Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...


TARA

Recommended Posts

Σ' ανατολή και δύση, και νότον και βοριά,

για την πατρίδα όλοι, να 'χωμεν μια καρδιά.

Στην πίστην του καθ' ένας, ελεύθερος να ζει,

στην δόξαν του πολέμου, να τρέξωμεν μαζί.

Βουλγάροι κι Αρβανίτες, Αρμένιοι και Ρωμιοί,

Αράπηδες και άσπροι, με μια κοινήν ορμή,

Για την ελευθερίαν, να ζώσωμεν σπαθί,

πως είμαστ' αντρειωμένοι, παντού να ξακουσθεί.

Το αποσπασμα ειναι απο το "Θουριο του Ρηγα" και αναγνωριζει την υπαρξη διαφορετικων φυλων στην ελληνικη επικρατεια κατα το 19ο αιωνα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ''Αραπηδες'' δεν τον κολακευει ιδιαιτερα θα ελεγα.μαλλον μειωνει κατα πολυ τον ''θουριο''

επισης οι ερευνες δεν αρνουνται την υπαρξη διαφορετικων φυλων.

τελος ουτε και εμενα με πειθει τοσο ενα ποιημα .εξαλλου ειναι γνωστη η χρηση της υπερβολης στην ποιηση ποσο μαλλον απο καποιον που εχει τη νοοτροπια της λεξης ''αραπης''

'''Εν όσω ζω στον κόσμον, ο μόνος μου σκοπός,

για να τους αφανίσω, θε νάναι σταθερός

Και όσοι προσκυνήσουν, δεν είναι πιά εχθροί,

αδέλφια μας θα γένουν, ας είναι κι εθνικοί.

Μα όσοι θα τολμήσουν, αντίκρυ να σταθούν,

εκείνοι και δικοί μας, αν είναι, ας χαθούν.

Ανδρείοι Μακεδόνες, ορμήσετε για μια,

και αίμα των τυράννων, ρουφήξτε σα θερια

Τους μπούφους και κοράκους, καθόλου μη ψηφάς,

με τον ραγιά ενώσου, αν θέλης να νικάς.

Ψηλά στα μπαϊράκια, σηκώστε τον σταυρόν,

και σαν αστροπελέκια, χτυπατε τον εχθρόν.''

αρνουμαι λοιπον να παρω στα σοβαρα τα λογια καποιου που προτρεπει να φονευσουν οποιον δε προσκυνησει τους ελληνες..

που προτερεπει να αφανησουν ακομα και ελληνα που δε θα θελησει να πολεμησει.

που προτρεπει τον λαο να γινει αιμοδιψης

που χρησιμοποιει το συμβολο της πιστεως(τον σταυρο.το συμβολο μια θρησκειας που υποτιθεται πως διδασκει και πιστευει μονο στην αγαπη)ως μεσω πολεμου αφανισμου και φονικου.

αν ολα αυτα τα ελεγε καποιος στις μερες μας δε θα ηταν ηρωας αλλα ρατσιστης φασιστας και αθεος.

δεν ειπα οτι πιστευω στην ερευνα που παρεθεσα.

απλα την παρεθεσα οπως πολλα βιντεο η θεματα παρατεθηκαν εδω μεσα τα οποια δεν εχουν πιστοποιητικο γνησιοτητας αλλα περιεχουν και αυτα φωτο η μουσικη!!

αλλα μαλλον μονο αυτο που εβαλα εγω ηταν αξιο σχολιασμου

η ιστορια ωστοσο μη ξεχναμε οτι εχει παραποιηθει πολλακις πριν φτασει στα χερια μας για το συμφερων ΠΟΛΛΩΝ

και για να μη κατηγορηθω οτι μενω σε ενα βιντεο με μουσικη και γραφομενα αυτου που το ανεβασε...αυτη παντως ειναι η επισημη μελετη του πανεπιστημιου του stanford για οσους ξερουν αγγλικα και εχουν και υπομονη να διαβασουν

http://hpgl.stanford.edu/publications/AJHG_2004_v74_p1023-1034.pdf


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Βίωσε επιθανάτια εμπειρία τη στιγμή που γεννούσε το γιο της!

"Με γύρισε πίσω η σκέψη ότι δεν θα έβλεπα ποτέ το μωρό μου!"

http://www.moodradio.gr/forum/index.php?PHPSESSID=0d3329b30af7c3ed2b31ee5375da7319&topic=13957.0


