Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μην σκέφτεσαι έτσι …. Δεν κάνει καλό σε σενα και το μωράκι !!!! Εγώ δεν ξέρω εάν θα κάνω πριν τη Παρασκευή…φλερτάρω με τη σκέψη να κάνω αύριο … αλλά φοβαμαι …

      Αυριο σε ποια μέρα θα είσαι? Καλύτερα να μην κάνεις  πριν την έβδομη πάντως

Μη υποχρεωτικά εμβόλια


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! Έχουμε ολοκληρώσει τον υποχρεωτικό εμβολιασμό για το πρώτο εξάμηνο. Ο παιδιατρος μας μίλησε για ένα εμβολιο το οποίο δεν καλύπτεται και δεν είναι υποχρεωτικο. Θα μας πει λεπτομέρειες στην επόμενη επίσκεψη, το πρόβλημα είναι ότι δε συγκράτησα για ποιο εμβόλιο πρόκειται έτσι ώστε να το συζητήσω με τον σύζυγό μου. Μήπως μπορείτε να μου πείτε για ποια αρρώστια πρόκειται και αν έχετε εμβολιασει εσείς τα παιδάκια σας με το συγκεκριμένο; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηνιγγιτιδα Β. 3 δοσεις κατω των2 ετων, 105€ η δοση.

Ειναι 9.5 μηνων κ  εχουμε κανει ηδη τις 2.

Εχω θειο που εχει μεινει κωφαλαλος απο μηνιγγιτιδα. Και ο παιδοατρος μου ηταν στην μεθ παιδων, εχει δει πολλα μωρα να χανονται. Δεν ειναι συχνη ασθενεια αλλα ειναι να μη σου τυχει. Δε το διαπραγματευομαι καν. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , AnnaKaterina12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Έχουμε ολοκληρώσει τον υποχρεωτικό εμβολιασμό για το πρώτο εξάμηνο. Ο παιδιατρος μας μίλησε για ένα εμβολιο το οποίο δεν καλύπτεται και δεν είναι υποχρεωτικο. Θα μας πει λεπτομέρειες στην επόμενη επίσκεψη, το πρόβλημα είναι ότι δε συγκράτησα για ποιο εμβόλιο πρόκειται έτσι ώστε να το συζητήσω με τον σύζυγό μου. Μήπως μπορείτε να μου πείτε για ποια αρρώστια πρόκειται και αν έχετε εμβολιασει εσείς τα παιδάκια σας με το συγκεκριμένο; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Μάλλον το bexero θα σου λέει για την μηνιγγίτιδα β . Κοστίζει 100 ευρώ αλλά είναι απτά απαραίτητα . Όλοι το κάνουν πλέον. Δεν είναι υποχρεωτικό γιατί απλά κοστίζει Κ δεν θέλει το κράτος να το καλύψει όχι για κανένα άλλο λόγο το κάνουν όλοι τουλάχιστον 10 χρόνια τώρα . 

Link to comment
Share on other sites

@Elle12 @linaa άρα δεν είναι υποχρεωτικό για το κράτος, για τα παιδάκια μας ειναι υποχρεωτικό και απαραίτητο!!!!! Το κόστος δεν είναι τίποτα μπροστά στην προστασία και τη θωρακιση που παρεχει!! Τι Παρενέργειες έχει;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , AnnaKaterina12 είπε:

@Elle12 @linaa άρα δεν είναι υποχρεωτικό για το κράτος, για τα παιδάκια μας ειναι υποχρεωτικό και απαραίτητο!!!!! Το κόστος δεν είναι τίποτα μπροστά στην προστασία και τη θωρακιση που παρεχει!! Τι Παρενέργειες έχει;;

