Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , Bluee19 είπε:

      Και εμένα έτσι μου είχαν πει την προηγούμενη φορά απλώς επειδή σκεφτόμαστε μήπως κάναμε ένα ταξίδι μετά την ετ μήπως ενοχλήσει το αεροπλάνο λόγω αναταράξεων ή στην προσγείωση που ταρακουνάει !!! Μην πάμε εμείς για καλό να ξεχαστούμε να περάσουν οι μέρες και στη τέλος κάνουμε χαζομάρα …

      Μόνο για τον έλεγχο ασφαλειας του αεροδρομίου με τον σαρωτη δε ξέρω...οι εγκυες ζητάνε σωματικό έλεγχο ώστε να μην περάσουν από εκεί αν και η ακτινοβολία είναι αμελητέα. Σκέψου μήπως πάρεις κάποια βεβαίωση ώστε να ζητήσεις σωματικό έλεγχο και να μην περάσεις από τον σαρωτή. Οι αναταράξεις και η προσγείωση δε θεωρώ ότι εινσι θέμα μόνο αν σου δημιουργήσουν στρες και άγχος που δε το θέλουμε.  Όλα τα κέντρα λένε να ταξιδεύεις άνετα μετά την εμβρυομεταφορα...εσύ επειδή θα το κάνεις 2-3 μερες μετά που θα γίνεται η εμφυτευση ρώτησε μήπως επηρεάζουν τα παραπάνω.

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι κόρες, κορουλίνες.

Ήπια και πάλι τον φυσικό χυμό μου, μήπως και τη γλυτώσω... :rolleyes:

Πήγα Πειραια, κορίτσια μου πήρα πάλι υπέροχα πράγματα. Πήρα 4 νέα ημιμόνιμα βερνίκια, καφέ σκούρο/μπορντό, μαύρο, κόκκινο της φωτιάς και διάφανο γκλίτερ, το οποίο μπαίνει όπου θέλουμε!!! ;)

Βρήκα και εκείνο το top coat που κάνει τα βερνίκια ματ! Το ψαχνα καιρό!

Φυσικά τώρα είμαι ταπί και ψύχραιμη αλλά.. ρουφάμε και δεν μιλάμε!!! :tongue:

Έβαλα ένα μικρό, σύντομο πλυντήριο με κάτι φορεματάκια και 2-3 ακόμα ευπαθή ρούχα και ήδη τα άπλωσα. Τακτοποίησα τα νέα πραγματάκια γιατί το απόγευμα δουλεύω και σε λίγο θα φύγω να πάω να φέρω το φιογκάκι.:P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι δυσκολο,τουλαχιστον στην περιοχη που μενω, να παιξουν τα παιδια ανεμελα εξω οπως παιζαμε εμεις παλια.:cry::cry:

Απο την αλλη προσπαθω να τα πηγαινω οσο πιο πολυ μπορω σε παιδικες παραστασεις,κινηματογραφους και οτι παιδικο υπαρχει στην πολη μας που εγω δεν ειχα ως παιδι,ετσι για να αντισταθμισω λιγο την αδικια.

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό! Και γω το ίδιο κάνω ακριβώς επειδή δεν έχει τη χαρά που είχαμε εμείς να ματώνουμε τα γόνατα μας από το τρελό παιχνίδι... σε νιώθω... :?

Παντως ρε κοριτσια ισως θα επρεπε κι εμεις να δωσουμε μια ευκαιρια στα σχολεια γιατι συνεχως γκρινιαζουμε οτι δεν γινεται τιποτα σωστα στη χωρα μας,αλλα εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με το διευρυμενο ωραριο γιατι κανουν στο σχολειο και θεατρο και μουσικη και Αγγλικα απο την Α δημοτικου.Αυτος ειναι και ο λογος που δεν την εχω στειλει ακομα αγγλικα και δεν εχω αποφασισει γενικως τι θα κανω με αυτο το θεμα.