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες μου γλυκες,εδω περα βαζουμε θεματα που ειναι παραξενα μυστηρια,αληθειες ψεματα,κ απλα τα ερευνουμε κ τα συζηταμε,αν θελουμε.σεβομαστε την ατομικοτητα κ μοναδικοτητα της σκεψης του καθενος κ περνουμε παντα κατι θετικο απο την σκεψη του καθε ενα,μεσα απο αυτο.και εγω ετσι απλα οταν σκεφτομαι οτι εμεις σαν λαος εχουμε τοσα περασει κ τοσα πολλα χρονια κατοχης,δεν γινετε να μην εχουμε μπασταρδευτει,δεν θα ελεγα οτι με ενοχλει γτ αυτη την στιγμη εχω φτασει σε ενα επιπεδο συνειδητοποιησης που αυτο που με ενοχλει ειναι οι 300σιοι μλκες που θελουν να μας κυβερναν οχι μονο χρηματικα αλλα να μας παρουν το πνευμα μας να μας κανουν ρομποτακια,εκτος απο προβατακια που ημαστε πανω κατω.δεν βλεπω πλεον τις σκευωριες και λειτουργω-αντιδρω,προσπαθω να δω το χερι πισω απο αυτες κ επισης προσπαθω να βρω τον τροπο που θα το ''κοψω'';)


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν πατε στα Σφακια αλλα και στα Ανωγεια που δεν πατησαν Τουρκοι ουτε και Αραβες θα διαπιστωσετε οτι οι κατοικοι εχουν τελειως διαφορετικη εμφανιση απο τους υπολοιπους Κρητικους. Ειναι ψηλοι, ξανθοι, γαλανοματηδες.

Kαλησπερα Ελενη δεν θα αναφερθω καθολου στο θεμα με το dna αλλα θα σταθω σε αυτο που ειπες με τα Σφακια και τα Ανωγεια.Λογο τοπου κατοικιας αλλα και επαγγελματος εχω μελετησει παρα πολυ τους ανθρωπους της κρητης,πιστεψε με οτι τα χαρακτηριστικά που λες δεν υπαρχουν λογο απουσιας προσμίξεων,γιατι και τα δυο χωρια πατηθηκαν απο κατακτητες,αλλοι παραγοντες ευθύνονται να σημειωσω οτι οι ανωγειανοι θεωρουντε απο τους ποιο κοντους στην κρητη και αυτο οφείλετε στην μεγαλη καταναλωση κρεατος για εκατονταδες χρονια,οι Σφακιανοι παλι εχουν ολα αυτα που περιγραφεις γιατι κανουν μεγαλη καταναλωση γαλακτοκομικων(εξου και το ηψος)αλλα και σαν χωριο καποια χρόνια πριν ηταν προσβολη να παντρευτεις ξενο(εκτος του χωριου)


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΓΗ

Ο Kepler -22b είναι ένας πλανήτης με ακτίνα 2.4 φορές μεγαλύτερη από αυτή της Γης. Βρίσκεται εντός της λεγόμενης «φιλόξενης ζώνης», δηλαδή της περιοχής όπου η απόσταση από το μητρικό άστρο είναι τέτοια που επιτρέπει την ύπαρξη νερού σε υγρή μορφή, παράγοντας που θεωρείται κρίσιμος για την ανάπτυξη και τη συντήρηση της ζωής. Ο Kepler -22b βρίσκεται σχεδόν στην ίδια απόσταση με το μητρικό του άστρο με εκείνη που έχει η Γη από τον Ήλιο. Ολοκληρώνει μια πλήρη περιστροφή γύρω από το μητρικό άστρο του σε περίπου 290 μέρες. Οι επιστήμονες εκτιμούν ότι η θερμοκρασία του είναι ιδανική για την παρουσία ζωής αφού κυμαίνεται γύρω στους 22 βαθμούς Κελσίου. Προς το παρόν δεν έχει εξακριβωθεί αν πρόκειται για βραχώδη ή αέριο πλανήτη. Αν ο Kepler -22b είναι βραχώδης οι πιθανότητες για την ύπαρξη ζωής πολλαπλασιάζονται.

Περισσοτερα εδω

http://www.pame.gr/epistimi/diastimiki/planitis-me-zoi.html#.TyPQ1OUkS-c


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

οστοσο κοριτσια να σας ενημερωσω οτι οι σεισμοι συνεχιζοντε ακαθεκτοι.Δεν εχει κανει μεγαλους σαν τους προχθεσινους αλλα μια δεκαρια μικρους τους εχουμε παρει γραμμη....τωρα πους σας γραφω κουνιεεεεμαι....εχει γινει αστειο πια!!!


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους.

οστοσο κοριτσια να σας ενημερωσω οτι οι σεισμοι συνεχιζοντε ακαθεκτοι.Δεν εχει κανει μεγαλους σαν τους προχθεσινους αλλα μια δεκαρια μικρους τους εχουμε παρει γραμμη....τωρα πους σας γραφω κουνιεεεεμαι....εχει γινει αστειο πια!!!

Αμάν Παναγία μου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα την eviri και μπήκα να πω ένα γεια

Κοριτσάκι σε έχω χάσει , φιλάκια πολλά και εύχομαι να τα πούμε σύντομα

Στο καφέ σας δε μπαίνω γιατί μετά θα δε θα μπορώ να κοιμάμαι , και μου είναι απαραίτητος ο ύπνος [ είμαι και λίγο φοβητσιάρα ...]

