Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες τον Ιούλιο 2024


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 446
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, ntonto είπε:

Εγώ έχω ένα προαίσθημα ότι θα γεννήσω νωρίτερα βέβαια 🙄

Γιατί καλέ; 

Βέβαια ό,τι και να συμβεί τώρα τα μωράκια θα είναι εντάξει.

Εμείς κάναμε μετακόμιση και τρέχω να προλάβω να φέρω σε μια φυσιολογική κατάσταση το σπίτι.

Επίσης  μου άλλαξε ο γιατρός το σίδηρο γιατί το άλλο που έπαιρνα ήταν σε έλλειψη και μου προκάλεσε διάρροια η οποία μου προκάλεσε αιμορροίδα και μάλλον χτες έσπασε γιατί μάτωσε. Περνάω υπέροχα τις τελευταίες μέρες...😆. Θα τον πάρω σήμερα τηλ.να μου πει τι να κάνω γιατί το σταμάτησα το σίδηρο το συγκεκριμένο από χτες μέχρι να μιλήσω μαζί του.

Αυτά τα νέα μου κορίτσια. 

Εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anast. είπε:

Γιατί καλέ; 

Βέβαια ό,τι και να συμβεί τώρα τα μωράκια θα είναι εντάξει.

Εμείς κάναμε μετακόμιση και τρέχω να προλάβω να φέρω σε μια φυσιολογική κατάσταση το σπίτι.

Επίσης  μου άλλαξε ο γιατρός το σίδηρο γιατί το άλλο που έπαιρνα ήταν σε έλλειψη και μου προκάλεσε διάρροια η οποία μου προκάλεσε αιμορροίδα και μάλλον χτες έσπασε γιατί μάτωσε. Περνάω υπέροχα τις τελευταίες μέρες...😆. Θα τον πάρω σήμερα τηλ.να μου πει τι να κάνω γιατί το σταμάτησα το σίδηρο το συγκεκριμένο από χτες μέχρι να μιλήσω μαζί του.

Αυτά τα νέα μου κορίτσια. 

Εσείς τι κάνετε;

Αχ έχεις και την μετακόμιση μαζί με όλα τα άλλα.  Σε ποια βδομάδα είσαι? Εγώ έχω πητ 31/7 αλλά θα γεννήσω προγραμματισμένα και μάλλον στις 37 βδομάδες ανάλογα με το βάρος του μωρού εξαιτίας του διαβήτη οπότε πιστεύω την δεύτερη βδομάδα του Ιουλίου θα γεννήσω εκτός αν με αφήσει να κλείσω και τηβ 38η

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Mar122 είπε:

Αχ έχεις και την μετακόμιση μαζί με όλα τα άλλα.  Σε ποια βδομάδα είσαι? Εγώ έχω πητ 31/7 αλλά θα γεννήσω προγραμματισμένα και μάλλον στις 37 βδομάδες ανάλογα με το βάρος του μωρού εξαιτίας του διαβήτη οπότε πιστεύω την δεύτερη βδομάδα του Ιουλίου θα γεννήσω εκτός αν με αφήσει να κλείσω και τηβ 38η

Είμαι 35 και 4 σήμερα! 

Ναι έχω την μετακόμιση αλλά ευτυχώς έχω βοήθεια και από τη μητέρα μου, την πεθερά μου και τον άντρα μου.

Ναι κατάλαβα..Ε εντάξει 37 38 εβδομάδες θεωρούνται τελειομηνα οπότε όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , anast. είπε:

Είμαι 35 και 4 σήμερα! 

Ναι έχω την μετακόμιση αλλά ευτυχώς έχω βοήθεια και από τη μητέρα μου, την πεθερά μου και τον άντρα μου.

Ναι κατάλαβα..Ε εντάξει 37 38 εβδομάδες θεωρούνται τελειομηνα οπότε όλα καλά! 

Ναι ελπίζω να μην έχουμε θέμα μέχρι τις 37 εβδομάδες γιατί πάμε βδομάδα βδομάδα έχω Τετάρτη πάλι ραντεβού να δούμε μετρήσεις κτλ οπότε ευχομαο να πάμε μέχρι 37 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mar122 είπε:

Ναι ελπίζω να μην έχουμε θέμα μέχρι τις 37 εβδομάδες γιατί πάμε βδομάδα βδομάδα έχω Τετάρτη πάλι ραντεβού να δούμε μετρήσεις κτλ οπότε ευχομαο να πάμε μέχρι 37 

Όλα καλά θα πάνε!  🤗

@Ναταλια1990 είμαστε κοντά...λες να συναντηθούμε; χαχα!

