Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Πρόωρη εμμηνόπαυση


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους. 🌸

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας έχει διαγνωστεί με πρόωρη εμμηνόπαυση, τι σας είπε ο γυναικολόγος, ποια ηταν η εμπειρία σας, αν επισκεφθηκατε ενδοκρινολόγο. 

Είμαι 29, χθες πήγα σε μια άλλη γυναικολόγο για μια 2η γνώμη, της έδειξα τις εξετάσεις μου και μου είπε ότι σε 2-3 χρόνια θα μπω στην εμμηνόπαυση, ενώ ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί μου λέει ότι οι εξετάσεις μου είναι καλές. Μου έγραψε τις βιταμίνες fertilimax και μου πρότεινε να κάνω κατάψυξη ωαρίων. Με έχει κατά αγχώσει και μου τα λέει πολύ μπερδεμένα. 

Η Αμη μου είναι 0.28. 

Εχω αλλάξει 3 γυναικολόγους τα τελευταία χρόνια και δεν μπορώ να βρω άκρη. 🤷

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , konstadina95 είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους. 🌸

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας έχει διαγνωστεί με πρόωρη εμμηνόπαυση, τι σας είπε ο γυναικολόγος, ποια ηταν η εμπειρία σας, αν επισκεφθηκατε ενδοκρινολόγο. 

Είμαι 29, χθες πήγα σε μια άλλη γυναικολόγο για μια 2η γνώμη, της έδειξα τις εξετάσεις μου και μου είπε ότι σε 2-3 χρόνια θα μπω στην εμμηνόπαυση, ενώ ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί μου λέει ότι οι εξετάσεις μου είναι καλές. Μου έγραψε τις βιταμίνες fertilimax και μου πρότεινε να κάνω κατάψυξη ωαρίων. Με έχει κατά αγχώσει και μου τα λέει πολύ μπερδεμένα. 

Η Αμη μου είναι 0.28. 

Εχω αλλάξει 3 γυναικολόγους τα τελευταία χρόνια και δεν μπορώ να βρω άκρη. 🤷

 

Κάνε καταψηξη ωαρίων όσο πιο πολλά μπορείς πάνω από 15 . Μπορείς να το κάνεις Κ με φυσικούς κύκλους απλά θα κρατήσει πάνω από χρόνο η διαδικασία για να μην πάρεις φάρμακα .

Είναι κάτι που δεν διορθώνετε έτσι είναι τα γονίδια σου μην το ψάχνεις άλλο Κ πήγαινε αύριο κιόλας να κάνεις καταψηξη ωαρίων. Είναι κάτι που όσα λεφτά Κ να δώσεις δεν θα το μετανιώσεις. 

Μην ψάχνεις θεραπεία Κ γυρίζεις γιατρούς απλά κάνε αυτό . Συνέχισε τις βιταμίνες κάνε την καταψηξη σου Κ μην το ξανασκεφτείς ποτέ . 

Η Αμη σου είναι πολύ χαμηλή σε λίγα χρόνια μπορεί να μην μπεις στην εμμηνόπαυση άλλα παιδιά θα είναι δύσκολο να κάνεις . Δηλαδή θα εχεις περίοδο αλλά τα ωάρια σου σε λίγα χρόνια δεν θα μπορούν να δώσουν υγιή εγκυμοσύνη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, konstadina95 είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους. 🌸

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας έχει διαγνωστεί με πρόωρη εμμηνόπαυση, τι σας είπε ο γυναικολόγος, ποια ηταν η εμπειρία σας, αν επισκεφθηκατε ενδοκρινολόγο. 

Είμαι 29, χθες πήγα σε μια άλλη γυναικολόγο για μια 2η γνώμη, της έδειξα τις εξετάσεις μου και μου είπε ότι σε 2-3 χρόνια θα μπω στην εμμηνόπαυση, ενώ ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί μου λέει ότι οι εξετάσεις μου είναι καλές. Μου έγραψε τις βιταμίνες fertilimax και μου πρότεινε να κάνω κατάψυξη ωαρίων. Με έχει κατά αγχώσει και μου τα λέει πολύ μπερδεμένα. 

Η Αμη μου είναι 0.28. 

Εχω αλλάξει 3 γυναικολόγους τα τελευταία χρόνια και δεν μπορώ να βρω άκρη. 🤷

 

Καλησπέρα! Εγώ είχα διαγνωστεί με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια, σε ηλικία πολύ μεγαλύτερη από τη δική σου βέβαια.. δλδ οριακά τη λες και πρόωρη στα 37.. δεν είναι κάτι που θέλει φοβερές εξετάσεις, ούτε κάτι που διορθώνεται.. απλά δεν καταλαβαίνω πως σου λέει ο ένας γυναικολόγος ότι είναι καλές οι εξετάσεις με τόσο χαμηλή ΑΜΗ. Είσαι πολύ νέα κοπέλα, οπότε και με αυτή την ΑΜΗ αν ήθελες να μείνεις άμεσα έγκυος πολύ πιθανό να μπορούσες, αν όμως δεν είσαι σε αυτή τη φάση τώρα, ο γυναικολόγος που σου πρότεινε κατάψυξη ωαρίων είναι ο πιο σωστός. Όπως σου είπε και η προηγούμενη κοπέλα, ο μόνος τρόπος διατήρησης της γονιμότητας όταν υπάρχει πρόωρη εμμηνόπαυση είναι η κρύοσυντήρηση ωαρίων!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2024 at 10:36 ΠΜ, konstadina95 είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους. 🌸

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας έχει διαγνωστεί με πρόωρη εμμηνόπαυση, τι σας είπε ο γυναικολόγος, ποια ηταν η εμπειρία σας, αν επισκεφθηκατε ενδοκρινολόγο. 

