Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Εξωσωματική και εργασία


Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητές μου.

Θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας. Χθες μιλήσαμε με τον γιατρό και συμφωνήσαμε πως θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το τελευταίο διάστημα ωστόσο είμαι άνεργη στο ταμείο ανεργίας (δικαιούμαι ακόμη 7 μηνών επιδόματα). Θέλω να δουλέψω και ψάχνω, ωστόσο ανησυχώ πως ίσως δεν μπορέσω να να συνδυάσω το ξεκίνημα σε μια νέα δουλειά και την πιθανή απουσία μου κάποιες μέρες για τα διαδικαστικά της εξωσωματικής, όπως και το όλο άγχος που θα έχουν τα νέα καθήκοντα με την ηρεμία που θα χρειάζομαι. 

Επειδή είναι πολύ φρέσκια σε ό,τι αφορά την εξωσωματική γονιμοποίηση σας παρακαλώ πολύ για τη γνώμη σας και την εμπειρία σας, όσες έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση. 

🙏❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , iwanttobeamomsobad είπε:

Καλησπέρα αγαπητές μου.

Θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας. Χθες μιλήσαμε με τον γιατρό και συμφωνήσαμε πως θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το τελευταίο διάστημα ωστόσο είμαι άνεργη στο ταμείο ανεργίας (δικαιούμαι ακόμη 7 μηνών επιδόματα). Θέλω να δουλέψω και ψάχνω, ωστόσο ανησυχώ πως ίσως δεν μπορέσω να να συνδυάσω το ξεκίνημα σε μια νέα δουλειά και την πιθανή απουσία μου κάποιες μέρες για τα διαδικαστικά της εξωσωματικής, όπως και το όλο άγχος που θα έχουν τα νέα καθήκοντα με την ηρεμία που θα χρειάζομαι. 

Επειδή είναι πολύ φρέσκια σε ό,τι αφορά την εξωσωματική γονιμοποίηση σας παρακαλώ πολύ για τη γνώμη σας και την εμπειρία σας, όσες έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση. 

🙏❤️

Καλο θα ειναι να μην εχεις ενα εξτρα ανχος οταν ξεκινας την διαδικασια. Βεβαια η διαδικασια διαρκει 2 εβδομαδες κ δεν χρειαζετε να λειψεις απο την δουλεια αλλα εξαρτατε κ σε τι φαση θα ειναι η νεα σου δουλεια. Αν βρεις τωρα δουλεια κ ξεκινησεις την διαδικασια σε 3 μηνες δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Αν βρεις δουλεια την ιδια εβδομαδα με την διαδικασια της εξωσωματικης ενταξει εκει θα υπαρχει προβλημα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, iwanttobeamomsobad είπε:

Καλησπέρα αγαπητές μου.

Θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας. Χθες μιλήσαμε με τον γιατρό και συμφωνήσαμε πως θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το τελευταίο διάστημα ωστόσο είμαι άνεργη στο ταμείο ανεργίας (δικαιούμαι ακόμη 7 μηνών επιδόματα). Θέλω να δουλέψω και ψάχνω, ωστόσο ανησυχώ πως ίσως δεν μπορέσω να να συνδυάσω το ξεκίνημα σε μια νέα δουλειά και την πιθανή απουσία μου κάποιες μέρες για τα διαδικαστικά της εξωσωματικής, όπως και το όλο άγχος που θα έχουν τα νέα καθήκοντα με την ηρεμία που θα χρειάζομαι. 

Επειδή είναι πολύ φρέσκια σε ό,τι αφορά την εξωσωματική γονιμοποίηση σας παρακαλώ πολύ για τη γνώμη σας και την εμπειρία σας, όσες έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση. 

🙏❤️

Καλησπέρα!