Η ουσια ειναι παντως πως οι εποχες αλλαζουν και συνεχως εξελισσονται οπως εμεις μαθαμε πολυ περισσοτερα πραγματα και πιο γρηγορα απο τους γονεις μας ετσι και τα παιδια μας θα μαθουν περισσοτερα απο εμας:rolleyes:

Δεν ξέρω βρε αρχηγέ μου. Για κάποιο λόγο το βλέπω με σκεπτικισμό ακόμα και έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως είναι για να εξυπηρετηθούν οι γονείς, οι οποίοι τρέχουν όλη μέρα και όχι για να μάθουν τα πιτσιρίκια.

Και γιατί το λέω αυτό.

Πέρσι στην Α' Δημοτικού το φιογκάκι έκανε αγγλικά. Το πιστεύετε πως δεν είχαν καν βιβλίο? Μόνο φύλλα τους έδινε η δασκάλα τους, με 1-2 γραμματάκια τη φορά, που τα παιδιά τα είχαν ζωγραφίσει...

Φέτος ακόμα δεν έχει έρθει δάσκαλος αγγλικών και δεν έχω ιδέα αν θα υπάρξει ρημαδο-βιβλίο.... πως θα μάθουν λοιπον?

Καταλαβαίνεις τι λεω ε? Ψάχνομαι και γω...Αν με πείσουν, αν δω δηλαδή πως όντως "δουλεύουν" με τα παιδιά, εννοείται μαζι τους και γω!!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γκρινιάξω ότι τα αγγλικά και τα αθλήματα θα πρέπει να γίνονταν στα σχολεία... όπως γίνονται σε όλα τα μέρη του κόσμου... και το παιδί γύρναει σπίτι να φάει, να διαβάσει και να παίξει... αντί να τρέχει με τη γλώσσα έξω και να καταλήγει σπίτι στις 10 και να σέρνεται... αλλά εφόσον αυτό είναι το σύστημα εμείς πρέπει να κάνουμε κάτι για αυτό.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτο! Ακριβώς έτσι πρέπει να γίνει και το εύχομαι κάποτε να γίνει.

Να γίνονται όλες οι δραστηριότητες στο σχολείο και να γίνονται σωστά. Οχι "ξεπέτα" επειδή είναι το Ελληνικό Δημόσιο.

Στο μεταξύ, φέτος δεν υπάρχουν λεφτά για να ζεστάνουν τα παιδιά και έτσι θα δώσουμε από 25? ο κάθε γονιός για το φυσικό αέριο. Το πιστεύετε!? Αλλά εχθες που ήρθε η Μέρκελ, της είχαν κομμώτρια και αισθητικό σε αναμονή μήπως χρειαστει να φρεσκάρει το μαλλί ή το μακιγιάζ της!!!! :mad:

Γιατί όπως λέει και η Ασπασία μέσω της Unicef (http://www.playgroup-greece.blogspot.ie/2012/05/blog-post.html) στα δικαιώματα των παιδιών..

• Δικαιούμαι να έχω ελεύθερο χρόνο και χώρο για να παίζω.

• Δικαιούμαι να περνάω αρκετό χρόνο με τους γονείς μου.

• Δικαιούμαι να ζήσω με αθωότητα και ανεμελιά τα παιδικά μου χρόνια.

φιλάκια...

Πόσο όμορφο, πόσο σωστό, πόσο δίκαιο...!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, φέτος δεν υπάρχουν λεφτά για να ζεστάνουν τα παιδιά και έτσι θα δώσουμε από 25? ο κάθε γονιός για το φυσικό αέριο. Το πιστεύετε!?

ελεος!!!!