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mar122 είπε:

Ναι ελπίζω να μην έχουμε θέμα μέχρι τις 37 εβδομάδες γιατί πάμε βδομάδα βδομάδα έχω Τετάρτη πάλι ραντεβού να δούμε μετρήσεις κτλ οπότε ευχομαο να πάμε μέχρι 37 

Πως νιώθετε που κοντεύουμε σιγά σιγά εγώ αν καο δεύτερο παιδί εγχω αγχωθεί αρκετά.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας! Την Παρασκευή πήγα για καρδιοτοκογράφημα μετα από επίσκεψη στη γιατρό μου, και μου είπε να το επαναλάβουμε την Κυριακή.. Την Κυριακή πηγαίνω και φάνηκα να κάνω αρκετές συσπάσεις γι αυτό και με γύρισαν στον πλάι αλλά τίποτα και πάλι... μου ζήτησαν ξανά να πάω αύριο Τρίτη.. Δεν το κρύβω έχω αγχωθεί γιατί διαβάζω και διάφορα πράγματα στα site... είχε κάποια ανάλογη εμπειρία; Είμαι 36+4 ενδομάδων.

Επεξεργάστηκαν by Argyro91
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Argyro91 είπε:

Καλησπέρα σας! Την Παρασκευή πήγα για καρδιοτοκογράφημα μετα από επίσκεψη στη γιατρό μου, και μου είπε να το επαναλάβουμε την Κυριακή.. Την Κυριακή πηγαίνω και φάνηκα να κάνω αρκετές συσπάσεις γι αυτό και με γύρισαν στον πλάι αλλά τίποτα και πάλι... μου ζήτησαν ξανά να πάω αύριο Τρίτη.. Δεν το κρύβω έχω αγχωθεί γιατί διαβάζω και διάφορα πράγματα στα site... είχε κάποια ανάλογη εμπειρία; Είμαι 36+4 ενδομάδων.

Γεια σου! Οι συσπάσεις είναι κάτι λογικό να συμβαίνει ειδικά όσο περνούν οι εβδομάδες! Ήδη είσαι στην 37η εβδομάδα οπότε ακόμα και αν οι συσπάσεις είναι αρκετές δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αγχώνεσαι! Θα σε παρακολουθεί ο γιατρός σου και θα σου πει τι πρέπει να γίνει. 

Όλα θα πάνε καλά! Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για μένα στην εβδομάδα που είσαι! 

 

@Mar122 εγώ προσπαθώ να μην το σκέφτομαι...Λέω όταν έρθει η ώρα θα με αναλάβουν οι γιατροί και οι μαίες και ξέρουν εκείνοι...χαχα! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Argyro91 είπε:

Καλησπέρα σας! Την Παρασκευή πήγα για καρδιοτοκογράφημα μετα από επίσκεψη στη γιατρό μου, και μου είπε να το επαναλάβουμε την Κυριακή.. Την Κυριακή πηγαίνω και φάνηκα να κάνω αρκετές συσπάσεις γι αυτό και με γύρισαν στον πλάι αλλά τίποτα και πάλι... μου ζήτησαν ξανά να πάω αύριο Τρίτη.. Δεν το κρύβω έχω αγχωθεί γιατί διαβάζω και διάφορα πράγματα στα site... είχε κάποια ανάλογη εμπειρία; Είμαι 36+4 ενδομάδων.

Εμένα ξεκίνησαν πολύ νωρίτερα στις 32 βδομάδες έκανα εισαγωγή με όρους μου έδωσαν ένα σωρό φάρμακα ξάπλα κάνω ελάχιστα από δουλειές. Νομίζω στ βδομάδα που είσαι δεν είναι καθόλου ανησυχητικό. Ο γιατρός σου το σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες!!

