Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Κενωσεις σβολους 8 μηνών


Kon90

Recommended Posts

Καλημερα σας ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πραγματικά έχω απελπιστει
Εχω ένα μωράκι 8 μηνών
Θηλαζω αποκλειστικά 
4,5 μηνών μου εμφάνισε 5 φορές λίγες κλωστουλες με αιμα στις κενωσεις κάναμε Μάγερ θετική παντα είχε και Βλεννες μαζί 
Γνώμες 2 παιδιατρων μου είπαν αποχή από γαλακτοκομικα έκανα και το αίμα σταμάτησε 
Όταν ξεκινήσαμε στέρεες τροφές μετά από λίγο καιρό έκανε κενωσεις σαν σβολους κάθε μερα βέβαια αλλά σφιχτά
Εγώ έχω ξεκινησει και εγώ γαλακτοκομικα
Το θέμα μου είναι δεν ξέρω αν η δυσκοιλιότητα είναι από τις τροφές η από αλλεργία 
Εδώ και πολυ καιρο οι κενωσεις του είναι έτσι σαν κακά κατσικας που λεμε
Δεν έχει κάποιο άλλο συμπτωμα 
Θέλω να σταματήσω τον θηλασμό γιατί πλεον δεν έχω και πολυ γάλα η έστω να κάνω μεικτή διατροφή και δεν μπορώ να δώσω ξένο γάλα γιατί φοβάμαι μήπως το κάνω χειροτερα αν έχει αλλεργία
Είχα δώσει υπό αλλεργικο δεν το έπινε με τίποτα 
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο 
Αλλά πραγματικα δεν ξέρω τι αλλά να κάνω βλέπω πως το δικό μου γάλα δεν φτάνει γιατί βγάζω με το θηλαστρο και δίνω με μπουκάλι από μικρό γιατί δουλευα και θηλάζει 2 φορές μέσα στην μερα από 2 λεπτά 
Η δυσκοιλιότητα είναι από μόνο του συμπτωμα αλλρργιας? 3 γνώμες έχω παρει οι δυο λένε αλλεργία και ο 3ος ίσως από τις στέρεες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Kon90 είπε:

Καλημερα σας ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πραγματικά έχω απελπιστει
Εχω ένα μωράκι 8 μηνών
Θηλαζω αποκλειστικά 
4,5 μηνών μου εμφάνισε 5 φορές λίγες κλωστουλες με αιμα στις κενωσεις κάναμε Μάγερ θετική παντα είχε και Βλεννες μαζί 
Γνώμες 2 παιδιατρων μου είπαν αποχή από γαλακτοκομικα έκανα και το αίμα σταμάτησε 
Όταν ξεκινήσαμε στέρεες τροφές μετά από λίγο καιρό έκανε κενωσεις σαν σβολους κάθε μερα βέβαια αλλά σφιχτά
Εγώ έχω ξεκινησει και εγώ γαλακτοκομικα
Το θέμα μου είναι δεν ξέρω αν η δυσκοιλιότητα είναι από τις τροφές η από αλλεργία 
Εδώ και πολυ καιρο οι κενωσεις του είναι έτσι σαν κακά κατσικας που λεμε
Δεν έχει κάποιο άλλο συμπτωμα 
Θέλω να σταματήσω τον θηλασμό γιατί πλεον δεν έχω και πολυ γάλα η έστω να κάνω μεικτή διατροφή και δεν μπορώ να δώσω ξένο γάλα γιατί φοβάμαι μήπως το κάνω χειροτερα αν έχει αλλεργία
Είχα δώσει υπό αλλεργικο δεν το έπινε με τίποτα 
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο 
Αλλά πραγματικα δεν ξέρω τι αλλά να κάνω βλέπω πως το δικό μου γάλα δεν φτάνει γιατί βγάζω με το θηλαστρο και δίνω με μπουκάλι από μικρό γιατί δουλευα και θηλάζει 2 φορές μέσα στην μερα από 2 λεπτά 
Η δυσκοιλιότητα είναι από μόνο του συμπτωμα αλλρργιας? 3 γνώμες έχω παρει οι δυο λένε αλλεργία και ο 3ος ίσως από τις στέρεες

