Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

2η εγκυμοσύνη που δεν έρχεται...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες (και όλους ενδεχομένως), έχω ξαναγράψει κατά το παρελθόν,είμαι μητέρα ενός παιδιού τριών περίπου ετών, το οποίο μας ήλθε αρκετά εύκολα,η ηλικία μου είναι 37 και του συζύγου 40 και κάτι. Εδώ και ένα χρόνο προσπαθούμε για δεύτερο παιδί,χωρίς να τα έχουμε καταφέρει. Πλέον,έχω πεισθεί ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και σκοπεύουμε με τον σύζυγο μετά τις γιορτές να επισκεφθούμε γιατρό. Επειδή δεν είμαι και πολύ γνωστής του θέματος,όσες από εσάς αντιμετωπίσατε αντίστοιχο πρόβλημα, ποια ήταν η αιτία του και πώς το αντιμετωπίσατε; Ευχαριστώ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Γωγώ κτ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες (και όλους ενδεχομένως), έχω ξαναγράψει κατά το παρελθόν,είμαι μητέρα ενός παιδιού τριών περίπου ετών, το οποίο μας ήλθε αρκετά εύκολα,η ηλικία μου είναι 37 και του συζύγου 40 και κάτι. Εδώ και ένα χρόνο προσπαθούμε για δεύτερο παιδί,χωρίς να τα έχουμε καταφέρει. Πλέον,έχω πεισθεί ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και σκοπεύουμε με τον σύζυγο μετά τις γιορτές να επισκεφθούμε γιατρό. Επειδή δεν είμαι και πολύ γνωστής του θέματος,όσες από εσάς αντιμετωπίσατε αντίστοιχο πρόβλημα, ποια ήταν η αιτία του και πώς το αντιμετωπίσατε; Ευχαριστώ

Καταρχάς δεν υπάρχει μια αιτία σε όλους τους ανθρώπους . Πρέπει να κάνεις ορμονικές εξετάσεις 2 ημέρα περιόδου της γράφει ο γυναικολόγος σου ακόμα Κ τηλεφωνικά . Αυτές θα δείξουν στην ουσία αν τα ωάρια σου είναι καλής ποιότητας ή πλέον υπάρχει πρόβλημα λόγο ηλικίας επίσης σε τι κατάσταση είναι οι ωοθήκες σου , επίσης αν κάνεις ωορηξια ή κάτι υπάρχει που την εμποδίζει. 

Επίσης θα ελενξεις θυροειδη Κ με υπέρηχο γιατί κάτι μπορεί να έχει αποριθμιστει. 

Ο άντρας σου θα κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα γιατι μπορεί να έχετε ήδη ένα παιδί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα στον οργανισμό παραμένουν τα ίδια μετά από ένα χρόνο. 

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι έχει επιρεασει έναν οργανισμό καθένας μπορεί να έχει κάτι διαφορετικό ή Κ όλα συνδοιασμενα . 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ... Προφανώς και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική... Τις ιατρικές εξετάσεις που μου αναφέρατε τις γνωρίζω,όπως έχω μάθει ότι μπορεί επιπλέον να χρειαστεί και σαλπιγγογραφια... Απλά ηθελα να έχω μια εικόνα σε ενδεχόμενα προβλήματα που μπορεί να συναντήσω...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Γωγώ κτ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες (και όλους ενδεχομένως), έχω ξαναγράψει κατά το παρελθόν,είμαι μητέρα ενός παιδιού τριών περίπου ετών, το οποίο μας ήλθε αρκετά εύκολα,η ηλικία μου είναι 37 και του συζύγου 40 και κάτι. Εδώ και ένα χρόνο προσπαθούμε για δεύτερο παιδί,χωρίς να τα έχουμε καταφέρει. Πλέον,έχω πεισθεί ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και σκοπεύουμε με τον σύζυγο μετά τις γιορτές να επισκεφθούμε γιατρό. Επειδή δεν είμαι και πολύ γνωστής του θέματος,όσες από εσάς αντιμετωπίσατε αντίστοιχο πρόβλημα, ποια ήταν η αιτία του και πώς το αντιμετωπίσατε; Ευχαριστώ

Καλημέρα! Είχα γράψει και σε άλλο θέμα, αλλά γράφω και εδώ. Αντιμετωπίζουμε το ίδιο θέμα περίπου, εμενα είναι 5 ετών το παιδί μου κ μας ήρθε πολύ γρήγορα, χωρίς προσπάθεια ας πούμε. Επειδή ήμασταν σχετικοί μικροί, δεν είχαμε στον νου μας να προσπαθήσουμε για δεύτερο αμεσα. Όταν έγινε 3, ξεκινήσαμε χαλαρά προσπάθειες αλλά πουθενά.. Ένα πολύ μικρό θέμα στο σπερμα εντοπίστηκε αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο! Να μην στα πολυλογώ, μετά από προκλήσεις, παρακολούθηση ωορηξιας, αποτυχημένη σπερματέγχυση, αποφασίσαμε για εξωσωματικη! Η πρώτη εμβρυομεταφορα πετυχε αλλά παλινδρομήσαν κ τα 2 στην 10 εβδομάδα, η 2η αποτυχημένη. Μου έχει μείνει άλλο 1 κ κάποια στιγμή θα πάμε για την 3η.. θέλω να καταλήξω ότι είναι δύσκολος αγώνας κ δεν μπορείς να πιαστείς από πουθενά! Μπορεί να είναι κ το άγχος που λένε! Συμπάσχω κ κατανοώ όλα τα συναισθήματα.. Θα σου πω απλώς ότι δν ήρθε μια φορά, θα ξαναέρθει.. Αυτό μ λέει ο γιατρός τουλάχιστον, ίσως για παρηγοριά..

