Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, artemis88 είπε:

      Αχ εκανα τελικα τεστ δεν αντεξα! Εχω βαλει τη φωτογραφια στο προφιλ μου, μπορειτε να ριξετε μια ματια?

      Πιστευετε ειναι θετικο?? Ειναι λιγο αχνο για 8η μερα μετα τη μεταφορα. Πως το βλεπετε??

       

      Είναι θετικό!!!!!!...αχνο και σε μένα και είμαι 9η εβδομαδα!!!! Μπράβο!!! Με το καλό η χοριακη!!!

Μανούλες τον Ιούλιο 2024


Recommended Posts

On 10/5/2024 at 1:01 ΜΜ, Newmum19 είπε:

καταλαβαινω απολυτα..αστο απο φαγητο εχει πεσει τρελη πεινα αλλα θα σου ελεγα να συμβουλευτεις καλυτερα εναν διαιτολογο για να σε κατευθυνει γιατι απο ατομο σε ατομο αλλαζουν οι αναγκες. εμενα το πρωι μου εχει συνηθως τοστ με τυρι (με ψωμι με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη) ή ψωμι τετοιο παλι με αβοκαντο κ αυγο..δεκατιανο φρουτο με ξηρο καρπο..μεσημεριανο μου εχει απλα περιορισμενο τον υδατανθρακα (Τον ζυγιζω) και αν ειναι μακαρονι (σπανια) ειναι ολικης..απογευματινο παλι φρουτο κ ξηρο καρπο κ βραδινο εκοψα τελειως τον υδατανθρακα (απο τοτε εφτιαξαν οι τιμες μου) σαλατα με ομελετα με λαχανικα ή σαλατα με κρεας συνηθως..

και εγω απο εβδομαδα θα επικοινωνησω κ παλι με ενδοκρινολογο κ βλεπουμε.. ελπιζω να φτιαξουν ολα και ολες μας να εχουμε μια καλη εγκυμοσυνη αλλα κ γεννα.. (να περασει ο καιρος δεν αντεχω αλλο αγχος) 

Και εγώ περίπου αυτά έχω απλά μου έχει αρκετό υδατάνθρακα και με προβληματίζει ας πούμε μου έχει πρωί γαλα με 2 φρυγανιές μετά με το μεσημεριανό πάλι μια φέτα ψωμί ολικής πάντα ακόμα καο αν έχω μακαρόνια.  Βράδυ το θδιο μια φέτα ψωμί και προ ύπνου πάλι γαλα με 2 φρυγανιές το βλέπω υπερβολικό ίσως γιαυτό δεν φτιάχνουν οι τιμές. Σήμερα μετά το γαλα με φρυγανιές έφτασε πρώτη φορά βέβαια 138 έπαθα σοκ και με στεναχώρησε πάρα πολύ γιατο προσπαθώ τόσο πολύ. Τέλος πάντων μακάρι όπως λες να φτιάξουν και να έχουμε όλες καλές γενεές.  Να σε ρωτήσω είχες απο τηβ αρχή ζάχαρο ποτέ έκανες πρώτη καμπύλη?

3 ώρες πρίν, anast. είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; 

Εγώ είχα χτες υπέρηχο, όλα καλά με το μωρό! 

Με έβαλε και στον καρδιοτοκογράφο αν και είμαι 31 εβδομάδων και 1 ημερών. Μου είπε ότι έκανα κάνα δυο συσπάσεις αλλά όχι κάτι σημαντικό απλά να ξεκουράζομαι λίγο παραπάνω. 

Εσάς σας έχει βάλει στον καρδιοτοκογράφο από τώρα; 

Επίσης για ντόπλερ δεν μου είπε κάτι. Βέβαια κάθε φορά που πηγαίνω ελέγχει μητριαίες αρτηρίες και τις αρτηρίες του μωρού απλά νόμιζα ότι είναι εξέταση όπως η β επιπέδου που πας σε εξειδικευμένο ιατρό...Όταν τον ρώτησα αν θα κάνουμε μου είπε ίσως την 34η εβδομάδα αλλά έχω διαβάσει ότι γίνεται συνήθως στην 32η και έχω μπερδευτεί λίγο 🙄

