Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 29/8/2024 at 1:16 ΜΜ, artemis88 είπε:

      Τι ωραια!! Με το καλο!!

      Ποτε αρχισες να το νιωθεις?

      Στην 20η εβδομάδα το κατάλαβα. Νομιζα στην αρχή ήταν το έντερο. Στους υπέρηχους κανει σβούρες 😁

      On 30/8/2024 at 8:53 ΠΜ, Lila ki είπε:

      Έκανα ένα τεστ και είναι θετικό !!! Ελπίζω αυτή τη φορά να ήρθε για να μείνει !! 

      Μπραβοοοο!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Να πάνε ολα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Μπήκα για να σου ευχηθώ για αύριο και είδα τα όμορφα νέα!!!!

      4 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Δεν μ κάνουν χοριακη δυστυχώς … μ είπαν τεστ εγκυμοσύνης κ εάν είναι θετικό σου λένε για σκαν σε δυο με τρεις εβδομάδες απο το θετικό τεστ … γενικά το σύστημα της Αγγλίας είναι λίγο διαφορετικό ..

      Καθόλου χοριακη ε? Τότε υπομονή και προσοχή μέχρι τον υπέρηχο!!!

Ανησυχίες πρώτης εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ξέρω πώς το θέμα μου είναι λίγο χαζό αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω πάρα πολύ άγχος. Είμαι στην 15-16 εβδομάδα ανάμεσα, μέσα Απριλίου έκανα τον τελευταίο συχνό υπέρηχο και τώρα έχω ξανά υπέρηχο μετά το Πάσχα. Σε γενικές γραμμές ούτε το πρώτο τρίμηνο είχα κάποιο σύμπτωμα εγκυμοσύνης πέραν απο πόνο στο στήθος. Τώρα όμως δεν έχω ούτε αυτό πλέον. Πώς θα ξέρω ότι η εγκυμοσύνη πάει καλά και το μωρό είναι εντάξει μέχρι να αρχίσει να κλωτσάει; Τον γιατρό δεν τον ξανά ενοχλώ στο τέλος θα του πω να γεννήσω μαζί του και θα πει ευχαριστώ δεν θα πάρω. Χαχα 

Όσες έχετε ξαναπεράσει την διαδικασία και μπορείτε να απαντήσετε ή οσες είστε στην ίδια κατάσταση καλοδεχούμενη κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Καλησπέρα! Ξέρω πώς το θέμα μου είναι λίγο χαζό αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω πάρα πολύ άγχος. Είμαι στην 15-16 εβδομάδα ανάμεσα, μέσα Απριλίου έκανα τον τελευταίο συχνό υπέρηχο και τώρα έχω ξανά υπέρηχο μετά το Πάσχα. Σε γενικές γραμμές ούτε το πρώτο τρίμηνο είχα κάποιο σύμπτωμα εγκυμοσύνης πέραν απο πόνο στο στήθος. Τώρα όμως δεν έχω ούτε αυτό πλέον. Πώς θα ξέρω ότι η εγκυμοσύνη πάει καλά και το μωρό είναι εντάξει μέχρι να αρχίσει να κλωτσάει; Τον γιατρό δεν τον ξανά ενοχλώ στο τέλος θα του πω να γεννήσω μαζί του και θα πει ευχαριστώ δεν θα πάρω. Χαχα 

Όσες έχετε ξαναπεράσει την διαδικασία και μπορείτε να απαντήσετε ή οσες είστε στην ίδια κατάσταση καλοδεχούμενη κάθε απάντηση.

Είναι λογικές αυτές οι ανησυχίες σου! Και εγώ τις ίδιες είχα μέχρι να αρχίσει να κλωτσαει το μωρό και να το καταλαβαίνω. 

Το ότι δεν σε πονάει το στήθος σου δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Τα συμπτώματα υποχωρούν κάποια στιγμή. Από τη στιγμή που δεν έχεις πόνους και αιμορραγία δεν υπάρχει λόγος για να πιστεύεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο και επειδή θα σου πω να μην αγχώνεσαι θα σταματήσεις να αγχώνεσαι απλά θα σου πω ότι όλες λίγο πολύ αυτές τις σκέψεις κάνουμε. Θα κάνεις υπομονή μέχρι να κάνεις τον επόμενο υπέρηχο και να δεις ότι όλα είναι καλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ποιός θα μου το έλεγε ότι θα ανησυχώ για το οτιδήποτε γύρω απο την εγκυμοσύνη.

