Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 29/8/2024 at 1:16 ΜΜ, artemis88 είπε:

      Τι ωραια!! Με το καλο!!

      Ποτε αρχισες να το νιωθεις?

      Στην 20η εβδομάδα το κατάλαβα. Νομιζα στην αρχή ήταν το έντερο. Στους υπέρηχους κανει σβούρες 😁

      On 30/8/2024 at 8:53 ΠΜ, Lila ki είπε:

      Έκανα ένα τεστ και είναι θετικό !!! Ελπίζω αυτή τη φορά να ήρθε για να μείνει !! 

      Μπραβοοοο!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Να πάνε ολα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Μπήκα για να σου ευχηθώ για αύριο και είδα τα όμορφα νέα!!!!

      4 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Δεν μ κάνουν χοριακη δυστυχώς … μ είπαν τεστ εγκυμοσύνης κ εάν είναι θετικό σου λένε για σκαν σε δυο με τρεις εβδομάδες απο το θετικό τεστ … γενικά το σύστημα της Αγγλίας είναι λίγο διαφορετικό ..

      Καθόλου χοριακη ε? Τότε υπομονή και προσοχή μέχρι τον υπέρηχο!!!

Μανούλες τον Ιούλιο 2024


Recommended Posts

Πήγα για τρίτη φορά λοιπόν για το καρδιοτοκογράφημα και μιλώντας με την γιατρό μου είπε να ξαναπάω πάλι σε δυο μέρες όπου θα μου κάνουν και εξέταση από κάτω. Μου είπαν ότι έχω συσπάσεις που δεν τις νιώθω γι αυτό και δεν αντιλαμβάνομαι πόσο κοντά είμαι.. πιθανόν να υπάρχει μια διαστολή αλλά το αφήνουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί. Ωστόσο ο μικρούλης είναι καλά και αυτό είναι το πιο σημαντικό..

2 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Καλησπέρα σε ολες!!

Ειμαι στην πολύ αρχη εγκυμοσύνης, 6η εβδομάδα αλλα λογω αρκετά χαμηλης φερριτινης μου είπε ο γιατρός να σταματήσω το felicine και να ξεκινήσω ενα χάπι ferofolic (φυλλικό + σίδηρος)..

Το θέμα μου είναι  ποια ώρα ειναι η σωστή για να το παίρνω και να γίνεται σωστη απορρόφηση; Αν το πάρω το πρωί νηστική και φαω μετα απο 1 ώρα, τι ώρα μετα μπορω να πιω καφέ;δεν βοηθαει στην απορρόφηση από οτι διαβάζω και Δεν θελω να τον στερηθώ! Έναν ντικαφ πινω και αυτον μισό! 

Σκεφτηκα να το παιρνω πριν το κυριως γευμα μου, το οποιο ουτως η αλλως ειναι μετά τις 5 λογω δουλειάς, αλλα πειράζει να εχω φαει ας πουμε στις 3 κατι και μετα να παρω το χαπι στις 5; Δύο ωρες θεωρουμαι νηστική;; Παιρνω και το σαλοσπιρ, οποτε προσπαθώ καθε 2 -3 ωρες να τσιμπάω κατι..

Οι παλιές εδώ θα ξέρετε και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Υ.γ. Επισης οσες το εχετε παρει ενοχλει στο γαστρεντερικό το συγκεκριμένο;; Εχω ηδη ευερέθιστο έντερο και μαλλον δεν θα τη γλυτωσω τη δυσκοιλιότητα με το σιδηρο..

Γράψε το στο θέμα με τον μήνα που έχεις ΠΗΤ, για να δεις μήπως μαζί με εσένα υπάρχουν και άλλες που το παίρνουν και τι συμβουλή τους έχει δώσει ο γιατρός.. 

Εγώ ξέρω να σου πω ότι το σκέτο σίδηρο το παίρνω μαζί με το φυλικό το πρωί και μπορείς να φας και πιείς μισή ώρα μετά.. Μου είπε η γιατρός δεν έχει σημασία τι θα φας και πιείς αλλά μην είναι κάθε μέρα ο καφές το πρώτο που θα πιείς, ή το τσάι... εμένα στο σίδηρο έλεγε και τις οδηγίες όποτε καλό είναι να ακολουθήσεις και τις οδηγίες των φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