Εμένα μου είπε για ντομπλερ σε 2 βδομάδες ακριβώς όπως το είπες στις 32 βδομάδες. Νομίζω κάπως έτσι είναι σαν την β επιπέδου που είπε Ότο κρατάει από 45' έως 1 ώρα. Μήπως να τον ξανά ρωτήσεις. Θυμάμαι και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη εκεί την είχα κάνει στις 32 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Mar122 είπε:

Και εγώ περίπου αυτά έχω απλά μου έχει αρκετό υδατάνθρακα και με προβληματίζει ας πούμε μου έχει πρωί γαλα με 2 φρυγανιές μετά με το μεσημεριανό πάλι μια φέτα ψωμί ολικής πάντα ακόμα καο αν έχω μακαρόνια.  Βράδυ το θδιο μια φέτα ψωμί και προ ύπνου πάλι γαλα με 2 φρυγανιές το βλέπω υπερβολικό ίσως γιαυτό δεν φτιάχνουν οι τιμές. Σήμερα μετά το γαλα με φρυγανιές έφτασε πρώτη φορά βέβαια 138 έπαθα σοκ και με στεναχώρησε πάρα πολύ γιατο προσπαθώ τόσο πολύ. Τέλος πάντων μακάρι όπως λες να φτιάξουν και να έχουμε όλες καλές γενεές.  Να σε ρωτήσω είχες απο τηβ αρχή ζάχαρο ποτέ έκανες πρώτη καμπύλη?

Εμένα μου είπε για ντομπλερ σε 2 βδομάδες ακριβώς όπως το είπες στις 32 βδομάδες. Νομίζω κάπως έτσι είναι σαν την β επιπέδου που είπε Ότο κρατάει από 45' έως 1 ώρα. Μήπως να τον ξανά ρωτήσεις. Θυμάμαι και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη εκεί την είχα κάνει στις 32 βδομαδες

Τον ρώτησα δύο φορές αλλά και τις δύο πήρα την ίδια απάντηση. 

Βέβαια σε 10 μέρες έχω καρδιοτοκογράφο πάλι οπότε θα τον ρωτήσω σίγουρα τότε ( αν δεν κρατηθώ δηλαδή και τον πάρω πιο νωρίς τηλέφωνο 😆)

Για το σάκχαρο μήπως σε ανεβάζει το γάλα; Είναι χαμηλό σε λιπαρά; Μήπως να το αντικαταστήσεις με γιαούρτι ( αφού μιλήσεις βέβαια με τον ενδοκρινολόγο)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φορουμ, παρόλο που με βοήθησαν πολύ τον τελευταίο χρόνο.. Περιμένω και εγώ τον μικρούλη μου τον Ιούλιο και θέλω να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου σχετικά με τον άντρα μου. Αισθάνομαι οτι είναι πολύ απόμακρος.. Ενώ το ήθελε απο την αρχή πολύ και όταν μιλάμε λέμε πως θα είναι ο γιός μας και κάνουμε τις πλάκες μας, κατα τα άλλα δεν ασχολείται καθόλου... έχουμε ένα συγγενικό του πρόσωπο που θα μας δώσει κάποια πράγματα μωρουδιάκα (τα βασικά) και ακόμα δεν έχει κάνει την κίνηση να οργανωθούμε (τηλεφώνησε μια φορά και τους είπε όποτε μπορούν ας τα συγκεντρώσουν και θα τα πάρουμε). Προφανώς η άλλη πλευρά δεν βιάζεται, αλλά ούτε και ο άντρας μου κάνει κίνηση παρόλο που το έχουμε συζητήσει 3 φορές.. Είμαι στην 32η εβδομάδα και δεν το βρίσκω υπερβολή να ξεκινήσω να φτιάχνω τα πράγματά μας. Γενικά δεν μου χαϊδεύει την κοιλιά, δεν είναι ρομαντικός κλπ.. Με προσέχει ωστόσο νοιάζεται για εμένα, ενδιαφέρεται να βρει πχ παιδίατρο (συζητάει με τους φίλους του δηλαδή).

