Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Ανησυχίες πρώτης εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ξέρω πώς το θέμα μου είναι λίγο χαζό αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω πάρα πολύ άγχος. Είμαι στην 15-16 εβδομάδα ανάμεσα, μέσα Απριλίου έκανα τον τελευταίο συχνό υπέρηχο και τώρα έχω ξανά υπέρηχο μετά το Πάσχα. Σε γενικές γραμμές ούτε το πρώτο τρίμηνο είχα κάποιο σύμπτωμα εγκυμοσύνης πέραν απο πόνο στο στήθος. Τώρα όμως δεν έχω ούτε αυτό πλέον. Πώς θα ξέρω ότι η εγκυμοσύνη πάει καλά και το μωρό είναι εντάξει μέχρι να αρχίσει να κλωτσάει; Τον γιατρό δεν τον ξανά ενοχλώ στο τέλος θα του πω να γεννήσω μαζί του και θα πει ευχαριστώ δεν θα πάρω. Χαχα 

Όσες έχετε ξαναπεράσει την διαδικασία και μπορείτε να απαντήσετε ή οσες είστε στην ίδια κατάσταση καλοδεχούμενη κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Καλησπέρα! Ξέρω πώς το θέμα μου είναι λίγο χαζό αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω πάρα πολύ άγχος. Είμαι στην 15-16 εβδομάδα ανάμεσα, μέσα Απριλίου έκανα τον τελευταίο συχνό υπέρηχο και τώρα έχω ξανά υπέρηχο μετά το Πάσχα. Σε γενικές γραμμές ούτε το πρώτο τρίμηνο είχα κάποιο σύμπτωμα εγκυμοσύνης πέραν απο πόνο στο στήθος. Τώρα όμως δεν έχω ούτε αυτό πλέον. Πώς θα ξέρω ότι η εγκυμοσύνη πάει καλά και το μωρό είναι εντάξει μέχρι να αρχίσει να κλωτσάει; Τον γιατρό δεν τον ξανά ενοχλώ στο τέλος θα του πω να γεννήσω μαζί του και θα πει ευχαριστώ δεν θα πάρω. Χαχα 

Όσες έχετε ξαναπεράσει την διαδικασία και μπορείτε να απαντήσετε ή οσες είστε στην ίδια κατάσταση καλοδεχούμενη κάθε απάντηση.

Είναι λογικές αυτές οι ανησυχίες σου! Και εγώ τις ίδιες είχα μέχρι να αρχίσει να κλωτσαει το μωρό και να το καταλαβαίνω. 

Το ότι δεν σε πονάει το στήθος σου δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Τα συμπτώματα υποχωρούν κάποια στιγμή. Από τη στιγμή που δεν έχεις πόνους και αιμορραγία δεν υπάρχει λόγος για να πιστεύεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο και επειδή θα σου πω να μην αγχώνεσαι θα σταματήσεις να αγχώνεσαι απλά θα σου πω ότι όλες λίγο πολύ αυτές τις σκέψεις κάνουμε. Θα κάνεις υπομονή μέχρι να κάνεις τον επόμενο υπέρηχο και να δεις ότι όλα είναι καλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ποιός θα μου το έλεγε ότι θα ανησυχώ για το οτιδήποτε γύρω απο την εγκυμοσύνη.

Σκεφτόμουν μέχρι και μήπως έσκασα το μωρό γιατί μια μέρα γύρισα στον ύπνο μου μπρούμυτα. Χαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ποιός θα μου το έλεγε ότι θα ανησυχώ για το οτιδήποτε γύρω απο την εγκυμοσύνη.

Σκεφτόμουν μέχρι και μήπως έσκασα το μωρό γιατί μια μέρα γύρισα στον ύπνο μου μπρούμυτα. Χαχα 

Όχι μην αγχώνεσαι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση χαχα! 

Κοίτα μετά αφού το αισθανθείς θα αγχώνεσαι για τη συχνότητα των κινήσεων. Γενικά το άγχος δεν φεύγει ποτέ απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτό και να το κοντρολάρεις με τον καιρό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα κύησης μου.. ξεκίνησε λίγο δύσκολα γιατί ο γιατρός έβλεπε μόνο σάκο, με στέλνε για χοριακή απλά αυξανόταν από 14.000 πήγαινε στο 18.000( δεν του άρεσε), μετά δεν άρεσαν οι παλμοί του(122 στην 6η εβδομάδα). Με αποτέλεσμα να με αγχώσουν οι γιατρό άλλαξα κ πολλούς και θέλω κάθε 2 βδομάδες υπέρηχο..στο μαιευτήριο μου κάνουν παρατήρηση όταν πάω , μου λένε καμία άλλη δεν τα κάνει αυτά..και είμαι τρελή

αγχώθηκα πολύ, φοβήθηκα ειδικά άμα το πρωί- μεσημέρι δεν είναι πρησμένο το στήθος μου σοκάρομαι...

Μου λένε να πάω Αθήνα να ξεκουραστώ λίγο κ πάλι φοβάμαι αν θα ναι όλα καλά!!!! Τί να κάνω/???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , Nanouka8900 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα κύησης μου.. ξεκίνησε λίγο δύσκολα γιατί ο γιατρός έβλεπε μόνο σάκο, με στέλνε για χοριακή απλά αυξανόταν από 14.000 πήγαινε στο 18.000( δεν του άρεσε), μετά δεν άρεσαν οι παλμοί του(122 στην 6η εβδομάδα). Με αποτέλεσμα να με αγχώσουν οι γιατρό άλλαξα κ πολλούς και θέλω κάθε 2 βδομάδες υπέρηχο..στο μαιευτήριο μου κάνουν παρατήρηση όταν πάω , μου λένε καμία άλλη δεν τα κάνει αυτά..και είμαι τρελή

αγχώθηκα πολύ, φοβήθηκα ειδικά άμα το πρωί- μεσημέρι δεν είναι πρησμένο το στήθος μου σοκάρομαι...

Μου λένε να πάω Αθήνα να ξεκουραστώ λίγο κ πάλι φοβάμαι αν θα ναι όλα καλά!!!! Τί να κάνω/???

Καλησπέρα! Από ότι καταλαβαίνω στην αρχή ήταν λίγο δύσκολα τα πράγματα αλλά τώρα είναι όλα εντάξει;

Αυχενική δεν έχεις κάνει ακόμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...