Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, Angot said:

      χαχαχαχ παρούσα !

      Τι μέντιουμ είσαι εσυ …. Δώσε μες ευχές  μέλλουσα μαμά να μας πάνε κ ας όλα καλα !!! Δ περνάνε οι μέρες κορίτσι Παρασκευή έχω επίσημη πρεμιέρα χαχαχαχ εμάς εδώ στο εξωτερικό μας δίνουν περισσότερες μέρες περίπου 14 μετά την εμβρυομεταφορα ! 

Ζάχαρο στην εγκυμοσύνη διατροφή


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια . Θα ήθελα να μοιραστ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να ακουσβ της σχετικες εμπειρίες σας. Είμαι στον δεύτερο μήνα κύησης..πριν έιχα προδιάθεση για ζάχαρο..φυσικά όταν πήγα στον γυναικολόγο μου , μου πρότεινε να πάω σε έναν ενδοκρινολόγο διαβητολογο..πήγα σε δύο.. με.τον πρώτο δεν έμεινα ευχαριστημένη..μου απαγόρευσε σχεδόν να τρώω τα πάντα..με αποτέλεσμα να πεινάω κάθε μία ώρα σε σημείο που αν δεν έτρωγα ήθελα να κάνω εμετό..έτσι άλλαξα γιατρό..ο δεύτερος δεν μου απαγόρευσε τίποτα σχεδόν. Απλώς να τρώω σε συγκεκριμένες ποσοτητες. Απ όλα και από λίγο.  . . Μου φάνηκε περίεργο. Ειδικά όταν Μ είπε για βράδυ να τρώω αγα με δύο φέτες ψωμί μου έκανε εντύπωση ενώ ο άλλος μυ απαγόρευσε το ψωμί..μέχρι που απάντησε ότι αν δεν τρώω από όλα και όσο πρέπει το μωρό μου δεν θα μεγαλώσει..αν δεν ρυθμιστεί με την διατροφή θα κάνω ινσουλινη..είχατε κάποια παρόμοια περίπτωση:;: 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Ειρήνη Παπαδοπούλου είπε:

Καλημέρα κορίτσια . Θα ήθελα να μοιραστ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να ακουσβ της σχετικες εμπειρίες σας. Είμαι στον δεύτερο μήνα κύησης..πριν έιχα προδιάθεση για ζάχαρο..φυσικά όταν πήγα στον γυναικολόγο μου , μου πρότεινε να πάω σε έναν ενδοκρινολόγο διαβητολογο..πήγα σε δύο.. με.τον πρώτο δεν έμεινα ευχαριστημένη..μου απαγόρευσε σχεδόν να τρώω τα πάντα..με αποτέλεσμα να πεινάω κάθε μία ώρα σε σημείο που αν δεν έτρωγα ήθελα να κάνω εμετό..έτσι άλλαξα γιατρό..ο δεύτερος δεν μου απαγόρευσε τίποτα σχεδόν. Απλώς να τρώω σε συγκεκριμένες ποσοτητες. Απ όλα και από λίγο.  . . Μου φάνηκε περίεργο. Ειδικά όταν Μ είπε για βράδυ να τρώω αγα με δύο φέτες ψωμί μου έκανε εντύπωση ενώ ο άλλος μυ απαγόρευσε το ψωμί..μέχρι που απάντησε ότι αν δεν τρώω από όλα και όσο πρέπει το μωρό μου δεν θα μεγαλώσει..αν δεν ρυθμιστεί με την διατροφή θα κάνω ινσουλινη..είχατε κάποια παρόμοια περίπτωση:;: 

Καταρχας το ζάχαρο το μετράς ; Σου έχουν δώσει μηχάνημα; Το μωρό θα μεγαλώσει αν εσύ είσαι υγιής. Γι'αυτό πρέπει να βλέπεις αν κάποιες τροφές σε επιρεαζουν στο ζάχαρο. Κανονικά πρέπει να τρως μικρά Κ συχνά γεύματα. Να μην πεινάς σίγουρα αλλά Κ να μην σκας στο φαγητό . Αν μετράς το ζάχαρο Κ δεν σε επιρεαζει κάποια τροφή μπορείς να την φας χωρίς φόβο . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ειρήνη Παπαδοπούλου είπε:

