Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Τα αγγουρακια θέλουν ζεστη για να αναπτυχθούν και δεν νομίζω να σου πετύχουν,όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν .Ναι όλα αυτα βγαζουν μονο εναν καρπό,ενας σπόρος θα σου δώσει ενα μαρούλι και μετα πρεπει να ξαναφυτέψεις.Τα εχεις σε γλάστρα η σε παρτερί?

Καλή επιτυχια παντως!

Ευχαριστω για την απαντηση σε γλαστρες απο αυτες τις μακροστενες...Τα εχω εξω στο μπαλκονι αλλα επισης εχουμε εναν χωρο που βγαζει στην ταρατσα (η ταρατσα και ο χωρος αυτος τον χρησιμοποιουμε μονο εμεις) ο οποις ειναι κλειστος με μια πορτα και ενα τεραστιο παραθυρο και σκεφτηκα να τα βαλω εκει που ειναι σαν ψιλοθερμοκηπιο (με τρελλο φως χωρις κρυο και παγο και βροχη ομως τιλες;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω για την απαντηση σε γλαστρες απο αυτες τις μακροστενες...Τα εχω εξω στο μπαλκονι αλλα επισης εχουμε εναν χωρο που βγαζει στην ταρατσα (η ταρατσα και ο χωρος αυτος τον χρησιμοποιουμε μονο εμεις) ο οποις ειναι κλειστος με μια πορτα και ενα τεραστιο παραθυρο και σκεφτηκα να τα βαλω εκει που ειναι σαν ψιλοθερμοκηπιο (με τρελλο φως χωρις κρυο και παγο και βροχη ομως τιλες;)

Τα χειμωνιάτικα,μαρούλια κια λοιπά δεν θα γίνουν εκει,μόνο τα αγγουράκια...ισως.Στις γλαστρες είναι προτιμότερο να βάζουμε ετοιμα φυτώρια γιατί τώρα που θα σου φυτρώσουν θα πρεπει να τα αραιώσεις ,οπότε καοια θα πάνε χαμένα.Θα βγαλεις πολλές ρίζες και δεν θα μπορεσουν να αναπτυχθούν.Ποτιζέ τα οστοσω και όταν φυτρώσουν το ξαναβλέπουμε.:)


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ είσαι πολύ γλυκιά!!! μπράβο που τα πηγαίνετε καλά! φτου φτου κι έτσι να συνεχίσετε! Θα γίνεις υπέροχη μαμά όταν έρθει η ώρα η σωστή!

Καλλιοπάκι μου είσαι πάρα πολύ καλή,ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!

Προσπαθώ πολύ γιατί θέλει τη μανούλα της και κλαίει πολλές φορές τη μέρα αλλά ξεχνιέται,ευτυχώς της αρέσουν οι βόλτες και τη γυροφέρνω με το καρότσι,δυστυχώς δεν έχω καθισμα αυτοκινήτου να πηγαίναμε με το αμάξι και πιο μακριά.

Εχτές με πήρε ο μπαμπάς της και θέλει να τη κρατήσει και αυτός με τη μητέρα του μερικές μέρες,σήμερα θα μου πει το πότε,στεναχωριέμαι λίγο κυρίως γιατί θα πρέπει να ξαναπροσαρμοστεί με άλλους ανθρώπους,βέβαια εκείνοι την είχαν και το καλοκαίρι δεκα μέρες,το συνήθισα ρε γαμ###το,ξυπνάμε το βράδυ με τη μαμά μου και το κοιτάμε,ο αδερφός μου έρχεται απ τη δουλειά και κατευθείαν κοιτάει το μωρό.

Σήμερα λέω να βγάλω τα χειμωνιάτικα,ευτυχώς τα έχω σε κρεμάστρες και δεν είναι κόπος ιδιαίτερος,θα δούμε!

