Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Θηλασμός και τριχόπτωση


Blue Velvet

Recommended Posts

Και γω είχα πάρει πολλά κιλά με το θηλασμό γιατί πειναγα πααααρα πολύ!!όλο έτρωγα ..αντί να χάνω μετά τη γέννα όλο έπαιρνα ..μέχρι που απογοητεύτηκα με την εικόνα μου και άρχισα δίαιτα..λάθος βέβαια γιατί στο θηλασμό δεν θέλει δραστικές δίαιτες ..εγώ το έκανα όμως κι έχασα 25 ολόκληρα κιλά!!!απ' το large πήγα στο small...εγώ θηλάζω και τρία χρόνια περίπου άμα περίμενα να αποθηλασω δεν θα χωραγα απ' τη πόρτα τώρα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχας ο κοβιντ προκαλει τριχοπτωση σε πολλες περιπτωσεις και ειναι κ η εποχη και ο θηλασμος. Ειμαι στον 6ο μηνα θηλασμου κ εχω σχεδον καραφλιασει. Βιταμινες αμπουλες κτλ αν δεν εχεις συγκεκριμενη ελλειψη δεν κανουν σχεδον τιποτα και δρουν απλα υποστηρηκτικα. Θελει πρωτον να αποκλεισεις οτιδηποτε ορμονολογικο/ελλειψη. Και μετα υπομονη. Εγω το πηρα αποφαση. Βεβαια εχει μειωθει ηδη αρκετα η πτωση, μαζευω λιγοτερες τριχες προς το παρον.. υπομονη.αλλιως παω για περουκα. Δε μπορω πλεον να πιασω τα μαλλια μου ψηλα γιατι φαινονται τα κενα..

Οσο για τον θηλασμο, ρε παιδια, τρωω αδιανοοητες ποσοτητες φαγητου κ κυριως σαβουρας και εχασα τα κιλα της εγκυμοσυνης μεχρι να σαραντησω  και εκτοτε εχω χασει αλλα 5. Ειμαι πιο αδυνατη απ οταν εμεινα εγκυος.. λεω να συνεχισω να θηλαζω 5-6 χρονακια ακομα μπας κ φτασω τα ιδανικα μου :lol:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2023 at 9:45 ΠΜ, Elle12 είπε:

Καταρχας ο κοβιντ προκαλει τριχοπτωση σε πολλες περιπτωσεις και ειναι κ η εποχη και ο θηλασμος. Ειμαι στον 6ο μηνα θηλασμου κ εχω σχεδον καραφλιασει. Βιταμινες αμπουλες κτλ αν δεν εχεις συγκεκριμενη ελλειψη δεν κανουν σχεδον τιποτα και δρουν απλα υποστηρηκτικα. Θελει πρωτον να αποκλεισεις οτιδηποτε ορμονολογικο/ελλειψη. Και μετα υπομονη. Εγω το πηρα αποφαση. Βεβαια εχει μειωθει ηδη αρκετα η πτωση, μαζευω λιγοτερες τριχες προς το παρον.. υπομονη.αλλιως παω για περουκα. Δε μπορω πλεον να πιασω τα μαλλια μου ψηλα γιατι φαινονται τα κενα..

Οσο για τον θηλασμο, ρε παιδια, τρωω αδιανοοητες ποσοτητες φαγητου κ κυριως σαβουρας και εχασα τα κιλα της εγκυμοσυνης μεχρι να σαραντησω  και εκτοτε εχω χασει αλλα 5. Ειμαι πιο αδυνατη απ οταν εμεινα εγκυος.. λεω να συνεχισω να θηλαζω 5-6 χρονακια ακομα μπας κ φτασω τα ιδανικα μου :lol:

Σε καταλαβαίνω και εγώ δεν τα.πιανω κοτσίδα,μου είπε η κομμώτρια όσο γίνεται να τα αφήνω κάτω τα μαλλιά για να μην τα ταλαιπωρω επιπλέον. Μόλις μου έρθει περίοδος πάω για ορμονολογικες,να δούμε τι συμβαίνει.Πάντως είσαι τυχερή εσύ,θα είσαι μια καραφλη κορμάρα,ενώ εγώ μια καραφλη βοδαρα🤣

