Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Απραξία τουΛογου


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες.Επανερχομαι μετά από καιρό  μια και τα μικρά μου δεν είναι πια μωρά και με 2 νήπια και δουλειά  καταλαβαίνετε ότι δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.

Ο μικρός μου,3,5 χρόνων σήμερα ξεκίνησε πριν 1 μήνα λογοθεραπεια μιας και δεν έλεγε πολλά.Προσφατα η λογοθεραπευτρια τον διέγνωσε με απραξία του λόγου.Οπως είναι φυσικό έψαξα γι αυτό στο ίντερνετ και αγχώθηκα. 

Λέει πολλές μικρές λέξεις  καθαρά.Καποιες τρισυλλαβες(κυρίως χρώματα ,ονοματα και ζωακια).Κάνει προτάσεις μικρές και σπάνια μεγαλύτερες.Απο αυθόρμητο λόγο λίγα πράγματα. 

Σίγουρα θα κάνει καιρό λογοθεραπεια. Το Σεπτέμβριο θα πάει μικρά νήπια.Ειχε κάποια μανούλα παιδάκι με τέτοιο θέμα και πως εξελίχτηκε;

Ευχαριστώ πολύ.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Comet είπε:

Καλησπέρα μανούλες.Επανερχομαι μετά από καιρό  μια και τα μικρά μου δεν είναι πια μωρά και με 2 νήπια και δουλειά  καταλαβαίνετε ότι δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.

Ο μικρός μου,3,5 χρόνων σήμερα ξεκίνησε πριν 1 μήνα λογοθεραπεια μιας και δεν έλεγε πολλά.Προσφατα η λογοθεραπευτρια τον διέγνωσε με απραξία του λόγου.Οπως είναι φυσικό έψαξα γι αυτό στο ίντερνετ και αγχώθηκα. 

Λέει πολλές μικρές λέξεις  καθαρά.Καποιες τρισυλλαβες(κυρίως χρώματα ,ονοματα και ζωακια).Κάνει προτάσεις μικρές και σπάνια μεγαλύτερες.Απο αυθόρμητο λόγο λίγα πράγματα. 

Σίγουρα θα κάνει καιρό λογοθεραπεια. Το Σεπτέμβριο θα πάει μικρά νήπια.Ειχε κάποια μανούλα παιδάκι με τέτοιο θέμα και πως εξελίχτηκε;

Ευχαριστώ πολύ.

Μόνο σε λογοθεραπευτρια πηγές για διάγνωση? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , linaa είπε:

Μόνο σε λογοθεραπευτρια πηγές για διάγνωση? 

Τον είδε πρώτα παιδίατρος αναπτυξιολογος πολύ γνωστή στη Θεσσαλονίκη (8 μήνες περίμενα το ραντεβού)και παιδονευρολογος.Και οι 2 απλα σύνεστησαν λογοθεραπεια.Η λογοθεραπευτρια του κέντρου αφού πήγε σίγουρα 6 φορές για λογοθεραπεια και μετά τη δική της αξιολόγηση μου είπε για απραξία του λόγου.

Το παιδί δεν με ανησυχησε ποτέ για κάτι πέρα του λόγου.Ακολουθει εντολές, τέλεια βλέμματικη επαφή παντα.Παει παιδικό από το Πάσχα και εκεί τα πάει πολύ καλά.

 


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Comet είπε:

Τον είδε πρώτα παιδίατρος αναπτυξιολογος πολύ γνωστή στη Θεσσαλονίκη (8 μήνες περίμενα το ραντεβού)και παιδονευρολογος.Και οι 2 απλα σύνεστησαν λογοθεραπεια.Η λογοθεραπευτρια του κέντρου αφού πήγε σίγουρα 6 φορές για λογοθεραπεια και μετά τη δική της αξιολόγηση μου είπε για απραξία του λόγου.

Το παιδί δεν με ανησυχησε ποτέ για κάτι πέρα του λόγου.Ακολουθει εντολές, τέλεια βλέμματικη επαφή παντα.Παει παιδικό από το Πάσχα και εκεί τα πάει πολύ καλά.

 

Μην ανχωνεσε τότε οι λογοθεραπευτές κάποιες φορές υπερβαλουν λίγο . Δεν έχουν τις γνώσεις για να κάνουν διάγνωση μπορεί να έχουν εμπειρία με διάφορες περιπτώσεις διάγνωση όμως δεν μπορούν να κάνουν στο λέω με σιγουριά . Αυτό που μπορείς να κάνεις για καλητερα αποτελέσματα είναι να ζητήσεις να σου γράψουν Κ εργοθεραπεία. Η εργοθεραπεία βοηθάει πολύ περισσότερο σε αυτές τις ηλικίες Κ για την ομιλία . 

Γενικά να έχεις υπόψη σου ότι πέρα από διαγνώσεις το κάθε παιδί είναι εντελώς διαφορετικό Κ τις δυνατότητες του τις βλέπεις στην πράξη όχι στην διάγνωση. Μπορεί να σου πουν τα χειρότερα Κ εσύ να μην δεις ποτέ τίποτα από αυτά το κάθε παιδί έχει διαφορετική δυναμική 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Μην ανχωνεσε τότε οι λογοθεραπευτές κάποιες φορές υπερβαλουν λίγο . Δεν έχουν τις γνώσεις για να κάνουν διάγνωση μπορεί να έχουν εμπειρία με διάφορες περιπτώσεις διάγνωση όμως δεν μπορούν να κάνουν στο λέω με σιγουριά . Αυτό που μπορείς να κάνεις για καλητερα αποτελέσματα είναι να ζητήσεις να σου γράψουν Κ εργοθεραπεία. Η εργοθεραπεία βοηθάει πολύ περισσότερο σε αυτές τις ηλικίες Κ για την ομιλία . 

Κάνει και εργοθεραπεια.Πιο πολύ αγχώθηκα όταν διάβασα ότι αυτά τα παιδάκια έχουν πρόβλημα και στη γραφή και στο σχολείο. 

Αποφάσισα όμως να δώσω χρόνο στο παιδί να εξελιχθεί και μέσα από τις θεραπείες, εξάλλου κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Δεν θα ξανά ψάξω στο ίντερνετ και αν χρειαστεί πριν πάει νήπια αναλόγως την εξέλιξη θα πάρω και μια ακόμη γνώμη.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Comet είπε:

Κάνει και εργοθεραπεια.Πιο πολύ αγχώθηκα όταν διάβασα ότι αυτά τα παιδάκια έχουν πρόβλημα και στη γραφή και στο σχολείο. 

Αποφάσισα όμως να δώσω χρόνο στο παιδί να εξελιχθεί και μέσα από τις θεραπείες, εξάλλου κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Δεν θα ξανά ψάξω στο ίντερνετ και αν χρειαστεί πριν πάει νήπια αναλόγως την εξέλιξη θα πάρω και μια ακόμη γνώμη.

Αυτό ακριβώς σου έγραψα ακριβώς από κάτω. Γενικά είναι άδικο να δίνουμε διαγνώσεις τόσο εύκολα σε τόσο μικρά παιδιά. Η βοήθεια είναι που μετράει Κ το κάθε παιδί εξελισετε Κ καλύπτει τις αδυναμίες του διαφορετικά . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...