Η κρέμα με το αβοκάντο ήταν πολύ καλή και ευεργετική για το έντερο,την έφαγε,ενω την άλλη με το μηλο και τη μπανάνα δεν την ήθελε.Πήρα το πρωί κοτόπουλο να το βράσω με λαχανικά,το μοσχαράκι της άρεσε!

Link to comment
Share on other sites

Πετάχτηκα σούπερ και πήρα μερικά που χρειαζόμουν άμεσα.

Και πήρα και αυτά τα έτοιμα κοτόπουλα του Σκλαβενίτη, που μας αρέσουν πολύ. Οπότε θα κάνω και τις παπαρδέλες και θα φάμε και σήμερα.

Πάω να πάρω το φιογκάκι... τρεχάτε ποδαράκια μου! :P

Υ.Γ. Χαρά μου, να τα χιλιάσετε! Πάντα αγαπημένοι σας εύχομαι!

Στο μεταξύ βρε κόρες... καλά σας λέω κόρες!!! Εμείς με τον άντρα μου είμαστε περί τα 15 χρόνια μαζί!!! :tongue::tongue: Σκατόγεροι!!! χαχαχαχα


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι θέλεις να βάλεις λαχανικα η λουλούδια?Αν είναι για λαχανικα,βαλα αυτα που χρησιμοποιείς περισσότερο,ισως δυοσμο, μαιντανό και σέλινο.Κρεμμυδάκι δεν θα εβαζα γιατί δεν χωρανε και πολλά σε μια γλάστρα ,αντε και δεκα ρίζες και σε 10 σαλάτες θα σου εχουν τελειώσει ,ενω τα υπόλοιπα "αμολάνε" συνέχεια βλαστούς και θα εχεις όλο το χειμώνα.Ισως και ρίγανη να μπορούσες να βάλεις...

Αυτό με τα κιτρινοπράσινα φύλλα δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι:confused:

Σε λαχανικά προσανατολίζομαι, αλλά εάν δεν ενδείκνυται θα το γυρίσω σε λουλούδια.

Έχω δυόσμο ήδη, οπότε θα βάλω μαιντανό όπως λες και ριγανίτσα (μου άρεσε η ιδέα πολύ).

Σ'ευχαριστώ!!!

Εάν τα καταφέρω θα βάλω φωτό από τα φυτά που λέω για μελλοντική χρήση...

Link to comment
Share on other sites

σημερα εχουμε επετειο γαμου, 3 χρονια!

θα παρω παστουλες καρδια κ ενα κερακι!

ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ!! και εγω εχτες εκλεισα τα 2 χρονια!!:)

Να ζήσετε ευτυχισμένοι και αγαπημένοι!!

χαρά25 καλο σαραντισμό και λάου λάου με τις δουλειές...Δεν θα έρθουν να κάνουν επιθεώρηση

Δεν σας προλαβαίνω πάλι...

Τελικά ξεκίνησα σιγά σιγά δουλίτσες

Σιδέρωσα κάποια ρουχάκια που είχαν μείνει από χθες

Εβαλα κι έπλυνα μια μαξιλαροθήκη στο πλυντήριο,το κάλυμμά της και μια μικρή λευκή φλις κουβερτούλα

Καθάρισα το ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη

Καθάρισα ενα ντουλάπι μεγάλο που έχω στο μικρό μου μπάνιο και βάζω στο ενα ράφι απορρυπαντικά και στο άλλο τη λεκάνη με τα ασιδερωτα

Ξεκαταχώνιασα από το εν λόγω ντουλάπι ενα σεντονι κοφτό που βαριόμουν να σιδερώσω και ποιος ξέρει πόσο καιρό ήταν εκεί

Το εβαλα στο πλυντήριο μαζί με ενα καλό τραπεζομάντηλο,προίκα του αντρός μου που ηθελε σιδέρωμα

Τα άπλωσα κι αυτά

Μετά πώς μου ρθε κι εβγαλα τα σεμαίν-να τα πω-από τα δυο και μοναδικά τραπέζια που βάζω και έβαλα άλλα τα οποία σιδερωσα πρώτα να ξετσακίσουν από το δίπλωμα στο συρτάρι

Ξεσκόνισα καλά καλά το σαλόνι

Τάισα τον μικρό

Τον εκανα μπάνιο

Και τώρα πάω να βάλω ηλεκτρική

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... ή μάλλον καλησπέρα!!!