Σκεφτόμουν μέχρι και μήπως έσκασα το μωρό γιατί μια μέρα γύρισα στον ύπνο μου μπρούμυτα. Χαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ποιός θα μου το έλεγε ότι θα ανησυχώ για το οτιδήποτε γύρω απο την εγκυμοσύνη.

Σκεφτόμουν μέχρι και μήπως έσκασα το μωρό γιατί μια μέρα γύρισα στον ύπνο μου μπρούμυτα. Χαχα 

Όχι μην αγχώνεσαι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση χαχα! 

Κοίτα μετά αφού το αισθανθείς θα αγχώνεσαι για τη συχνότητα των κινήσεων. Γενικά το άγχος δεν φεύγει ποτέ απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτό και να το κοντρολάρεις με τον καιρό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα κύησης μου.. ξεκίνησε λίγο δύσκολα γιατί ο γιατρός έβλεπε μόνο σάκο, με στέλνε για χοριακή απλά αυξανόταν από 14.000 πήγαινε στο 18.000( δεν του άρεσε), μετά δεν άρεσαν οι παλμοί του(122 στην 6η εβδομάδα). Με αποτέλεσμα να με αγχώσουν οι γιατρό άλλαξα κ πολλούς και θέλω κάθε 2 βδομάδες υπέρηχο..στο μαιευτήριο μου κάνουν παρατήρηση όταν πάω , μου λένε καμία άλλη δεν τα κάνει αυτά..και είμαι τρελή

αγχώθηκα πολύ, φοβήθηκα ειδικά άμα το πρωί- μεσημέρι δεν είναι πρησμένο το στήθος μου σοκάρομαι...

Μου λένε να πάω Αθήνα να ξεκουραστώ λίγο κ πάλι φοβάμαι αν θα ναι όλα καλά!!!! Τί να κάνω/???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , Nanouka8900 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ είμαι στην 13η εβδομάδα κύησης μου.. ξεκίνησε λίγο δύσκολα γιατί ο γιατρός έβλεπε μόνο σάκο, με στέλνε για χοριακή απλά αυξανόταν από 14.000 πήγαινε στο 18.000( δεν του άρεσε), μετά δεν άρεσαν οι παλμοί του(122 στην 6η εβδομάδα). Με αποτέλεσμα να με αγχώσουν οι γιατρό άλλαξα κ πολλούς και θέλω κάθε 2 βδομάδες υπέρηχο..στο μαιευτήριο μου κάνουν παρατήρηση όταν πάω , μου λένε καμία άλλη δεν τα κάνει αυτά..και είμαι τρελή

αγχώθηκα πολύ, φοβήθηκα ειδικά άμα το πρωί- μεσημέρι δεν είναι πρησμένο το στήθος μου σοκάρομαι...

Μου λένε να πάω Αθήνα να ξεκουραστώ λίγο κ πάλι φοβάμαι αν θα ναι όλα καλά!!!! Τί να κάνω/???

Καλησπέρα! Από ότι καταλαβαίνω στην αρχή ήταν λίγο δύσκολα τα πράγματα αλλά τώρα είναι όλα εντάξει;

Αυχενική δεν έχεις κάνει ακόμα;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα σας κ πάλι κορίτσια! Αν και βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα κύησης μου δεν έχω πάρει κιλά μπορώ να πω με αποτέλεσμα να ανησυχώ. επίσης ο γιατρός μου έδωσε να πίνω gyno tradyferon, την πολυβιταμίνη pregnancy care original και μαγνήσιο trofocard( δεν ξέρω γιατί πρέπει να πίνω μαγνήσιο).

Στο υπέρηχο πριν μια βδομάδα τα είδε όλα καλά δόξα τω Θεώ. Ασβέστιο δεν μου έδωσε ακόμη και ανησυχώ. 