Καλημέρα κορίτσια . Θα ήθελα να μοιραστ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να ακουσβ της σχετικες εμπειρίες σας. Είμαι στον δεύτερο μήνα κύησης..πριν έιχα προδιάθεση για ζάχαρο..φυσικά όταν πήγα στον γυναικολόγο μου , μου πρότεινε να πάω σε έναν ενδοκρινολόγο διαβητολογο..πήγα σε δύο.. με.τον πρώτο δεν έμεινα ευχαριστημένη..μου απαγόρευσε σχεδόν να τρώω τα πάντα..με αποτέλεσμα να πεινάω κάθε μία ώρα σε σημείο που αν δεν έτρωγα ήθελα να κάνω εμετό..έτσι άλλαξα γιατρό..ο δεύτερος δεν μου απαγόρευσε τίποτα σχεδόν. Απλώς να τρώω σε συγκεκριμένες ποσοτητες. Απ όλα και από λίγο.  . . Μου φάνηκε περίεργο. Ειδικά όταν Μ είπε για βράδυ να τρώω αγα με δύο φέτες ψωμί μου έκανε εντύπωση ενώ ο άλλος μυ απαγόρευσε το ψωμί..μέχρι που απάντησε ότι αν δεν τρώω από όλα και όσο πρέπει το μωρό μου δεν θα μεγαλώσει..αν δεν ρυθμιστεί με την διατροφή θα κάνω ινσουλινη..είχατε κάποια παρόμοια περίπτωση:;: 

Να πάρεις μηχανηματάκι να μετράς μετά τα γεύματα και να δεις τι σε ανεβάζει. Πχ στην εγκυμοσύνη με τον γιο μου που είχα διαβήτη κύησης,δεν με ανέβαζαν ιδιαίτερα τα γλυκά αλλά με μακαρόνια,ψωμιά κτλ οι τιμές ανέβαιναν πολύ. Τώρα ούτε η απόλυτη στέρηση είναι λύση,ούτε να πείνας,μπορείς να τρως συχνά κ μικρά γεύματα,να περπατάς,κινείσαι,βοηθάει στο ζάχαρο και να κοιμάσαι επαρκώς. Αυτό που σου είπε ο δεύτερος γιατρός,εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει γιατί στην πρωτη μου εγκυμοσυνη(διαβήτη κυησης) που έμαθα το πρόβλημα στην καμπύλη ζαχάρου,μέχρι τον τρίτο μήνα οριακά μπορούσα να πιω νερό κ χυμούς χωρίς να κάνω εμετό κ στην δευτερη που δεν είχα θέμα καν με το ζάχαρο,μέχρι τον πέμπτο,δεν μπορούσα να φάω τίποτα αλλά παρόλα αυτά τα μωράκια μου μια χαρά μεγάλωναν και αναπτύσσονταν.  Εμένα αυτό που με βοηθούσε ιδιαίτερα είναι πριν τον ύπνο,έπινα ένα ποτήρι γάλα. Με βοηθούσε και στις καούρες,αναγούλες κτλ αλλά κ στην ένδειξη ζαχάρου νηστείας το πρωί. Θα το βρεις. Να μην αγχώνεσαι,όλα θα πάνε καλά. Με το καλό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες... Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια .... Έκανες καμπύλη κ βγήκε παθολογική? Θα πάρεις μηχανάκι να μετράς το πρωί νηστείας κ μια ώρα μετα από κάθε γεύμα... Εγώ έτσι το πήγα μεχρι το τέλος κ τελικά δεν γλύτωσα κ την ινσουλίνη αλλά δεν πηραζει... χαλάλι πήγαν όλα καλά...όταν έχεις ζάχαρο αυξάνεται μέχρι κ το αμνιο που δεν κάνει γιατί δημιουργεί αλλά προβλήματα...καλύτερα να είσαι σίγουρη...υπάρχουν τροφές που εσένα θα σου κάθονται καλά κ εμένα θα με ανεβάζουν ή το αντίθετο...ο κάθε οργανισμός λειτουργεί κ τα καίει διαφορετικά...με το καλό κορίτσι μου