Just now, Dragonmom είπε:

Καλημέρα! Είχα γράψει και σε άλλο θέμα, αλλά γράφω και εδώ. Αντιμετωπίζουμε το ίδιο θέμα περίπου, εμενα είναι 5 ετών το παιδί μου κ μας ήρθε πολύ γρήγορα, χωρίς προσπάθεια ας πούμε. Επειδή ήμασταν σχετικοί μικροί, δεν είχαμε στον νου μας να προσπαθήσουμε για δεύτερο αμεσα. Όταν έγινε 3, ξεκινήσαμε χαλαρά προσπάθειες αλλά πουθενά.. Ένα πολύ μικρό θέμα στο σπερμα εντοπίστηκε αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο! Να μην στα πολυλογώ, μετά από προκλήσεις, παρακολούθηση ωορηξιας, αποτυχημένη σπερματέγχυση, αποφασίσαμε για εξωσωματικη! Η πρώτη εμβρυομεταφορα πετυχε αλλά παλινδρομήσαν κ τα 2 στην 10 εβδομάδα, η 2η αποτυχημένη. Μου έχει μείνει άλλο 1 κ κάποια στιγμή θα πάμε για την 3η.. θέλω να καταλήξω ότι είναι δύσκολος αγώνας κ δεν μπορείς να πιαστείς από πουθενά! Μπορεί να είναι κ το άγχος που λένε! Συμπάσχω κ κατανοώ όλα τα συναισθήματα.. Θα σου πω απλώς ότι δν ήρθε μια φορά, θα ξαναέρθει.. Αυτό μ λέει ο γιατρός τουλάχιστον, ίσως για παρηγοριά..

Αυτό που θα σου έλεγα σίγουρα, είναι να επισκεφτείς γιατρό όντως, γιατί ο χρόνος περνάει νεράκι ο άτιμος.. Εξετάσεις στην αρχή θα σ προτείνει κάποιες αυτός, κυρίως το σπερμα κ κάποιες απλές δικές σου.. Να συμπληρώσω ότι μετά την απόξεση που έκανα, προχώρησα σε υστεροσκοπηση γιατί είχα πεπειστει, ότι έχω κάποιο θέμα, αλλά τελικά τίποτα κ από εκεί.. Η μόνη συμβουλή είναι επιμονή, υπομονή, αλλά κ ν επισκεφτείς το συντομότερο κάποιον ειδικό για μια γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dragonmom είπε:

Καλημέρα! Είχα γράψει και σε άλλο θέμα, αλλά γράφω και εδώ. Αντιμετωπίζουμε το ίδιο θέμα περίπου, εμενα είναι 5 ετών το παιδί μου κ μας ήρθε πολύ γρήγορα, χωρίς προσπάθεια ας πούμε. Επειδή ήμασταν σχετικοί μικροί, δεν είχαμε στον νου μας να προσπαθήσουμε για δεύτερο αμεσα. Όταν έγινε 3, ξεκινήσαμε χαλαρά προσπάθειες αλλά πουθενά.. Ένα πολύ μικρό θέμα στο σπερμα εντοπίστηκε αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο! Να μην στα πολυλογώ, μετά από προκλήσεις, παρακολούθηση ωορηξιας, αποτυχημένη σπερματέγχυση, αποφασίσαμε για εξωσωματικη! Η πρώτη εμβρυομεταφορα πετυχε αλλά παλινδρομήσαν κ τα 2 στην 10 εβδομάδα, η 2η αποτυχημένη. Μου έχει μείνει άλλο 1 κ κάποια στιγμή θα πάμε για την 3η.. θέλω να καταλήξω ότι είναι δύσκολος αγώνας κ δεν μπορείς να πιαστείς από πουθενά! Μπορεί να είναι κ το άγχος που λένε! Συμπάσχω κ κατανοώ όλα τα συναισθήματα.. Θα σου πω απλώς ότι δν ήρθε μια φορά, θα ξαναέρθει.. Αυτό μ λέει ο γιατρός τουλάχιστον, ίσως για παρηγοριά..

Αυτό που θα σου έλεγα σίγουρα, είναι να επισκεφτείς γιατρό όντως, γιατί ο χρόνος περνάει νεράκι ο άτιμος.. Εξετάσεις στην αρχή θα σ προτείνει κάποιες αυτός, κυρίως το σπερμα κ κάποιες απλές δικές σου.. Να συμπληρώσω ότι μετά την απόξεση που έκανα, προχώρησα σε υστεροσκοπηση γιατί είχα πεπειστει, ότι έχω κάποιο θέμα, αλλά τελικά τίποτα κ από εκεί.. Η μόνη συμβουλή είναι επιμονή, υπομονή, αλλά κ ν επισκεφτείς το συντομότερο κάποιον ειδικό για μια γνώμη..

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, καταλαβαίνω ότι εκτός από το πολύ μικρό θέμα με το σπέρμα του συζύγου, δεν εντοπίστηκε κάτι άλλο, σωστά;

Ας αισθανθούμε,τουλάχιστον,τυχερές που ήδη υπάρχει ένα... Περνώντας όλη αυτή την διαδικασία σίγουρα ενισχύεται η ενσυναίσθηση απέναντι σε όλα τα ζευγάρια με θέματα υπογονιμότητας,αυτό είναι το μόνο σίγουρο... Σας εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά και σύντομα να αποκτήσετε και δεύτερο παιδάκι!... Ο,τι μπορούσατε να κάνατε ,το κάνατε, από εκεί και πέρα ο,τι πει ο Θεός (το σύμπαν ή ο,τι άλλο πιστεύετε για να μην γίνομαι ξανά αδιάκριτη)... Σας ευχαριστώ πολύ για την απόκριση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...