εσεις στην 17η εβδομάδα κύησης φαίνεστε εγκυούλες? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nanouka8900 είπε:

Kαλησπέρα σας κ πάλι κορίτσια! Αν και βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα κύησης μου δεν έχω πάρει κιλά μπορώ να πω με αποτέλεσμα να ανησυχώ. επίσης ο γιατρός μου έδωσε να πίνω gyno tradyferon, την πολυβιταμίνη pregnancy care original και μαγνήσιο trofocard( δεν ξέρω γιατί πρέπει να πίνω μαγνήσιο).

Στο υπέρηχο πριν μια βδομάδα τα είδε όλα καλά δόξα τω Θεώ. Ασβέστιο δεν μου έδωσε ακόμη και ανησυχώ. 

εσεις στην 17η εβδομάδα κύησης φαίνεστε εγκυούλες? 

Να μην ανησυχείς.. Τα χάπια αυτα τα δίνουν οι γιατροί στις εγκυουλες.. Οσο για τα κιλά, σε καθε κοπέλα ειναι διαφορετικός ο τρόπος που αλλάζει το σώμα της.. Εγώ εφτασα στον 6ο για να κάνω μια μικρή κοιλια κ οταν μπηκα στον 9ο είχα γινει μπαλόνι .. 😂😂  να εχεις μια ομορφη εγκυμοσύνη 😊😊

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Nanouka8900 είπε:

Kαλησπέρα σας κ πάλι κορίτσια! Αν και βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα κύησης μου δεν έχω πάρει κιλά μπορώ να πω με αποτέλεσμα να ανησυχώ. επίσης ο γιατρός μου έδωσε να πίνω gyno tradyferon, την πολυβιταμίνη pregnancy care original και μαγνήσιο trofocard( δεν ξέρω γιατί πρέπει να πίνω μαγνήσιο).

Στο υπέρηχο πριν μια βδομάδα τα είδε όλα καλά δόξα τω Θεώ. Ασβέστιο δεν μου έδωσε ακόμη και ανησυχώ. 

εσεις στην 17η εβδομάδα κύησης φαίνεστε εγκυούλες? 

Γεια σου! 

Τα pregnocare και το trofocard τα παίρνω και εγώ μαζί με σίδηρο. Τα δίνουν οι γιατροί αυτοί. Ειδικά το μαγνήσιο για μένα είναι πολύ σημαντικό. Εμένα ασβέστιο δεν μου έδωσε.

Όσο για τα κιλά μην ανησυχείς..και εγώ δεν έχω πάρει κιλά. Είμαι στον 8o και τώρα φαίνεται η κοιλιά αν και πάλι πολλοί μου λένε ότι δεν φαίνομαι για 8 μηνών. Ειδικά 17η εβδομάδα είναι νωρίς για να φανεί η κοιλιά. Το σημαντικό είναι το μωρό να παίρνει το βάρος που πρέπει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Nanouka8900 είπε:

Kαλησπέρα σας κ πάλι κορίτσια! Αν και βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα κύησης μου δεν έχω πάρει κιλά μπορώ να πω με αποτέλεσμα να ανησυχώ. επίσης ο γιατρός μου έδωσε να πίνω gyno tradyferon, την πολυβιταμίνη pregnancy care original και μαγνήσιο trofocard( δεν ξέρω γιατί πρέπει να πίνω μαγνήσιο).

Στο υπέρηχο πριν μια βδομάδα τα είδε όλα καλά δόξα τω Θεώ. Ασβέστιο δεν μου έδωσε ακόμη και ανησυχώ. 

εσεις στην 17η εβδομάδα κύησης φαίνεστε εγκυούλες? 