Στην αρχή των στερεών πάντα υπαρχει δυσκολία με τα κακα. Σίγουρα όμως δεν γίνονται τόσο πολύ σφηκτα όπως τα περιγράφεις . Πρέπει να είναι ο συνδυασμός δηλαδή στέρεες με κάποια δυσανεξία αλλεργία. Δεν σου έχουν δώσει τίποτα για να βοηθήσεις το παιδί με τα κακα του? Μπορεί το παιδί να μην έφαγε το υποαλλεργικο γάλα όταν το έδωσες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το ξαναδοκιμάσει είναι μωρό ανά εβδομάδα αυτά αλλάζουν πρέπει να επιμένεις στις δοκιμές χωρίς να πιέζεις απλά να επαναλαμβάνεις δοκιμές συχνά   . Πάντως κατά κύριο κανόνα αυτές οι αλλεργίες όσο μεγαλώνουν τα μωρά περνάνε όσο ωριμάζει το πεπτικό τους . 

Link to comment
Share on other sites

ναι,μπορει να ειναι απο την αλλεργια.αρχικα κοψε παλι τα γαλακτοκομικα να δεις αν στρωσει,αν οχι ειναι απο τις τροφες

τι εχετε εισαγει ως τωρα;

αν δ του εφτανε το γαλα πιστευω θα ζητουσε συχνοτερα

τι ωρες εισαι σπιτι;ποσο γαλα πινει απο μπουκαλι;κ τρωει καλα τις στερεες του;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , linaa είπε:

Στην αρχή των στερεών πάντα υπαρχει δυσκολία με τα κακα. Σίγουρα όμως δεν γίνονται τόσο πολύ σφηκτα όπως τα περιγράφεις . Πρέπει να είναι ο συνδυασμός δηλαδή στέρεες με κάποια δυσανεξία αλλεργία. Δεν σου έχουν δώσει τίποτα για να βοηθήσεις το παιδί με τα κακα του? Μπορεί το παιδί να μην έφαγε το υποαλλεργικο γάλα όταν το έδωσες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το ξαναδοκιμάσει είναι μωρό ανά εβδομάδα αυτά αλλάζουν πρέπει να επιμένεις στις δοκιμές χωρίς να πιέζεις απλά να επαναλαμβάνεις δοκιμές συχνά   . Πάντως κατά κύριο κανόνα αυτές οι αλλεργίες όσο μεγαλώνουν τα μωρά περνάνε όσο ωριμάζει το πεπτικό τους . 

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου ναι μου εχουν δώσει αλλά και παλι δεν θέλω να το κουκουλωσω το θέμα θέλω να δω από το προέρχεται

Δεν το πινει με τίποτα είναι σαν δηλητήριο ένα παιδι 8 μηνών που έχει συνηθίσει σε μητρικό γάλα δυσκολο να πιει υπό αλλεργικο

πρίν από 51 λεπτά , vikib είπε:

ναι,μπορει να ειναι απο την αλλεργια.αρχικα κοψε παλι τα γαλακτοκομικα να δεις αν στρωσει,αν οχι ειναι απο τις τροφες

τι εχετε εισαγει ως τωρα;

αν δ του εφτανε το γαλα πιστευω θα ζητουσε συχνοτερα

τι ωρες εισαι σπιτι;ποσο γαλα πινει απο μπουκαλι;κ τρωει καλα τις στερεες του;

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση

Λαχανικά όλα φρουτα όλα κοτόπουλο μοσχάρι

2 μερες τώρα έχω κόψει απο την φρουτόκρεμα μπανανα και μήλο και από το μεσημέρι πατατα και καροτο

