Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Χαμηλός πλακούντας στην 17 εβδομάδα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, βρίσκομαι στην 16εβδ. 3μερα (με ανάπτυξη εμβρύου 17η εβδ. 3μερες). Είμαι στο κρεβάτι με αποκόλληση σάκου που βελτιώνεται και σήμερα ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει ανέβει ο πλακούντας και αγγίζει η γωνιά του τον τράχηλο. Είναι σοβαρό αυτό; Μου λέει αφήνουμε τώρα το αιμάτωμα γιατί σε λίγο θα είναι οκ και πιάνουμε τον τράχηλο. Φοβάμαι τι μπορεί να αντιμετωπίσω διάβασα μέχρι και για απώλεια της μήτρας. Έχει συμβεί σε καμία; θα γεννήσω με καισαρική; μέχρι πότε ανεβαίνει ο πλακούντας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, lux29 είπε:

Καλησπέρα σας, βρίσκομαι στην 16εβδ. 3μερα (με ανάπτυξη εμβρύου 17η εβδ. 3μερες). Είμαι στο κρεβάτι με αποκόλληση σάκου που βελτιώνεται και σήμερα ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει ανέβει ο πλακούντας και αγγίζει η γωνιά του τον τράχηλο. Είναι σοβαρό αυτό; Μου λέει αφήνουμε τώρα το αιμάτωμα γιατί σε λίγο θα είναι οκ και πιάνουμε τον τράχηλο. Φοβάμαι τι μπορεί να αντιμετωπίσω διάβασα μέχρι και για απώλεια της μήτρας. Έχει συμβεί σε καμία; θα γεννήσω με καισαρική; μέχρι πότε ανεβαίνει ο πλακούντας;

Αργεί να ανέβει ο πλακούντας μην ανχωνεσε . Ακόμα Κ χαμηλά να μείνει είναι κάτι που αντιμετωπίζετε με ξεκουράση Κ παρακολούθηση. Μέχρι Κ τις 28-29 εβδομάδες συνεχίζει Κ ανεβαίνει ο πλακούντας . Απλώς θα παραμείνεις για αρκετό καιρό σπίτι χωρίς δουλειες κτλ. Μην σε ανχωνει Κ ο πλακούντας Κ ο τράχηλος αντιμετωπίζονται όταν παρακολουθούνται σχολαστικά Κ συχνά. Εάν παραμείνει χαμηλά Κ σε επικίνδυνη θέση θα γεννήσεις με καισαρική αλλά είναι πολύ νωρίς για να το σκεφτεσε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Να πάνε όλα καλά και ας είναι και με καισαρική 🙏🏻💕 εν τω μεταξύ σήμερα πήγα και στον γιατρό στο νοσοκομείο που θα γεννήσω και μου είπε το ίδιο για τον πλακούντα και ότι είναι μεγαλύτερος από ότι θα έπρεπε για τις εβδομάδες μου αυτό σημαίνει ότι γεραζει;;; Δεν καπνίζω και δεν πίνω... Κάπνιζα πριν την εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2024 at 10:41 ΜΜ, lux29 είπε:

Να πάνε όλα καλά και ας είναι και με καισαρική 🙏🏻💕 εν τω μεταξύ σήμερα πήγα και στον γιατρό στο νοσοκομείο που θα γεννήσω και μου είπε το ίδιο για τον πλακούντα και ότι είναι μεγαλύτερος από ότι θα έπρεπε για τις εβδομάδες μου αυτό σημαίνει ότι γεραζει;;; Δεν καπνίζω και δεν πίνω... Κάπνιζα πριν την εγκυμοσύνη...

Καλησπέρα και με το καλό. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη είχα επιπωματικο πλακουντα(δηλαδή κάλυπτε τελείως τον τράχηλο μου) ,εσένα απ'οτι κατάλαβα είναι επιχειλιος,δλδ ένα σημείο του εφάπτεται στον τράχηλο. Στις περισσότερες περιπτώσεις ο πλακούντας ανεβαίνει,οπότε αυτό μην σε αγχώνει. Ακόμα δλδ και σε μένα που ήταν ολόκληρος τέρμα κάτω ,στην Β επιπέδου κ μετά ανέβηκε κ γέννησα φυσιολογικά. Εγώ το έμαθα λίγο πριν την αυχενική για την θέση του πλακουντα κ ενώ μου έδινε φουλ αιμορραγίες. Έμεινα ξάπλα,ουτροτζεσαν από το στόμα κ μετά την β επιπέδου γύρισα φυσιολογικά στην ζωή μου κ δεν ξανά ασχολήθηκα. 