Θα το πίνεις το πρωί Κ μετά θα πίνεις Κ πορτοκαλάδα φυσικό χυμό βοηθάει στην απορρόφηση η βιταμίνη c . Μετά από μια ώρα δεν έχεις πρόβλημα να φας Κ να πιεις ότι θέλεις . Τώρα για την δυσκοιλιότητα επειδή Κ αυτή είναι σημαντική στην εγκυμοσύνη απαγορεύετε να ζοριζεσε στην τουαλέτα είναι επικίνδυνο αν το σκεύασμα που σου έδωσε σου φέρνει δυσκοιλιότητα ζητάς άλλο σκεύασμα υπάρχουν πολλά . Κάποια δεν επηρεάζουν το έντερο όσο αλλά . Επίσης η φεριττινη Κ ο αιματοκρίτης μετά την 18 εβδομάδα παραμένουν σταθερά οπότε εάν οι εξετάσεις σου είναι καλές για τον αιματοκρίτη δεν θα χρειάζετε να ανχωνεσε τόσο πολύ για το χάπι πως θα το περνεις Κ τι θα κάνεις . 

Φυσικό χυμό ε; Θα το δοκιμασω! 

Ναι δοκιμη θα κανω, αν με ζορισει θα ζητησω αλλο! Δεν εχω παντα θεμα με τη δυσκοιλιοτητα, αλλα σιδηρο σταθερά και χωρις διακοπη έχω χρονια να παρω και δεν ξερω πως θα λειτουργήσει τωρα! Ξερω οντως οτι δεν επηρεαζουν ολα ! 

Ο αιματοκρίτης ειναι ακριβώς κάτω από το φυσιολογικο όριο, 37,9 και θορυβήθηκα λιγο οτι  θα πεσει και αλλο καθώς προχωραει η εγκυμοσύνη;

Αλλα φαντάζομαι οτι γι'αυτο ξεκιναω τωρα σιδηρο για να το μπουσταρω!! 

2 ώρες πρίν, Argyro91 είπε:

Πήγα για τρίτη φορά λοιπόν για το καρδιοτοκογράφημα και μιλώντας με την γιατρό μου είπε να ξαναπάω πάλι σε δυο μέρες όπου θα μου κάνουν και εξέταση από κάτω. Μου είπαν ότι έχω συσπάσεις που δεν τις νιώθω γι αυτό και δεν αντιλαμβάνομαι πόσο κοντά είμαι.. πιθανόν να υπάρχει μια διαστολή αλλά το αφήνουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί. Ωστόσο ο μικρούλης είναι καλά και αυτό είναι το πιο σημαντικό..

Γράψε το στο θέμα με τον μήνα που έχεις ΠΗΤ, για να δεις μήπως μαζί με εσένα υπάρχουν και άλλες που το παίρνουν και τι συμβουλή τους έχει δώσει ο γιατρός.. 

Εγώ ξέρω να σου πω ότι το σκέτο σίδηρο το παίρνω μαζί με το φυλικό το πρωί και μπορείς να φας και πιείς μισή ώρα μετά.. Μου είπε η γιατρός δεν έχει σημασία τι θα φας και πιείς αλλά μην είναι κάθε μέρα ο καφές το πρώτο που θα πιείς, ή το τσάι... εμένα στο σίδηρο έλεγε και τις οδηγίες όποτε καλό είναι να ακολουθήσεις και τις οδηγίες των φαρμάκων.

Πρωτα εκει εγραψα αλλα μετα σκεφτηκα οτι ειναι πολυ νωρίς για καποιες για να ξεκινησουν συμπληρωματα οποτε ειπα οτι εδω οι παλιες θα ξέρετε! Με τον γιατρο δεν προλαβα να μιλησω.. μου το ειπε η βοηθος του τηλεφωνικα σημερα γιατι βγηκαν οι εξετασεις μου.. την Πέμπτη έχω υπέρηχο , αλλα όπως κ εσυ, έτσι και άλλη μια κοπελα μου ειπε για το πρωι! Δεν με ενοχλει να περιμενω και μια ωρα, ισως πινω και ενα φυσικο χυμό πρωτα! Σε ευχαριστώ πολύ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mar122 είπε:

Κορίτσια πως είστε?