Είδα μια διαφορά δυο μερες αλλά σήμερα παλι τα έκανε πιο Σφιχτά

Γάλα πινει από μπουκάλι γυρω στα 270 ml συνολο 

Ζητάει και τον βάζω στο στήθος γιατί δεν χορταινει με το μπουκάλι αλλά και παλι δεν βγάζω άλλο γάλα γιατί έχω βγάλει με το θηλαστρο 

Δηλαδή μπορεί να πιει 2 λεπτά να βγάλω εγώ με το θηλαστρο 40 ml με το ζόρι και μετά να μην έχει άλλο γάλα το στήθος μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Kon90 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου ναι μου εχουν δώσει αλλά και παλι δεν θέλω να το κουκουλωσω το θέμα θέλω να δω από το προέρχεται

Δεν το πινει με τίποτα είναι σαν δηλητήριο ένα παιδι 8 μηνών που έχει συνηθίσει σε μητρικό γάλα δυσκολο να πιει υπό αλλεργικο

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση

Λαχανικά όλα φρουτα όλα κοτόπουλο μοσχάρι

2 μερες τώρα έχω κόψει απο την φρουτόκρεμα μπανανα και μήλο και από το μεσημέρι πατατα και καροτο

Είδα μια διαφορά δυο μερες αλλά σήμερα παλι τα έκανε πιο Σφιχτά

Γάλα πινει από μπουκάλι γυρω στα 270 ml συνολο 

Ζητάει και τον βάζω στο στήθος γιατί δεν χορταινει με το μπουκάλι αλλά και παλι δεν βγάζω άλλο γάλα γιατί έχω βγάλει με το θηλαστρο 

Δηλαδή μπορεί να πιει 2 λεπτά να βγάλω εγώ με το θηλαστρο 40 ml με το ζόρι και μετά να μην έχει άλλο γάλα το στήθος μου

Μπορείς να το ανακατέψεις με το δικό σου σιγά σιγά να μάθει την γεύση. Γενικά όλα τα διαφορετικά στην αρχή είναι δύσκολα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Μπορείς να το ανακατέψεις με το δικό σου σιγά σιγά να μάθει την γεύση. Γενικά όλα τα διαφορετικά στην αρχή είναι δύσκολα . 

Το δοκίμασα και αυτό 

Δεν το ήθελε με τίποτα

Δεν ξέρω αν θα με βοηθήσουν καποια χάπια  που υπαρχουν για να αυξηθεί το γαλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Kon90 είπε:

Το δοκίμασα και αυτό 

Δεν το ήθελε με τίποτα

Δεν ξέρω αν θα με βοηθήσουν καποια χάπια  που υπαρχουν για να αυξηθεί το γαλα

Βοηθάνε σίγουρα αλλά το γάλα είναι Κ ανάλογο με το πόσο πίνει το μωρό Κ το ποσό αντλείς εσύ όπως Κ επίσης σε τι σωματική κατάσταση είσαι δηλαδή αν ξεκουράζεσε πίνεις πολλά υγρά κτλ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Βοηθάνε σίγουρα αλλά το γάλα είναι Κ ανάλογο με το πόσο πίνει το μωρό Κ το ποσό αντλείς εσύ όπως Κ επίσης σε τι σωματική κατάσταση είσαι δηλαδή αν ξεκουράζεσε πίνεις πολλά υγρά κτλ 

Αντλω 4 φορές την μέρα στις 9 το πρωι στις 2 μετά στις 6 και στις 10 

Ανάμεσα σε αυτές τις ώρες θηλάζει και 2 φορές το πρωι και το απόγευμα πτιν αντλησω αλλά πινει για 2 λεπτά

Μερικές φορές βγάζω 120 ml το πρωι και άλλες φορές βγάζω 60 ml όπως σήμερα 

Δεν τον φτάνει μερικές φορές και δεν έχω και τι να δώσω για απόγευμα 

Τον βάζω και στο στήθος αλλά δεν βγάζει άλλο γάλα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Kon90 είπε:

