Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Αυχενική διαφάνεια - Δίδυμη κύηση


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Είμαι 44 ετών και διανύω την 14η εβδομάδα δίδυμης κύησης με δωρεά ωαρίων. Μέχρι στιγμής, δόξα τω Θεώ, όλα είναι καλά. Κάναμε την αυχενική διαφάνεια, όλα είναι καλά. Και η γιατρός που έκανε την εξέταση και ο γυναικολόγος μας, είναι πολύ ευχαριστημένοι με την εικόνα των μωρών και τα αποτελέσματα. Οι τιμές είναι 1/8723 και 1/20000.

Πιστεύετε πως πρέπει να κάνουμε και την αιματολογική NIPT; Και οι δυο γιατροί μας είπαν πως τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, αν εμείς θέλουμε την κάνουμε για περισσότερη αξιοπιστία. 

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Εγώ είχα στο μυαλό μου πως δεν χρειάζεται να την κάνω, αλλά τώρα το σκέφτομαι....

Επίσης, θα ήθελα εμπειρίες από κοπέλες πάνω κάτω της ηλικίας μου που να είχαν δίδυμη κύηση, πώς τα πήγαν; Εύχομαι σε όλες να είστε καλά, να χαίρεστε τα μωράκια σας κι όσες είμαστε σε κύηση, η Παναγία να μας βοηθήσει κιόλα να πάνε καλά! 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Βολιώτισα είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Είμαι 44 ετών και διανύω την 14η εβδομάδα δίδυμης κύησης με δωρεά ωαρίων. Μέχρι στιγμής, δόξα τω Θεώ, όλα είναι καλά. Κάναμε την αυχενική διαφάνεια, όλα είναι καλά. Και η γιατρός που έκανε την εξέταση και ο γυναικολόγος μας, είναι πολύ ευχαριστημένοι με την εικόνα των μωρών και τα αποτελέσματα. Οι τιμές είναι 1/8723 και 1/20000.

Πιστεύετε πως πρέπει να κάνουμε και την αιματολογική NIPT; Και οι δυο γιατροί μας είπαν πως τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, αν εμείς θέλουμε την κάνουμε για περισσότερη αξιοπιστία. 

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Εγώ είχα στο μυαλό μου πως δεν χρειάζεται να την κάνω, αλλά τώρα το σκέφτομαι....

Επίσης, θα ήθελα εμπειρίες από κοπέλες πάνω κάτω της ηλικίας μου που να είχαν δίδυμη κύηση, πώς τα πήγαν; Εύχομαι σε όλες να είστε καλά, να χαίρεστε τα μωράκια σας κι όσες είμαστε σε κύηση, η Παναγία να μας βοηθήσει κιόλα να πάνε καλά! 

Ευχαριστώ!

Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα.. Κι εμένα μου είχαν δώσει πιθανότητες 1:8000 για down αν θυμάμαι καλά, δεν έκανα nipt γιατί από το 90% αξιοπιστίας του υπερήχου με το nipt πας στο 98.. Προσωπικά μου φαινόταν εξωπραγματικά απιθανο να υπάρχει σύνδρομο με αυτό το ποσοστό δεν είχα αγχωθει δλδ για αυτό (είχα αγχωθει για όλα τα υπόλοιπα βέβαια χαχα) Αλλά είναι πώς το βλέπει ο καθένας, άλλοι κάνουν και αμνιοπαρακέντηση επειδή θέλουν να έχουν το 100% σιγουριάς. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Με το καλό τα διδυμακια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Βολιώτισα είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Είμαι 44 ετών και διανύω την 14η εβδομάδα δίδυμης κύησης με δωρεά ωαρίων. Μέχρι στιγμής, δόξα τω Θεώ, όλα είναι καλά. Κάναμε την αυχενική διαφάνεια, όλα είναι καλά. Και η γιατρός που έκανε την εξέταση και ο γυναικολόγος μας, είναι πολύ ευχαριστημένοι με την εικόνα των μωρών και τα αποτελέσματα. Οι τιμές είναι 1/8723 και 1/20000.

Πιστεύετε πως πρέπει να κάνουμε και την αιματολογική NIPT; Και οι δυο γιατροί μας είπαν πως τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, αν εμείς θέλουμε την κάνουμε για περισσότερη αξιοπιστία. 

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Εγώ είχα στο μυαλό μου πως δεν χρειάζεται να την κάνω, αλλά τώρα το σκέφτομαι....

Επίσης, θα ήθελα εμπειρίες από κοπέλες πάνω κάτω της ηλικίας μου που να είχαν δίδυμη κύηση, πώς τα πήγαν; Εύχομαι σε όλες να είστε καλά, να χαίρεστε τα μωράκια σας κι όσες είμαστε σε κύηση, η Παναγία να μας βοηθήσει κιόλα να πάνε καλά! 

Ευχαριστώ!

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και εύχομαι μέχρι τέλος να πάνε όλα καλά. Είμαι στην 30η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Ο ιατρός μου, μου πρότεινε να κάνω την εξέταση ΝΙΡΤ μόνο και μόνο λόγω ηλικίας (41 ετών) παρά το γεγονός ότι τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας ήταν αρκετά καλά για μεγαλύτερη αξιοπιστία και την έκανα. Σε δεύτερο χρόνο, προσωπικά εάν το σκεφτόμουν περισσότερο το πιθανότερο δεν θα την έκανα καθώς δεν είναι διαγνωστική (απλά σου παρέχει μεγαλύτερη ακρίβεια) και το κόστος ήταν αρκετά υψηλό. Επιπλέον, καλό είναι να ρωτήσεις την αξιοπιστία του τεστ στην περίπτωση της δίδυμης κύησης καθώς είναι μικρότερή σε σχέση με την απλή κύηση και τα περισσότερα δεν καλύπτουν τις δίδυμες κυήσεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Βολιώτισα είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Είμαι 44 ετών και διανύω την 14η εβδομάδα δίδυμης κύησης με δωρεά ωαρίων. Μέχρι στιγμής, δόξα τω Θεώ, όλα είναι καλά. Κάναμε την αυχενική διαφάνεια, όλα είναι καλά. Και η γιατρός που έκανε την εξέταση και ο γυναικολόγος μας, είναι πολύ ευχαριστημένοι με την εικόνα των μωρών και τα αποτελέσματα. Οι τιμές είναι 1/8723 και 1/20000.

