Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Eflenew said:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Να είσαι καλα σε ευχαριστω!!!!

      39 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα κορίτσια! Έπεσε 45 η χοριακη,οπότε σταματάω τα φάρμακα και θα μου έρθει περίοδος.Ευτυχως δεν ήταν κατι σοβαρό ☺️Μου είπε να προσπαθήσουμε τον επόμενο μήνα πάλι,για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου.Θα το πάρω πολύ χαλαρά αυτή τη φορά,όπως στη δεύτερη εμβρυομεταφορά,που τελικά έπιασε και γέννησα την κορούλα μου❤️

      Συγχαρητήρια για τις χοριακες σας κορίτσια,έτσι να γεμίζει μωράκια το φόρουμ ❤️Θα έρθουν κ άλλα πολλά,είμαι σίγουρη ❤️ 🥰 

      Εννοείται να το πάρεις χαλαρά !!! Ευτυχώς τελείωσε με τόσο γιατί πίστεψε με θα τράβαγες μεγάλο λούκι …. Και θα σου έπαιρνε αρκετό καιρό να προσπαθήσετε ! Αυτή η βλαστοκύστη είναι ταγμένη να είναι αγιο βαλεντινικη!!! ❤️

Εξωσωματική με δύτρια ωαρίων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Πριν ένα χρόνο έκανα την πρώτη διέγερση και είχα μόνο ένα έμβρυο.  Δυστυχώς η β χοριακη βγήκε αρνητική. 

Πριν περίπου τρεις μήνες έκανα εμβρυομεταφορα με δορρια ωαρίων,  βγήκε θετική η β χοριακη αλλά στις 6,5 εβδομάδες δεν προχώρησε και στις 30 Μαΐου έκανα καθαρισμό. 

Ο γιατρός μου έδωσε και έκανα εξετάσεις θρομβολιας , διοτινπριν από δυόμιση χρόνια είχα μια βιοχημικη εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη και μετά τίποτα. Για αυτό και αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. 

Αύριο ε,ω ραντεβού με αιματολογο για να τα δει και να μας εξηγήσει. 

Να αναφέρω ότι έστειλα μετά τον καθαρισμό το υλικό για ανάλυση και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι ξυαν κορίτσι και δεν υπήρχε καμία χρωμοσωματικη ανωμαλία .

Όταν ρώτησα τον γιατρό τι έφταιξε εφόσον το ωάριο της δοτριας ήταν καλό και κατά συνέπεια το έμβρυο,  μου είπε να κάνουμε τις εξετάσεις θρομβοφιλιας , επίσης μπορεί επειδή ειμουνα καπνίστρια κάποιες περιοχές της μήτρας να μην αιματονονται καλά  μπορεί να μου έπεσε απότομα η πίεση,  μπορεί να έκανα υπογλυκαιμία, μπορεί η εμφύτευση να μξν εγινε σωστα (δεν κου την εκανε ο γυναικολόγος μου, αλλα ο γιατρός της Μονάδας)και ότι υπάρχουν χιλιάδες μπορεί...

Έχουμε άλλα 5 έμβρυα από την δοτρια και φοβάμαι να κάνω ξανά εμβρυομεταφορα για να μην συμβεί το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Anastasiaanna είπε:

Καλησπέρα σας

Πριν ένα χρόνο έκανα την πρώτη διέγερση και είχα μόνο ένα έμβρυο.  Δυστυχώς η β χοριακη βγήκε αρνητική. 

Πριν περίπου τρεις μήνες έκανα εμβρυομεταφορα με δορρια ωαρίων,  βγήκε θετική η β χοριακη αλλά στις 6,5 εβδομάδες δεν προχώρησε και στις 30 Μαΐου έκανα καθαρισμό. 

Ο γιατρός μου έδωσε και έκανα εξετάσεις θρομβολιας , διοτινπριν από δυόμιση χρόνια είχα μια βιοχημικη εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη και μετά τίποτα. Για αυτό και αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. 

Αύριο ε,ω ραντεβού με αιματολογο για να τα δει και να μας εξηγήσει. 