Έχετε βιώσει ανάλογη εμπειρία;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Argyro91 είπε:

Καλησπέρα σας!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φορουμ, παρόλο που με βοήθησαν πολύ τον τελευταίο χρόνο.. Περιμένω και εγώ τον μικρούλη μου τον Ιούλιο και θέλω να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου σχετικά με τον άντρα μου. Αισθάνομαι οτι είναι πολύ απόμακρος.. Ενώ το ήθελε απο την αρχή πολύ και όταν μιλάμε λέμε πως θα είναι ο γιός μας και κάνουμε τις πλάκες μας, κατα τα άλλα δεν ασχολείται καθόλου... έχουμε ένα συγγενικό του πρόσωπο που θα μας δώσει κάποια πράγματα μωρουδιάκα (τα βασικά) και ακόμα δεν έχει κάνει την κίνηση να οργανωθούμε (τηλεφώνησε μια φορά και τους είπε όποτε μπορούν ας τα συγκεντρώσουν και θα τα πάρουμε). Προφανώς η άλλη πλευρά δεν βιάζεται, αλλά ούτε και ο άντρας μου κάνει κίνηση παρόλο που το έχουμε συζητήσει 3 φορές.. Είμαι στην 32η εβδομάδα και δεν το βρίσκω υπερβολή να ξεκινήσω να φτιάχνω τα πράγματά μας. Γενικά δεν μου χαϊδεύει την κοιλιά, δεν είναι ρομαντικός κλπ.. Με προσέχει ωστόσο νοιάζεται για εμένα, ενδιαφέρεται να βρει πχ παιδίατρο (συζητάει με τους φίλους του δηλαδή).

Έχετε βιώσει ανάλογη εμπειρία;; 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Με το καλό το μωράκι σου! 🤗

Εγώ δεν έχω βιώσει ανάλογη εμπειρία απλά θα σου πω ότι γενικά οι άντρες αντιλαμβάνονται διαφορετικά τα πράγματα από εμάς.

Πάντως και ο δικός μου δε βιαζόταν για τα πράγματα και μου έλεγε έχουμε χρόνο. Το συζήτησα μαζί του και κατάλαβα ότι απλώς αγχώνοταν και αυτός και αυτό το άγχος αντί να τον οδηγήσει στη δράση τον έκανε να το τρενάρει.

Εγώ θα έλεγα να το συζητήσεις μαζί του με ηρεμία να του πεις ότι θα αισθανθείς πιο ήρεμη αν κάνετε τα πράγματα λίγο πιο γρήγορα,  ότι ο καιρός πλησιάζει οπότε καλό θα ήταν να έχετε τακτοποιήσει τα αρχικά. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Argyro91 είπε:

Καλησπέρα σας!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φορουμ, παρόλο που με βοήθησαν πολύ τον τελευταίο χρόνο.. Περιμένω και εγώ τον μικρούλη μου τον Ιούλιο και θέλω να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου σχετικά με τον άντρα μου. Αισθάνομαι οτι είναι πολύ απόμακρος.. Ενώ το ήθελε απο την αρχή πολύ και όταν μιλάμε λέμε πως θα είναι ο γιός μας και κάνουμε τις πλάκες μας, κατα τα άλλα δεν ασχολείται καθόλου... έχουμε ένα συγγενικό του πρόσωπο που θα μας δώσει κάποια πράγματα μωρουδιάκα (τα βασικά) και ακόμα δεν έχει κάνει την κίνηση να οργανωθούμε (τηλεφώνησε μια φορά και τους είπε όποτε μπορούν ας τα συγκεντρώσουν και θα τα πάρουμε). Προφανώς η άλλη πλευρά δεν βιάζεται, αλλά ούτε και ο άντρας μου κάνει κίνηση παρόλο που το έχουμε συζητήσει 3 φορές.. Είμαι στην 32η εβδομάδα και δεν το βρίσκω υπερβολή να ξεκινήσω να φτιάχνω τα πράγματά μας. Γενικά δεν μου χαϊδεύει την κοιλιά, δεν είναι ρομαντικός κλπ.. Με προσέχει ωστόσο νοιάζεται για εμένα, ενδιαφέρεται να βρει πχ παιδίατρο (συζητάει με τους φίλους του δηλαδή).

