Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Σωστή θέση μωρού


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!!! Χρειάζομαι ξανά τη βοήθεια σας!!!! Ποια είναι η σωστή θέση που πρέπει να τοποθετούμε το μωρο στο καρότσι;; Είμαστε 2 μηνών και το καρότσι έχει 3 επίπεδα! Τελείως οριζόντια θέση, τελείως καθιστή και μια ενδιάμεση.

Το πρόβλημα είναι ότι ενω του αρέσει η βόλτα δυσανασχετεί όταν βρίσκεται στην οριζόντια, τον έχω βάλει στην ημικαθιστη δύο φορές με μια κουβερτούλα από κάτω αλλά δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα βολική και φοβάμαι! Εσείς τι προτείνετε και τι κάνατε αντίστοιχα; το καρότσι να επισημάνω είναι της cybex και έχουμε μόνο αυτό διότι τα περιφερειακά που πάνε πακέτο τα είχαμε ήδη. Επομένως, δεν κουμπώνουν πάνω..

Όποια βοήθεια και συμβουλή θα με βοηθήσει πααρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, AnnaKaterina12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!! Χρειάζομαι ξανά τη βοήθεια σας!!!! Ποια είναι η σωστή θέση που πρέπει να τοποθετούμε το μωρο στο καρότσι;; Είμαστε 2 μηνών και το καρότσι έχει 3 επίπεδα! Τελείως οριζόντια θέση, τελείως καθιστή και μια ενδιάμεση.

Το πρόβλημα είναι ότι ενω του αρέσει η βόλτα δυσανασχετεί όταν βρίσκεται στην οριζόντια, τον έχω βάλει στην ημικαθιστη δύο φορές με μια κουβερτούλα από κάτω αλλά δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα βολική και φοβάμαι! Εσείς τι προτείνετε και τι κάνατε αντίστοιχα; το καρότσι να επισημάνω είναι της cybex και έχουμε μόνο αυτό διότι τα περιφερειακά που πάνε πακέτο τα είχαμε ήδη. Επομένως, δεν κουμπώνουν πάνω..

Όποια βοήθεια και συμβουλή θα με βοηθήσει πααρα πολύ!!

Καταρχάς το καρότσι είναι για νεογέννητα άσχετα με τις θέσεις που έχει? Κανονικά τόσο μωρό εντελώς ξαπλωμένο πάει απλά το καρότσι για τα νεογέννητα είναι λίγο σαν φωλιτσα οπότε τα βολεύει Κ βλέπουν κιόλας . Μάλλον απλά πέτυχες καρότσι που δεν βολεύει . Δεν τα βάζουμε σε άλλες θέσεις γιατί δεν κάνει για την σπονδυλική στήλη Κ μπορεί Κ να πέσουν δεν τα κρατάει τα νεογέννητα το δέσιμο σε άλλες θέσεις 

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει κ η λινα,τελειως ξαπλα σε αυτην την ηλικια

εμας ηταν μαζι με το καροτσι το αυγο,οποτε καμια φορα τα βαζαμε κ εκει,αλλα οχι συχνα

μετα τους 4-6μ (αν θυμαμαι σωστα)αρχιζουμε να τα ανασηκωνουμε,αναλογα κ την αναπτυξη του καθε παιδιου,αν προσπαθει κ κεινο να κατσει με υποστηριξη κλπ

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 10:26 ΠΜ, AnnaKaterina12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!! Χρειάζομαι ξανά τη βοήθεια σας!!!! Ποια είναι η σωστή θέση που πρέπει να τοποθετούμε το μωρο στο καρότσι;; Είμαστε 2 μηνών και το καρότσι έχει 3 επίπεδα! Τελείως οριζόντια θέση, τελείως καθιστή και μια ενδιάμεση.

Το πρόβλημα είναι ότι ενω του αρέσει η βόλτα δυσανασχετεί όταν βρίσκεται στην οριζόντια, τον έχω βάλει στην ημικαθιστη δύο φορές με μια κουβερτούλα από κάτω αλλά δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα βολική και φοβάμαι! Εσείς τι προτείνετε και τι κάνατε αντίστοιχα; το καρότσι να επισημάνω είναι της cybex και έχουμε μόνο αυτό διότι τα περιφερειακά που πάνε πακέτο τα είχαμε ήδη. Επομένως, δεν κουμπώνουν πάνω..

Όποια βοήθεια και συμβουλή θα με βοηθήσει πααρα πολύ!!

Καλησπέρα. Να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Εγώ τη δική μου την έβαζα στο αυγό γιατί βόλευε όταν δεν είχα ακόμη καθίσμα αυτοκίνητου κι έτσι το τοποθετούσα στο καρότσι. Το αυγό της άρεσε περισσότερο από το Πορτ μπεμπέ που κουμπώνει στο καρότσι. Αλλά ο κανόνας θέλει τα τόσο μικρά βρέφη σε ξαπλωτη θέση λόγω της σπονδυλικής τους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 10:26 ΠΜ, AnnaKaterina12 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!! Χρειάζομαι ξανά τη βοήθεια σας!!!! Ποια είναι η σωστή θέση που πρέπει να τοποθετούμε το μωρο στο καρότσι;; Είμαστε 2 μηνών και το καρότσι έχει 3 επίπεδα! Τελείως οριζόντια θέση, τελείως καθιστή και μια ενδιάμεση.

Το πρόβλημα είναι ότι ενω του αρέσει η βόλτα δυσανασχετεί όταν βρίσκεται στην οριζόντια, τον έχω βάλει στην ημικαθιστη δύο φορές με μια κουβερτούλα από κάτω αλλά δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα βολική και φοβάμαι! Εσείς τι προτείνετε και τι κάνατε αντίστοιχα; το καρότσι να επισημάνω είναι της cybex και έχουμε μόνο αυτό διότι τα περιφερειακά που πάνε πακέτο τα είχαμε ήδη. Επομένως, δεν κουμπώνουν πάνω..

Όποια βοήθεια και συμβουλή θα με βοηθήσει πααρα πολύ!!

Κι εγώ στο αυγό τον βάζω για βόλτα με καρότσι ακόμα και του αρέσει πολύ. Ωστόσο εμένα ο παιδίατρος απ'οταν έγινε 2 μηνών, μου είπε να τον βάζω στο ρηλαξ σε κλίση 45 μοιρών καμιά ώρα. Οπότε θεωρώ πως αν το κάθισμα αυτό που έχεις υποστηρίζει κάτι τέτοιο θα μπορούσες να το βάλεις το μωρό. Ρώτα τον παιδίατρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...