Εγώ σήμερα δεν έκανα τίποτα. Είχα εξωτερικές δουλειές (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ). Να' ναι καλά ο μάρσιπος. Δεν την πάλευα αλλιώς. Στο γυρισμό πήγα και πήρα ψαράκι για εμάς και το παιδί. Γυρισα, μαγείρεψα, κοίμησα το μικρό, ο οποίος είχε φάει τη μπανάνα του στο δρόμο και έκατσα να χαλαρώσω. Δε θυμάμαι πολλά να σχολιάσω.

Μόνο να πω περαστικά στις αρρωστούλες και στα πιτσιρίκια σας. Θα σχολιάσω μόνο αυτό:

Πετάχτηκα σούπερ και πήρα μερικά που χρειαζόμουν άμεσα.

Και πήρα και αυτά τα έτοιμα κοτόπουλα του Σκλαβενίτη, που μας αρέσουν πολύ. Οπότε θα κάνω και τις παπαρδέλες και θα φάμε και σήμερα.

Υπέροχα αυτά τα κοτόπουλα. Κι εμάς μας αρέσουν πολύ.

Πάω να πάρω το φιογκάκι... τρεχάτε ποδαράκια μου! :-P

Υ.Γ. Χαρά μου, να τα χιλιάσετε! Πάντα αγαπημένοι σας εύχομαι!

Στο μεταξύ βρε κόρες... καλά σας λέω κόρες!!! Εμείς με τον άντρα μου είμαστε περί τα 15 χρόνια μαζί!!! :tongue::tongue: Σκατόγεροι!!! χαχαχαχα

Μην παραπονιέσαι. Κι εμείς κλείσαμε τρία χρόνια γάμου το καλοκαίρι, αλλά την άλλη Παρασκευή (στα γενέθλια του πιτσιρίκου) κλείνουμε 11 χρόνια σχέσης. (Απ' ότι καταλάβατε ο μικρός ήταν "δώρο επετείου"...)


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φαγαμε φακές και γαυρο μαρινάτο από τη μαμά μου,με το πιτσιρίκι μου,επλυνα τα παππούτσια του μικρού και του μπαμπά μας,εβαλα αλλο ενα πλυντήριο και απλωσα και το δευτερο και πάμε για παιχνίδι με το πιτσιρίκι μου μεχρί να φτασει και ο μεγαλος αντρας του σπιτιού....

Και εμείς είμαστε 11 χρόνια μαζί και 7 παντρεμένοι....


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ήρθαμε, φάγαμε με το φιογκάκι και έπλυνα τα πιατικά... δεν την πολυ-παλεύω όμως και πήρα 2 depon. Νιώθω περίεργα.. με τριγυρίζει και θα ξεκουραστώ.

Πήγα και στον φαρμακοποιό μου και του είπα για το βικς, γιατι μου φανηκε πολυ ωραια ιδεα. Μου ειπε πως {ειδικα για τα παιδιά} είναι για το στηθακι μονο οχι για τον λαιμο οποτε δεν το αγορασα. Θα κανω μια εντριβη με οινοπνευμα το βραδυ, μηπως με βοηθησει..:rolleyes:

Θα ξεκουραστώ για λίγο, κανά 10λεπτο που παίζει και ο μικρούλης, ώστε να ξεκινήσουμε διάβασμα. Εχει αρκετα πάλι και έχουμε και στα αγγλικά πάλι 6 νέα γράμματα να μάθει. Τελικά τα παιδιά είναι σκληρά εργαζόμενα! :mad: Πολυ τα πιέζουν! Και γω δουλεύω και πάλι το απόγευμα, για να δουμε πως θα παει.