Αντλω 4 φορές την μέρα στις 9 το πρωι στις 2 μετά στις 6 και στις 10 

Ανάμεσα σε αυτές τις ώρες θηλάζει και 2 φορές το πρωι και το απόγευμα πτιν αντλησω αλλά πινει για 2 λεπτά

Μερικές φορές βγάζω 120 ml το πρωι και άλλες φορές βγάζω 60 ml όπως σήμερα 

Δεν τον φτάνει μερικές φορές και δεν έχω και τι να δώσω για απόγευμα 

Τον βάζω και στο στήθος αλλά δεν βγάζει άλλο γάλα 

Το απόγευμα μπορείς να δώσεις πάλι φρούτο αν θέλεις ή αν θεωρείς ότι πεινάει τόσο πολύ πάλι μεσημεριανό. Επίσης στο φαγητό για την δυσκοιλιότητα πρόσθεσε λίγο παραπάνω ελαιόλαδο ώμο 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Το απόγευμα μπορείς να δώσεις πάλι φρούτο αν θέλεις ή αν θεωρείς ότι πεινάει τόσο πολύ πάλι μεσημεριανό. Επίσης στο φαγητό για την δυσκοιλιότητα πρόσθεσε λίγο παραπάνω ελαιόλαδο ώμο 

Αποφευγω μπανάνα και μήλο να δω μήπως το στουμπωνουν αυτά

Και ρίχνω 2 αχλάδια και λίγο ξεφλιδισμενο σταφυλι

Να δώσω παλι αχλάδι το απόγευμα δεν πολυ 3 + αχλάδια για το στομαχακι του? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Kon90 είπε:

Αποφευγω μπανάνα και μήλο να δω μήπως το στουμπωνουν αυτά

Και ρίχνω 2 αχλάδια και λίγο ξεφλιδισμενο σταφυλι

Να δώσω παλι αχλάδι το απόγευμα δεν πολυ 3 + αχλάδια για το στομαχακι του? 

Μπορείς να δώσεις λίγο βρώμη με το γάλα σου φτιαγμένη . Να φτιάχνεις δηλαδή κρέμα βρώμης με το δικό σου γάλα . 

Έχει η hipp βρώμη χωρίς γάλα βιολογική . Ρωτά τον γιατρό σου αν μπορείς να κάνεις εισαγωγή. Νομίζω πως γενικά δεν είναι Κ αλλεργιογόνο η βρώμη Κ μπορείς από τον 8 να την εισάγεις .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Μπορείς να δώσεις λίγο βρώμη με το γάλα σου φτιαγμένη . Να φτιάχνεις δηλαδή κρέμα βρώμης με το δικό σου γάλα . 

Έχει η hipp βρώμη χωρίς γάλα βιολογική . Ρωτά τον γιατρό σου αν μπορείς να κάνεις εισαγωγή. Νομίζω πως γενικά δεν είναι Κ αλλεργιογόνο η βρώμη Κ μπορείς από τον 8 να την εισάγεις .

Του έδωσα και από αυτήν 

Μου αναγουλιαζε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Πέρασα κι εγώ τον Γολγοθά της αλλεργίας. Μέχρι να γίνει η μικρή μου 10 μηνών έκανα πλήρη αποχή από γαλακτοκομικα. Μετα εισήγαγα το μοσχαρι, πρώτα στη δική μου διατροφή και μετά από 2 εβδομάδες στου μωρου, όλα αυτά μέχρι να γίνει 13 μηνών(τότε κάναμε τη δοκιμασία της αλλεργίας σε κλινικη), οπότε μετά της έδωσα πρώτη φορά γάλα αγελάδας.

Καταρχήν θεωρώ ότι μόνος αρμόδιος στο θέμα της αλλεργικης πρωκτοκολλιτιδας είναι ο παιδογαστρεντερολογος και όχι ο παιδίατρος.