Γιατί ανησυχείς καλέ? Μια χαρά σε βλέπω. Αν είναι κ πρώτη κύηση συνήθως αργεί να φανεί η εγκυμοσύνη. Στην πρώτη ώμου πήρα εγκυμοσύνης παντελόνια όταν μπήκα στον έκτο για να μην με σφίγγει στην κοιλιά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Nanouka8900 είπε:

Με το καλό κορίτσια σας εύχομαι...ούτε που διαβάζω αυτή την εβδομάδα ένιωσα καμία κλωτσιά τίποτα ακόμα

Καλέ μην αγχωνεσαι, είναι πολύ νωρίς ακόμη. Εγώ κατάλαβα το πρώτο φτερουγισμα στην 21η βδομάδα και κλωτσιά από την επόμενη. Ούτε για το βάρος να ανησυχείς, είχα φίλες στον 6ο μήνα που μετα απο φαγητό είχαν μικρότερη κοιλια από τη δικιά μου. Υπερηχους και εγώ έκανα ανά 2 βδομάδες γιατί ταλαιπωρηθηκαμε για να τα καταφέρουμε και μήνα δεν άντεχα με τίποτα να περιμενω, οπότε κάνε και εσύ όπως νιώθεις για να είσαι ήρεμη.

Το μαγνήσιο το δίνουν για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα. Και εγω πάντως μέχρι να νιώσω το μωρο αλλα και μέχρι τον 6ο μήνα δεν είχα κανένα σύμπτωμα εγκυμοσυνης, εκτός του πρησμενου στηθους και της κοιλίτσα που σταδιακά μεγάλωνε. Αφού οταν πηγαινα στο γιατρό πριν τον υπέρηχο με ρώταγε αν έχω διάφορα συμπτώματα και του λεγα σε όλα όχι και μέχρι να κάνω υπέρηχο να δω ότι είναι όλα καλά ήμουν στην τσίτα.

Θυμάμαι την περίπτωση σου και ότι είχες παιδευτείς στην αρχή γιατί έπεσες σε άσχετους γιατρούς, ξέχνα τα αυτά και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου, όλα πάνε μια χαρά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2024 at 2:05 ΠΜ, Nels είπε:

Καλέ μην αγχωνεσαι, είναι πολύ νωρίς ακόμη. Εγώ κατάλαβα το πρώτο φτερουγισμα στην 21η βδομάδα και κλωτσιά από την επόμενη. Ούτε για το βάρος να ανησυχείς, είχα φίλες στον 6ο μήνα που μετα απο φαγητό είχαν μικρότερη κοιλια από τη δικιά μου. Υπερηχους και εγώ έκανα ανά 2 βδομάδες γιατί ταλαιπωρηθηκαμε για να τα καταφέρουμε και μήνα δεν άντεχα με τίποτα να περιμενω, οπότε κάνε και εσύ όπως νιώθεις για να είσαι ήρεμη.

Το μαγνήσιο το δίνουν για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα. Και εγω πάντως μέχρι να νιώσω το μωρο αλλα και μέχρι τον 6ο μήνα δεν είχα κανένα σύμπτωμα εγκυμοσυνης, εκτός του πρησμενου στηθους και της κοιλίτσα που σταδιακά μεγάλωνε. Αφού οταν πηγαινα στο γιατρό πριν τον υπέρηχο με ρώταγε αν έχω διάφορα συμπτώματα και του λεγα σε όλα όχι και μέχρι να κάνω υπέρηχο να δω ότι είναι όλα καλά ήμουν στην τσίτα.

Θυμάμαι την περίπτωση σου και ότι είχες παιδευτείς στην αρχή γιατί έπεσες σε άσχετους γιατρούς, ξέχνα τα αυτά και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου, όλα πάνε μια χαρά!

Ακριβώς μου έμεινε πολύ άγχος . ...ευτυχώς πήγα λίγο Αθήνα να δω τους δικούς μου και ξεχάστηκα. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Αυτή η ομάδα με ηρεμεί.

Άσε που περιμένω τις 14 Ιουνιου για β επιπέδου και φοβάμαι πιο πολύ τί θα ακούσω........

Αλλά ντρέπομαι να παίρνω το γιατρο να λέω να ρθω για έναν υπέρηχο...θα πει εσύ πια τρελάθηκες...:P :P προσπαθώ να πηγαίνω περπάτημα κάθε απόγευμα να ξεχνιέμαι ή να ξεκινήσω θάλασσα γιατί πρέπει να χαλαρώσω

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...