Οσον αφορά το άγχος σε καταλαβαίνω (είμαι το ιδιο προσωποποιημενο) αλλα και ειδικά για την εργασία επίσης σε νιώθω! Οταν ξεκινησα τις προσπαθειες πριν 2 χρονια που δεν ειχα ιδέα τότε οτι θα μιλουσα για εξωσωματική τώρα και παράλληλα έψαχνα δουλειά σκεφτόμουν ποιος θα με πάρει φρεσκοπαντρεμένη και πιθανον έγκυο σε λίγο καιρό. Όταν όμως καταλαβα τι εχει αξία κ Επειδή προσωπικά τα εβαλα κατω και τα ζυγισα αρχικα προσπαθησε οσο μπορείς φυσικα να βρεις μια δουλεια που θα σου αρεσει και η οποια θα σου προσφερει τη δυνατοτητα να εργαζεσαι ουσα εγκυος και να μην ειναι κουραστική, όσο γινεται! Δουλειά γραφειου ας πουμέ! 2ον εξαρταται πολυ απο τον εργοδότη σου! Αν ειναι άνθρωπος πάνω από ολα και υπάρχει κατανόηση θα του δειξεις οτι θες και τα δύο πολύ, για την εξωσωματικη μαξ να λειψεις 2 εβδομαδες και μετα εφοσον πανε ολα καλα θα μπορείς να δουλευεις για αρκετο καιρο ακομα! Κρατα τη ψυχολογια σου γερα.. προτεραιοτητα εχει αυτο! Επειτα η δουλεια θελει δεν θελει θα προσαρμοστει σε σενα και στην εξωσωματικη και οχι το αναποδο! Εννοω οτι ετσι θα το εχεις στο μυαλο σου και ολα καλα θα πανε!! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, iwanttobeamomsobad είπε:

Καλησπέρα αγαπητές μου.

Θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας. Χθες μιλήσαμε με τον γιατρό και συμφωνήσαμε πως θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το τελευταίο διάστημα ωστόσο είμαι άνεργη στο ταμείο ανεργίας (δικαιούμαι ακόμη 7 μηνών επιδόματα). Θέλω να δουλέψω και ψάχνω, ωστόσο ανησυχώ πως ίσως δεν μπορέσω να να συνδυάσω το ξεκίνημα σε μια νέα δουλειά και την πιθανή απουσία μου κάποιες μέρες για τα διαδικαστικά της εξωσωματικής, όπως και το όλο άγχος που θα έχουν τα νέα καθήκοντα με την ηρεμία που θα χρειάζομαι. 

Επειδή είναι πολύ φρέσκια σε ό,τι αφορά την εξωσωματική γονιμοποίηση σας παρακαλώ πολύ για τη γνώμη σας και την εμπειρία σας, όσες έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση. 

🙏❤️

Καλησπέρα σας. Βιωνω σχεδόν αυτο που περιγράφετε. Εργασια και ξεκίνημα εξωσωματική.και εμένα πρώτη μου φορά θα είναι η εξωσωματική. με συμβούλεψαν να πάρω άδεια για το χρονικό διάστημα τις ολοις διαδικασίας και μετα. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, iwanttobeamomsobad είπε:

Καλησπέρα αγαπητές μου.

Θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας. Χθες μιλήσαμε με τον γιατρό και συμφωνήσαμε πως θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Το τελευταίο διάστημα ωστόσο είμαι άνεργη στο ταμείο ανεργίας (δικαιούμαι ακόμη 7 μηνών επιδόματα). Θέλω να δουλέψω και ψάχνω, ωστόσο ανησυχώ πως ίσως δεν μπορέσω να να συνδυάσω το ξεκίνημα σε μια νέα δουλειά και την πιθανή απουσία μου κάποιες μέρες για τα διαδικαστικά της εξωσωματικής, όπως και το όλο άγχος που θα έχουν τα νέα καθήκοντα με την ηρεμία που θα χρειάζομαι. 

Επειδή είναι πολύ φρέσκια σε ό,τι αφορά την εξωσωματική γονιμοποίηση σας παρακαλώ πολύ για τη γνώμη σας και την εμπειρία σας, όσες έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση. 

🙏❤️

Καλησπέρα,

Άδεια θα χρειαστεί να πάρεις 2 μέρες, την ημέρα της ωολληψιας και την επόμενη λόγω μέθης να μπορείς να συνέλθεις. Μετά θα χρειαστεί να πάρεις 3-5 μέρες για την εμβρυομεταφορα εκτός εάν θες να κάτσεις για την δικιά σου ψυχολογία και τις δύο εβδομάδες της αναμονής για χοριακη στο σπίτι. Κατά την διάρκεια της διέγερσης συνεχίζεις κανονικά την ζωή σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια μου! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Συμφωνώ μαζί σας περί άγχους. Είναι δύσκολος ο συνδυασμός, οπότε σκοπός μου είναι να βρω μια δουλίτσα ανθρώπινη, όσο μπορεί να γίνει, χωρίς μεγάλες αποστάσεις με πολλά μέσα, γιατί φοβάμαι πολύ μην τυχόν αυτό επηρεάσει αρνητικά το αποτέλεσμα της εξωσωματικής. 

Ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε πόσο καιρό αναμονή έχουν συνήθως οι επιτροπές. Όπως επίσης εάν εσείς μείνατε 1 ή 2 βδομάδες σπίτι μετά την εμβρυομεταφορά. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, iwanttobeamomsobad είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Συμφωνώ μαζί σας περί άγχους. Είναι δύσκολος ο συνδυασμός, οπότε σκοπός μου είναι να βρω μια δουλίτσα ανθρώπινη, όσο μπορεί να γίνει, χωρίς μεγάλες αποστάσεις με πολλά μέσα, γιατί φοβάμαι πολύ μην τυχόν αυτό επηρεάσει αρνητικά το αποτέλεσμα της εξωσωματικής. 

Ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε πόσο καιρό αναμονή έχουν συνήθως οι επιτροπές. Όπως επίσης εάν εσείς μείνατε 1 ή 2 βδομάδες σπίτι μετά την εμβρυομεταφορά. 

Για την επιτροπή έχει να κάνει σε ποιο ανήκεις. Εγώ στο Μαρούσι είχα ραντεβού μετά από 1 μήνα και την απόφαση την πήρα την ίδια μέρα. 

Τέλος εγώ έκατσα και τις 2 φορές και τις 2 εβδομάδες στο σπίτι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Για την επιτροπή έχει να κάνει σε ποιο ανήκεις. Εγώ στο Μαρούσι είχα ραντεβού μετά από 1 μήνα και την απόφαση την πήρα την ίδια μέρα. 

Τέλος εγώ έκατσα και τις 2 φορές και τις 2 εβδομάδες στο σπίτι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. 

Νόμιζα πως αργούσε πολύ περισσότερο η επιτροπή, οπότε με βοηθάει αυτή η πληροφορία.

Και εγώ πιστεύω πως οι δύο βδομάδες είναι κρίσιμες και καλό είναι να μείνει η κοπέλα σπίτι, εφόσον είναι εφικτό. 

Ευχαριστώ πολύ !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η αδεια υποβοηθουμενης αναπαραγωγης που αν δεν κανω λαθος ισχυει και για τον ιδιωτικο τομεα. Βεβαια καταλαβαινω το αγχος σου γιατι αν εισαι καινουρια σε μια δουλεια ισως ειναι πιο δυσκολο να λειψεις. Το σημαντικο ειναι να εισαι καλα ψυχολογικα εκει που θα πας. 

Σχετικα με την αδεια που ανεφερα (υποβοηθουμενης) μηπως γνωριζει καποια ποτε μπορουμε να την παρουμε; τη δικαιουμαστε μια φορα σωστα; δλδ ή για την ωοληψια ή για την εμβρυομεταφορα. Φανταζομαι δεν μπορουμε να την παρουμε και στις δυο φασεις της εξωσωματικης.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Zaxaroulamak είπε:

Υπαρχει και η αδεια υποβοηθουμενης αναπαραγωγης που αν δεν κανω λαθος ισχυει και για τον ιδιωτικο τομεα. Βεβαια καταλαβαινω το αγχος σου γιατι αν εισαι καινουρια σε μια δουλεια ισως ειναι πιο δυσκολο να λειψεις. Το σημαντικο ειναι να εισαι καλα ψυχολογικα εκει που θα πας. 

Σχετικα με την αδεια που ανεφερα (υποβοηθουμενης) μηπως γνωριζει καποια ποτε μπορουμε να την παρουμε; τη δικαιουμαστε μια φορα σωστα; δλδ ή για την ωοληψια ή για την εμβρυομεταφορα. Φανταζομαι δεν μπορουμε να την παρουμε και στις δυο φασεις της εξωσωματικης.

Καλημέρα,

Για τον ιδιωτικό τομέα δεν ισχύει. Το μόνο που ισχύει είναι ότι το επίδομα των 350€ που το λαμβάνεις κάθε φορά που κάνεις ωολληψια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Xristina96 είπε:

Καλημέρα,

Για τον ιδιωτικό τομέα δεν ισχύει. Το μόνο που ισχύει είναι ότι το επίδομα των 350€ που το λαμβάνεις κάθε φορά που κάνεις ωολληψια.

Ισχύει πλέον και για για τον ιδιωτικό τομέα, είναι επτά εργάσιμες στο στάδιο της εμβρυομεταφορας. 

Το επίδομα είναι 350 για ολοκληρωμένη προσπάθεια και δεν πρέπει να έχει περάσει ένα έτος από την έκδοση της απόφασης της επιτροπής. 