Εμένα μου απαγόρευσε το μοσχάρι στο μωρό μέχρι τους 10 μήνες. Ούτε εγώ δεν το έτρωγα έως τότε. Και κοτόπουλο μόνο ελευθέρας βοσκης  (όχι βιολογικο, ελευθερας, για να μην σιτιζεται με παραγωγα σογιας). Το ίδιο κ το χοιρινό.

Επίσης επειδή κ εγώ δεν είχα αρκετό γάλα και δεν μου έπινε τα ειδικά στοιχειακα που υπάρχουν (δεν μιλαω για υποαλλεργικα,αυτά δεν επιτρέπονται καν στις βαριές περιπτώσεις), κατέφυγα στη λήψη χαπιών για να αυξηθεί το γάλα μου,γιατί τότε το μωρό ήταν 3,5 μηνών και δεν είχαμε μπει στις στερεές. Εσενα όμως το μωρό σου είναι μεγάλο,οπότε δεν θα σου το συνιστούσα,λόγω παρενεργειων των χαπιων στον οργανισμο σου.

Ως προς τα στοιχειακα γάλατα, κυκλοφορούν 3 μάρκες. Η μικρή μου τις 2 δεν τις έβαζε στο στόμα της με τίποτα. Το 3ο το δέχτηκε κάπως, υπό την έννοια ότι επινε 60-120 γραμμάρια πριν το βραδινό θηλασμό. Οπότε έφτιαχνα τις κρέμες της με βάση αυτό το στοιχειακο γάλα αντι για νερο και ετσι τις έτρωγε. Υπάρχουν ολλες κρέμες και της hipp και άλλων εταιρειών που δεν έχουν ιχνη γαλακτος και ενδείκνυνται για μωρα με αλλεργία(ειχα δοκιμασει 8-10 κρεμες). Επίσης πολλές φορές για απογευματινό έδινα (και δινω ακομα) φαγητό από το μεσημεριανό. 

Το μωράκι σου παίρνει ικανοποιητικό βαρος?

Για τη δυσκοιλιοτητα ο παιδογαστρεντετολογος μου ειχε συστησει τα effecol junior αλλά δεν θυμάμαι ποσών μηνών ήταν η μικρή,σίγουρα κάτω του έτους (παροτι στις οδηγιες αναγραφουν για παιδια ανω των 2 ετων). Είναι αποτελεσματικά και δεν προκαλούν εξάρτηση,αλλά πάντα με το οκ του γιατρού.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε,στη διάθεσή σου και με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι ο καταλληλος γιατρος ειναι παιδογαστρεντερολογος

οσο χρησιμοποιεις θηλαστρο η θηλαζει,τοσο κατεβαινει.απλα πρεπει να προσπαθησει περισσοτερο το μωρο.εναλλαγες στηθους,στασεων,μαλαξεις στο στηθος η κ συμπληρωματα

αν πειναει μπορεις να δωσεις λαχανικα η φρουτα κ το απογευμα

αρακα,σπανακι,ωμο λαδι,φακες,φασολακια,κολοκυθακια,αβοκαντο,αχλαδι,ακτινιδιο,δαμασκηνο,γιαουρτι κ βρωμη βοηθουσαν στον μικρο μου

λογω αλεργιας θα σταματουσα το μοσχαρι,θα εδινα κατσικι,γαλοπουλα,αρνι με την συμφωνη γνωμη του γιατρου

κρεμα μπορεις να κανεις με νερο η με το γαλα σου,βρωμη,κινοα,φαγοπυρο,κεχρι κλπ

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγραψα για καποιες προτασεις φαγητων,να πω οτι εμενα δ ειχε αλλεργια.ουτε ιδιαιτερα δυσκοιλιοτητα,αλλα σιγουρα δ εκανε συχνα κ ευκολα

οποτε παντα σε συνεννοηση κ κε τον γιατρο οι εισαγωγες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...