Περιστερίδιο έχεις πέσει με τα μούτρα! Καλό κουράγιο!

Υ.Γ. Τaz, τέλεια μουσική επιλογή! {αν αφήνατε εμένα ξέρετε τι θα έβαζα...... :twisted::twisted:}

Edit: Τελικά ξεκινάμε διάβασμα... :(


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι ξερουμε... θα εβαζες "τζιγκι μπε τζιγκι μπε" που λεει και η μαμα του το jingle bells :lol::lol::lol::lol:

:lol::lol:!!!!!!!!!!!!!! Μη σου πω και ρούντολφ το ελαφάκι!!! :tongue:

Υ.Γ. Με τρομάζει το πόσο καλά με ξέρετε!!! :shock::mrgreen::mrgreen:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

ο απλος φουρνος κανει? δεν εχω μικροκυματων!
ναι κάνει! όσο πιο πολύ το αφήσεις, τόσο καλύτερα!
Που σαι εσύ χαμένο βρε μικρό μου?

τρέχω!

2. Εμένα είναι ξύλινη η φάσα και γω κατά διαστήματα την βγάζω, βάζω σκούπα, σφουγγαρίζω και την ξανα-κουμπώνω.

εγώ η μουλάρα δεν την είχα βγάλει ποτέ! κ είδα τα άπαντα από μπίχλα! αλλά την λαμποκόπησα! κ κυρίως το μάρμαρο-πάτωμα, που δεν φαινόταν!

με την ευκαιρία που περάσαμε αυτόνομη θέρμανση έκανα γενική, αλλά γενική της ψείρας! ανακάλυψα γωνίτσες στο σπίτι μου, που πριν δεν τις ήξερα!:oops:

3ο. Και απ έξω! Εγώ πλένω της τέντες της κας που μένει από κάτω {η γυναικα με καταευχαριστεί αλλά δεν κάνω τίποτα δύσκολο}. Της ρίχνω με πίεση νερό και τρέχει η μαυρίλα από τα καυσαέρια... :shock:

μακάρι να μου τις έπλενε κ η από πάνω μου. δυστυχώς μόνο ψίχουλα ρίχνει! τσιγάρα...

από τη μέσα πλευρά να ρίξεις με πίεση νερό, με λάστιχο! δεν υπάρχει!

η αδερφή μου τις σαπουνίζει, ανεβαίνει σε σκάλα κ τις γυαλίζει!

στην αρχή την κορόιδευα, όπως κ οι γειτόνισσές της. τώρα μας έχει κολλήσει κ όλες τις καθαρίζουμε. εγώ ακόμα να τις σαπουνίσω, αλλά έστω κ με λάστιχο, φεύγει το καυσαέριο, η σκόνη, το μαύρο χώμα! κάντο κ θα με θυμηθείς!

τα ταπερουδια με βολευουν να αποθηκευω στην καταψυξη κρεμμυδακια, ανηθο, μαιντανο κλπ

οσο για τα βαζακια στα μεγαλα βαζω σαλτσα, μαρμελαδες και γλυκα του κουταλιου χειροποιητα ενω στα πιο μικρα αποθηκευω κερματα σαν κουμπαρα, τις χαντρες και τις μπιλιες του μικρου

με βολευουν απιστευτα :D

στείλε κ προς τα εδώ χειροποίητα καλούδια! άξια!:)

το βραστό νερό με λεμόνι το εφαρμόζω χρόνια για τα μικροκύματα κι είναι όντως θαυματουργό. Με κανέλα φαντάζομαι θα μοσχοβολά ο τόπος, θα το δοκιμάσω σίγουρα, τη λατρεύω.

θύμησέ μου ποιά είσαι!