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Σε καταλαβαίνω και εγώ δεν τα.πιανω κοτσίδα,μου είπε η κομμώτρια όσο γίνεται να τα αφήνω κάτω τα μαλλιά για να μην τα ταλαιπωρω επιπλέον. Μόλις μου έρθει περίοδος πάω για ορμονολογικες,να δούμε τι συμβαίνει.Πάντως είσαι τυχερή εσύ,θα είσαι μια καραφλη κορμάρα,ενώ εγώ μια καραφλη βοδαρα🤣

Οχι δε καταλαβες.. βοδαρα ειμαι ακομα. Απλα μικροτερη απο πριν χαχαχα!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2023 at 10:29 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα,

Έχω μια μπέμπα που γίνεται 13μηνων σε λίγες μέρες και τη θηλάζω.Το βράδυ ξυπνάει αρκετές φορές και θηλάζει για να κοιμηθεί,με αποτέλεσμα να νυστάζω συνέχεια και να νιώθω τρομερή εξάντληση.Δεν θυμάμαι από πότε έχω να κοιμηθώ πάνω από 3ωρες σερί.Εδω και ένα μήνα περίπου,μου πέφτουν τα μαλλιά αρκετά και έχω τρομάξει.Παιρνω τις βιταμίνες "pregnacare new mum hair and skin"και ξεκίνησα πριν 4μερες να βάζω αμπούλες για την τριχόπτωση,τις Vichy Dercos aminexil,καθώς και το σαμπουάν.Να πω ότι πέρασα και κοβιντ τον Σεπτέμβρη και διάβασα ότι προκαλεί τριχόπτωση σε ορισμένους ανθρώπους. Έχετε δοκιμάσει κάποιο προϊόν που να σας βοήθησε? Και αν ναι, σε πόσο καιρό είδατε αποτελέσματα? Ευχαριστώ πολύ 

Είχα κολλήσει κοβιντ πέρυσι τον Ιούλιο και από Σεπτέμβρη ξεκίνησε η τριχόπτωση. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν λόγω εποχής. Εντωμεταξει καθώς προετοιμαζομουν για εξωσωματικη είχα κανει όλες τις αιματολογικες και ορμονολογικες εξετάσεις και ήταν όλες μια χαρά χωρίς καμία έλλειψη πουθενα. Πήγα στο Συγγρό γιατί ανησύχησα καθώς μου ειχαν πέσει τα μισά μαλλιά (ευτυχώς είχα μπόλικα και δεν καραφλιασα τελειως) και μου είπαν οι γιατροι ότι είναι ένα από τα συνήθη συμπτώματα του κοβιντ και ότι σε ένα 6μηνο το πολύ θα αρχίσουν να επανέρχονται στο κανονικό τους όπως και ευτυχως έγινε! Κάνε το τσεκ σου με τις εξετάσεις να είσαι σίγουρη ότι δε φταίει κάτι άλλο αλλά πολύ πιθανό να φταίει ο κοβιντ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Είχα κολλήσει κοβιντ πέρυσι τον Ιούλιο και από Σεπτέμβρη ξεκίνησε η τριχόπτωση. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν λόγω εποχής. Εντωμεταξει καθώς προετοιμαζομουν για εξωσωματικη είχα κανει όλες τις αιματολογικες και ορμονολογικες εξετάσεις και ήταν όλες μια χαρά χωρίς καμία έλλειψη πουθενα. Πήγα στο Συγγρό γιατί ανησύχησα καθώς μου ειχαν πέσει τα μισά μαλλιά (ευτυχώς είχα μπόλικα και δεν καραφλιασα τελειως) και μου είπαν οι γιατροι ότι είναι ένα από τα συνήθη συμπτώματα του κοβιντ και ότι σε ένα 6μηνο το πολύ θα αρχίσουν να επανέρχονται στο κανονικό τους όπως και ευτυχως έγινε! Κάνε το τσεκ σου με τις εξετάσεις να είσαι σίγουρη ότι δε φταίει κάτι άλλο αλλά πολύ πιθανό να φταίει ο κοβιντ.

Σ'ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να είναι από τον κοβιντ,το πέρασα αρκετά βαριά και είχα εξουθενωθεί τελείως. Η όσφρηση μου επανήλθε μετά από ένα μήνα και μετά από δύο μήνες άρχισε και η έντονη τριχόπτωση. Πάντως παίρνω τις βιταμίνες και βάζω αμπούλες και σαμπουάν και παρατηρώ βελτίωση ως προς τη λιπαρότητα

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...