Αλλά εχθες που ήρθε η Μέρκελ, της είχαν κομμώτρια και αισθητικό σε αναμονή μήπως χρειαστει να φρεσκάρει το μαλλί ή το μακιγιάζ της!!!! :mad:\

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

γεια σας κ παλι,

εφτιαξα τα 3 μου φαγητα, φασολακια, γεμιστα κολοκυθακια αυγολεμονο κ της μικρης, κ τι περιεργο! δεν προλαβα να κανω τιποτα αλλο! ουτε να λουστω!

παω να ξυπνησω την μικρη να φαει κ θα δω τι αλλο θα κανω μεχρι τις 4 που θα φυγω για δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη

βιβλίο αγγλικών μην περιμένεις ούτε και φέτος από την τρίτη δημοτικού δίνουν βιβλίο μέχρι τότε η κάθε δασκάλα κάνει ότι θέλει εμας μας έδινε φωτοτυπίες με λέξεις με γράμματα αλλα όχι με κείμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα μίνι-εκκαθάριση στα χαρτικά μας και έβαλα τους λογαριασμούς στο κλασέρ που έχω για το σκοπό αυτό. Αχ... ξαλάφρωσα!

Εβαλα ένα ακόμα πλυντήριο για την νύχτα με χρωματιστά, σαπούνισα τις κεραμικές εστίες και πότισα τα λουλουδάκια {εκεί που δεν είναι πια ο ήλιος}.

Ντύνομαι να πάω να πάρω πατατούλες, να φέρω το φιογκάκι από το σχολειο, να φάμε, να διαβάσουμε, να λουστώ... να δουμε τι θα προλάβω τελικά γιατί δουλεύω μετά...

Μακια


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε κοριτσια ισως θα επρεπε κι εμεις να δωσουμε μια ευκαιρια στα σχολεια γιατι συνεχως γκρινιαζουμε οτι δεν γινεται τιποτα σωστα στη χωρα μας,αλλα εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με το διευρυμενο ωραριο γιατι κανουν στο σχολειο και θεατρο και μουσικη και Αγγλικα απο την Α δημοτικου.Αυτος ειναι και ο λογος που δεν την εχω στειλει ακομα αγγλικα και δεν εχω αποφασισει γενικως τι θα κανω με αυτο το θεμα.

Margio σε ποια περιοχή είστε; Γιατί όντως εντυπωσιάστηκα από το σχολείο σας...

Ο λόγος που γκρινιάζω είναι γιατί τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ διαφορετικά... όχι ότι δεν γίνεται τίποτα σωστά...

Άμα η δουλειά γίνεται στο σχολείο, όπου και πρέπει και γίνεται σωστά... γιατί να τη στείλεις αγγλικά;


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Margio σε ποια περιοχή είστε; Γιατί όντως εντυπωσιάστηκα από το σχολείο σας...

Ο λόγος που γκρινιάζω είναι γιατί τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ διαφορετικά... όχι ότι δεν γίνεται τίποτα σωστά...

Άμα η δουλειά γίνεται στο σχολείο, όπου και πρέπει και γίνεται σωστά... γιατί να τη στείλεις αγγλικά;

Αγάπη και στο δικό μας το ίδιο ισχύει.

Από πέρσι, που σχολούσαν 2 κάνουν αγγλικά, μουσική και θεατρική αγωγή.

{μόλις μπήκαμε, επανέρχομαι σε λιγάκι...}


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με την διασπαση προσοχης το εχω ψαξει αρκετα στις διαφορες ερευνες που εχω κανει. αν το παιδι δεν παει σχολειο, δεν μπορει να γινει διαγνωση διασπασης προσοχης. ΑΛΛΑ

πρωτον η διασπαση δεν υπαρχει μονο μεσα στο σχολειο και μετα το παιδι γινεται αλλος ανθρωπος στο σπιτι ή στο βολτα. ή υπαρχει θεμα ή δεν υπαρχει