Πιστεύετε πως πρέπει να κάνουμε και την αιματολογική NIPT; Και οι δυο γιατροί μας είπαν πως τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, αν εμείς θέλουμε την κάνουμε για περισσότερη αξιοπιστία. 

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Εγώ είχα στο μυαλό μου πως δεν χρειάζεται να την κάνω, αλλά τώρα το σκέφτομαι....

Επίσης, θα ήθελα εμπειρίες από κοπέλες πάνω κάτω της ηλικίας μου που να είχαν δίδυμη κύηση, πώς τα πήγαν; Εύχομαι σε όλες να είστε καλά, να χαίρεστε τα μωράκια σας κι όσες είμαστε σε κύηση, η Παναγία να μας βοηθήσει κιόλα να πάνε καλά! 

Ευχαριστώ!

Καλημέρα ! 

Δε ξέρω αν με θυμάσαι ειμασταν πολύ κοντά στις χοριακες μας ! Ειμαι κ εγώ 44+ και έγκυος με δωρεά στη 15η εβδομάδα. Είχα κ εγώ μια άριστη αυχενική αλλά αποφάσισα κ έκανα κ τη nipt για να είμαι όσο πιο ήρεμη γίνεται καθώς έχω γίνει αρκετά αγχωδης στα της εγκυμοσύνης. Τα αποτελέσματα ήταν κ αυτά άριστα κ σίγουρα με ανακούφισαν. Ωστόσο εγώ είμαι έγκυος σε ένα μωράκι κ ο γιατρός μου είπε ότι η nipt δίνει μεγάλο ποσοστό αξιοπιστίας σε μονήρης κυήσεις. Θα πρέπει να διευκρινήσεις πόσο αξιόπιστα είναι τα αποτελέσματα της σε δίδυμη κύηση. 

Πάντως γενικά από ότι έχω καταλαβει στη περίπτωση της δωρεας οπωσ είμαστε εμείς, λόγω του νεαρού της ηλικίας της κάθε δοτριας, συνήθως με μια καλή αυχενική δε κάνουν κάποια παραπάνω εξέταση για σύνδρομα, τώρα η nipt μια αιματολογική εξέταση είναι ....αν το αντέχεις οικονομικά κ αξίζει από άποψη αποτελεσμάτων στη δίδυμη κύηση, δε ρισκάρεις κάτι. 

Θα σου πρότεινα να θέσεις το ερώτημα στο θέμα "Μανουλες IVF" όπου έχει αρκετές διδυμομανουλες να σου πουν τις εμπειρίες τους σχετικά με την εγκυρότητα της nipt σε δίδυμη κύηση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Lela79 είπε:

Καλημέρα ! 

Δε ξέρω αν με θυμάσαι ειμασταν πολύ κοντά στις χοριακες μας ! Ειμαι κ εγώ 44+ και έγκυος με δωρεά στη 15η εβδομάδα. Είχα κ εγώ μια άριστη αυχενική αλλά αποφάσισα κ έκανα κ τη nipt για να είμαι όσο πιο ήρεμη γίνεται καθώς έχω γίνει αρκετά αγχωδης στα της εγκυμοσύνης. Τα αποτελέσματα ήταν κ αυτά άριστα κ σίγουρα με ανακούφισαν. Ωστόσο εγώ είμαι έγκυος σε ένα μωράκι κ ο γιατρός μου είπε ότι η nipt δίνει μεγάλο ποσοστό αξιοπιστίας σε μονήρης κυήσεις. Θα πρέπει να διευκρινήσεις πόσο αξιόπιστα είναι τα αποτελέσματα της σε δίδυμη κύηση. 

Πάντως γενικά από ότι έχω καταλαβει στη περίπτωση της δωρεας οπωσ είμαστε εμείς, λόγω του νεαρού της ηλικίας της κάθε δοτριας, συνήθως με μια καλή αυχενική δε κάνουν κάποια παραπάνω εξέταση για σύνδρομα, τώρα η nipt μια αιματολογική εξέταση είναι ....αν το αντέχεις οικονομικά κ αξίζει από άποψη αποτελεσμάτων στη δίδυμη κύηση, δε ρισκάρεις κάτι. 

Θα σου πρότεινα να θέσεις το ερώτημα στο θέμα "Μανουλες IVF" όπου έχει αρκετές διδυμομανουλες να σου πουν τις εμπειρίες τους σχετικά με την εγκυρότητα της nipt σε δίδυμη κύηση. 

Nαι κορίτσι μου, πώς δεν σε θυμάμαι.. χαίρομαι που όλα πάνε καλά! όσο για το άγχος σε καταλαβαίνω απόλυτα κι εγώ το ίδιο νιώθω... αγχώνομαι με διάφορα αν και είναι λογικό πιστεύω μετά από όσα έχουμε περάσει για να φτάσουμε ως εδώ.. Η Παναγιά να μας βοηθήσει, μακάρι όλα να πάνε καλά.

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...