Κάνει πυρετό στάνταρ αυτό μόνο. Στην τελευταία δόση που ήταν πιο μεγάλο το παιδί Κ το έκανε στο χέρι είχε πρηστεί το σημείο αλλά δεν ήταν επίπονο δεν φάνηκε να το ενοχλεί . Πυρετό πάντως να περιμένεις . Εμένα είχε κάνει ένα 38. Σε κάποια παιδιά κάνει Κ λίγο παραπάνω αλλά εντάξει για μια μέρα μόνο .  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Κάνει πυρετό στάνταρ αυτό μόνο. Στην τελευταία δόση που ήταν πιο μεγάλο το παιδί Κ το έκανε στο χέρι είχε πρηστεί το σημείο αλλά δεν ήταν επίπονο δεν φάνηκε να το ενοχλεί . Πυρετό πάντως να περιμένεις . Εμένα είχε κάνει ένα 38. Σε κάποια παιδιά κάνει Κ λίγο παραπάνω αλλά εντάξει για μια μέρα μόνο .  

Οι επόμενοι υποχρεωτικοι εμβολιασμοί πότε ξεκινάνε πάλι; όταν το παιδί θα είναι ενός;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , AnnaKaterina12 είπε:

Οι επόμενοι υποχρεωτικοι εμβολιασμοί πότε ξεκινάνε πάλι; όταν το παιδί θα είναι ενός;

Αν θυμάμαι καλά ναι κάπου εκει. Κανονικά θα στα σημειώσει από πίσω στο βιβλιάριο  ποτέ πρέπει να κάνεις το κάθε ένα στο κουτάκι του. Ε στα 5 είναι Κ το τελευταίο εμβόλιο . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , linaa είπε:

Κάνει πυρετό στάνταρ αυτό μόνο. Στην τελευταία δόση που ήταν πιο μεγάλο το παιδί Κ το έκανε στο χέρι είχε πρηστεί το σημείο αλλά δεν ήταν επίπονο δεν φάνηκε να το ενοχλεί . Πυρετό πάντως να περιμένεις . Εμένα είχε κάνει ένα 38. Σε κάποια παιδιά κάνει Κ λίγο παραπάνω αλλά εντάξει για μια μέρα μόνο .  

Καλησπέρα...εμένα τα δίδυμα δεν κάνανε πυρετό...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το bexsero δεν της εκανε τιποτα μα τιποτα απολυτως απο παρενεργειες. 1η δοση την εκανε 4 μηνων και 2η δοση 7 μηνων. Τη  3η θα την κανει γυρω στους 18-20 νομιζω..

Δεν συνταγογραφειται γιατι τα κρουσματα δεν ειναι τοσα πολλα ωστε να θεωρειται "επιδημια". Οπως ιλαρα, ερυθρα κτλ. Ωστοσο, ναι, ειναι να μη σου τυχει και δε θα ρισκαρω σε καμια περιπτωση την υγεια του παιδιου μου ειδικα οταν εχω δει με τα ματια μου τι μπορει να γινει αν κολλησει ενα βρεφος λη παιδακι.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 3/9/2024 at 11:21 AM, AnnaKaterina12 said:

Καλημέρα κορίτσια!! Έχουμε ολοκληρώσει τον υποχρεωτικό εμβολιασμό για το πρώτο εξάμηνο. Ο παιδιατρος μας μίλησε για ένα εμβολιο το οποίο δεν καλύπτεται και δεν είναι υποχρεωτικο. Θα μας πει λεπτομέρειες στην επόμενη επίσκεψη, το πρόβλημα είναι ότι δε συγκράτησα για ποιο εμβόλιο πρόκειται έτσι ώστε να το συζητήσω με τον σύζυγό μου. Μήπως μπορείτε να μου πείτε για ποια αρρώστια πρόκειται και αν έχετε εμβολιασει εσείς τα παιδάκια σας με το συγκεκριμένο; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Για το bexsero της μηνιγγίτηδας μιλάει. Για εμένα είναι απαραίτητο εμβόλιο. Η μηνιγγίτηδα εαν και σπάνια είναι πάρα πολύ σοβαρή ασθένεια, και το κάναμε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Εμάς μόνο λιγο πυρετό μας έκανε. Τύπου δέκατα, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...