  • Μου αρέσει 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..φαντάζομαι κι εγώ όπως σου προανέφεραν τα κορίτσια ότι θα μετριέσαι σίγουρα…κι εμένα μ έδωσαν διατροφή όπως ο δικός σου δεύτερος γιατρός…απ όλα αλλά σε συγκεκριμένες ποσότητες..εμένα το θέμα μου είναι το ελαφρώς αυξημένο νηστείας,καμία άλλη μέτρηση…όσο κ να έκανα τη διατροφή εξακολουθούσε η μέτρηση να είναι ίδια..ώσπου λέω ας κόψω τον υδατάνθρακα τελείως το βράδυ και αυτό ήταν..το πρωί κάτω από 90..αλλά το βρήκα μόνη μου..και γλυκό να έτρωγα κάτω από 90..μόνο αν είχα φάει ψωμί,μακαρόνια οτιδηποτε κ ας ήταν ολικής..έστω κ μια φρυγανιά ολικής για βράδυ το πρωί πάνω από 92 που το ήθελαν…άρα θα το βρεις σίγουρα με μερικές δοκιμές…

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κορίτσια καλημέρα!! Ειμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης έκανα τις πρώτες εξετάσεις και βρήκα ότι το ζαχαρο ήταν 92...το ΧΑ μετρήσει και πριν καμιά εβδομάδα κι ηταν 89..στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα κατι..θα τα πω στο γιατρό αλλά όσο να ναι αγχωθηκα


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Mommy10875 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Ειμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης έκανα τις πρώτες εξετάσεις και βρήκα ότι το ζαχαρο ήταν 92...το ΧΑ μετρήσει και πριν καμιά εβδομάδα κι ηταν 89..στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα κατι..θα τα πω στο γιατρό αλλά όσο να ναι αγχωθηκα

Το 92 δεν είναι παθολογικό. Είναι φυσιολογικό. Απλά θέλει προσοχή στα γλυκά Κ στο ψωμί . Δεν έχεις ζάχαρο όμως απλά θέλεις λίγο προσοχή με τα γλυκά 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

Το 92 δεν είναι παθολογικό. Είναι φυσιολογικό. Απλά θέλει προσοχή στα γλυκά Κ στο ψωμί . Δεν έχεις ζάχαρο όμως απλά θέλεις λίγο προσοχή με τα γλυκά 

Μακαρι να ναι έτσι γιατί δεν το περίμενα κιόλας δεν είχα ποτέ ούτε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και κάπως μου ρθε...σ ευχαριστώ πολύ 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ καιρό το φόρουμ.

Και εγώ στις εξετάσεις που έκανα βγήκε το ζάχαρο μου 96.Βέβαια λόγω αποκόλλησης εδώ και 2 μήνες είμαι σπίτι, οπότε δεν κινούμαι πολύ. Ο γυναικολόγος μου έδωσε προς το παρόν διατροφή και σε δύο εβδομάδες θα κάνω επαναληπτική εξέταση. Ελπίζω πραγματικά να έχει πέσει γιατί με έχει αγχώσει αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anast. είπε:

Καλημέρα! Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ καιρό το φόρουμ.

Και εγώ στις εξετάσεις που έκανα βγήκε το ζάχαρο μου 96.Βέβαια λόγω αποκόλλησης εδώ και 2 μήνες είμαι σπίτι, οπότε δεν κινούμαι πολύ. Ο γυναικολόγος μου έδωσε προς το παρόν διατροφή και σε δύο εβδομάδες θα κάνω επαναληπτική εξέταση. Ελπίζω πραγματικά να έχει πέσει γιατί με έχει αγχώσει αυτό το θέμα.

Εγώ σ ένα μήνα πάλι εξετασεις...μου πε το 92 είναι στο όριο...δεν είναι ούτε καλό αλλά ούτε κακό...τελοσπαντων ελπίζω να είναι καλύτερο με την επόμενη...τι διατροφή σου έδωσε?


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, anast. είπε:

Καλημέρα! Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ καιρό το φόρουμ.

Και εγώ στις εξετάσεις που έκανα βγήκε το ζάχαρο μου 96.Βέβαια λόγω αποκόλλησης εδώ και 2 μήνες είμαι σπίτι, οπότε δεν κινούμαι πολύ. Ο γυναικολόγος μου έδωσε προς το παρόν διατροφή και σε δύο εβδομάδες θα κάνω επαναληπτική εξέταση. Ελπίζω πραγματικά να έχει πέσει γιατί με έχει αγχώσει αυτό το θέμα.