Έχετε βιώσει ανάλογη εμπειρία;; 

Καλά με τα πράγματα μην σε ανχωνει οι περισσότεροι τελευταία στιγμή τα σκέφτονται. Όλα τα υπόλοιπα μήπως είναι έτσι σαν χαρακτήρας ? Δηλαδή δεν είναι όλοι οι άνθρωποι να κάνουνε γλυκές Κ να ασχολούνται με μωρουδιακα . Πολλοί δεν το έχουν καθόλου άσχετα αν αγαπάνε τα παιδιά δεν το έχουν καθόλου με το να ασχολούνται να χαϊδεύουν κοιλιτσες κτλ. Μήπως απλώς είναι έτσι ο χαρακτήρας του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, anast. είπε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Με το καλό το μωράκι σου! 🤗

Εγώ δεν έχω βιώσει ανάλογη εμπειρία απλά θα σου πω ότι γενικά οι άντρες αντιλαμβάνονται διαφορετικά τα πράγματα από εμάς.

Πάντως και ο δικός μου δε βιαζόταν για τα πράγματα και μου έλεγε έχουμε χρόνο. Το συζήτησα μαζί του και κατάλαβα ότι απλώς αγχώνοταν και αυτός και αυτό το άγχος αντί να τον οδηγήσει στη δράση τον έκανε να το τρενάρει.

Εγώ θα έλεγα να το συζητήσεις μαζί του με ηρεμία να του πεις ότι θα αισθανθείς πιο ήρεμη αν κάνετε τα πράγματα λίγο πιο γρήγορα,  ότι ο καιρός πλησιάζει οπότε καλό θα ήταν να έχετε τακτοποιήσει τα αρχικά. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Η αλήθεια είναι ότι είναι γενικά ήρεμος σαν άνθρωπος.. Μεγάλη αλήθεια επίσης ότι το άγχος μπορεί να εκφραστεί με διάφορους τρόπους.. 

Την Κυριακή περάσαμε ωραία μέρα μαζί και κάναμε διάφορα πράγματα και μου θύμισε η όλη κατάσταση τα παλιά!

Επίσης και αυτές οι ορμόνες (που πίστευα ότι δεν με είχαν κυριεύσει!) κάνουν μεγάλο παιχνίδι!

Αποφάσισα να μαζέψω σιγά σιγά τα δικά μου πράγματα (τα απαραίτητα του μαιευτηρίου) και να αφήσω τα υπόλοιπα. 

23 ώρες πρίν, linaa είπε:

Καλά με τα πράγματα μην σε ανχωνει οι περισσότεροι τελευταία στιγμή τα σκέφτονται. Όλα τα υπόλοιπα μήπως είναι έτσι σαν χαρακτήρας ? Δηλαδή δεν είναι όλοι οι άνθρωποι να κάνουνε γλυκές Κ να ασχολούνται με μωρουδιακα . Πολλοί δεν το έχουν καθόλου άσχετα αν αγαπάνε τα παιδιά δεν το έχουν καθόλου με το να ασχολούνται να χαϊδεύουν κοιλιτσες κτλ. Μήπως απλώς είναι έτσι ο χαρακτήρας του. 

Όντως ισχύει, οι περισσότεροι άντρες δεν είναι τρελαμένοι με τα μωρουδιακά.. Ίσως τελικά είναι και πιο πρακτικοί!

Γενικά αγαπά τα παιδιά και είναι πολύ καλός άνθρωπος. 

Φαντάζομαι όλοι επηρεαζόμαστε από αυτήν την κατάσταση.. απλά το δείχνουμε εν τέλη με διαφορετικό τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τι κάνετε; Πώς είστε; 

Να ρωτήσω...σας έχει πει ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο για τον κοκκύτη;

Οι αγορές πώς πάνε; Εμείς αγοράσαμε τα πράγματα της μικρής και ελπίζω αρχές Ιουνίου να κάνω την μετακόμιση.

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2024 at 7:57 ΜΜ, ntonto είπε:

Καλησπέρα! Εμένα μου είπε ότι προτείνεται από τον ΠΟΥ, στον 9ο μήνα. Εγώ θα το κάνω όταν έρθει η ωρα

Αααα..οκ...Και εμένα σε μια παλιότερη συζήτηση μου είχε πει το ίδιο αλλά δεν μου το έχει αναφέρει ξανά από τότε. Θα τον ρωτήσω ξανά την Παρασκευή που έχουμε ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Ναταλια1990 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!Πως ειστε;Πως νιώθετε;Πλησιαζουμε... Με πιανει ανυπομονησία με αγχος μαζί!! 34 εβδομάδων πλεον... 