Εγώ πήγα για το 6ο καρδιοτοκογράφημα σήμερα και μου είπαν ο μικρός είναι μια χαρά... γενικά κάνω συσπάσεις αλλά τίποτα το σημαντικό..ο τράχηλος ακόμα σκληρός οπότε κανένα φως στον ορίζοντα! Μιλώντας με την γιατρό μου είπε επειδή είναι και αγοράκι ας τον αφήσουμε να πάρει καλά τις 38 εβδομάδες (που μπαίνω αύριο) και μετά θα τον ξαναδούμε και με υπέρηχο... αν έχει μεγαλώσει πολύ τότε θα συζητήσουμε για πρόκληση.. Γενικά δεν ξέρω για εσάς αλλά κουράστηκα!! Επίσης μου είπε οχι περπάτημα πια και κούραση...δεν ξέρω γιατί..ίσως για να μην προκαλέσω τοκετό...?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Argyro91 είπε:

Εγώ πήγα για το 6ο καρδιοτοκογράφημα σήμερα και μου είπαν ο μικρός είναι μια χαρά... γενικά κάνω συσπάσεις αλλά τίποτα το σημαντικό..ο τράχηλος ακόμα σκληρός οπότε κανένα φως στον ορίζοντα! Μιλώντας με την γιατρό μου είπε επειδή είναι και αγοράκι ας τον αφήσουμε να πάρει καλά τις 38 εβδομάδες (που μπαίνω αύριο) και μετά θα τον ξαναδούμε και με υπέρηχο... αν έχει μεγαλώσει πολύ τότε θα συζητήσουμε για πρόκληση.. Γενικά δεν ξέρω για εσάς αλλά κουράστηκα!! Επίσης μου είπε οχι περπάτημα πια και κούραση...δεν ξέρω γιατί..ίσως για να μην προκαλέσω τοκετό...?

Αχ άσε εγώ είμαι στην 34 βδομάδα καο δεν την παλεύω νιώθω τόσο βαριά αν και απο κιλά έχω πάρει μόνο 6 δυσκολεύομαι στον ύπνο τουαλέτα συνέχεια κουράστηκα ήδη και εχω ακόμα. Εγώ θα πάω με καισαρική στις 38 εβδομάδες αν όλα πάνε καλά μέχρι τότε γιατί έχω διαβήτη οπότε το πάμε βδομάδα βδομάδα αύριο έχω παλι ραντεβού με τον γιατρό. Είναι και αφόρητη η ζέστη ρε συ. Και εγώ κάνω συσπάσεις αλλά είναι λίγο έντονες οπότε μου είπαν πολύ προσοχή μέχρι τιε 36 βδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! 

Και εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα για υπέρηχο και καρδιοτοκογράφο..Από συσπάσεις μου είπε ότι δεν κάνω πολλές μόνο μια δύο μεγάλες έκανα..αλλά και ο τράχηλος είναι ακόμα 36χιλ οπότε μάλλον θα πάμε μέχρι τέλους ( εκτός απροόπτου) . Βέβαια έχω και σήμερα καρδιοτοκογράφο οπότε θα το ξαναδούμε.

Απλώς εγώ κάνω αντιπηκτικες ( δεν έχω θρομβοφιλία αλλά προληπτικά μου τις έδωσαν λόγω προηγούμενης  βιοχημικής ) και μου είπε τώρα στο τελος να μη τις κόψω αλλά αγχώνομαι λίγο γιατί αν σπάσουν τα νερά πρέπει να έχουν περάσει 12 ώρες για να κάνω επισκληριδιο. Ο γιατρός μου βέβαια με καθησύχασε ότι δεν θα με αφήσει και θα με παρακολουθεί και μου πει πότε να τις κόψω..

 

Κατά τα άλλα όλα καλά με την μικρή! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, anast. είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Και εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα για υπέρηχο και καρδιοτοκογράφο..Από συσπάσεις μου είπε ότι δεν κάνω πολλές μόνο μια δύο μεγάλες έκανα..αλλά και ο τράχηλος είναι ακόμα 36χιλ οπότε μάλλον θα πάμε μέχρι τέλους ( εκτός απροόπτου) . Βέβαια έχω και σήμερα καρδιοτοκογράφο οπότε θα το ξαναδούμε.

Απλώς εγώ κάνω αντιπηκτικες ( δεν έχω θρομβοφιλία αλλά προληπτικά μου τις έδωσαν λόγω προηγούμενης  βιοχημικής ) και μου είπε τώρα στο τελος να μη τις κόψω αλλά αγχώνομαι λίγο γιατί αν σπάσουν τα νερά πρέπει να έχουν περάσει 12 ώρες για να κάνω επισκληριδιο. Ο γιατρός μου βέβαια με καθησύχασε ότι δεν θα με αφήσει και θα με παρακολουθεί και μου πει πότε να τις κόψω..

 

Κατά τα άλλα όλα καλά με την μικρή! 