Τώρα όταν λες μεγάλος πλακούντας,εννοεις σε μέγεθος ή στο εάν είναι η γήρανση του 1,2 κτλ? Από ότι κατάλαβα για να έχεις μια βδομάδα πάνω από την πητ σου μωρό,πάει να πει ότι το έμβρυο αναπτύσσεται κ υπέρ του δέοντος. Αν απλά η ανατομία του πλακουντα είναι τέτοια,πάλι δεν ασχολείσαι,ούτε επηρεάζει πουθενα(επίσης στην δεύτερη γεννα μου ,μου έδειξε ο γιατρός τον πλακουντα κ ήταν τεράστιος,αλλά δεν είχε γεράσει καθόλου). Πάντως αυτά μπορείς να τα ρωτάς κ να διευκρινιζονται από τους ειδικούς,να μην μένεις κι εσύ με το άγχος στην κατάσταση σου. Αυτή είναι η δουλειά τους στην τελική. Και πάλι με το καλό το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!! Όλα καλά με την αποκόλληση μετά από σχεδόν 2 μήνες ξαπλωμένη... Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω να κινούμαι...το θέμα είναι ότι θέλω να γυρίσω στην δουλειά όπου βέβαια κάθομαι δεν έχω ορθοστασία...εσείς τι λέτε; Υπάρχει κίνδυνος να ξαναγίνει;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/5/2024 at 8:28 ΜΜ, lux29 είπε:

Καλησπέρα!!! Όλα καλά με την αποκόλληση μετά από σχεδόν 2 μήνες ξαπλωμένη... Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω να κινούμαι...το θέμα είναι ότι θέλω να γυρίσω στην δουλειά όπου βέβαια κάθομαι δεν έχω ορθοστασία...εσείς τι λέτε; Υπάρχει κίνδυνος να ξαναγίνει;;

Μπράβο πολύ χαίρομαι!

Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου για αυτό, αν θεωρεί δηλαδή ασφαλές να γυρίσεις στη δουλειά.Εκείνος θα ξέρει καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και στον γιατρό μου στο νοσοκομείο και εκείνος μου είπε να μείνω ξαπλωμένη ακόμα γιατί έχω χαμηλό πλακούντα παραχειλιο και τράχηλο 26mm .... Τώρα εγώ τι κάνω... Την Κυριακή έχω την β επιπέδου...εν τω μεταξύ νομίζω ότι έχω και συσπάσεις με πονάει στην πλάτη κάτω αριστερά και νιώθω και μπροστά ενοχλήματα και βγάζω βλέννη... Τι συμβαίνει δεν ξέρω ίσως φταίει που κόβω το utrogestan?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lux29 είπε:

Πήγα και στον γιατρό μου στο νοσοκομείο και εκείνος μου είπε να μείνω ξαπλωμένη ακόμα γιατί έχω χαμηλό πλακούντα παραχειλιο και τράχηλο 26mm .... Τώρα εγώ τι κάνω... Την Κυριακή έχω την β επιπέδου...εν τω μεταξύ νομίζω ότι έχω και συσπάσεις με πονάει στην πλάτη κάτω αριστερά και νιώθω και μπροστά ενοχλήματα και βγάζω βλέννη... Τι συμβαίνει δεν ξέρω ίσως φταίει που κόβω το utrogestan?

Με αυτά τα συμπτώματα σου είπε να κόψεις τα utrogestan; 

Του είπες ότι έχεις αυτές τις ενοχλήσεις; 