Ειμαι στην πολύ αρχη εγκυμοσύνης, 6η εβδομάδα αλλα λογω αρκετά χαμηλης φερριτινης μου είπε ο γιατρός να σταματήσω το felicine και να ξεκινήσω ενα χάπι ferofolic (φυλλικό + σίδηρος)..

Το θέμα μου είναι  ποια ώρα ειναι η σωστή για να το παίρνω και να γίνεται σωστη απορρόφηση; Αν το πάρω το πρωί νηστική και φαω μετα απο 1 ώρα, τι ώρα μετα μπορω να πιω καφέ;δεν βοηθαει στην απορρόφηση από οτι διαβάζω και Δεν θελω να τον στερηθώ! Έναν ντικαφ πινω και αυτον μισό! 

Σκεφτηκα να το παιρνω πριν το κυριως γευμα μου, το οποιο ουτως η αλλως ειναι μετά τις 5 λογω δουλειάς, αλλα πειράζει να εχω φαει ας πουμε στις 3 κατι και μετα να παρω το χαπι στις 5; Δύο ωρες θεωρουμαι νηστική;; Παιρνω και το σαλοσπιρ, οποτε προσπαθώ καθε 2 -3 ωρες να τσιμπάω κατι..

Οι παλιές εδώ θα ξέρετε και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Υ.γ. Επισης οσες το εχετε παρει ενοχλει στο γαστρεντερικό το συγκεκριμένο;; Εχω ηδη ευερέθιστο έντερο και μαλλον δεν θα τη γλυτωσω τη δυσκοιλιότητα με το σιδηρο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Nima21 είπε:

Καλησπέρα σε ολες!!

Ειμαι στην πολύ αρχη εγκυμοσύνης, 6η εβδομάδα αλλα λογω αρκετά χαμηλης φερριτινης μου είπε ο γιατρός να σταματήσω το felicine και να ξεκινήσω ενα χάπι ferofolic (φυλλικό + σίδηρος)..

Το θέμα μου είναι  ποια ώρα ειναι η σωστή για να το παίρνω και να γίνεται σωστη απορρόφηση; Αν το πάρω το πρωί νηστική και φαω μετα απο 1 ώρα, τι ώρα μετα μπορω να πιω καφέ;δεν βοηθαει στην απορρόφηση από οτι διαβάζω και Δεν θελω να τον στερηθώ! Έναν ντικαφ πινω και αυτον μισό! 

Σκεφτηκα να το παιρνω πριν το κυριως γευμα μου, το οποιο ουτως η αλλως ειναι μετά τις 5 λογω δουλειάς, αλλα πειράζει να εχω φαει ας πουμε στις 3 κατι και μετα να παρω το χαπι στις 5; Δύο ωρες θεωρουμαι νηστική;; Παιρνω και το σαλοσπιρ, οποτε προσπαθώ καθε 2 -3 ωρες να τσιμπάω κατι..

Οι παλιές εδώ θα ξέρετε και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Υ.γ. Επισης οσες το εχετε παρει ενοχλει στο γαστρεντερικό το συγκεκριμένο;; Εχω ηδη ευερέθιστο έντερο και μαλλον δεν θα τη γλυτωσω τη δυσκοιλιότητα με το σιδηρο..

Θα το πίνεις το πρωί Κ μετά θα πίνεις Κ πορτοκαλάδα φυσικό χυμό βοηθάει στην απορρόφηση η βιταμίνη c . Μετά από μια ώρα δεν έχεις πρόβλημα να φας Κ να πιεις ότι θέλεις . Τώρα για την δυσκοιλιότητα επειδή Κ αυτή είναι σημαντική στην εγκυμοσύνη απαγορεύετε να ζοριζεσε στην τουαλέτα είναι επικίνδυνο αν το σκεύασμα που σου έδωσε σου φέρνει δυσκοιλιότητα ζητάς άλλο σκεύασμα υπάρχουν πολλά . Κάποια δεν επηρεάζουν το έντερο όσο αλλά . Επίσης η φεριττινη Κ ο αιματοκρίτης μετά την 18 εβδομάδα παραμένουν σταθερά οπότε εάν οι εξετάσεις σου είναι καλές για τον αιματοκρίτη δεν θα χρειάζετε να ανχωνεσε τόσο πολύ για το χάπι πως θα το περνεις Κ τι θα κάνεις . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...