Κ εγώ τοσο ειχα κ ειχα κ διδυμα κ ετρωγα κ κανα σοκολατακι 2-3 φορες τη βδομαδα.Μη φοβαςα απλα γενικα  καλο ειναι να κοπουν υδατάνθρακες κ ζαχαρη κ ολα καλα .σωστη παρακολουθηση με ενδοκρινολογο ειναι απαραιτητο & αν γλυκοζυλιωμενη κ σακχαρο θεωρηθεί πιο πανω τοτε μετρηση με μηχανηματακι κ πιο αυστηρη διατροφη. φατε σωστα κοριτσια που ουτως ή αλλως πρεπει να το κανουμε ολοι παντα ομως

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nephele78 είπε:

Κ εγώ τοσο ειχα κ ειχα κ διδυμα κ ετρωγα κ κανα σοκολατακι 2-3 φορες τη βδομαδα.Μη φοβαςα απλα γενικα  καλο ειναι να κοπουν υδατάνθρακες κ ζαχαρη κ ολα καλα .σωστη παρακολουθηση με ενδοκρινολογο ειναι απαραιτητο & αν γλυκοζυλιωμενη κ σακχαρο θεωρηθεί πιο πανω τοτε μετρηση με μηχανηματακι κ πιο αυστηρη διατροφη. φατε σωστα κοριτσια που ουτως ή αλλως πρεπει να το κανουμε ολοι παντα ομως

Σοκολατάκι μόνο υγείας αφού τον ρώτησα και αυτό προσπαθώ ένα την εβδομάδα. 

Η διατροφή η αλήθεια είναι ότι σωστή και χρειάζεται,δηλαδή και ακόμα και αν πέσει  το ζάχαρο έχω σκοπό να την ακολουθήσω απλώς ελπίζω να πέσει ώστε να μην μπαίνω στη διαδικασία των μετρήσεων.Βέβαια αν χρειαστεί θα το κάνω και αυτό,δεν τίθεται θέμα! 

 

@Mommy10875μου έχει δώσει μια διατροφή των 1800 θερμίδων.Έχει 6 γεύματα ανά 2 με 3 ώρες.Με το μεσημεριανό και το βραδινό πάντα σαλάτα,πρωτείνη μαζί με τον υδατάνθρακα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ εν τέλη έκανα καμπύλη βγήκαν τ αποτελέσματα σήμερα κι ήταν χάλια μαύρα όλα πολύ υψηλά...έχω κλείσει ραντεβού με διαβητολογο τώρα..μου ήρθε εγκεφαλικό ρε κορίτσια...τελοσπαντων..😐😐😐😐😐


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; Εμένα βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης.

Το νηστείας έπεσε στο 85 αλλά στην μία ώρα είναι 149.  Στις εξετάσεις δίνει ως τιμή φυσιολογική <180 αλλά με 75 γρ. γλυκόζη.Στο ίντερνετ που έψαξα για τα 50γρ. δίνει ανάμεσα στο 130-140. Οπότε δεν ξέρω τι να υποθέσω.

Τα έστειλα και στο γιατρό και περιμένω να με πάρει.

Υπάρχει καμία που γνωρίζει τι ισχύει μέχρι να μιλήσω με τον  γιατρό;

@Mommy10875  υπομονή..είναι ζόρι...Εγώ ακόμα δεν ξέρω αν έχω ή όχι.  Ποια καμπύλη έκανες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , anast. είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Εμένα βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης.

Το νηστείας έπεσε στο 85 αλλά στην μία ώρα είναι 149.  Στις εξετάσεις δίνει ως τιμή φυσιολογική <180 αλλά με 75 γρ. γλυκόζη.Στο ίντερνετ που έψαξα για τα 50γρ. δίνει ανάμεσα στο 130-140. Οπότε δεν ξέρω τι να υποθέσω.

Τα έστειλα και στο γιατρό και περιμένω να με πάρει.

Υπάρχει καμία που γνωρίζει τι ισχύει μέχρι να μιλήσω με τον  γιατρό;

@Mommy10875  υπομονή..είναι ζόρι...Εγώ ακόμα δεν ξέρω αν έχω ή όχι.  Ποια καμπύλη έκανες εσύ;

Των 75 έκανα..εμένα η γιατρός μου είπε να κλείσω με διαβητολογο ειδικό στην εγκυμοσύνη...αυτός θα με κατευθύνει μου ειπε


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...