Να αναφέρω ότι έστειλα μετά τον καθαρισμό το υλικό για ανάλυση και τα αποτελέσματα έδειξαν ότι ξυαν κορίτσι και δεν υπήρχε καμία χρωμοσωματικη ανωμαλία .

Όταν ρώτησα τον γιατρό τι έφταιξε εφόσον το ωάριο της δοτριας ήταν καλό και κατά συνέπεια το έμβρυο,  μου είπε να κάνουμε τις εξετάσεις θρομβοφιλιας , επίσης μπορεί επειδή ειμουνα καπνίστρια κάποιες περιοχές της μήτρας να μην αιματονονται καλά  μπορεί να μου έπεσε απότομα η πίεση,  μπορεί να έκανα υπογλυκαιμία, μπορεί η εμφύτευση να μξν εγινε σωστα (δεν κου την εκανε ο γυναικολόγος μου, αλλα ο γιατρός της Μονάδας)και ότι υπάρχουν χιλιάδες μπορεί...

Έχουμε άλλα 5 έμβρυα από την δοτρια και φοβάμαι να κάνω ξανά εμβρυομεταφορα για να μην συμβεί το ίδιο. 

Λυπαμαι πολυ που το περασες όλο αυτό, το έχω περάσει κι εγω και ξέρω (λόγω όμως χρωμοσωμικης ανωμαλίας στο εμβρυο) και ξέρω πόσο επίπονο είναι.  Δυστυχώς καποιοι γιατροί σε καθοδηγούν για τις απαραίτητες εξετασεις μόνο κατόπιν εορτής ένω θα έπρεπε να είναι προαπαιτουμενες εξαρχής. Είναι τόσο κρίμα μετά από τόσο κόπο να καταλήγει μια κυηση με γερό εμβρυο, που αυτό ψάχνουμε όλες, σε παλινδρομη. Ειδικα αν είναι θέμα θρομβοφιλιας που ούτως ή αλλως πολλοί γιατροι το α' τρίμηνο προτείνουν προληπτικά αντιπηκτικες ενεσεις και εφόσον προχωρήσει η κυηση αποφασίζουν μετά από εξετάσεις αν πρέπει να τις συνεχίσεις ή όχι.

Είμαι σίγουρη ότι ο αιματολογος θα σου λύσει πολλές απορίες. Ακόμη και αν οι αρχικες αιματολογικες σου είναι οκ να κάνεις και γονιδιακό ελεγχο θρομβοφιλιας για αν είσαι σίγουρη. Αν είσαι Αθήνα θα μπορούσες να επισκεφτείς και την κα Οικονομοπουλου στο Ελενα, είναι εξαιρετική αιματολογος και θα σε ξεψαχνισει με εξετάσεις εντελώς δωρεάν λόγω δημοσίου.

Επίσης να δεις και ενδοκρινολογο, οι ορμόνες έχουν πολλές διακυμάνσεις κατά την εγκυμοσύνη και ο θυροειδης επηρρεαζει πολύ την έκβαση. Επίσης αν έχεις προδιάθεση για σακχαρο φαίνεται από καμπύλη σακχαρου και καμπύλη αντίστασης στην ινσουλινη που θα σου γράψει και το πρόβλημα λύνεται με διατροφή και χαπι που επιτρέπεται στην εγκυμοσυνη (πχ τύπου glucophage). Υποθέτω ότι εξετάσεις για τον έλεγχο του μικροβιωματος της μήτρας ή έστω απλή κολπική καλλιέργεια θα είχες κάνει.

Το θετικό είναι ότι έμεινες έγκυος απευθείας, την επόμενη φορά θα είσαι 100% προετοιμασμενη και θα πάνε όλα καλά! Επίσης για ότι άλλο χρειαστείς υπαρχουν τα topics "Καφέ εξωσωματικης 2023" και "Cafe με IVF δωρεά ωαρίων" στα οποία πολλές συμμετέχουν πολλές κοπέλες για να σε βοηθήσουν σε οτι άλλο προκύψει. Καλή επιτυχία εύχομαι στην επόμενη προσπάθεια σας!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...