το κακο ειναι οτι πολλες μάνες ακουνε διαφορα και για να ειναι "ιν" κολλανε και μια ταμπελα στο παιδι τους και ξενοιαζουν. το οτι δεν διαβαζει το παιδι δεν σημαινει οτι εχει διασπαση προσοχης. παλια αλλιως λεγαμε τους κακους μαθητες... :rolleyes::rolleyes:

Τζορτζινακι, κι αν οντως υποπτευθεις ή σου πει η δασκαλα οτι το παιδι σου μπορει να εχει κατι τετοιο, τι κανεις; κολλας την ταμπελα, τα φορτωνεις ολα εκει και τελειωσες; οχι βεβαια. ΑΝ διαγνωστει το παιδι σου με κατι τετοιο εχεις πολλους τροπους να το βοηθησεις

taz... αν το παιδί σου έχει διάσπαση τότε τα σημάδια υπάρχουν από νωρίς... απλά τα δικαιολογείς...

Συμφωνώ απόλυτα στο είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει! Δεν υπάρχουν ημίμετρα...

Στην περίπτωση που το παιδί έχει κάποιο θέμα έχω δει 2 ειδών μαμάδες... μαμάδες που το δέχονται παθητικά και λένε "έτσι είναι τι να κάνουμε τώρα"... οπότε ναι, υπάρχει και το trend... και μαμάδες που προσπαθούν να βρουν την αιτία και να βοηθήσουν το παιδί...

Η φιλοσοφία της κάθε μαμάς είναι πολύ διαφορετική...


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Τι κάνετε?

Εγώ σήμερα ξύπνησα από τις 7:30, τάισα τον πιτσιρίκο μου, άδειασα το πλυντήριο πιάτων, έκανα ένα καφεδάκι, έπλασα μπιφτεκάκια και τα έβαλα στο φούρνο με πατατούλες, κοίμησα το μικρό, άλλαξα σεντόνια στην κρεβατοκάμαρα, έκανα τα πάνω πάνω στο μπάνιο και ξύπνησε ο μικρός μου.

Του έδωσα την μπανάνα του και αφού δεν καθόταν με τίποτα ήρεμος στις 12:20 τον πήρα και τον πήγα στην παιδική χαρα. Ξεσσάλωσε!!! Έκανε κούνια περίπου 45 λεπτά. Ξαφνικά, εκεί που γελούσε, άρχισε να γκρινιάζει. Του απλώνω τα χέρια μου και μου δίνει τα δικά του να τον σηκώσω (πρώτη φορά συμβαίνει αυτό - συνήθως δε θέλει να κατέβει από την κούνια). Τον βάζω στο καρότσι και γυρίζουμε σπίτι. Φτάσαμε 13:30. Με το που μπήκαμε σπίτι, του έδωσα την πιπίλα (είχα ξεχάσει να την πάρω μαζί μου) και ξεράθηκε στον ύπνο. Βρήκα ευκαιρία και έκατσα να φάω, μάζεψα και το νεροχύτη και τώρα θα κάνω κι ένα καφεδάκι να χαλαρώσω και να περιμένω τον αντρούλη μου. Θα ξυπνήσει και ο μικρός όπου να' ναι για να φάει μεσημεριανό.

Αυτά από εμένα για σήμερα. Δεν νομίζω ότι θα προλάβω να ξαναγράψω. Το πολύ πολύ να σας διαβάσω στα κλεφτά από το κινητό, όταν δε με βλέπει ο μικρός.

Φιλιά σε όλες!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειρήνη

βιβλίο αγγλικών μην περιμένεις ούτε και φέτος από την τρίτη δημοτικού δίνουν βιβλίο μέχρι τότε η κάθε δασκάλα κάνει ότι θέλει εμας μας έδινε φωτοτυπίες με λέξεις με γράμματα αλλα όχι με κείμενα.

Νάσια μου,

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν είχα ιδέα. Αρα και φέτος δεν έχει βιβλίο αγγλικών.