Γεια σου! Και εγώ σήμερα είμαι 33 και 6. Τα ίδια συναισθήματα έχω και εγώ ακριβώς.. Αν και όσο πλησιάζει η ώρα νομίζω ότι ένα άγχος παραπάνω το έχω...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και από μένα με φουλ άγχος καθώς εχω κάνει εισαγωγή στο νοσοκομείο με πρόωρες συσπάσεις και μου τόνισαν ότι μέχρι να γεννήσω πρέπει μα προσέχω πάρα πάρα πολύ ξεκούραση φουλ κρεβάτι κτλ. Δεν έχω κάνει τις εντωμεταξύ δεν έχω ετοιμάσει τίποτε δεν ξέρω με έχει πιάσει άγχος για όλα και πιο πολύ για τοε συσπάσεις βεβαία 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mar122 είπε:

Γειά σας κορίτσια και από μένα με φουλ άγχος καθώς εχω κάνει εισαγωγή στο νοσοκομείο με πρόωρες συσπάσεις και μου τόνισαν ότι μέχρι να γεννήσω πρέπει μα προσέχω πάρα πάρα πολύ ξεκούραση φουλ κρεβάτι κτλ. Δεν έχω κάνει τις εντωμεταξύ δεν έχω ετοιμάσει τίποτε δεν ξέρω με έχει πιάσει άγχος για όλα και πιο πολύ για τοε συσπάσεις βεβαία 

Λογικό να αγχώνεσαι αλλά κοίτα να ξεκουραστείς τώρα με τις συσπάσεις και τα υπόλοιπα θα γίνουν.

Δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, anast. είπε:

Λογικό να αγχώνεσαι αλλά κοίτα να ξεκουραστείς τώρα με τις συσπάσεις και τα υπόλοιπα θα γίνουν.

Δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει;

Έχω βοήθεια στο να μου κρατάνε την κόρη μου η πεθερά μου και να μαγειρεύει στο σπίτι όμως δεν βοηθάει.  Θα έρχεται καιβκαμια φορά η μαμά μπυ αλλά επειδή δουλεύει δεν έχει πολύ χρόνο.  

 

Λοιπόν κορίτσια για πείτε από ρουχαλάκια τι παίρνουμε γοα ιούλιο που γίναμε 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Mar122 είπε:

Γειά σας κορίτσια και από μένα με φουλ άγχος καθώς εχω κάνει εισαγωγή στο νοσοκομείο με πρόωρες συσπάσεις και μου τόνισαν ότι μέχρι να γεννήσω πρέπει μα προσέχω πάρα πάρα πολύ ξεκούραση φουλ κρεβάτι κτλ. Δεν έχω κάνει τις εντωμεταξύ δεν έχω ετοιμάσει τίποτε δεν ξέρω με έχει πιάσει άγχος για όλα και πιο πολύ για τοε συσπάσεις βεβαία 

Περαστικά σου εύχομαι ! όλα θα πάνε καλά! εξάλλου είσαι στην τελική ευθεία.. όσο για τις ετοιμασίες αφού υπάρχουν άτομα να σε βοηθήσουν θα το κάνουν και με μεγάλη χαρά! κοίτα να φροντίσεις τους δυο σας μόνο!

Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ επίσημα είμαι στην 35η εβδομάδα και σήμερα ετοίμασα τα πράγματα του μικρούλη!! Μέσα στη μέρα θα τελειώσω και τα δικά μου.. Ερώτηση πλύνατε και τις δικιές σας νυχτικιές με το βρεφικό απορρυπαντικό; άντε για αυτές μέσα στο μαιευτήριο το καταλαβαίνω αλλά μετά θα πρέπει να πλένουμε κάθε μπλουζάκι που φοράμε; εν μέρη μου φαίνεται λογικό γιατί το προσωπάκι του θα ακουμπάει στα ρούχα μας, από την άλλη πόσο καλά θα καθαρίζονται τα δικά μας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...