.καροτσι μπας κ κοιμηθει εκει,η ακομη κ μαρσιπο.κ δ εννοω να βγεις για να κοιμηθει.αλαλ να βγεις να κανεις τις δουλειες σου,τα ψωνια σου,να χαζεψεις βιτρινες,να παρεις εναν καφε στο χερι,η να βρεθεις με μια φιλη

κ αν το μωρο δ κοιμαται καθεστε κ σε μια παιδικη να κουραστει

αν τυχει κ κοιμηθει μια ωρα για μεσημερι,παρολο που δ το θεωρω πολυ,αρχικα δ θα παλευα κουνημα μιση ωρα για να κοιμηθει αλλη μιση.γενικα ολο το προγραμμα σας μου φαινεται λιγο νωρις,αλλα μπορει να μην ξεκουραζεται ετσι που κοιμαται

εφοσον δ κοιμαται πολλες ωρες,για μεσημερι θσ πηγαινα σε ενα δωματιο,τα παντα κλειστα κ απολυτη ησυχια,θα προσπαθουσα για μια ωρα υπνο,κ θα ξαπλωνα κ εγω

το να ξυπναει στις 3 για γαλα η αγκαλια,το βρισκω λογικο

ισως να πηγαινα κ τον βραδινο υπνο λιγο πιο μετα σιγα σιγα

(για να καταλαβεις εμεις ξυπνουσαμε κατα τις 9,βγαιναμε καθημερινα βολτα τετοια εποχη,κ μεσημερι κοιμοντουσαν στην καλυτερη 3-5,αλλα συνηθως με ενα ξυπνημα.κ βραδυ 9,πιο καλοκαιρι η αν τυχαινε κτ κ λιγο πιο μετα,κ εννοειται ξυπνηματα μεσα στην νυχτα.

Μένουμε σε νησί και εδώ και 1 μήνα ρίχνει κατακλισμο πραγματικά δεν μπορούμε να ξεμυτησουμε από το σπίτι, γενικά το έκανα και αυτό αλλά και πάλι πάρα πολύ νευρική αλήθεια

Επίσης σε όλους τους ύπνους του είμαστε στο δωμάτιο με σβηστά φώτα και παράθυρα και νανούρισμα για να κοιμηθεί, αλλά δυστυχώς πάλι ξύπνα, σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σας το εκτιμώ!!! 🌺

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!! κορίτσι μου νομίζω πως κοιμάται πολύ το μωράκι σου..εμείς είμαστε 7 μηνών κοιμάται το βράδυ γύρω στις 10κ30 με 11 ξυπνάει το πρωί είτε 7 πίνει γάλα και ξανακοιμαται μέχρι τις 8μιση με 9 περίπου..μετά θα κοιμηθεί ένα μισάωρο ίσως και 20λεπτο γύρω στις 12μιση και μετά ξανά κατά τις 3με 3μιση μέχρι τις 5 -5μιση.. το απόγευμα κοιμάται συνήθως ένα μισάωρο γύρω στις 8 όχι πάντα όμως..δοκίμασε το μεσημέρι να τον ξαπλώσεις δίπλα σου στο κρεβάτι να χαλαρώσετε λίγο με χαδακια κ με κάποιο παιχνίδι με λευκούς ήχους και να κοιμηθεί καταλευθειαν εκεί..αν ξυπνήσει χάιδεψε τον λίγο χωρίς να του μιλάς βάλε πάλι τους ήχους κ θα ξανακοιμηθεί..ελπίζω έστω και λίγο να σε βοήθησα..επίσης το πρωινό γάλα του το δίνω στο δωμάτιο δεν αλλάζουμε χώρο και μόλις το πιει και ρευτει ξαπλώνουμε πάλι μαζί τον χαϊδεύω λίγο και κοιμάται..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε τα εχω ζησει ακομα ολα αυτα. Αλλα μου φαινεται απο αυτο που βλεπω/ξερω/εμαθα ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις ρολοι στο παιδι. Οπως κ στο φαγητο ναι μεν να υπαρχει προγραμμα αλλα θα το κανει για οση ωρα θελει. Φαντασου η ανηψια μου, που τωρα ειναι 3 ετων, απο 10 μηνων εκοψε ΤΕΛΕΙΩΣ τα naps.μιλαμε απο πριν τον χρονο πια, κοιμαται απλα 8.30 το βραδυ με 9 το πρωι και αυτο ειναι. Ουτε μισο υπνο τη μερα. Το παιδι οσο θελει κ μπορει. 

Το μοναδικο που βρισκω ως προβλημα ειναι το βραδυνο που ξυπναει στις 3, κ αυτο ειναι δυσκολο κ για το παιδι  κ για σενα.. προσπαθησε να αραιωσεις λιγο τα ναπς, μη το ξεκινας απο τις 10.30, δοκιμασε αλλες ωρες, πιο μετα ισως πριν το φαι ή μετα μπας κ βλετιωθει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Τόνια1993 είπε:

Μένουμε σε νησί και εδώ και 1 μήνα ρίχνει κατακλισμο πραγματικά δεν μπορούμε να ξεμυτησουμε από το σπίτι, γενικά το έκανα και αυτό αλλά και πάλι πάρα πολύ νευρική αλήθεια

Επίσης σε όλους τους ύπνους του είμαστε στο δωμάτιο με σβηστά φώτα και παράθυρα και νανούρισμα για να κοιμηθεί, αλλά δυστυχώς πάλι ξύπνα, σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σας το εκτιμώ!!! 🌺

υπομονη,θα φτιαξει κ ο καιρος,θα μεγαλωσει κ λιγο κ θα γινει πιο απλο

γενικα η ηλικια του ειναι η δυσκολοτερη στο θεμα υπνου

επισης να μην ανησυχεις οτι δ κοιμαται αρκετα,νομιζω ειστε οκ απο αυτο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά μας έχουν περίπου την ίδια ηλικία. Κάναμε εκπαίδευση ύπνου. Θα σου πω τι βοηθά εμάς.

Αρχικά απόλυτο σκοτάδι, κόκκινο φωτάκι κ λευκοί ήχοι.

Πρώτος ώπνος στις 3 ώρες απο το ξύπνημα. Όχι αργότερα απο τις 3.5 ώρες πάντως. Είναι λανθασμένη πρακτική το να το αφήνουμε ξύπνιο μπας κ κπιμηθεί.

2ος ύπνος στις 3.5 ώρες μετά το ξύπνημα απο πρώτο ύπνο.

Βραδυνός ύπνος στις 3.5 με 4 ώρες μετά το ξύπνημα απο δεύτερο ύπνο 

Για αρχή θα τον βάζεις στο κρεβάτι δίπλα σου κ θα το αφήνεις να αποκοιμιέται μόνο του. Θα πάρει πολλήηηηηηη ώρα τις πρώτες φορές. Εσύ θα κάνεις την ωράια κοιμωμένη. Αυτό θα το κάνεις σε όλους τους υπνους. Σταδιακά θα μειωθεί η ώρα που του παίρνει να αποκοιμηθεί κ θα αυξηθεί η ώρα που κοιμάται.

Το να ξυπνάει το βράδυ 1 φορά είναι απόλυτα φυσιολογικό για την ηλικία του. 

Στα naps αν ξυπνήσει στο μισάωρο μη το παλεύεις να ξανακοιμηθεί πάνω απο 10 λεπτά. 

Σε μένα αυτά έπιασαν. Δεν εχουμε φτάσει στο σημείο που θέλω αλλα έχει βελτιωθεί αρκετά. Θέλει υπομονή, επιμονή κ πάντα τα ίδια βήματα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...