Με βάση αυτά που λες δε νομίζω ότι θα ήταν καλό να γυρίσεις στη δουλειά. Να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα ξεκίνησαν από όταν ξεκίνησα να τα κόβω τα utrogestan από 3 σε 2 και μετά σε 1 την ημέρα... Αλλά τότε ξεκίνησα να κινούμαι και λίγο παραπάνω δηλαδή κάνω ένα φαγητο και πλένω κάνα ελαφρύ πιάτο...αύριο που θα πάω για την β επιπέδου θα ρωτήσω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα...σας φέρνω νέα... τελικά δεν έκανα την β επιπέδου γιατί είμαι 20η εβδομάδα και είναι μικρό ακόμα δεν φαίνονται καλά τα όργανα...αλλά αμέσως μου είπε για την κοιλιά του εμβρύου ότι είναι μεγάλη και μου έγραψε την καμπύλη από τώρα... Μου είπε ότι το μωρό ζυγίζει παραπάνω από ότι έπρεπε... Ουσιαστικά μου επιβεβαίωσε ότι έχω διαβήτη κύησης γιατί είχε βρεθεί και σάκχαρο στα ούρα... Έχω αγχωθει πολύ... Μόλις βγει θετική και η καμπύλη τι κάνω;;; Θα χρειαστώ σίγουρα ινσουλίνη λέτε;;; Μαζεύεται με διατροφή;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , lux29 είπε:

Καλησπέρα...σας φέρνω νέα... τελικά δεν έκανα την β επιπέδου γιατί είμαι 20η εβδομάδα και είναι μικρό ακόμα δεν φαίνονται καλά τα όργανα...αλλά αμέσως μου είπε για την κοιλιά του εμβρύου ότι είναι μεγάλη και μου έγραψε την καμπύλη από τώρα... Μου είπε ότι το μωρό ζυγίζει παραπάνω από ότι έπρεπε... Ουσιαστικά μου επιβεβαίωσε ότι έχω διαβήτη κύησης γιατί είχε βρεθεί και σάκχαρο στα ούρα... Έχω αγχωθει πολύ... Μόλις βγει θετική και η καμπύλη τι κάνω;;; Θα χρειαστώ σίγουρα ινσουλίνη λέτε;;; Μαζεύεται με διατροφή;

το πιο σημαντικο ειναι οτι το γνωριζεις οποτε θα προσεξεις

το ζαχαρο δ ειναι απλα κοβω τα γλυκα.θελει αρκετο νερο,προσοχη στους υδατανθρακες,κ κτ που μπορει να ανεβαζε το δικο μου,για σενα να ειναι μια χαρα.υδατανθρακες ολικης,φρουτα με μετρο,προσοχη στο αμυλο.κ αν δ εχεις καποιο αλλο θεμα,περπατημα ηπια

επισης θελει μικρα κ τακτα γευματα

εγω ειχα θεμα με το νηστειας.δ επεφτε με τπτ.εκανα ινσουλινη,αλλα ελαχιστη.εκ των υστερων θεωρω οτι ηταν υπερβολη στην περιπτωση μου,αλλα οκ.

θα ξεκινησεις με διατροφη κ μετρησεις ζαχαρου στο σπιτι.μη βιαζεσαι με την ι σουλινη,μπορει να μην τη χρειαστεις

βρες καλο ενδοκρινολογο με εμπειρια στο διαβητη κυησης,κ αν δυσκολευεσαι με τη διατροφη,συμβουλεψου κ διατροφολογο που να γνωριζει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lux29 είπε:

Καλησπέρα...σας φέρνω νέα... τελικά δεν έκανα την β επιπέδου γιατί είμαι 20η εβδομάδα και είναι μικρό ακόμα δεν φαίνονται καλά τα όργανα...αλλά αμέσως μου είπε για την κοιλιά του εμβρύου ότι είναι μεγάλη και μου έγραψε την καμπύλη από τώρα... Μου είπε ότι το μωρό ζυγίζει παραπάνω από ότι έπρεπε... Ουσιαστικά μου επιβεβαίωσε ότι έχω διαβήτη κύησης γιατί είχε βρεθεί και σάκχαρο στα ούρα... Έχω αγχωθει πολύ... Μόλις βγει θετική και η καμπύλη τι κάνω;;; Θα χρειαστώ σίγουρα ινσουλίνη λέτε;;; Μαζεύεται με διατροφή;

Να βρεις έναν ενδοκρινολόγο ειδικό στον διαβήτη κύησης και εκείνος θα σε κατατοπίσει. Η ινσουλίνη δεν είναι απαραίτητη αν μπορείς να το ρυθμίσεις με τη διατροφή. Απλώς θέλει συγκεκριμένη διατροφή με συχνά γεύματα και συνδυασμό τροφών. Λογικά θα κάνεις και μετρήσεις για να δεις τι σου ανεβάζει το σάκχαρο κ τι όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...