Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Χαμηλός πλακούντας στην 17 εβδομάδα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, βρίσκομαι στην 16εβδ. 3μερα (με ανάπτυξη εμβρύου 17η εβδ. 3μερες). Είμαι στο κρεβάτι με αποκόλληση σάκου που βελτιώνεται και σήμερα ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει ανέβει ο πλακούντας και αγγίζει η γωνιά του τον τράχηλο. Είναι σοβαρό αυτό; Μου λέει αφήνουμε τώρα το αιμάτωμα γιατί σε λίγο θα είναι οκ και πιάνουμε τον τράχηλο. Φοβάμαι τι μπορεί να αντιμετωπίσω διάβασα μέχρι και για απώλεια της μήτρας. Έχει συμβεί σε καμία; θα γεννήσω με καισαρική; μέχρι πότε ανεβαίνει ο πλακούντας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, lux29 είπε:

Καλησπέρα σας, βρίσκομαι στην 16εβδ. 3μερα (με ανάπτυξη εμβρύου 17η εβδ. 3μερες). Είμαι στο κρεβάτι με αποκόλληση σάκου που βελτιώνεται και σήμερα ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει ανέβει ο πλακούντας και αγγίζει η γωνιά του τον τράχηλο. Είναι σοβαρό αυτό; Μου λέει αφήνουμε τώρα το αιμάτωμα γιατί σε λίγο θα είναι οκ και πιάνουμε τον τράχηλο. Φοβάμαι τι μπορεί να αντιμετωπίσω διάβασα μέχρι και για απώλεια της μήτρας. Έχει συμβεί σε καμία; θα γεννήσω με καισαρική; μέχρι πότε ανεβαίνει ο πλακούντας;

Αργεί να ανέβει ο πλακούντας μην ανχωνεσε . Ακόμα Κ χαμηλά να μείνει είναι κάτι που αντιμετωπίζετε με ξεκουράση Κ παρακολούθηση. Μέχρι Κ τις 28-29 εβδομάδες συνεχίζει Κ ανεβαίνει ο πλακούντας . Απλώς θα παραμείνεις για αρκετό καιρό σπίτι χωρίς δουλειες κτλ. Μην σε ανχωνει Κ ο πλακούντας Κ ο τράχηλος αντιμετωπίζονται όταν παρακολουθούνται σχολαστικά Κ συχνά. Εάν παραμείνει χαμηλά Κ σε επικίνδυνη θέση θα γεννήσεις με καισαρική αλλά είναι πολύ νωρίς για να το σκεφτεσε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Να πάνε όλα καλά και ας είναι και με καισαρική 🙏🏻💕 εν τω μεταξύ σήμερα πήγα και στον γιατρό στο νοσοκομείο που θα γεννήσω και μου είπε το ίδιο για τον πλακούντα και ότι είναι μεγαλύτερος από ότι θα έπρεπε για τις εβδομάδες μου αυτό σημαίνει ότι γεραζει;;; Δεν καπνίζω και δεν πίνω... Κάπνιζα πριν την εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2024 at 10:41 ΜΜ, lux29 είπε:

Να πάνε όλα καλά και ας είναι και με καισαρική 🙏🏻💕 εν τω μεταξύ σήμερα πήγα και στον γιατρό στο νοσοκομείο που θα γεννήσω και μου είπε το ίδιο για τον πλακούντα και ότι είναι μεγαλύτερος από ότι θα έπρεπε για τις εβδομάδες μου αυτό σημαίνει ότι γεραζει;;; Δεν καπνίζω και δεν πίνω... Κάπνιζα πριν την εγκυμοσύνη...

Καλησπέρα και με το καλό. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη είχα επιπωματικο πλακουντα(δηλαδή κάλυπτε τελείως τον τράχηλο μου) ,εσένα απ'οτι κατάλαβα είναι επιχειλιος,δλδ ένα σημείο του εφάπτεται στον τράχηλο. Στις περισσότερες περιπτώσεις ο πλακούντας ανεβαίνει,οπότε αυτό μην σε αγχώνει. Ακόμα δλδ και σε μένα που ήταν ολόκληρος τέρμα κάτω ,στην Β επιπέδου κ μετά ανέβηκε κ γέννησα φυσιολογικά. Εγώ το έμαθα λίγο πριν την αυχενική για την θέση του πλακουντα κ ενώ μου έδινε φουλ αιμορραγίες. Έμεινα ξάπλα,ουτροτζεσαν από το στόμα κ μετά την β επιπέδου γύρισα φυσιολογικά στην ζωή μου κ δεν ξανά ασχολήθηκα. 

Τώρα όταν λες μεγάλος πλακούντας,εννοεις σε μέγεθος ή στο εάν είναι η γήρανση του 1,2 κτλ? Από ότι κατάλαβα για να έχεις μια βδομάδα πάνω από την πητ σου μωρό,πάει να πει ότι το έμβρυο αναπτύσσεται κ υπέρ του δέοντος. Αν απλά η ανατομία του πλακουντα είναι τέτοια,πάλι δεν ασχολείσαι,ούτε επηρεάζει πουθενα(επίσης στην δεύτερη γεννα μου ,μου έδειξε ο γιατρός τον πλακουντα κ ήταν τεράστιος,αλλά δεν είχε γεράσει καθόλου). Πάντως αυτά μπορείς να τα ρωτάς κ να διευκρινιζονται από τους ειδικούς,να μην μένεις κι εσύ με το άγχος στην κατάσταση σου. Αυτή είναι η δουλειά τους στην τελική. Και πάλι με το καλό το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...