χαιρετωωωωlapinexit.gif


362dqfx42eoh7x91.png

3b3lu8mjbt2pbtrc.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μάραγκ.

Πόσο χάρηκα που με χαιρετάς δε λέγεται. Σ' ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ θα ήθελα να ξαναβλεπόμασταν, αλλά όπως βλέπεις θα είναι εφικτό μόνο πολύ λίγες φορές το χρόνο. Είμαι εκτός Ελλάδας.

Τα κοριτσάκια τι κάνουν; Εσείς πώς περνάτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Μάραγκ.

Πόσο χάρηκα που με χαιρετάς δε λέγεται. Σ' ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ θα ήθελα να ξαναβλεπόμασταν, αλλά όπως βλέπεις θα είναι εφικτό μόνο πολύ λίγες φορές το χρόνο. Είμαι εκτός Ελλάδας.:shock:

Τα κοριτσάκια τι κάνουν; Εσείς πώς περνάτε.

Πότε έφυγες? Τώρα είδα το Stuttgart-Deutschland

Στείλε μου πμ με τα νέα σας …

Αγοράκια έχω [πάει μας ξέχασες τελείως..:-(]


362dqfx42eoh7x91.png

3b3lu8mjbt2pbtrc.png

Link to comment
Share on other sites

Μια πολυ ενδιαφερουσα και διαφωτιστικη συνεντευξη απο εναν εγκυρο επιστημονα, καθηγητη σεισμολογιας, τον οποιο ειχα την τυχη να γνωρισω στο σεμιναριο που ειχα παρακολουθησει.

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=173430


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

το ''Αραπηδες'' δεν τον κολακευει ιδιαιτερα θα ελεγα.μαλλον μειωνει κατα πολυ τον ''θουριο''

Μα βρε Δημητρα, προσπαθεις να κρινεις με δεδομενα της σημερινης εποχης εναν ανθρωπο που εζησε το 1800 και μαλιστα, ως προς το politically correct! Ποιοσ σου ειπε οτι τοτε η λεξη "αραπης" ηταν υποτιμητικη?

επισης οι ερευνες δεν αρνουνται την υπαρξη διαφορετικων φυλων.

τελος ουτε και εμενα με πειθει τοσο ενα ποιημα .εξαλλου ειναι γνωστη η χρηση της υπερβολης στην ποιηση ποσο μαλλον απο καποιον που εχει τη νοοτροπια της λεξης ''αραπης''

Και επαναλαμβανω, η λεξη απο μονη της τοτε δεν ηταν προσβλητικη. Για παραδειγμα η λεξη νεγροσ, "negro", τωρα θεωρειται πολυ προσβλητικη, παλιοτερα ομως χρησιμοποιοταν φυσιολογικοτατα. Ο Μαρτιν Λουθερ Κινγκ σε λογους του αναφερεται στους μαυρους ως "νεγρους" και φυσικα δεν το λεει υποτιμητικα.

'''Εν όσω ζω στον κόσμον, ο μόνος μου σκοπός,

για να τους αφανίσω, θε νάναι σταθερός

Και όσοι προσκυνήσουν, δεν είναι πιά εχθροί,

αδέλφια μας θα γένουν, ας είναι κι εθνικοί.

Μα όσοι θα τολμήσουν, αντίκρυ να σταθούν,

εκείνοι και δικοί μας, αν είναι, ας χαθούν.

Ανδρείοι Μακεδόνες, ορμήσετε για μια,

και αίμα των τυράννων, ρουφήξτε σα θερια

Τους μπούφους και κοράκους, καθόλου μη ψηφάς,

με τον ραγιά ενώσου, αν θέλης να νικάς.

Ψηλά στα μπαϊράκια, σηκώστε τον σταυρόν,

και σαν αστροπελέκια, χτυπατε τον εχθρόν.''

αρνουμαι λοιπον να παρω στα σοβαρα τα λογια καποιου που προτρεπει να φονευσουν οποιον δε προσκυνησει τους ελληνες..

που προτερεπει να αφανησουν ακομα και ελληνα που δε θα θελησει να πολεμησει.

που προτρεπει τον λαο να γινει αιμοδιψης

που χρησιμοποιει το συμβολο της πιστεως(τον σταυρο.το συμβολο μια θρησκειας που υποτιθεται πως διδασκει και πιστευει μονο στην αγαπη)ως μεσω πολεμου αφανισμου και φονικου.

αν ολα αυτα τα ελεγε καποιος στις μερες μας δε θα ηταν ηρωας αλλα ρατσιστης φασιστας και αθεος.

Ναι, μονο που τοτε επρεπε να εμψυχωσει τους συμπατριωτες του να αποταξουν τον τουρκικο ζυγο. Γιαυτο και οι πολεμοχαρεις παραινεσεις.

Μηπως μπορεις να βαλεις το λινκ, γιατι την ερευνα δε μπορω να τη διαβασω, εχει προβλημα το πισι με pdf files.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...