Ευτυχώς ο φούρνος μου έχει πυρόλυση, οπότε τον αφήνω να γίνει χάλια και μετά βάζω την πυρόλυση... και δεν μένει τπτ, μόνο στάχτη και γίνεται γυαλί! Μεγάλη ανακάλυψη η πυρόλυση!!!

μωρέ κ εγώ πυρόλυση έχω στη νεφ, αλλά μια φορά το δοκίμασα κ δεν είδα τίποτα!

το φούρνο μου τον ταλαιπωρώ με τη μαγειρική μου. βογκάει!;)

Α, και για τις σαλάτες, κορίτσια, χάνονται όλες οι βιταμίνες (ειδικά στο μαρούλι αν το κόβεις με μαχαίρι) και μάλιστα όσο πιο ψιλοκομμένες, τόσο πιο οξειδωμένες. Σκέτες φυτικές ίνες είναι μετά, χωρίς ουσία. Παρεπιμπτόντως, το λάχανο δεν το πλένετε;

το λάχανο ντήαρ δεν πλένεται. πετάς τα πάνω φύλλα κ κόβεις το υπόλοιπο.

το μαρούλι το κόβω με τα χέρια.

το λάχανο χοντρά κομμάτια! όχι στο μαντολίνο, λόγω οξείδωσης.

εμένα στις σαλάτες μου αρέσει ο άνηθος! παντού μου αρέσει δηλαδή! μοσχοβολάει!

χρωμοπαγίδα δεν βάζω. απλά ξεχωρίζω σε σκούρα κ λευκά!

το μαλλακτικό είναι υγρό!

εκτός από το κυρίως απορρυπαντικό

στα λευκά βάζω κ τη σκόνη με τους κόκκους ή χλωρίνη πλυντηρίου.

στα χρωματιστά-σκούρα κ άτσε.

με ντουλάπες έχω τελειώσει εδώ κ 2 εβδομάδες, αλλά θέλω να τσεκάρω πού χωράω, γιατί σε λίγο θα τραγουδάω τρύπες!:-P κ ας έστειλα ήδη αρκετά ιστορικά:P κομμάτια.

φιλούρες σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παλι!

ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας κοριτσακια!

χαρα να ζησετε κ εσεις! υγεια κ αγαπη να εχετε! κοιτα να δεις, περυσι που κλειναμε τα 2 χρονια κ εγω δεν ειχα σαραντησει ακομα! (θυμαμαι ειχα φτιαξει επισημο γευμα για να το γιορτασουμε κ εκει που καθοταν στο ριλαξ η μπουμπου μας εκανε εναν εμετο ρουκετα! το γευμα μας μαρανε! τα ειδαμε ολα!!!! χαχαχααχα τωρα γελαω, τοτε τα ειχαμε δει ολα!)

χρυσα κ εγω φακες ειχα, χτες κ σημερα, μαγειρευω ανα 2 μερες τωρα που ξεκινησα εντατικα την δουλεια κ φτιαχω η πολυ για 2 μερες η δυο ξεχωριστα φαγητα.

εμεις ειμαστε 5,5 χρονια μαζι 3 παντρεμενη!

ειρηνη δεν λεει τιποτα τα 15 χρ, εισαστε απο το λυκειο μαζι? η αδελφη μου ειναι 17χρ τα 7 παντρεμενη, αλλα ειναι απο 3η λυκειου μαζι!

εγω λοιπον μολις γυρισα, ταισα το ουρανακι μου, το σπιτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση, εστρωσα το κρεβατι μας, μαζεψα ενα πλυντηριο απλωμενα, επλυνα το σκουπακι μου, επλυνα ενα ριχταρι που εχω στο καλοριφερ κ δυο ξεκονιστηρια (αυτα τα κοκκινα τα μαλιαρα) εβαλα το μπουμπουδελι για υπνο, εφαγα (ο χαζμπαντ θα αργησει) κ καθομαι να χαλαρωσω λιγακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...