Υ.Γ. Προχθές στη συνάντηση γονέων, μας είπε η δασκάλα πως το βιβλίο των μαθηματικών της Β' Δημοτικού είναι "χάλια" και "πολύ μπερδεμένο" και γι αυτό θα κάνουν τα παιδιά ότι επιλέγει εκείνη... τι να πω.. άντε να βρούμε άκρη κορίτσια μου...:?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Νάσια μου,

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν είχα ιδέα. Αρα και φέτος δεν έχει βιβλίο αγγλικών.

Υ.Γ. Προχθές στη συνάντηση γονέων, μας είπε η δασκάλα πως το βιβλίο των μαθηματικών της Β' Δημοτικού είναι "χάλια" και "πολύ μπερδεμένο" και γι αυτό θα κάνουν τα παιδιά ότι επιλέγει εκείνη... τι να πω.. άντε να βρούμε άκρη κορίτσια μου...:?

Συγνώμη αλλά τώρα μπορώ να γκρινιάξω;

Το βιβλίο είναι "χάλια" και "μπερδεμένο" και το τι θα μάθει το παιδί μου επαφίεται στην καλή θέληση της δασκάλας; Και αν η δασκάλα βαριέται ή δεν θέλει να ασχοληθεί τότε πολύ απλά δεν θα μάθει;

Αλήθεια το home schooling επιτρέπεται στην Ελλάδα;


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη

αυτό το έχω ακούσει και από δασκάλα του δικού μας σχολείου απλά η δικιά μας είπε ότι δεν της αρέσει το βιβλίο και ότι δεν προτίθεται να το κάνει.Και ερωτώ είναι σωστό αυτό?Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα βιβλία δεν πρέπει να διαμαρτυρηθούν μαζικά και να γίνει αλλαγή τους?Η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με τα δικά μας βιβλία τα βιβλία των παιδιών μας είναι μπάχαλο αλλά αφού αυτά τους δίνουν δεν πρέπει να τα διδάσκουν;Αν φέτος η δασκάλα σας κάνει του κεφαλιού της και του χρόνου τα παιδιά τα πάρει ένας δάσκαλος που είναι του βιβλίου τότε δεν θα δημιουργηθούν κενά στα παιδιά;Πχ αν φέτος δεν ολοκληρώσουν την προπαίδεια και πάνε στην τρίτη που το θεωρούν δεδομένο ότι την γνωρίζουν τότε τα παιδιά δεν θα δυσκολευτούν.Γενικώς το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι για να ναι και μόνο.Αν σε εμάς ήταν η στιχνή αποστήθιση τώρα τί κάνουν;Πιστεύω μου είναι να μην αφήνουμε τα παιδιά μόνο με τα του σχολείου αλλά να ασχολείται και ο γονιός και δυστυχώς χρειάζεται αρκετός χρόνος,ειδικά για τα μαθηματικά και την γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

τα γεμιστα κολοκυθακια με αυγολεμονο χαλια! τσαμπα κουραστηκα. ειμαι εξουθενομενη,:( δεν εχω κανει σχεδον τιποτα απο αυτα που ηθελα, κσε 1 ωρα φευγω για δουλεια! και δεν εχω φαγητο για αυριο! μαλλον κανα ζυμαρικο θα παιξει που γινεται ευκολο

ασχετο με αυτα που συζητατε, αλλα ηθελα να σας πω τον πονο μου!

Link to comment
Share on other sites

Ξεσσάλωσε!!! Έκανε κούνια περίπου 45 λεπτά. Ξαφνικά, εκεί που γελούσε, άρχισε να γκρινιάζει. Του απλώνω τα χέρια μου και μου δίνει τα δικά του να τον σηκώσω (πρώτη φορά συμβαίνει αυτό - συνήθως δε θέλει να κατέβει από την κούνια).

xaxaxaxa!!! Σαν να το βλέπω το βατραχάκι!!!!

Να μου το φιλήσεις!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...