Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες τον Ιούλιο 2024


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , anast. είπε:

Καλημέρα! Τι κάνετε κορίτσια; 

Σήμερα πήρα τις μηνιαίες εξετάσεις και αγχώθηκα λίγο. Στα αντισώματα για τοξόπλασμα παρ'ότι είναι αρνητικά είδα αύξηση από τον προηγούμενο μήνα, δηλαδή ενώ πάντα ήμουν στο 0,22 τώρα πήγαν στο 0,46. (Το εργαστήριο δίνει αρνητικό <0,8.)

Μίλησα με το μικροβιολογικό και μου είπε ότι από τη στιγμή που είναι αρνητικό δεν υπάρχει θέμα. Θα πάρω εννοείται και τον γιατρό μου αλλά αυτή η αύξηση με έχει αγχώσει.

Έχει συμβεί σε καμία άλλη να ανεβαίνουν τα αντισώματα αν και αρνητικά; 

Είναι το μηχάνημα που βγάζει το αποτέλεσμα  δεν είναι ακριβής η τιμή. Όπως σου είπε το εργαστήριο σημασία έχει ότι είναι αρνητικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 350
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Είναι το μηχάνημα που βγάζει το αποτέλεσμα  δεν είναι ακριβής η τιμή. Όπως σου είπε το εργαστήριο σημασία έχει ότι είναι αρνητικά. 

Αχ..σε ευχαριστώ πολύ!🤗 Με ηρέμησες η αλήθεια είναι! 😊

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ntonto είπε:

Καλημέρα! Και σε εμένα το ίδιο και μου έδωσαν και εμένα την ίδια απάντηση 🤗

Ναι ναι..μίλησα και με τον γυναικολόγο μου..

Έχει σημασία μόνο να είναι αρνητικό. Δεν μας νοιάζει η τιμή μου είπε. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν στις εξετάσεις αίματος που κάνετε, μαζί με τη γενική αίματος, σας γράφουν και ταχύτητα καθίζησης ερυθρών (ΤΚΕ); Ή μήπως δεν γράφουν επειδή είναι πολύ "γενική" εξέταση και στην εγκυμοσύνη δεν αξιολογείται επειδή είναι ανεβασμένη; Αν πάλι σας γράφουν, πόσο σας βγαίνει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, MELENIA είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν στις εξετάσεις αίματος που κάνετε, μαζί με τη γενική αίματος, σας γράφουν και ταχύτητα καθίζησης ερυθρών (ΤΚΕ); Ή μήπως δεν γράφουν επειδή είναι πολύ "γενική" εξέταση και στην εγκυμοσύνη δεν αξιολογείται επειδή είναι ανεβασμένη; Αν πάλι σας γράφουν, πόσο σας βγαίνει; 

Γεια σου! Εμένα δεν μου έχει αυτή την εξέταση στις εξετάσεις αίματος.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο Πάσχα κορίτσια μου!! Με το καλό να φέρεται στη ζωή το παιδάκι σας!!! Εμείς είμαστε 12 εβδομάδων και κάναμε την αυχενικη διαφάνεια(1.49mm)και μας είπαν ότι βγήκαν πολύ καλα όλα τα στοχεία της αυχενικης!! Το θέμα είναι ότι το μήκος της άνω γνάθου δεν το μετρήσανε! Σε εσάς το είχανε μετρήσει;;;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, MELENIA είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν στις εξετάσεις αίματος που κάνετε, μαζί με τη γενική αίματος, σας γράφουν και ταχύτητα καθίζησης ερυθρών (ΤΚΕ); Ή μήπως δεν γράφουν επειδή είναι πολύ "γενική" εξέταση και στην εγκυμοσύνη δεν αξιολογείται επειδή είναι ανεβασμένη; Αν πάλι σας γράφουν, πόσο σας βγαίνει; 

Καλησπέρα! Ούτε σε εμένα την έχει γράψει 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2024 at 2:45 ΜΜ, Mar122 είπε:

Καλησπέρα.  Σε νιώθω 1000% και εγώ στηββιδια φάση είμαι κάνω διατροφή έχω αγχωθεί να σου πω την αλήθεια γιατί και εμένα ο γιατρός το βγάζει μια βδομάδα μεγαλύτερο το μωρό από αμνιακό μου έχει πει ότι είναι φυσιολογικό απλά έχω αγχωθεί γιατιβπρειν τηβ καμπύλη δεν πρόσεχα καθόλου οπότε δεν ξέρω αν έχει ήδη γίνει κάτι με το μωρό. Τι τιμές έχεις το πρωί?? Εγώ δεν έχω αγοράσει τιπρα ακόμα και με βλέπω να τρέχω τελευταία στιγμή.  Σε ποια βδομάδα είσαι θυμησε μου.