Είμαι 29, χθες πήγα σε μια άλλη γυναικολόγο για μια 2η γνώμη, της έδειξα τις εξετάσεις μου και μου είπε ότι σε 2-3 χρόνια θα μπω στην εμμηνόπαυση, ενώ ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί μου λέει ότι οι εξετάσεις μου είναι καλές. Μου έγραψε τις βιταμίνες fertilimax και μου πρότεινε να κάνω κατάψυξη ωαρίων. Με έχει κατά αγχώσει και μου τα λέει πολύ μπερδεμένα. 

Η Αμη μου είναι 0.28. 

Εχω αλλάξει 3 γυναικολόγους τα τελευταία χρόνια και δεν μπορώ να βρω άκρη. 🤷

 

Καλησπέρα, η αλήθεια είναι ότι η αμη σου είναι χαμηλή για την ηλικία σου. Δεν ξέρω κ τις τιμές του υπολοίπου ορμονολογικου ελέγχου σου, δλδ fsh, lh κτλ.  Παρ' όλα αυτά θα συμφωνήσω με την @LeneL και την δεύτερη γυναικολόγος σου να κάνεις συντήρηση ωαρίων αν κ εφόσον επιθυμείς κάποια στιγμή να κάνεις παιδί,χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι δεν μπορείς κ για κάποιο διάστημα να το προσπαθήσεις φυσικά. Εγώ ετών 37 έχω πλέον μπει σε πρόωρη προεμμηνοπαυση,έχω περίοδο κανονικά απλά λόγω του ότι η μητέρα μου πέρασε εμμηνόπαυση στα 38 κ εμένα μου μειώθηκε η ροή κ μίκρυνε ελάχιστα ο κυκλος(από 28 σε 26) το έψαξα κ διαπιστώθηκε. Ο γυναικολόγος μου μου είπε μπορεί να έρθει σε δυο χρόνια,μπορεί κ σε 8 αλλά αυτό είναι στον οργανισμό. Δεν μου συστησε τιποτα γιατι εγω με το θεμα των παιδιων τελειωσα(εχω δυο) . Στην αδελφή μου όμως στα 31 της κ λόγω κληρονομικοτητας κ επίσης δεν το σκέφτεται για τώρα να κάνει παιδί,της είπε για κρυοσυντηρηση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπέρα, η αλήθεια είναι ότι η αμη σου είναι χαμηλή για την ηλικία σου. Δεν ξέρω κ τις τιμές του υπολοίπου ορμονολογικου ελέγχου σου, δλδ fsh, lh κτλ.  Παρ' όλα αυτά θα συμφωνήσω με την @LeneL και την δεύτερη γυναικολόγος σου να κάνεις συντήρηση ωαρίων αν κ εφόσον επιθυμείς κάποια στιγμή να κάνεις παιδί,χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι δεν μπορείς κ για κάποιο διάστημα να το προσπαθήσεις φυσικά. Εγώ ετών 37 έχω πλέον μπει σε πρόωρη προεμμηνοπαυση,έχω περίοδο κανονικά απλά λόγω του ότι η μητέρα μου πέρασε εμμηνόπαυση στα 38 κ εμένα μου μειώθηκε η ροή κ μίκρυνε ελάχιστα ο κυκλος(από 28 σε 26) το έψαξα κ διαπιστώθηκε. Ο γυναικολόγος μου μου είπε μπορεί να έρθει σε δυο χρόνια,μπορεί κ σε 8 αλλά αυτό είναι στον οργανισμό. Δεν μου συστησε τιποτα γιατι εγω με το θεμα των παιδιων τελειωσα(εχω δυο) . Στην αδελφή μου όμως στα 31 της κ λόγω κληρονομικοτητας κ επίσης δεν το σκέφτεται για τώρα να κάνει παιδί,της είπε για κρυοσυντηρηση. 

Καλησπέρα!

Περίπου στα 31 μου κάτι δεν πήγαινε καλά παρόλο που εξετάσεις βγήκαν καλές.Παρολα αυτά ο γιατρός που μίλησε για την κρύοσυντήρηση ωαρίων  γιατί στον υπέρηχο φαινόταν ότι δεν είχα αρκετά ωάρια όπως ιδανικά θα έπρεπε για την ηλικία μου .στα 33 που πήγα να κάνω ένα προγεννητικό γιατί ήθελα να μπω στην διαδικασία εγκυμοσύνης και ήθελα να ξέρω ότι είμαι εντάξει ,δυστυχώς τα νέα δεν ήταν καλά .αμή 0.1 και fsh 25 .

ωστόσο πρόλαβα και έκανα ένα παιδάκι.

Η αλήθεια είναι ότι αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα είχα μπει στην διαδικασία κρύοσυντήρησης . Ειλικρινά δεν περίμενα να γινει κάτι τέτοιο πόσω μάλλον όταν στη μητέρα μου η περίοδός της τελείωσε στα 55 και είναι από τις πρώτες ερωτήσεις που κάνανε γιατροί (γιατί έχω αλλάξει κ εγώ αρκετούς ).το κληρονομησα τελικά από το dna της γιαγιάς από τη μεριά του μπαμπά μου συν άγχος κτλ με βρήκε κ σε πιο μικρή ηλικία απ' ότι εκείνη που ήταν 40.

Η ιστορία μου ήταν απλά για να ξέρεις ότι δεν είσαι η μόνη και φυσικά σε παροτρύνω να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...