Μπράβο μια χαρά.!!! Μην σε αγχώνει σίγουρα το έχει υπό έλεγχο ο γιατρός σού.  Εγώ αύριο έχω ραντεβού θα κάνω καο καρδιοτοκογράφο.  Εντωμεταξύ σήμερα άρχισα να νιώθω μια πίεση απο κάτω τόσο έντονη πήγαινα τουαλέτα αλλά όταν πήγαινα είχα μόνο σταγόνες τρομαγα πολύ η αλήθεια είναι αλλά πέρασε τώρα δεν μπορούσα να περπατήσω ένιωθα ότι θα έβγαινε 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mar122 είπε:

Μπράβο μια χαρά.!!! Μην σε αγχώνει σίγουρα το έχει υπό έλεγχο ο γιατρός σού.  Εγώ αύριο έχω ραντεβού θα κάνω καο καρδιοτοκογράφο.  Εντωμεταξύ σήμερα άρχισα να νιώθω μια πίεση απο κάτω τόσο έντονη πήγαινα τουαλέτα αλλά όταν πήγαινα είχα μόνο σταγόνες τρομαγα πολύ η αλήθεια είναι αλλά πέρασε τώρα δεν μπορούσα να περπατήσω ένιωθα ότι θα έβγαινε 

Δεν το έχω νιώσει αυτό να σου πω την αλήθεια για να σου πω..Μίλησες με τον γιατρό σου;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anast. είπε:

Δεν το έχω νιώσει αυτό να σου πω την αλήθεια για να σου πω..Μίλησες με τον γιατρό σου;

Οχι γιατί αύριο πρωί έχω ραντεβού οπότε θα του το πω αύριο αλλά να σπυ πω ανησύχησα απλά μετά περασε δεν κράτησε πολύ. Γενικά όμως ρχω μια αίσθηση ότι θα γεννήσω νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Mar122 είπε:

Οχι γιατί αύριο πρωί έχω ραντεβού οπότε θα του το πω αύριο αλλά να σπυ πω ανησύχησα απλά μετά περασε δεν κράτησε πολύ. Γενικά όμως ρχω μια αίσθηση ότι θα γεννήσω νωρίτερα.

Εντάξει αφού θα σε δει αύριο θα σου πει τι μπορεί να σημαίνει η ενόχληση αυτή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τι κάνετε; 

Εγώ σήμερα έφτασα στις 38 εβδομάδες. Χτες είχαμε και υπέρηχο. Όλα εντάξει με την μικρή, οι συσπάσεις είναι λίγες που κάνω και ο τράχηλος είναι ακόμα 36 χιλιοστά. 

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον αποστειρωτή; Μας έδωσε ένα φιλικό ζευγάρι τον δικό του αλλά θέλω τώρα να τον καθαρίσω. Να τον καθαρίσω με λευκό ξίδι, ξινό ή μαγειρική σόδα; Τι είναι καλύτερο; Ξέρετε;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anast. είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; 

Εγώ σήμερα έφτασα στις 38 εβδομάδες. Χτες είχαμε και υπέρηχο. Όλα εντάξει με την μικρή, οι συσπάσεις είναι λίγες που κάνω και ο τράχηλος είναι ακόμα 36 χιλιοστά. 

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον αποστειρωτή; Μας έδωσε ένα φιλικό ζευγάρι τον δικό του αλλά θέλω τώρα να τον καθαρίσω. Να τον καθαρίσω με λευκό ξίδι, ξινό ή μαγειρική σόδα; Τι είναι καλύτερο; Ξέρετε;

 

Με το καλό! Οι οδηγίες λένε λευκό ξύδι. Η σόδα δεν κάνει γιατί λογικά αφήνει υπολυματα δεν ξεπλένετε τόσο εύκολα . 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Με το καλό! Οι οδηγίες λένε λευκό ξύδι. Η σόδα δεν κάνει γιατί λογικά αφήνει υπολυματα δεν ξεπλένετε τόσο εύκολα . 

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ για λευκό ξύδι είχα διαβάσει..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anast. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ για λευκό ξύδι είχα διαβάσει..

Και εγώ με λευκό ξύδι θα το κάνω καο αποστείρωτη και βραστήρα. 

Αντε με το καλό κοντεύεις.  Πόσο ειναιβτο μωράκι σε κιλά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Κι εγώ σήμερα 38 και 2 και η αλήθεια είναι ότι θέλω να γεννήσω πλεον!!! Βάζω μουσική και χορευω πολυ ή κάνω γυμναστική αλλά δεν την βλέπω την μπεμπα να θέλει να βγει! Είναι και το τρίτο και Ήλπιζα να γίνει νωρίτερα! Είχαμε γιατρό προχτες και ζυγίζει 3150

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...