Νωρίς δεν είναι?

Αχ άσε τέτοιους πόνους έχω συνέχεια δουλεύω κιόλας ακόμα σχολαω 3 παίρνω την κόρη μου και μέχρι την ώρα που θα πέσω για ύπνο το πάω σερί ρε συ και είμαι κομμάτια τα απογεύματα είμαι τελείως μόνη μου και νιώθω τρομερή τρομερή τρομερή εξάντληση. 

γεια σου! τώρα είμαι 29+6.. οι πρωινες τιμες απο οταν ξεκινησα διατροφη ειναι απο 82 εως 90..αλλιως επαιζαν απο 91 εως 99..κάποιες μερες βγαίνει λίγο πιο τσιμπημένο απο οσο πρεπει αλλα προσπαθω.. τώρα το πασχα λιγο το χασα παλι, ελπιζω να το ξαναβρω..παντωσ την τελευταια φορα στη γιατρο ειχε βρει το μωρο 3 μερες μεγαλυτερο κ το αμνιακο υγρο ειχε μειωθει σε σχεση με τις αλλες φορες που ηταν στα ανωτατα φυσιολογικα.. φοβαμαι μονο μην επηρεασει το μωρο και κανει καμια υπογλυκαιμια μετα τη γεννα με ολα αυτα τα πανω κατω..ασε που νιωθω οτι η κοιλια μου ειναι τεραστιαααα...δεν ξερω που θα φτασει νιωθω θα εκραγω..κι ολοι λενε οτι ειναι πεπονακι...εγω νιωθω οτι δεν εχει αλλο να μεγαλωσει..αγχωνομαι πολυ γενικα..:(

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2024 at 5:42 ΜΜ, maro3 είπε:

Καλο Πάσχα κορίτσια μου!! Με το καλό να φέρεται στη ζωή το παιδάκι σας!!! Εμείς είμαστε 12 εβδομάδων και κάναμε την αυχενικη διαφάνεια(1.49mm)και μας είπαν ότι βγήκαν πολύ καλα όλα τα στοχεία της αυχενικης!! Το θέμα είναι ότι το μήκος της άνω γνάθου δεν το μετρήσανε! Σε εσάς το είχανε μετρήσει;;;

Γεια σου! Χρόνια πολλά! 

Εγώ δεν θυμάμαι στην αυχενική να είχαν μετρήσει την άνω γνάθο.

 

Κορίτσια να ρωτήσω τα ρούχα του μωρού σε ποια θερμοκρασία είναι καλύτερα να τα πλένουμε; Διάβασα για τους 60 ή τα πλένουμε σύμφωνα με τις οδηγίες πλυσίματος των ρούχων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , anast. είπε:

Γεια σου! Χρόνια πολλά! 

Εγώ δεν θυμάμαι στην αυχενική να είχαν μετρήσει την άνω γνάθο.

 

Κορίτσια να ρωτήσω τα ρούχα του μωρού σε ποια θερμοκρασία είναι καλύτερα να τα πλένουμε; Διάβασα για τους 60 ή τα πλένουμε σύμφωνα με τις οδηγίες πλυσίματος των ρούχων;

Χριστός ανέστη!! Τα ρουχαλακια στους 40 βαθμούς έχουν οδηγίες εκεί τα πλένεις αλλιώς θα σου γαργιασουν θα ξεβαψουν αμέσως ! Απλά τα σιδερωνεις όλα . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Χριστός ανέστη!! Τα ρουχαλακια στους 40 βαθμούς έχουν οδηγίες εκεί τα πλένεις αλλιώς θα σου γαργιασουν θα ξεβαψουν αμέσως ! Απλά τα σιδερωνεις όλα . 

Αληθώς! 

Ναι κ εγώ αυτό σκέφτηκα...μου φαίνονται που μου φαίνονται μικρούτσικα αν μπουν κιόλας στο πλύσιμο πάει 😅..