Αν πχ κάποια κοπέλα κάνει ωοληψια και καθυστερήσει τη μεταφορά, μπορεί να πάρει το μισό, 185€ περίπου. 

Επεξεργάστηκαν by Neverstop
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Neverstop είπε:

Ισχύει πλέον και για για τον ιδιωτικό τομέα, είναι επτά εργάσιμες στο στάδιο της εμβρυομεταφορας. 

Το επίδομα είναι 350 για ολοκληρωμένη προσπάθεια και δεν πρέπει να έχει περάσει ένα έτος από την έκδοση της απόφασης της επιτροπής. 

Αν πχ κάποια κοπέλα κάνει ωοληψια και καθυστερήσει τη μεταφορά, μπορεί να πάρει το μισό, 185€ περίπου. 

Το ιδιο ειναι και για το δημοσιο; η αδεια ισχυει για το σταδιο της εμβρυομεταφορας; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Το ιδιο ειναι και για το δημοσιο; η αδεια ισχυει για το σταδιο της εμβρυομεταφορας; 

Ο νόμος λέει εργαζόμενες, δεν κάνει διαχωρισμό. Φυσικά και τη δικαιούσαι, όταν κάνεις τη μεταφορά. Για την ωοληψια μία μέρα μόνο είναι.

Επειδή πλέον γίνονται όλα μέσω εφκα, ας μας πει κάποια κοπέλα αν τη δήλωσε και τι αποτέλεσμα είχε. Γιατί ήξερα πως είναι με αποδοχές επτά ημέρες. Τώρα με την ηλεκτρονική δήλωση δεν ξέρω τι ισχύει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Neverstop είπε:

Ο νόμος λέει εργαζόμενες, δεν κάνει διαχωρισμό. Φυσικά και τη δικαιούσαι, όταν κάνεις τη μεταφορά. Για την ωοληψια μία μέρα μόνο είναι.

Επειδή πλέον γίνονται όλα μέσω εφκα, ας μας πει κάποια κοπέλα αν τη δήλωσε και τι αποτέλεσμα είχε. Γιατί ήξερα πως είναι με αποδοχές επτά ημέρες. Τώρα με την ηλεκτρονική δήλωση δεν ξέρω τι ισχύει. 

Όχι δεν ισχύει, εκτός εάν άλλαξε τώρα. Πήρα άδεια πέρυσι τον Μάιο και αναγκαστικά έβαλα αναρρωτικη απλή. Επίσης δεν πληρώνεσαι σαν ολοκληρωμένη προσπάθεια. Μόνο σε ωολληψιες με διέγερση. Η φίλη μου έκανε 2 σερί πληρώθηκε και για τις δύο όχι για τις εμβρυομεταφορες. Εκτός φυσικά εάν άλλαξε φέτος η νομοθεσία.

Τέλος η νομοθεσία για τις εργαζόμενες γυναίκες διαφέρει από το δημόσιο με τον ιδιωτικό δημόσιο!

Στο δημόσιο η φίλη μου πήρε άδεια κανονικά για την εμβρυομεταφορα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Xristina96 είπε:

Όχι δεν ισχύει, εκτός εάν άλλαξε τώρα. Πήρα άδεια πέρυσι τον Μάιο και αναγκαστικά έβαλα αναρρωτικη απλή. Επίσης δεν πληρώνεσαι σαν ολοκληρωμένη προσπάθεια. Μόνο σε ωολληψιες με διέγερση. Η φίλη μου έκανε 2 σερί πληρώθηκε και για τις δύο όχι για τις εμβρυομεταφορες. Εκτός φυσικά εάν άλλαξε φέτος η νομοθεσία.

Τέλος η νομοθεσία για τις εργαζόμενες γυναίκες διαφέρει από το δημόσιο με τον ιδιωτικό δημόσιο!

Στο δημόσιο η φίλη μου πήρε άδεια κανονικά για την εμβρυομεταφορα.

 

 

Το 2021 στην πρώτη μου μεταφορά μου έδωσαν χαρτί για επτά εργάσιμες κ τις πήρα με κανονικές αποδοχες (ιδιωτική υπάλληλος). Παλιά ήταν μόνο για δημόσιο. 

Σε ό, τι αφορά στον εοπυυ το επίδομα το παίρνεις αν πας τις αποδείξεις ωοληψιας και μεταφοράς. Αν πας μόνο για το ένα παίρνεις το μισό. Το έχω πάρει τέσσερις φορές... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...