Ευχαριστώ πολύ linaa!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Newmum19 είπε:

γεια σου! τώρα είμαι 29+6.. οι πρωινες τιμες απο οταν ξεκινησα διατροφη ειναι απο 82 εως 90..αλλιως επαιζαν απο 91 εως 99..κάποιες μερες βγαίνει λίγο πιο τσιμπημένο απο οσο πρεπει αλλα προσπαθω.. τώρα το πασχα λιγο το χασα παλι, ελπιζω να το ξαναβρω..παντωσ την τελευταια φορα στη γιατρο ειχε βρει το μωρο 3 μερες μεγαλυτερο κ το αμνιακο υγρο ειχε μειωθει σε σχεση με τις αλλες φορες που ηταν στα ανωτατα φυσιολογικα.. φοβαμαι μονο μην επηρεασει το μωρο και κανει καμια υπογλυκαιμια μετα τη γεννα με ολα αυτα τα πανω κατω..ασε που νιωθω οτι η κοιλια μου ειναι τεραστιαααα...δεν ξερω που θα φτασει νιωθω θα εκραγω..κι ολοι λενε οτι ειναι πεπονακι...εγω νιωθω οτι δεν εχει αλλο να μεγαλωσει..αγχωνομαι πολυ γενικα..:(

Άσε και εγώ έχω τρομερό άγχος εγώ είχα σήμερα γυναικολόγο και νπυ το έβλαψε μια βδομάδα και 4 μέρες μεγαλύτερο καο έχω αγχωθεί πάρα πολύ και πλακούντας είναι grand 2 έχω τρομερό άγχος θα μιλήσω και με ενδοκρινολογο ξανά. Εμένα οι τιμές μου ακόμα να φτιάξουν βέβαια τα πείνα μια φορά το πέτυχα κάτω από 90. Τι τέως περίπου και έφτιαξαν οι τιμές?

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mar122 είπε:

Άσε και εγώ έχω τρομερό άγχος εγώ είχα σήμερα γυναικολόγο και νπυ το έβλαψε μια βδομάδα και 4 μέρες μεγαλύτερο καο έχω αγχωθεί πάρα πολύ και πλακούντας είναι grand 2 έχω τρομερό άγχος θα μιλήσω και με ενδοκρινολογο ξανά. Εμένα οι τιμές μου ακόμα να φτιάξουν βέβαια τα πείνα μια φορά το πέτυχα κάτω από 90. Τι τέως περίπου και έφτιαξαν οι τιμές?

καταλαβαινω απολυτα..αστο απο φαγητο εχει πεσει τρελη πεινα αλλα θα σου ελεγα να συμβουλευτεις καλυτερα εναν διαιτολογο για να σε κατευθυνει γιατι απο ατομο σε ατομο αλλαζουν οι αναγκες. εμενα το πρωι μου εχει συνηθως τοστ με τυρι (με ψωμι με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη) ή ψωμι τετοιο παλι με αβοκαντο κ αυγο..δεκατιανο φρουτο με ξηρο καρπο..μεσημεριανο μου εχει απλα περιορισμενο τον υδατανθρακα (Τον ζυγιζω) και αν ειναι μακαρονι (σπανια) ειναι ολικης..απογευματινο παλι φρουτο κ ξηρο καρπο κ βραδινο εκοψα τελειως τον υδατανθρακα (απο τοτε εφτιαξαν οι τιμες μου) σαλατα με ομελετα με λαχανικα ή σαλατα με κρεας συνηθως..

και εγω απο εβδομαδα θα επικοινωνησω κ παλι με ενδοκρινολογο κ βλεπουμε.. ελπιζω να φτιαξουν ολα και ολες μας να εχουμε μια καλη εγκυμοσυνη αλλα κ γεννα.. (να περασει ο καιρος δεν αντεχω αλλο αγχος) 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; 

Εγώ είχα χτες υπέρηχο, όλα καλά με το μωρό! 

Με έβαλε και στον καρδιοτοκογράφο αν και είμαι 31 εβδομάδων και 1 ημερών. Μου είπε ότι έκανα κάνα δυο συσπάσεις αλλά όχι κάτι σημαντικό απλά να ξεκουράζομαι λίγο παραπάνω. 

Εσάς σας έχει βάλει στον καρδιοτοκογράφο από τώρα; 

Επίσης για ντόπλερ δεν μου είπε κάτι. Βέβαια κάθε φορά που πηγαίνω ελέγχει μητριαίες αρτηρίες και τις αρτηρίες του μωρού απλά νόμιζα ότι είναι εξέταση όπως η β επιπέδου που πας σε εξειδικευμένο ιατρό...Όταν τον ρώτησα αν θα κάνουμε μου είπε ίσως την 34η εβδομάδα αλλά έχω διαβάσει ότι γίνεται συνήθως στην 32η και έχω μπερδευτεί λίγο 🙄

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...